Multilang dla portów na MIUIPolska

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Multilang dla portów na MIUIPolska

Drodzy użytkownicy MIUI

Z powodu chęci poświęcenia więcej czasu na inne sprawy związane z MIUI – w tym nad rozwojem romu MIUIPolska dla MI-2 (i MI-3 w przyszłości) chcielibyśmy zaproponować Wam skorzystanie z paczek multilang zamiast spolszczenia dla urządzeń z grupy portów – czyli tych nieoficjalnie wspieranych.

Poniżej moje wyjaśnienia.

MIUIAndroid.com

Acid: Chciałbym przedstawić pokrótce jak wygląda moja praca nad MIUI.

Otóż należę od paru miesięcy do ekipy MIUIAndroid.com (core team) i mam bezpośredni dostęp do skryptu tworzącego romy. Autorem skryptu bazowego jest iBotPeaches (obecnie kontynuuje rozwój apktool – narzędzia stworzonego przez Ryszarda Wiśniewskiego, bez którego nie było by dziś custom romów dla Androida, a przede wszystkim MIUI).
Ja natomiast jestem autorem większości poprawek, tweaków i portów miuiandroid.com, które wykonuję dla Was i dla społeczności miuiandroid.com w sobotę na podstawie romów z Chin czy XDA. To ja dodaję także decyduję o dodaniu nowych urządzeń. Na to poświęcam niestety dużo czasu, ponieważ urządzeń z nieoficjalnym MIUI (porty) jest bardzo dużo i nawet Wy, tu na MIUIPolska chcielibyście widzieć ich więcej.

Moja praca jest w tym momencie zdublowana, ponieważ po wykonaniu portów muszę także zrobić spolszczenia, a na miuiandroid.com jak wiadomo robimy także multilang (tym zajmuje się inna osoba z miuiandroid.com).

Czym jest multilang?

To paczka podobna do spolszczenia, instalująca się tak samo czyli na pełny rom miuiandroid. Różnica polega na tym, że w niej znajduje się więcej języków bo ok. 20 – w tym oczywiście język polski. Tłumaczenie w multilangu jest zawsze aktualne czyli takie jak w spolszczeniach MIUIPolska. Jeśli chodzi o całościowe spolszczenie romu MIUI to multilang jest powiedzmy w 90% tak dokładny jak spolszczenie. MIUI jest tak skonstruowany, że nie wszędzie można przetłumaczyć elementy na wszystkie języki, stąd spolszczenie jest dokładniejsze, ponieważ z uwagi na jeden język możliwe jest tłumaczenie tego czego nie da się w multilangu. Są to np. strefy czasowe, nazwy elementów motywów, zegarków (ale nie wszystkich). Myślę, że te rzeczy będzie można dodać do osobnej paczki i wtedy do instalowania dla chętnych.

Podsumowując

 • Multilang pojawi się więc u nas przy następnej wersji czyli od 3.8.16
 • Zostanie dodatkowo stworzona paczka z elementami PL i aplikacjami Google do instalacji po multilangu, dzięki temu język może się sam od razu ustawić na PL
 • Możliwe jest także dodanie kilku nowych urządzeń


Powyższe postanowienia nie dotyczą urządzeń oficjalnie wspieranych, a także Xperia Neo V i Xperia Arc S, które są robione przez Kamila Z już w piątek.
Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.
[AuthorRecommendedPosts]
 • yaropn

  super sprawą jeśli to pozwoli robić Miui dla większej ilości urządzeń np. Lg

  • LG? Istnieje 5 telefonów LG z MIUI. 2 z nich nie występują w Europie więc nie ma sensu. 2 już mamy. Zostaje LG 970 i ten możemy wkrótce dodać. Ponadto dodamy pewnie HTC One V bo cieszył się dosyć sporą popularnością, i Huawei Honor 2.

   • jarekgrfw

    Co do P970 było by genialnie!
    Na chińskiej stronie miui ( http://www.miui.com/download-46.html ) jest rom w wersji 3.8.9, brakuje tylko polskiego języka…
    Czekam z niecierpliwością!

 • TomEU

  Acid mógłbyś zdradzić rąbka tajemnicy co planujesz nad rozwojem romu MIUIPolska dla MI-2?

  • Tzn.. no to co robię cały czas. Ponadto chcemy z Kamilem dorzucić kontrolę telefonu gestami (czujnik zbliżeniowy) ale na razie jeszcze testujemy. No i dalsze tweaki.

   • TomEU

    „dorzucić kontrolę telefonu gestami” Panowie trzymam za was kciuki, aby się wam udało ;)

    Edit: Acid tak myślę… Bardzo zastanawia mnie fakt dlaczego samo Xiaomi nie wprowadzi kontroli telefonu za pomocą gestami. Myślę tu o ich produktach (MI1, MI2 itd.).

    • Nie wiem. Po prostu nie mają takich planów. Podobnie jest z innymi. Np. w Samsungach jakieś tam gesty są z wykorzystaniem kamery ale w HTC Sense chyba nie ma tej funkcji.

     • TomEU

      Rozumiem i trzymam kciuki ;) Mam ogromną nadzieje Panowie, że wam się uda. Uważam, że to na prawdę genialny pomysł.

    • checkmate

     Acid, a jest szansa na dodanie do Mi-2 opcji typu 2 razy tapnę lekko ekran i się włączy? (bez wciskania power lub volume) coś na wzór starych Nokii?

     Czegoś takiego mi właśnie brakuje, i w Mi-2 i w Lumii 620 ;) (choć ponoć za „chwilę” to dostane wraz z GDR2)

     A gesty na + :)

     • TomEU

      „Acid, a jest szansa na dodanie do Mi-2 opcji typu 2 razy tapnę lekko
      ekran i się włączy? (bez wciskania power lub volume) coś na wzór starych
      Nokii?”

      Faktycznie to też była by rewelacyjna sprawa, bo faktycznie odblokowywanie ekranu to mało przyjemna rzecz w MI2 (bez obrazy).

     • Chyba Was zmartwię bo na razie nie ma takiej możliwości. Pamiętam, że miałem taki feature na Nexusie S ale .. z custom kernelem, który taką opcję umożliwiał. A kernel w MI-2 .. wiadomo.

     • checkmate

      Kurcze szkoda. Ale jak będzie taka możliwość to czekamy :)

     • TomEU

      To wszystko już jasne :P Tak na marginesie Acid. Jak się sprawdzał taki sposób odblokowania ekranu?

     • Patent dobry bo to działa wtedy kiedy ekran sam gaśnie po czasie – przynajmniej tak to chyba było w moim NS. Jak ręcznie wyłączyłeś przyciskiem Power to już nie zapalisz ekranu palcem. W zasadzie na tym to polega. Inaczej ekran zapalałby się w kieszeni od dotyku jakichś elementów przewodzących – choćby cienkiego materiału kieszeni spodenek plażowych itp.
      A tak.. powiedzmy czytasz internet na telefonie i gaśnie ekran to zapalasz go dotykiem. Albo telefon leży sobie na biurku i chcesz sprawdzić godzinę – też dotyk (o ile wcześniej ekran wygasił się czasowo).

      Podobnie jest z kontrolą gestami którą testujemy. Telefon leży sobie na biurku i śmigniesz ręką nad telefonem to pokaże godzinę. Albo słuchasz muzyki i śmigniesz ręką to zmieni się utwór.

     • TomEU

      Wow brzmi rewelacyjnie. Super już czekam z niecierpliwością :) Panowie gratuluje pomysłowości!

     • wajdzik

      W tej chwili Nokie Lumie (po aktualizacje AMBER) mają coś takiego. Gdy czujnik zbliżeniowy jest zakryty, to nie odblokujesz telefonu (więc jest bezpieczny w kieszeni), a gdy masz w ręce to wystarczy dwa razy tapnąć w ekran i później przesunąć palcem do góry. Nie ma różnicy czy telefon sam zgasł czy się go wygasiło powerem.

 • rawyolks

  Jiayu G4 ostatnio bije rekordy popularności na 4PDA. Może warto go rozważyć? Absolutnie mi nie zależy, bo nie planuję jego zakupu, tylko dla dobra biednego ludu :)
  Jeszcze raz dziękuję za V987. W piątek moja paczka opuściła Hongkong, więc prawdopobnie następne weekly przetestuję osobiście, bo póki co tylko reklamuję po różnych forach :)

 • Sylwek

  Witam.
  A czy do multilang dołączony zostanie/lub w osobnej paczce VIPER?
  Instalowałem multi ale tam nie ma tego w systemie i trzeba osobno się bawić. Czy da się dołożyć to tak aby był w ustawieniach systemowych jak w wersji PL?
  Pozdrawiam

  • Nie. Tak jest tylko dla mojego romu dla MI-2 i romu Kamila Z. Do multi moze kiedyś się doda, ale póki co pozostaje instalacja z paczki jak podano na stronie w opisie Vipera: http://miuipolska.pl/viper4android-fx-dla-miui-pl/

   • Sylwek

    OK dzięki będę 3mał się Twojej kompilacji ;-)
    Pozdrawiam

    • Znaczy Mi-2 tak? Bo tylko tam jest wbudowany Viper w ustawienia (od 3.8.9).

     • damaz78

      Hmm… U mnie zarówno na XperiaT jak i na ArcS Viper jest w ustawieniach …?

     • Bo ArcS jest od Kamila więc tam też to jest. A Xperia T… cóż widać developer także dodał to.

 • avish

  Kiedy premiera mi-3?

 • Hektor89

  Witam

  Mam problem z zainstalowaniem multilang na motoroli defy mb525, w recovery po udanej instalacji romu próbowałem zainstalować tą paczkę spolszczenia ale wyskoczyło mi coś takiego:

  MIUIAndriod.com Lang Pack
  device: mb526
  version: 3.8.16
  mount() expects 4 args, got 1
  E:Error executing updater binary in zip ‚/(tu była scierzka do multilang )
  Updating partition details…

  Feiled

  • lechu319

   mam ten sam problem

   • No to wymyślcie coś. Paczka działa normalnie gdzie indziej. Wymieńcie recovery na nowsze.

 • !urek

  A co z Samsung Galaxy S Advance ?
  Na xda jest aktywny wątek. Nie można ich wesprzeć ?

 • lechu

  motorola defy, od początku od kiedy weszły multilangi , większość jest nie spolszczona , wszystkie opcje są po angielsku , nu pulpicie część ikon jest tylko po polsku