O karcie SD w MI4i

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
O karcie SD w MI4i

Xiaomi odpowiedziało na pytania użytkowników dlaczego w ich najnowszym modelu Xiaomi Mi4i nie ma karty SD.
Brak karty SD jest i był dla mnie oczywisty co wyjaśniałem już wielokrotnie, jednak nie wszyscy dali się przekonać.

A więc oto wyjaśnienia samego Hugo Barry.

mi-4i-battery-650_042915010516

Hugo Barra:

MicroSD card requires a large motherboard (25 per cent larger in the case of the Mi 4i because its motherboard is already very slim) and a significant redesign of the device that leads to considerably larger form factor.

Karta MicroSD wymaga większej płyty głównej w telefonie – nawet do 25% więcej powierzchni.
W Mi4i płyta główna jest już bardzo mała, nawet mniejsza od MiNote. Grubość Mi4i jak wiadomo jest poniżej 8 mm i to było dla Xiaomi priorytetem. Mniejsza płyta główna to też więcej miejsca na baterię.

— If Xiaomi had put a microSD card slot in the Mi 4i, it couldn’t have put a bigger (over 3000mAh battery) in it without increasing the thickness of the phone.

Karta MicroSD w Mi4i nie pozwoliłaby Xiaomi na dodanie większej baterii ponad 3000 mAh bez zwiększenia grubości telefonu.

— Xiaomi says that SD cards can significantly slow down system performance and lead to apps crashing. In fact, according to company’s surveys it has found that SD cards are a significant cause of device failures (up to 30 per cent of customer support complaints) due to the poor quality of SD cards in the market, many of which are actually fake.

Z kartą SD ucierpiałaby wydajność telefonu, a jak wiadomo seria Mi to telefony wysokiej klasy, z założenia najszybsze i najlepsze (w stosunku do Redmi). Wg. badań firmy nawet 30% zgłoszeń użytkowników o wadliwie działającym telefonie spowodowane jest kartą SD, często niskiej jakości lub nawet podróbką.

Dla mnie oczywistym jest posiadanie MiNote o możliwie najmniejszej grubości kosztem karty SD, szczególnie że można telefony Mi kupić w wariantach 64GB pamięci wewnętrznej.

I na koniec informacja (niepotwierdzona) od Xiaomi:

Xiaomi says that it will sell the Mi 4i with more memory (32GB and 64GB) in the coming months in India for users who require more space !!

Ponoć w nadchodzących miesiącach na rynku mają pojawić się warianty Mi4i z 32GB i 64GB pamięcią.

Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.
[AuthorRecommendedPosts]
 • insane

  No i można powiedzieć „tyle w temacie”. Wg. mnie dzisiaj w dobie chmur i 32+GB nie potrzeba kart SD. No ale zawsze znajdzie się ktoś dla kogo backup na karcie jest „jedyną” możliwością ;)

  • Urządzenia Xiaomi wspierają OTG więc jak coś to też pendrive jest.
   W ogóle, ci którzy narzekają na SD nie widzą, że w zamian mają wiele innych możliwości: chmura czy OTG. Sam mam mikro pendrive z micro-USB więc wcale nie noszę wielu akcesoriów.

   • Lipskus

    a po co kupuje telefon za ponad 1500 zł zeby jeszcze pena do tego nosić, gdzie tu sens. Telefon traci na mobilnosci a nie bede z jakim penem chodzic powinni wprowadzic warianty a nie narazie stoi wszystko na 16 gb.

    • insane

     Niesamowita stylistyka i interpunkcja :) po 1sze 16GB bo to jednostka miary pamięci, a nie przepustowości.. po 1gie są wersje 64GB dla bardziej wymagających…

     • Lipskus

      O co ci chodzi, co ma do tego przepustowość jak nie miałem jej na myśli, chodzi mi o pojemność nośnika a mi wycofało wszystko co miało powyżej 16 GB. Wywaliłeś z komentarzem jak grom z jasnego nieba. Masz pojecie w ogóle ile 1 zdjęcie waży zrobione tym aparatem ? A nie mowie już video. Do tego przepustowość pena przez złącze micro usb będzie wołać o pomstę do nieba

   • May Czos

    Pendrive’a nie włożysz na stale do telefonu, do komunikacji z chmurą potrzebny jest wysoki transfer (i zasięg) inaczej pójdziesz z torbami.

  • Lipskus

   Ja mam starego advance i mam karte w nim 32 gb i zajete ponad 20 gb z czego to pliki takie jak muzyka i mapy offline a nie zadne gry.

 • hergar

  Honor 6 ma podobne wymiary, podobną baterię i jakoś karta SD się tam mieści.

  • Hugo w którymś filmiku mówi, że Mi4i ma aż 16 bandów i to zwiększyło powierzchnię jakiegoś układu na płycie – tzn musieli rezygnować z innych rzeczy (pewnie też SD) by dać mniejszą płytę z zachowaniem możliwości łączności z wieloma sieciami. Honor 6 nie ma chyba aż tylu pasm.

   • hergar

    Moim zdaniem to raczej chęć naśladowania Apple, skoro Iphone nie ma SD to Xiaomi też. Dałem przykład telefonu o podobnych wymiarach, baterii ale z czytnikiem kart, więc da się. Argument, że po co czytnik SD, bo są peny, chmury (zakładając transfer miesięczny 2 GB to ta chmura mi się przyda) jest bez sensu. Realnie z pamięci 16 GB zostaje 10 przy dobrych wiatrach, trochę zdjęć, ulubionej muzyki, filmów, kilka aplikacji i trzeba żonglować. danymi. Pamiętaj, że każdy inaczej korzysta z telefonu i ma inne potrzeby.

   • May Czos

    Honor obsługuje dużo pasm, szczególnie LTE:

    http://www.devicespecifications.com/en/comparison/f84b2c48a

    Co ciekawe UMTS 900 występuje w kilku sieciach w Chinach, Indiach czy w Indonezji, a mimo to jest twardo unikany przez Xiaomi.

 • checkmate

  btw. Mnie tylko dziwi, że Xiaomi jak robił flagowca np. Mi-4 to ma dwa warianty pamięci – 16gb i 64gb.
  Dla mnie nieporozumieniem jest nie stosowanie przez nich jak kiedyś w Mi-2 32gb pamięci, czyli tak „pomiędzy”.
  To samo jest w Mi-3 i tym najnowszym Mi-4i.
  Bo albo mam za mało pamięci (16gb) albo zdecydowanie za dużo (64gb) a gdzie 32gb??

  • Z tego co pamiętam przy MI3 Xiaomi mówiło, że zrobili badania kto ile by używał pamięci, a poza tym różnica cen nie była tak duża więc MI3 64 wcale dużo więcej od wariantu 16 nie kosztował.

   • checkmate

    Akurat w Mi-3 różnica cen na takim XFS pomiędzy 16/64gb to ok. 70zł, jest spoko.
    Ale dla Mi-4 to już przesada – 500zł.

    To coś im te badania chyba nie pykły skoro takiego Mi-4 to ludzie w większości łykają w wersji 16gb, byleby mieć flagowca. Jak by różnica końcowa przy zakupie u pośrednika wynosiła np. 200zł więcej niz 16gb to nie byłoby problemu.

    A tak to zrobili hype na nieskończone czekanie na wersję 64gb, to samo z czarnym kolorem. Mistrzowski marketing dla Xiaomi, niestety nie do końca korzystny dla bardziej wybrednych klientów ;)

    • insane

     Czemu nie piszecie poprawnie jednostek miary pamięci ? gb = gigabit, a GB = gigabajt. i bez spacji tylko po cyfrze 16GB, 64GB…I tu nie chodzi o czepianie się tylko to słabo wygląda. Co do tego co piszesz to każda firma inaczej podchodzi do marketingu ale główny, nowy trend jest u każdego podobny – o rok nowy model. Za niedługo pewnie co pół roku… biznes się musi kręcić :)

     • checkmate

      No czepiasz się, jako jedyny, jakoś dziwnym trafem każdy zrozumiał o co chodzi, nie jesteśmy na elektrodzie. Na pocieszenia łap – pamięć wbudowana 16gb, 32gb i 64gb :D

      btw. to nie Sony by wydawać flagowca co pół roku, z numeracją nie dojdą do Z5 bo im dział mobilny zamkną.

     • insane

      mam od dawna konto na elektrodzie… :P Spokojnie, dobrze się sprzedają i nie zamkną :) 16, 32, 64 gigabity przepustowości ?Ja sądziłem, że do około 120MB/s ;P

   • May Czos

    Ciekawe jak oni robili te badania bo jeśli brali pod uwagę użytkowników telefonów mających nierozszerzalne 16GB to nie dziwo, że tak wyszło.

 • DiamondBack

  Mnie tam o 1mm grubszy telefon nie robi różnicy. Brak karty SD już tak.

  • iwrit

   Ja w ogóle nie rozumiem tego dążenia do cienkości. Przecież takie cienkie się gorzej trzyma i łatwiej mogą „wyskoczyć” np. ze spoconej ręki. A jeśli do tego z powodu cienkości traci się jakieś funkcjonalności, to już jakiś absurd jest dla mnie.

   • Weź do ręki Mi4 i MI Note a zobaczysz i wyczujesz zaletę cienkiego Note.

 • wrrr

  Bardziej niż brak karty wnerwia brak UMTS 900

  • Grzegorz De.

   no, mnie też..

 • May Czos

  Oddzielny slot na kartę może i zajmuje trochę miejsca, ale równie dobrze mogliby pójść drogą kilku konkurentów i umożliwić włożenie karty MicroSD w miejsce drugiej karty SIM. Wilk syty i owca cała. Taa, inne modele można kupić z większą pamięcią. Można – rzadko, jest ich mało, są trudno dostępne i droższe.

 • W4G1a

  czy ktoś wie jaki SAR ma ten telefon… i jeśli tak to dlaczego tak wysoki w stosunku do konkurencji?

  • no właśnie dlaczego?

   • Zen

    No wlasnie mi to wyglada na spisek. Firma wielkosci xiaomi nie podaje nigdy SAR, a niezalezne testy pokazują, że wartości dla telefonów tej firmy osiągają niestety wartości nie spotykane w telefonach konkurencji. Nie dotarłem nigdy do wartości oficjalnych… A te nieoficjalne nie pozwalają przejść nad tym zagadnieniem do porządku dziennego.