Można już sprawdzić Androida 13 beta na Xiaomi 12/Pro oraz Xiaomi Pad 5

Można już sprawdzić Androida 13 beta na Xiaomi 12/Pro oraz Xiaomi Pad 5

Wczoraj podczas corocznej konferencji Google I/O amerykański gigant ogłosił wydanie kolejnej wersji beta Androida 13. Do tej pory, jak co roku zresztą, była ona ograniczona wyłącznie do smartfonów Google Pixel, lecz od wczoraj Betę 1 nowego Androida mogą już pobrać i zainstalować użytkownicy Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi Pada 5, a także Redmi K50 Pro.

Nowo wydana wersja beta nie ma nic wspólnego z MIUI; kompilacje oparte są na “czystym” kodzie Androida. Jak zawsze w wersjach beta mogą się zdarzać pewne problemy, które być może będą rozwiązane w późniejszych kompilacjach (o ile Xiaomi będzie je publikować, bo do tej pory tego nie robiło).

Warto zaznaczyć, że jest to przede wszystkim kompilacja przeznaczona dla deweloperów aplikacji, mająca pokazać zmiany wprowadzone w Androidzie 13 i ułatwić proces dostosowania tychże aplikacji pod nową wersję Androida. Nie zaleca się korzystania z takich wersji na co dzień. Z tego, co wiemy z pierwszych doniesień, wersja dla Xiaomi Pada 5 nie obsługuje jego akcesoriów (czyli rysika i klawiatury).

Czytaj też:  Koniec bety MIUI takiej, jaką znamy. Zmiany w aktualizacjach

Linki do kompilacji:

Co zmieni się w samym Androidzie 13?

Przede wszystkim ulepszone mają być procedury związane z prywatnością. Pojawi się nowe API, które ma pozwolić na wybieranie w ramach aplikacji zdjęć czy filmów bez konieczności udzielania jej uprawnienia dostępu do wszystkich plików na urządzeniu (będzie ono również udostępnione w ramach aktualizacji dla telefonów z Androidem 11 i wyższym).

Rozszerzone ma być Material You, które będzie zmieniać nie tylko kolorystykę wspieranych aplikacji w zależności od wybranej tapety, ale również i znajdujących się na pulpicie ikon.

Ponadto Android umożliwi wybór różnych wyświetlanych języków dla konkretnych aplikacji. Jeśli więc chcemy skorzystać np. z Facebooka po angielsku, a całej reszty po polsku, nie będzie ku temu przeszkód. Optymalizacji ma też ulec wyświetlanie treści na większych ekranach, np. tabletów (zapoczątkowane już w ramach Androida 12L).

Jak to bywało w przeszłości, wiele zmian wprowadzanych przez Google’a nie trafiało ostatecznie (lub były one ukrywane) do wydań MIUI wprowadzanych przez Xiaomi, więc trudno powiedzieć, co ostatecznie będziemy w stanie zobaczyć w nakładce za parę miesięcy. Jest to jednak dobra okazja ku temu, żeby zapoznać się ze zmianami, które nadejdą w niedalekiej przyszłości.

Czytaj też:  Loteria Xiaomi i Visa - do wygrania pieniądze, hulajnogi i inne nagrody!

Jeśli ktoś nie posiada któregoś z wymienionych urządzeń, wciąż może sprawdzić Androida 13 na swoim telefonie, np. za pomocą generycznych obrazów systemu (GSI). Trzeba jednak przedtem wykonać procedurę odblokowania bootloadera.

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz. Mail: [email protected]