Szczegóły dot. Mi MIX 4 wyciekły dzień przed premierą

Szczegóły dot. Mi MIX 4 wyciekły dzień przed premierą

Już jutro ma się odbyć premiera powracającego po 3 latach — niestety, prawdopodobnie tylko na rynek chiński — flagowca z serii Mi MIX, czyli Mi MIX 4. Przeciek strony produktowej, do którego doszło dziś, ujawnił właściwie wszystko na temat tego telefonu.

Głównymi aspektami, na które położono nacisk na tejże stronie, są nowa, lżejsza ceramika, technologia UWB (Ultra Wide Band) oraz ekran CUP (Camera Under Panel). Według przecieku Mi MIX 4 dzięki lżejszej ceramice nanoaluminiowej zmniejsza jej wagę w porównaniu z tradycyjną ceramiką o 30% (choć waga telefonu nadal wynosi sporo, bo aż 225 gramów). Jego wymiary, według przecieków, to 162,65 × 75,35 × 8,02 mm.

Ekran z aparatem umieszczonym pod ekranem zastosowany w Mi MIX 4 ma przekątną 6,67″, jest wykonany w technologii AMOLED, a jego rozdzielczość to 2400 × 1080 pikseli. Oczywiście obsługuje on HDR10+ oraz Dolby Vision, nie wiadomo natomiast, czy obsluguje wyższą częstotliwość odświeżania niż 60 Hz. Będzie on pokryty szkłem Corning Gorilla Glass Victus.

Ekran CUP to według Xiaomi przyszłość branży. Wielu producentów próbowało już umieszczać takie ekrany w swoich telefonach, lecz najwięcej trudności sprawiał aparat do selfie, którego jakość w takich warunkach była daleka od ideału. Według przecieku firma poradziła sobie z tym problemem poprzez zastosowanie układu “mikro-diamentów”. Podczas robienia selfie ekran zwiększa przezroczystość obszaru, gdzie znajduje się aparat, poprzez zastosowanie układu TFT i łączenie pikseli za pomocą przezroczystych elementów ITO, co pozwala przepuścić wystarczająco dużo światła do tegoż aparatu. Oprócz tego do polepszania jakości zdjęć wykorzystywanych ma być 6 algorytmów polepszających parametry, takie jak balans bieli czy dynamikę obrazu. Rozdzielczość obszaru w tej technologii może sięgać nawet 400 ppi. Zobaczymy, jak będzie to wyglądać w praktyce.

Przeciek wskazuje, że w ciągu 3 lat firma zajmowała się projektem tegoż ekranu w ramach specjalnego 100-osobowego zespołu, a koszta tego projektu to ponad 500 milionów juanów (ok. 300 mln złotych). W ramach tego projektu wykorzystano ponad 60 patentów. Obszar aparatu pod ekranem zastosowany w tym projekcie wynosi zaledwie 0,2 cm², lecz jego koszt jest zdecydowanie większy niż projekt zwykłego ekranu ze względu na znacznie bardziej zaawansowany proces technologiczny, wymagający m.in. zdecydowanie czystszego środowiska azotowego oraz poświęcenia większej ilości czasu na regulację obrazu czy jego kontrolę. Efekt jest ponoć tego wart — zobaczymy…

Dużo mówi się w omawianym dokumencie o technologii UWB. Wykorzystuje ona częstotliwość powyżej 500 MHz w pasmach częstotliwości 6,5 oraz 8 GHz. Jej różnica w porównaniu do technologii takich jak Bluetooth polega na tym, że ma być ona zdecydowanie bardziej odporna na ataki i zakłócenia pochodzące z innych urządzeń dzięki szyfrowaniu czy właśnie wykorzystywanej częstotliwości, która eliminuje interferencje z innych systemów radiowych. W niedawno wydanej aktualizacji aplikacji Mi Home ekipa XDA odkryła tłumaczenie odnoszące się właśnie do tej technologii sugerujące, że akcesorium “Magic Control Bridge”, tworzone przez Xiaomi, będzie oparte właśnie na UWB. Czekamy zatem na więcej informacji.

Mi MIX 4 ma być przełomem także w kwestii ładowania. O ile o ładowaniu przewodowym 120 W już słyszeliśmy (było ono bowiem zastosowane np. w Mi 10 Ultra), o tyle Xiaomi, według dzisiejszych informacji, ulepszyło tę technologię jeszcze bardziej. W Mi MIX 4 pełne naładowanie telefonu “po kablu” ma być osiągnięte w 15 minut dzięki zastosowaniu podwójnego ładowania. Oprócz tego Mi MIX 4 może ładować się z tą samą prędkością 120 W i stałą temperaturą — wtedy czas ładowania ma wynosić 21 minut. Tryb ładowania będzie dobierać sobie telefon, prawdopodobnie na podstawie aktualnie panujących warunków — gdy ładuje się on w aucie lub tam, gdzie jest gorąco, to będzie on się ładować w trybie “wolniejszym”.

Telefon ma mieć 10 sensorów temperatury, dzięki czemu może być ona kontrolowana w czasie rzeczywistym. W testach Xiaomi temperatura podczas ładowania osiągnęła 37 stopni Celsjusza. Oczywiście jest również obecne ładowanie bezprzewodowe o mocy 50 watów, które w trybie szybkim ma trwać 28 minut, zaś w normalnym 45 minut. Sama bateria ma pojemność 4500 mAh i podobnie jak w Mi 10 Ultra jest ona oparta na technologii grafenu, którego konduktancja jest 1000 razy większa od tradycyjnych, karbonowych baterii.

Czytaj też:  Jak zainstalować Xiaomi.eu na MI 11i i Redmi K40 Pro?

Nowy smartfon ma również inteligentnie rozpoznawać kiedy jego właściciel śpi, i automatycznie dostosowywać prędkość ładowania tak, aby zatrzymać je, gdy poziom baterii osiągnie 80% i uzupełnić ten poziom do 100% kiedy jego posiadacz się obudzi. Istnieje tłumaczenie dot. tego trybu w MIUI, więc tę informację można potraktować jako pewnik.

Aparaty mają być trzy: główny 108 Mpx (Samsung ISOCELL HMX, z OIS), szerokokątny 13 Mpx (pole widzenia 120 stopni, bez OIS) i teleobiektyw 8 Mpx (umożliwiający 5-krotne przybliżenie, z OIS). Z przodu, w ekranie, znajdować się będzie aparat 20 Mpx. Pamięć RAM (8 albo 12 GB) to technologia LPDDR5, zaś pamięć wewnętrzna to UFS 3.1. Procesor to niedawno pokazany Snapdragon 888 Plus. Jak wspominałem we wstępie, niestety ten model prawdopodobnie nie zostanie pokazany poza Chinami — nie ma bowiem globalnej wersji oprogramowania dla nazwy kodowej odin, przydzielonej właśnie dla Mi MIX 4.

Pozostaje nam czekać na jutrzejszą premierę, podczas której prawdopodobnie większość przedstawionych informacji zostanie potwierdzona.

Czytaj też:  Xiaomi 11T certyfikowany w FCC. Zbliża się premiera.

źródło: wyciek (PDF)

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz.