Kiedy słyszymy o systemie typu open source, bardzo często kojarzymy to sformułowanie z Androidem czy Linuxem.
Jak zapowiedział inżynier Xiaomi, routery tej marki będą również typu open source. Zanim przeczytamy, jak urządzenia te będą ewoluować, musimy zrozumieć, co oznacza typ open source. Gdy produkt opuszcza fabrykę, przeważnie producent instaluje własne, zamknięte (tzn. bez dostępu do jego kodu źródłowego) oprogramowanie (na przykład MIUI). Istnieją zabezpieczenia, które nie pozwalają deweloperom dokonywać modyfikacji w tym systemie. Android, wśród wielu systemów, jest jednym z tych, który nie posiada tego typu zabezpieczeń i pozwala on na dostęp dla twórców w celu ingerencji w oprogramowanie (choć wymaga to pewnych celowych zabiegów ze strony użytkownika, takich jak np. odblokowanie bootloadera). Jak ujawnił inżynier marki, kolejne generacje routerów Xiaomi nie będą już posiadały tych zabezpieczeń.
Oprogramowanie routera dostarczane przez producenta zazwyczaj jest ograniczone z funkcjonalnego punktu widzenia i prawdopodobnie pełne niebezpiecznych luk, które mogą narazić sieć na niebezpieczeństwa. Producenci często nie aktualizują poważnych luk w zabezpieczeniach, zwłaszcza jeśli urządzenie ma kilka lat. Oprogramowanie układowe typu open source odblokowuje szereg funkcji, których nie można znaleźć w standardowym interfejsie, takich jak monitorowanie przepustowości, QoS, obsługa VLAN, zaawansowane konfiguracje bezprzewodowe i wiele innych. Te cechy zwiększają wszechstronność konfiguracji bezprzewodowej. Mało tego, oprogramowanie układowe typu open source jest stale aktualizowane przez międzynarodową społeczność użytkowników. Taki system jest zbawieniem dla tych osób, które chciałyby poszerzyć możliwości swoich urządzeń.
Jedną z najlepszych opcji, które użytkownik może odblokować za pomocą oprogramowania open source na routerach Xiaomi, jest integracja z routerem VPN, która jest niedostępna w przypadku większości routerów bezprzewodowych. Oznacza to, że użytkownicy mogą zabezpieczyć całą swoją sieć za pomocą połączenia VPN, zamiast podłączać każde urządzenie z osobna. Na chwilę obecną inżynier nie ogłosił, kiedy i które routery Xiaomi będą „otwarte”. Oczekuje się, że będą to najpopularniejsze produkty o stosunkowo dużej popularności wśród użytkowników, takie jak AX3600, AX1800, AX5, AX6.
Źródło: XiaomiToday