Kolejna część artykułu na temat opcji, możliwości i tajników systemu MIUI to kontynuacja prezentacji aplikacji zaimplementowanych w MIUI. Tym razem zaczynamy od literki “P”.
Panel Sterowania
Panel sterowania to aplikacja pozwalająca na – ogólnie rzecz ujmując – zarządzanie kondycją systemu. Oprócz opcji czyszczenia systemu z niepotrzebnych danych (np. plików tymczasowych), zarządzania energią zgromadzoną w baterii (również pod kątem wyłączania poszczególnych usług, podglądu wpływu na zużycie energii przez poszczególne aplikacje czy usługi), mamy do dyspozycji skaner antywirusowy (oparty domyślnie na silniku i bazach wirusów Avasta). W panelu możemy również zarządzań zużyciem danych mobilnych przez karty SIM zainstalowane w telefonie, a także połączeniami i wiadomościami dodanymi do tzw. “czarnej listy”, czyli listy numerów blokowanych.
PODPOWIEDŹ 1: Jeśli chcecie zmienić usługodawcę antywirusa, wybierzcie Panel Sterowania -> Bezpieczeństwo. Następnie tapnijcie ikonkę kółka zębatego, a tam “Baza wirusów”. Do wyboru są: AVL, Tencent lub wspomniany Avast.
PODPOWIEDŹ 2: Jeśli chcecie dodać numer do listy blokowanych, w Dialerze kliknijcie znak “>” przy danej pozycji i wybierzcie przycisk “Blokuj”.
Panel sterowania to także możliwość zarządzania aplikacjami (to opcja identyczna z tą, dostępną w aplikacji Ustawienia -> Aplikacje -> Zainstalowane), również w przypadku ich sklonowania, oraz zarządzania ich uruchamianiem (dodawaniem do Autostartu), czy blokowaniem dostępu do nich za pomocą hasła. Tu również zdefiniujecie dodatkowe profile, a także zoptymalizujecie opcje systemu pod kątem zainstalowanych w telefonie gier.
Pliki
Pliki to aplikacja umożliwiająca zarządzanie fizycznymi danymi zgromadzonymi w telefonie. Domyślnym jej ekranem jest widok kategorii, umożliwiający podgląd plików według podziału na ich typ czy rodzaj. Dodatkowym panelem, określonym jako “Pamięć”, jest wprost widok folderów, doskonale znany chociażby z eksploratora plików w systemie Windows. Aplikacja, w zakresie plików, pozwala na ich przenoszenie, kopiowanie, kasowanie, zmianę nazwy, dodanie do ulubionych, otwarcie w aplikacji innej niż domyślna (ta opcja jest możliwa w przypadku, gdy mamy kilka aplikacji do wykonywania określonych funkcji – chociażby odtwarzacz muzyki czy wideo), a także wyświetlenie szczegółowych danych pliku i przesłanie go innym osobom (via SMS, NFC, Bluetooth, mail czy z wykorzystaniem Mi Drive). Aplikacja umożliwia również zarządzanie funkcjonalnością FTP – skonfigurowanie telefonu jako dysku dostępnego poprzez protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol).
Pobrane
To prosta aplikacja, która w jednym miejscu pokazuje pliki pobrane na telefon. Oczywiście, jest ona wprost połączona z wyżej opisaną aplikacją Pliki.
PODPOWIEDŹ: Receptą na częsty błąd “Zbyt dużego pliku do pobrania”, pojawiający się choćby w Przeglądarce, może być ustawienie wartości “Bez limitu” w dodatkowym menu aplikacji: trzy kropki -> Ustawienia -> Limit pobierania przez sieć 3G/4G.
Poczta
Aplikacja Poczty umożliwia dodawanie kont pocztowych zarówno w systemie POP, jak i IMAP. To w zasadzie pełnoprawny klient poczty, z możliwością dodania kont pocztowy również takich, które nie zostały predefiniowane w oparciu o najpopularniejsze serwisy. Panel zarządzania aplikacją pozwala nie tylko na zarządzanie powiadomieniami (w tym dźwięk, wibracje), ale i sposobem grupowania wiadomości, lokalizacją zapisywania załączników, godzinami ciszy, etc.
Jedynym mankamentem, będącym powodem do narzekania użytkowników jest brak możliwości skonfigurowania konta Exchange.
