Next Gen. Mobile Networks Alliance, globalna grupa operatorów sieci komórkowych niedawno opublikowała pełną białą księgę „6G Needs and Design Considerations”. Ten dokument jest współprowadzony przez China Mobile, Vodafone oraz US Cellular. W inicjatywie tej wzięły udział 53 globalne firmy, w tym 23 producentów urządzeń, jak i 13 instytutów badawczych. Na czele tej grupy stoi ponad 17 operatorów telefonii komórkowej z całego świata.
Spis treści
Grupa robocza WP5D Grupy Radiokomunikacyjnej Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego wezwana została do stworzenia wizji sieci 6G poprzez wydanie białej księgi. Określa ona potrzeby, parametry i problemy z projektowaniem oraz strukturą systemu 6G. Skupia się też ona na konieczności wdrożenia nowej technologi z punktu widzenia operatorów. Z dotychczasowych doniesień wynika, że przepustowość sieci 6G będzie 10 razy większa niż sieci 5G.
Sieć 6G w 2030 roku
Scenariuszy użycia superszybkiej sieci 6G jest bardzo dużo. Biała księga ujawnia, iż sieć ma promować holograficzne wideo. Ponadto zapewniać ma bardziej realistyczny związek między światem wirtualnym i fizycznym. Co prawda sieć 6G wciąż jest w powijakach lecz oczekuje się, że do 2030 roku technologia ta będzie gotowa do użytku.
Unikalny projekt sieci 6G jest wysoko ceniony przez chiński rząd. Grupa promocyjna IMT-2030 (6G) została utworzona w 2019 roku przez MIIT oraz NDRC w celu aktywnego wspierania zadań, takich jak potrzeby, technologie, standardy i globalna współpraca. Grupa ta odpowiedzialna jest również za testy technologii sieci 6G.
Na portalu Weibo na oficjalnym profilu China Telecom zamieszczono porównanie prędkości sieć 2G do wozu ciągniętego przez woły, sieć 3G do roweru, sieć 4G do samochodu, a sieć 5G do kolei dużych prędkości. Sieć 6G zatem będzie samolotem.
Historia sieci telekomunikacyjnej
Historia sieci telefonii komórkowej sięga lat czterdziestych i pięćdziesiątych, XX wieku. To wtedy opracowano, pierwsze mobilne systemy radiowe do użytku w pojazdach. Jednakże systemy te były bardzo drogie i używane głównie przez agencje rządowe oraz duże firmy.
Sieć 1G
Analogową Sieć 1G, wprowadzono w latach 80. i zapewniała jedynie podstawowe usługi połączeń głosowych. Pierwsza komercyjna sieć 1G została uruchomiona w Japonii w 1979 roku przez NTT. Sieci 1G wykorzystywały technologie wielodostępu z podziałem częstotliwości (FDMA). To podzieliło dostępne widmo częstotliwości na różne kanały do transmisji głosu. Jej wadą był ograniczony zasięg oraz koszty utrzymania.
Ponadto sama jakość połączeń była bardzo słaba. Ze względu na brak szyfrowania istniało również wysokie ryzyko podsłuchu. Co więcej sieć pierwszej generacji nie obsługiwała żadnych usług danych ani wiadomości tekstowych. Pomimo tych ograniczeń sieci 1G były znaczącym krokiem w komunikacji mobilnej, ponieważ zapewniały użytkownikom możliwość wykonywania połączeń w ruchu. Sieci 1G utorowały drogę do rozwoju cyfrowej sieci komórkowej, czyli 2G.
Sieć 2G
Druga generacja sieci komórkowych, czyli 2G zadebiutowała na początku lat 90-tych. Była to pierwsza w pełni cyfrowa sieć, co przełożyło się na poprawę jakości połączeń, zmniejszało zakłócenia oraz umożliwiało wysyłanie wiadomości tekstowych. Najszerzej stosowanym standardem 2G był Global System for Mobile Communications (GSM). Sieci 2G zazwyczaj oferowały prędkość transmisji danych do 50 kb/s (EDGE), co wystarczało do podstawowego przeglądania Internetu i poczty e-mail.
Sieć 3G
Trzecia generacja, czyli sieć 3G, premierę swą miała na początku XXI wieku. Zapewniła szybsze prędkości transmisji danych, lepszą jakość połączeń i wprowadziła nowe funkcje, takie jak połączenia wideo i mobilny dostęp do Internetu. Najszerzej stosowanym standardem 3G był Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) i później HSDPA. Sieci 3G zazwyczaj oferowały prędkość transmisji danych do 2 Mb/s, co pozwalało na korzystanie z bardziej zaawansowanych usług, takich jak mobilne strumieniowanie wideo, czy też gry mobilne.
Sieć 4G
Czwarta generacja sieci komórkowych, wprowadzona została pod koniec 2000 roku. Sieci 4G zapewniały jeszcze większe prędkości transmisji danych, poprawiały jakość połączeń i wprowadzały nowe funkcje, takie jak protokół Voice-over Internet (VoIP) i mobilne hotspoty. Najszerzej stosowanym standardem 4G był Long-Term Evolution (LTE). Sieci te zazwyczaj oferowały prędkość transmisji danych do 100 Mb/s, co pozwalało na wysokiej jakości strumieniowanie wideo, jak i gry online.
W większości krajów świata ten standard transmisji komórkowej nadal jest powszechnym standardem.
Sieć 5G
5G jest obecnie wdrażany na całym świecie. Sieć zapewnia jeszcze większą prędkość transmisji danych, mniejsze opóźnienia i lepszą niezawodność. Wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak fale milimetrowe (mmWave) oraz masowe wielokrotne wejścia i wyjścia (MIMO). Oczekuje się, że sieci 5G będą oferować prędkości transmisji danych do 20 Gb/s (jeśli wdrożone w pełnym standardzie), co umożliwi na korzystanie z nowych usług, takich jak rzeczywistość rozszerzona czy też rzeczywistość wirtualna. Sieci 5G będą również w stanie obsłużyć dużą liczbę urządzeń, co umożliwi większy rozwój (IoT) oraz inteligentnych miast. Sieci 5G ją już w regularnym użyciu w większości dużych miast Polski i innych krajów świata.
Źródło: GizChina