Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 oraz 4 Gen 1 oficjalnie zaprezentowane

Adam Błażejewski
0 komentarz(y)

Qualcomm odświeżył linię procesorów wraz z premierą Snapdragona 8 Gen 1. Procesor ten wyznaczył nowy trend w nazewnictwie. Następnie swojego debiutu doczekał się Snapdragon 7 Gen 1. Teraz przyszedł czas na prezentację Snapdragon 6 Gen 1 i Snapdragon 4 Gen 1.

Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1

Procesor ten wykonany został w technologii 4 nm. Wydajność jego z pewnością pozwoli zastąpić układ Snapdragona 695, który opiera się na procesie 6 nm. Nowy procesor korzysta z 12-bitowego układu ISP Spectra Triple i obsługuje on przechwytywanie obrazów HDR oraz matryce aparatów o rozdzielczości 200 Mpx, co pozwoli producentom smartfonów na wprowadzanie urządzeń z takim aparatem w różnych średniopółkowych modelach. Procesor ten posiada również możliwość nagrywania wideo HDR. Wyposażono go także w silnik odpowiedzialny za sztuczną inteligencję. Jego siódma generacja poprawia ogólną wydajność układu oraz zarządzanie energią. Snapdragon 6 Gen 1 będzie obsługiwał Wi-Fi 6E oraz 5G, korzystając z modemu Snapdragon X62 5G 4. generacji.

Qualcomm zmienił konfigurację rdzeni w nowym układzie. Zamiast zwykłej architektury 2+6, firma wybrała architekturę 4+4. Może to zapewnić przewagę nad układami MediaTek, które są niewątpliwą konkurencją i nadal wykorzystują architekturę 2+6 w niektórych układach klasy średniej z serii Dimensity. Rdzenie Cortex-A78 są ostatnimi rdzeniami o średniej wydajności wprowadzonymi na rynek w architekturze ARMv8. Według producenta wydajność ich będzie o 40% lepsza w porównaniu do Snapdragona 695. 

Grafika pochodzi z portalu Equal Leaks

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 wykonany jest w starszej litografii 6 nm. Jest to niewielkie ulepszenie w stosunku do obecnego na rynku Snapdragona 480. Główną aktualizacją zastosowaną w tym procesorze jest obecność dwóch rdzeni ARM Cortex-A78 w połączeniu z sześcioma rdzeniami ARM Cortex-A55. Częstotliwość taktowania procesora dla “dużych” rdzeni jest ograniczona do 2,0 GHz. Procesor ten jest o 15% wydajniejszy w porównaniu do Snapdragona 480. Wyposażono go w nowe GPU Adreno z pamięcią LPDDR4X-4266. ISP aparatu jest podobne do poprzednika, niemniej jednak Qualcomm umożliwi producentom sparowanie go z matrycami aparatów o rozdzielczości 108 Mpx. To znacząca poprawa w stosunku do poprzedniego limitu aparatu, jakim było 64 Mpx. Obsługuje on łączność 5G, jednak przez wykorzystanie modemu Snapdragon X51 nie ma on wsparcia dla technologii mmWave. Pomimo obsługi tylko pasm sub-6 GHz nadal zapewni on prędkości pobierania do 2,5 Gb/s i wysyłania do 900 Mb/s. Procesor wspiera Wi-Fi 5 oraz Bluetooth 5.2.

Grafika pochodzi z portalu Equal Leaks

Pierwsze smartfony ze Snapdragonem 6 Gen 1 zadebiutują na rynku dopiero w pierwszym kwartale 2023 roku. Natomiast Snapdragon 4 Gen 1 trafi na rynek smartfonów już wkrótce, a pierwszym urządzeniem wyposażonym w ten układ będzie iQOO Z6 Lite.

Źródło: GizChina

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner