Nowe i.xiaomi.com

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Nowe i.xiaomi.com

Screenshot_2013-07-01-15-24-00Dziś Xiaomi pokazało nową, lekko zmienioną wersje swojej chmury i.xiaomi.com. Każdy użytkownik MIUI v5, który utworzył Konto Xiaomi w telefonie może zalogować się pod powyższym adresem i zarządzać danymi, które zsynchronizowały się z chmurą. W MIUI możemy synchronizować Kontakty, SMSy, Galerię, Notatki czy uzyskiwać Lokalizację urządzenia. Ponadto każdy posiada 5GB przestrzeni dyskowej w KuaiPan czyli dysku w chmurze dostępnym z Menedżera Plików. Przyjrzyjmy się bliżej i.xiaomi.com.

Konto Xiaomi

Panel zarządzania kontem Xiaomi znajduje się pod adresem: i.xiaomi.com i jest w języku angielskim. Niestety na razie na polski nie ma co liczyć. Chińczycy są bardzo oporni jeśli chodzi o język inny niż chiński i ich „anglo-chiński”.

Do panelu logujemy się takimi samymi danymi jak do konta w telefonie:

login

Od razu nasz wzrok przykuwa elegancki wygląd strony. Całość wygląda jak przeglądanie dużej księgi z kontaktami czy zdjęciami. Po wejściu w Contacts mamy dostęp do naszych zsynchronizowanych kontaktów. Tu od razu przypomnę tym, którzy nie korzystali nigdy z Xiaomi iż w przeciwieństwie do Google możemy kontaktom przyporządkować wysokiej jakości zdjęcia HD i nie zostaną one pomniejszone czy rozpikselowane podczas synchronizacji.

contacts_2

Wiadomości SMS także możemy przeczytać na komputerze. Tu wyświetlane są tak samo jak w telefonie czyli w postaci wątków. Co ciekawe z poziomu i.xiaomi.com można wysyłać SMSy! Sam to przetestowałem i działa bardzo dobrze. Koszt takiego SMSa jest zgodny z taryfą operatora. Ponadto w aplikacji SMS (lub w ustawieniach konta Xiaomi) można aktywować Wiadomości w chmurze, które pozwalają na przesyłanie darmowych SMS (bo korzysta z pakietu internetowego) między użytkownikami z MIUI v5.

message

W kolejnej zakładce Gallery zobaczymy nasze zdjęcia z telefonu. Synchronizują się te zrobione aparatem, a także zrzuty ekranu. Możemy z tego poziomu przeglądać lub usuwać zdjęcia. W Photos mamy chronologiczny widok zdjęć. Najciekawsze jest to, że zdjęcia w i.xiaomi.com są w takim samym rozmiarze i jakości jak te w telefonie. Nawet nazwy plików pozostają takie same. Z tego co udało mi się wywnioskować to przestrzeń na zdjęcia jest inna niż w przypadku dysku KuaiPan. Oczywiście pod każdym zdjęciem mamy przycisk Download by pobrać plik na komputer. Warto wspomnieć iż można w telefonie zaznaczyć opcję synchronizacji zdjęć tylko przy połączeniu Wi-Fi.

gallery

Nowością w tej wersji i.xiaomi.com jest podgląd Notatek w karcie Notes. Na razie możemy jedynie przeglądać notatki lub je usuwać. Być może kiedyś będzie możliwość tworzenia notatek z poziomu panelu i ich automatyczna synchronizacja do telefonu.

notes_2

Ostatnią kartą jest Device Location i umożliwia podgląd lokalizacji telefonu (o ile ta opcja jest aktywna w telefonie w Xiaomi > Lokalizacja urządzenia). Z poziomu tej strony możemy wymazać dane lub zablokować telefon. Nie wiem czy to działa bo nie próbowałem :)
Ponadto moja lokalizacja w chwili pisania tego posta nie mogła być znaleziona ale wiem od innych użytkowników, że telefon jest poprawnie lokalizowany na mapach Google. Myślę, że u mnie to wina T-Mobile, który modernizuje nadajniki na Dolnym Śląsku i na 3 telefonach z JB (nie tylko MIUI) nie mogę uzyskać adresu lokalizacji. Przynajmniej jestem prawie pewny iż nie znajduję się u zachodnich wybrzeży Afryki.

location_2

Bardzo podoba mi się idea i.xiaomi.com. Widać MIUI rozwija systematycznie swoje usługi w chmurze. Na razie wadami chmury Xiaomi jest jednak wolny transfer, na pełne załadowanie zdjęcia w albumie trzeba czekać ok. 10 sekund. Niby krótko ale przez ten czas widzimy jedynie mocno rozpikselowane zdjęcie. Ostatnio przez przypadek usunąłem sobie zawartość pamięci USB z mojego MI-2 (mniejsza o to w jaki sposób… :)) i najważniejsze, czyli zdjęcia nie zostały utracone, ponieważ po jakimś czasie wróciły do telefonu. Szkoda, że straciłem całą muzykę, której nie miałem na laptopie ;) Może synchro muzyki kiedyś będzie w chmurze MIUI?

A jak z bezpieczeństwem danych użytkowników?


Cóż. Tu już każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie Xiaomi zapewnia, że wszystko na i.xiaomi.com jest szyfrowane i nikt nie ma dostępu do naszych kontaktów, smsów czy zdjęć. Ja wychodzę z założenia, że jeśli takie USA podsłuchuje ruch emailowy całego świata i większość korporacji internetowych (Google, Apple, M$) w jakimś stopniu może udostępnić dane użytkowników po nakazie sądowym (co jest łatwe do zrobienia) to czy moje dane znajdują się na serwerach Google (cały Gmail) czy Xiaomi to dla mnie żadna różnica.

Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.
[AuthorRecommendedPosts]
 • roger

  Wymazywania danych nie sprawdziłem ale blokada działa doskonale.Musimy wpisać minimum 8smio cyfrowy kod.Podświetli nam się przycisk ‚Lock” .Wciskamy go i telefon zablokuje się nawet w chwili gdy jest używany.Odpali tylko po wpisaniu w/w kodu.Kody mogą być jednorazowe.Przed próbą lepiej go zanotować. :) Ja sprawdziłem na dacie urodzenia.Pozdrówko dla wszystkich MIUIfanów.

 • Oskar Żyliński

  Co do lokalizacji urządzenia to nie wina Tmobile jak napisałeś. Osobiście mam sieć Play, i również telefon odnalazło mi w tym samym miejscu co na screenie.

  • roger

   W Plusie mam. Wczoraj mój telefon był w tym samym miejscu gdzie Wasze:).Dzisiaj jest na właściwym.Nie podało tylko numeru domu.

  • Tzn ja mam problem dziwny bo na moim MI-2 i stockowym LG L9 z T-Mobile Google Now pokazuje w pogodzie „Bieżąca lokalizacja”… :) Czyli oba telefony nie potrafią określić lokalizacji po 3G/Wi-Fi. GPS działa i w mapach jest ok. Dziś też przez prawie godzinę 3 telefony z T-Mobile nie mogły złapać połączenia danych internetowych (brak ikonki E lub H) i nie dało się też zadzwonić. Stąd moje przypuszczenie, że to w T-Mobile jest skopane.

   • Nołnejm

    Dokładnie Panie Acid’zie. Już miałem wrażenie od rana, że to wina softu. Próbowałem kilku różnych rzeczy i nic (brak łącza danych – brak ikon połączenia). Więc to wina różowych (T-mobile).

    Pzdr

 • Marmad

  u mnie lipa po kliknięciu Locate nic się nie dzieje sms niestety też nie mogę wysłać z kompa
  ciekawe dlaczego? Operator: O2 Uk

  • roger

   wysłałem bez problemu esa z kompa ale darmowy to on chyba nie jest skoro wysłał go z mojego numeru i wrzucił mi go na telefon.Sieć Plus.

   • No to dobrze by było to potwierdzić wtedy poprawię artykuł. Obecnie nie mam możliwości tego sprawdzić bo korzystam cały czas ze służbowej karty SIM a jak wiadomo tu nie ma możliwości podglądu w panelu T-Mobile.

    • roger

     sprawdziłem to. po wysłaniu pobrało mi 17 gr. z konta.

    • roger

     chmura to przecież część telefonu a nie bezpłatna bramka internetowa

     • Ok poprawiłem trochę ten fragment. Aczkolwiek o ile wysyłanie sms z poziomu panelu i.xiaomi.com jest płatne jak normalny sms to funkcja Wiadomości w chmurze powinna być darmowa bo ponoć korzysta z wtedy z pakietu internetowego (przynajmniej MIUI tak kiedyś głosiło).

 • zyga

  Za SMS-a bierze 50 groszy w sieci Play

 • Marmad

  Dzisiaj stronka i.xiaomi.com nie działa pewnie coś ulepszają :)

  • roger

   Dzisiaj też nie działa więc jest grubsza robota .

   • Sl4v3Q

    Ciekawe, kilka dni temu mi działało, teraz mam tylko tło po zalogowaniu, a wchodząc przez przeglądarkę w tel (oryg. mi), wszystko się pokazuje i działa.

    Wina przeglądarki? (Firefox i IE10 to samo, czyli nic), wina kompa? na 2 sprawdzałem, to samo :[

    • Hm mi z niczego nie wchodzi. Z Przeglądarki w telefonie dostaję białe tło. A z Ubuntu/Chromium też tło.

     • Sl4v3Q

      U mnie działa na mi2 przeglądarka stockowa, na kompie mam tło takie jak powinno być tylko nie pokazuje mi się panel z logowaniem ( ten w 1-szym screenie w twoim opisie chmury).

      Dziwne że na tel. jest wszystko ok, sprawdziłem podczas pisania tego postu no i działa :/ Z tym że mam room MIUI v5 3.6.21, dzisiaj go zaktualizuję to zobaczymy.

     • Sl4v3Q

      po aktualizacji jak wyżej…

 • roger

  hmmm…wygląda na to że chwilowo nie mieścimy się w chmurce:) może nie zasługujemy na niebo?:))

  • Sl4v3Q

   Chmurka obsługuje tylko język chiński i angielski, wystarczy ustawić w firefoxie jezyk eng lub chinese zh_ch lub prościej użyć tego linku:

   https://i.xiaomi.com/?_locale=en

   • roger

    THX. Działa .:)

 • Arkadiusz

  Witam , używam od jakiegoś czasu już Miui na moim S2 , teraz zainteresowałem się chmurą , założyłem konto wszystko uruchomiłem i tak

  kontakty zsynchronizowały mi się aż jeden ??

  sms y chyba wszystkie

  galeria nic

  notes idealnie wszystko

  Find Device , opcja alarm działa telefon wydaje dźwięk , Lock działa ale telefon musi być w zasięgu internetu ,więc raczej mało przydatne ,na mapie nie pokazuje lokalizacji mimo że w telefonie włącza się gps.

  Zrobiłem coś źle czy to tak działa .