Pogoda
Po przejściowych problemach z poprawną aktualizacją czy automatyczną lokalizacją, aplikacja Pogoda wskazuje aktualną prognozę. Domyślnym dostawcą usług jest serwis AccuWeather. Nasze ustawienia sprowadzają się jedynie do wybory sposobu wskazywania temperatury lub prędkości wiatru. I tak naprawdę, w codziennym użytkowaniu nie są konieczne jakieś dodatkowe opcje. Aplikacja, oprócz szczegółowej prognozy danego dnia, z podziałem na poszczególne jego pory, umożliwia zapoznanie się z prognozą pięciodniową, co jest szczególnie przydatne w przypadku planowych wyjazdów.
Przeglądarka internetowa
Przeglądarka internetowa, i tu nie odkryjemy ponownie Ameryki, to aplikacja do przeglądania stron internetowych. W wydaniu dla MIUI jest uproszczoną aplikacją, umożliwiającą podstawowe działania. Możemy przeglądać strony www, pobierać pliki.
Jej panel podręczny, wywoływany ikoną trzech kresek, umożliwia wykonanie szybkich działań: zapisanie aktualnie przeglądanej strony, dodanie jej do zakładek, podgląd zakładek i plików pobranych na telefon (w momencie wybrania tego przycisku, jesteśmy przekierowywani do Menadżera plików), wyłączenie wyświetlania obrazów, włączenie trybu nocnego (jeśli chcemy, nie rozpraszając innych osób rozświetlonym ekranem, przeglądać zasoby Internetu w nocy), aż w końcu zakończenie pracy aplikacji.
Ikona opcji przenosi nas do ustawień przeglądarki. W podstawowym panelu ustawimy m.in. możliwość przerzucania stron gestami, główną wyszukiwarkę treści (również to, czy wpisywanie w pasku adresu ma wywoływać dynamiczne wyszukiwanie).
Ustawienia zaawansowane pozwolą na zdefiniowanie miejsca zapisywania plików pobranych przez przeglądarkę, blokadę wyskakujących okien, domyślnej strony startowej oraz typ użytkownika – czy przeglądarka ma przedstawiać się jako aplikacja mobilna, komputerowa czy urządzeń z logo jabłka.
Zakładka czyszczenia pozwala na selektywne wyczyszczenie elementów zapisywanych w pamięci przeglądarki, zaś zakładka Bezpieczeństwo i prywatność na zdefiniowanie, które dane wrażliwe mają być w pamięci zapisywane.
Skaner
Natywnie i początkowo, kiedy pojawił się w MIUI, był jedynie skanerem kodów QR. Obecnie, oprócz podstawowej funkcji, umożliwia skanowanie nie tylko wizytówek, ale i tekstów. Niestety, choć w Skanerze zastosowano system rozpoznawania tekstu OCR, to na liście obsługiwanych języków nie ma polskiego, co – o ile nie korzystacie na co dzień z innych języków – jest sporym ograniczeniem funkcjonalności.
Zegar
Zegar to nie tylko funkcja pomiaru czasu. Dla wielu, zwłaszcza uczących się lub pracujących, najważniejszą jest budzik. Oferuje on spore możliwości konfiguracji. Od ustawienia czasu budzenia (z dokładnością do 1 minuty), umożliwia zdefiniowanie cykli budzenia, możliwość wyboru dźwięku budzika czy sterowanie wibracjami. Nawet dodanie własnego opisu alarmu.
Zegar to również stoper i minutnik oraz graficzne przedstawienie strefo czasowych. Ciekawostką jest możliwość dodania różnych miejsc, z różnych stref, które zostaną na mapce zaznaczone niebieskim punktem, a na liście poniżej mapki pojawi się czas z określonej lokalizacji.
W ustawieniach Zegara, czy raczej alarmu, na uwagę zasługuje możliwość ustawienia narastającego trybu dzwonka, zdefiniowanie czasu drzemki (po jakim czasie telefon ma rozpocząć ponowne budzenie), czy możliwość aktywacji alarmu nawet przy wyłączonym telefonie, aż w końcu możliwość ustawienia czasu, po jakim budzenie zostanie nastawione.
PODPOWIEDŹ: Zegar w MIUI umożliwia uaktywnienie ciekawej funkcji, polegającej wyświetlenie aktualnej prognozy pogody toż po wyłączeniu budzenia. Aby aktywować tę funkcję, w panelu Zegara naciśnijcie trzy kropki, a następnie wybierzcie “Poranna prognoza”. Oprócz podglądu historii wyświetlanych przy okazji pobudki prognoz, będziecie mogli włączyć lub wyłączyć (przy pomocy przełącznika) funkcję wyświetlania prognozy podczas budzenia.
Jako, że Aparat oraz Ustawienia są rozbudowanymi aplikacjami, opiszemy je w kolejnym odcinku, już wkrótce…