Xiaomi opracowuje baterie półprzewodnikowe

Adam Błażejewski
3 komentarze

Wczoraj submarka Xiaomi Redmi ogłosiła wprowadzenie ładowania o mocy 300 W. Według danych laboratoryjnych, nowa technologia pozwala na pełne naładowanie smartfona w 5 minut. Natomiast Xiaomi zaprezentowało również akumulatory półprzewodnikowe. 

Czym są akumulatory półprzewodnikowe i jak działają?

Są to akumulatory, które wykorzystują stały elektrolit zamiast płynnego jak ma to miejsce w tradycyjnych bateriach litowych.  Mają one kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi bateriami. Na przykład, cechują się większą gęstością energii, co oznacza, że ​​mogą przechowywać jej więcej w mniejszej objętości.

Ponadto akumulatory półprzewodnikowe są mniej podatne na problemy z przegrzewaniem się niż akumulatory konwencjonalne, co czyni je bezpieczniejszymi. Istnieją jednak i wady związane z używaniem baterii półprzewodnikowych w smartfonach. Na przykład ich produkcja może być droższa niż tradycyjnych ogniw litowych.

Xiaomi ogłosiło stworzenie technologii akumulatorów półprzewodnikowych, która nie tylko oferuje gęstość energii na poziomie ponad 1000 Wh/l, ale także znacznie poprawia wydajność i bezpieczeństwo w niskich temperaturach. W testach laboratoryjnych marki użycie akumulatorów półprzewodnikowych dało gęstość energii akumulatorów przekraczającą 1000 Wh/l. Kolejną zaletą baterii półprzewodnikowych jest lepsza wydajność w niskich temperaturach. 

Ze względu na ciekłe właściwości samego elektrolitu w bateriach obecnej generacji lepkość gwałtownie wzrasta w niskich temperaturach, a zdolność przenoszenia jonów litu spada, co powoduje szybkie ich rozładowanie. Podczas korzystania z elektrolitu w stanie stałym, akumulator może zachować wystarczającą przewodność litu w niskich temperaturach. W porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami wydajność rozładowania akumulatorów półprzewodnikowych jest lepsza o ponad 20% w temperaturze -20°C.

Xiaomi nie poinformowało kiedy zobaczymy pierwszy komercyjny smartfon wyposażony w najnowszą technologicznie baterię. Miejmy jednak nadzieje, iż kolejne flagowe urządzenie szczycić się będzie właśnie takim rozwiązaniem.

Źródło: XiaomiToday

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner