Dzisiaj przedstawiamy kolejną, czwartą już odsłonę artykułu na temat opcji, możliwości i tajników systemu MIUI. Tym razem na tapecie znajdą się aplikacje zaimplementowane w MIUI. W tej części, rozpoczynamy od literki “A”.
Aktualizacje
Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja umożliwia aktualizacje. Nie tylko te w ramach OTA (Over -The-Air – w wolnym tłumaczeniu – “z powietrza”, z sieci), ale i dostępne na serwerach Xiaomi. Daje możliwość, po wybraniu menu dodatkowego (trzy kropki w prawym, górnym rogu), zainstalowania aktualizacji z pliku .zip (w takich właśnie paczkach dostarczane są pliki ROM, aktualizujące system MIUI w urządzeniu), przełączenie do recovery (bardziej aktualna nazwa, to TWRP), w którym dokonamy aktualizacji systemu, a także możliwość sprawdzenia co zawiera aktualna wersja systemu.
Podkreślić tu trzeba, że aplikacja jest pisana przez jednego z naszych adminów (ZduneX25, dzięki :)). Jak zapewnia, jest otwarty na sugestie i raporty ewentualnych problemów z aplikacją.
Dyktafon
Aplikacja ta pozwala na nagrywanie dźwięku – co oczywiste. Jest ona połączona z funkcją nagrywania rozmów w trakcie ich trwania. Panel ustawień Dyktafonu umożliwia wyłączenie dzwonka telefonu (połączenia, powiadomienia) na czas zapisu, bo mogłoby to wpłynąć negatywnie na zapisywaną treść. Pozwala również na wybór formatu pliku nagrania (do dyspozycji mamy pliki .aac, .mp3 i .wav), a także zdefiniowanie jakości zapisywanego sygnału.
Warto zauważyć, że nagrania, o ile korzystacie z Chmury Xiaomi, są zapisywane w pamięci telefonu, zaś ich kopia zapasowa trafia właśnie do chmury.
Galeria i Mi Wideo
O ile druga z wymienionych skupia się na wszystkich plikach wideo znajdujących się w pamięci telefonu oraz w Chmurze Xiaomi, o tyle Galeria obejmuje zarówno wideo, jak i obrazy użytkownika.
Mi Wideo jest panelem zbiorczym materiałów wideo użytkownika, z dodatkową opcją podglądu zawartości pamięci w Plikach. Stąd również odtworzymy wideo dzięki zaimplementowanemu w systemie odtwarzaczowi. Ten ostatni posiada możliwość nie tylko regulacji głośności dźwięku czy suwak pozwalający na przesuwanie czy szybki podgląd materiału. Wybierzemy tu również ścieżkę dźwiękową, napisy oraz ustawimy jasność odtwarzanego wideo.
Ikonka kłódki na lewej krawędzi pozwoli na zablokowanie funkcji dotykowych podczas odtwarzania tak, aby przypadkowo nie wyłączyć czy nie zatrzymać odtwarzania. Ikona nożyczek z kolei wykonuje zrzut ekranu, z jednoczesnym wyświetleniem opcji udostępnienia go w mediach społecznościowych, wysłania go (choćby via Bluetooth) czy zapisania go jako notatki.
Galerię podzielono na dwa panele: Zdjęcia oraz Albumy. W pierwszej znajdziemy to, co zostało przechwycone aparatami urządzenia. W drugiej zaś wszystkie pliki obrazów i wideo zgromadzone w urządzeniu. Kafelki w górnej części pozwalają dodatkowo na podział materiałów na takie, które oznaczono pod kątem osób, lokalizacji (jeśli używacie np. opcji geotagowania) czy tagów opisujących dany materiał (jeśli dodano). WAŻNE – opcje te działają tylko w przypadku włączonej synchronizacji Galerii z Chmurą Xiaomi.
Poszczególne pozycje na liście gromadzą pliki ostatnio wykonane/skopiowane do pamięci, te, pochodzące z aparatu, filmy, zrzuty ekranu oraz tapety i Inne Albumy.
PODPOWIEDŹ: Jeśli chcecie aby Wasze obrazki widoczne były jako tapety w systemie, w pamięci urządzenia, w folderze MIUI, stwórzcie folder “wallpaper” i do niego skopiujcie obrazy.
Dodatkowe opcje Galerii, dostępne są, a jakże, po tapnięciu w trzy kropki. Możemy zatem wydrukować konkretne zdjęcie, wykonać kolaż lub klip (połączenie kilku, kilkunastu – odpowiednio – zdjęć lub wideo). Opcja Zwolnij miejsce umożliwia optymalizację plików zgromadzonych w pamięci, poprzez ich kompresję, lub oczyszczenie pamięci z zbędnych, niepotrzebnych materiałów. Kosz z kolei daje nam dostęp do plików usuniętych z Galerii, przy czym są to pliki – co istotne – w Chmurze Xiaomi.
Ustawienia zaawansowane pozwalają na zarządzanie wykonywaniem kopii zapasowej, wybór środka łączności do przesyłania danych oraz zarządzanie widocznością folderów ukrytych i lokalnych.
Kalendarz
To jedna z aplikacji w zasadzie niewiele różniąca się od Kalendarza w systemie Android. Dodawanie wydarzeń jest tu dodatkowo wzbogacone w możliwość wyboru pomiędzy tymi, zapisanym w kalendarzu (koncie) Xiaomi a zapisanymi w koncie Google.
PODPOWIEDŹ: Dźwięk powiadomienia Kalendarza zmienicie w Ustawieniach, w sekcji Dźwięk i Wibracje
Kalkulator
W systemie MIUI otrzymujemy narzędzie kalkulatora rozbudowane o dodatkowe funkcje. Ikonka w lewym, dolnym rogu pozwala na przełączenie się pomiędzy trybami uproszczonym a naukowym Kalkulatora. Konwerter umożliwi przeliczanie kursów walut (kursy są aktualizowane automatycznie, jednak nie polegajcie na tych wartościach) i jednostek miar (długości, powierzchni, objętości, temperatury, prędkości, czasu i masy).
Ciekawą funkcją jest Zadłużenie. Po zdefiniowaniu kwoty zadłużenia, okresu spłaty oraz oprocentowania, pozwala na obliczenie, przynajmniej w przybliżony sposób, wysokości raty. Należy przy tym pamiętać (to nie informacja z MIUI ;) ), że na ewentualny koszt składa się nie tylko kwota kredytu, ale i opłaty manipulacyjne i inne koszty. Należy je dodać do kwoty kredytu i w pole Kwota wpisać sumaryczną wartość.
Kompas
W systemie MIUI kompas wykorzystujący funkcje aparatu głównego, pewnie pamiętają o tym starsi użytkownicy Xiaom, takiej właśnie postaci pojawił się w zasadzie od początku istnienia systemu. Inni producenci nie posiadali tej opcji…
W ekranie początkowym, oprócz dokładnego kierunku, uzyskujemy informację o naszym położeniu geograficznym (długość i szerokość geograficzna), ciśnieniu atmosferycznym, a także wysokości. Ta ostatnia wskazywana jest w odniesieniu od ziemi. Druga z zakładek to poziomica.
Ciekawostką jest połączenie tu dwóch funkcjonalności: kompasu i aparatu. Jeśli telefon będziecie trzymać poziomo, wskazania kompasu będą tak jak w tradycyjnym akcesorium. Jeśli ułożycie telefon pionowo, wówczas wskazania będą nakładać się na to, co pokazuje aparat główny. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie to ułatwienie w trakcie poruszania się.
Motywy
Motywy to aplikacja pozwalająca na personalizację wyglądu MIUI. To swego rodzaju sklep z motywami, tapetami, krojami czcionek czy dźwiękami dzwonków, możliwymi do pobrania i do zastosowania w systemie MIUI.
PODPOWIEDŹ 1: Po problemach, m.in. z RODO, Motywy w MIUI Polska/EU działają, głównie dzięki pracy naszych Adminów, którzy stworzyli łatkę powodującą, że zawartość aplikacji jest dostępna. Należy jednaj pamiętać, że trudno jest znaleźć w nich motywy zgodne z 10. wersją systemu. Jako, że system jest wciąż “świeży”, polecamy uzbrojenie się w dozę cierpliwości w poszukiwaniu motywów zgodnych z najnowszą odsłoną systemu Xiaomi.
PODPOWIEDŹ 2: Ikonka na górze, po lewej stronie paska wyszukiwarki, to panel do zarządzania własnymi motywami i ich elementami składowymi.
Muzyka
To aplikacja, która wraz z kolejnymi wersjami MIUI przechodziła najwięcej metamorfoz. Choć nie ma w niej tyle klimatu co w pierwszych odsłonach OS Xiaomi, to trudno odmówić jej prostoty, a przez to funkcjonalności.
Po otwarciu aplikacji wita nas animowany, sympatyczny ludzik z słuchawkami. Tak ma być. To bowiem oznaka aktualizacji list plików muzycznych dostępnych na naszym urządzeniu.
Ikony w górnej części aplikacji pozwalają na przełączanie się pomiędzy listą plików, listą ulubionych i oraz panel list odtwarzania.
PODPOWIEDŹ 1: Kliknięcie symbolu czterech kwadracików umożliwia przełączanie trybów wyświetlania muzyki zgromadzonej w pamięci urządzenia. Pierwsze trzy pozycje “Według”: Utworu, Wykonawcy i Albumu, kolejkują pliki na liście według informacji zapisanych w tagach plików. Ostatnia pozycja, “Według folderu” sortuje utwory folderami na dysku urządzenia (alfabetycznie).
PODPOWIEDŹ 2: Polecamy, jeśli korzystacie z sortowania według folderów, nie korzystajcie z folderów zagnieżdżonych (folder w folderze, a w nim kolejny folder). System wczytuje foldery, w których znajdują się wprost pliki muzyczne, więc nici z Waszej pracy i skrupulatnego umieszczania np. folderów/albumów w folderze z nazwiskiem wykonawcy. Lepszym rozwiązaniem, choć bardziej praco- i czasochłonnym, jest dodanie odrębnych folderów z plikami, oznaczonych nazwiskiem wykonawcy i tytułem albumu (tak jak na załączonym zrzucie). Starajcie się też korzystać z spacji (wbrew powszechnie panującej opinii) i liter/cyfr. Użycie w nazwach folderów określonych znaków, np. podkreślnika, może powodować brak widoczności folderu, bądź ustawienie w innym miejscu na liście, niż wynikałoby to z faktycznej nazwy.
PODPOWIEDŹ 3: Klikając w widoku folderów kropeczki po prawej stronie każdej z pozycji, możemy ukryć dany folder. Jego odkrycie wymaga przejścia do ustawień zaawansowanych (poniżej).
Trzy kreseczki, znajdujące się w lewym, górnym rogu aplikacji Muzyka, przeniosą nas do ustawień. W nich, oprócz informacji dotyczących umowy użytkowania i polityki prywatności (RODO…), dostaniemy się do szczegółowych ustawień aplikacji Muzyka. Tam uaktywnimy opcję usypiania odtwarzania i sprecyzujemy czas do uśpienia, wybierzemy w menadżerze plików foldery, które mają być przeszukiwane przez aplikację pod kątem plików muzycznych, a także wymusimy pomijanie plików muzycznych o określonej długości i zajętości pamięci (suwaki, umożliwiają płynne regulowanie tych dwóch wartości granicznych).
Sekcja Słuchawki i efekty umożliwia wybór trybu przycisków słuchawek: sterowane odtwarzaniem lub głośność, a także pozwala na kalibrację podłączonego zestawu.
Equalizer, to nic innego jak korektor barwy dźwięku, pozwalający na dopasowanie brzmienia według własnych preferencji. Oprócz fabrycznych ustawień, możemy zapisywać własne ustawienia krzywych korektora.
Mi Sound, wcześniej HD Sound (funkcja ta miała różne nazwy w historii kolejnych odsłon systemu), to nic innego jak funkcja Dirac HD Sound. Więcej o tym znajdziecie TUTAJ. Po jej aktywacji otrzymujemy gotowe ustawienia dedykowane konkretnym modelom słuchawek Xiaomi.
Panel odtwarzacza muzyki zajmuje w większości sekcja, która (po kliknięciu) może wskazywać okładki albumów lub teksty utworów. “Ptaszek” z lewej strony, w górnej części, przenosi nas do listy odtwarzanych utworów. Trzy kropki to menu dodatkowe, pozwalające na udostępnienie aktualnie odtwarzanego utworu, przejście do panelu ustawień dźwięku, uśpienie odtwarzania, ustawienie aktualnie odtwarzanego utworu jako dzwonka oraz edycję informacji o utworze.
Każdy utwór, indywidualnie, poprzez kropki po jego prawej stronie, można dodać do listy odtwarzania, zaplanować późniejsze jego odtworzenie, udostępnić, dodać do ulubionych lub usunąć z listy (usunięcie nastąpi z listy aplikacji Muzyka, nie z pamięci urządzenia).
Nagrywanie obrazu
To narzędzie pozwala na zapisanie zawartości ekranu nie w postaci statycznej, bo od tego jest zrzut ekranu, ale w postaci wideo. Jest to szczególnie przydatne gdy chcemy nagrać np,. poradnik, gdzie krok po kroku pokażemy poszczególne czynności. Dotychczas taka funkcjonalność wymagała zewnętrznych aplikacji. Teraz MIUI umożliwia to wprost z swoich narzędzi.
Warto wspomnieć, że w ustawieniach spersonalizowanych Nagrywania obrazu nie tylko będziemy mogli wybrać rozdzielczość wideo, prędkość , rozdzielczość czy wybrać źródło dźwięku, ale i – co szczególnie przydatne w tworzeniu poradników – włączyć pokazywanie tapnięć. Będą one widoczne na wideo w postaci kolorowego kółka.
Notatki
Ta aplikacja częściowo dzieli swoje funkcjonalności z Dyktafonem. Oprócz bowiem możliwości wykonania notatki tekstowej, mamy możliwość zapisu notatki głosowej. Zapisane notatki widoczne są tak jak w Galerii, wprost na panelu aplikacji. Tapnięcie na “Notatki” rozwija listę z dostępem do Kosza, gdzie znajdą się usunięte elementy oraz możliwość dodania katalogu notatek. To szczególnie przydatne, gdy tworzymy sporo zapisków i potrzebujemy możliwości ich grupowania choćby pod kątem tematyki.
Słynne “Trzy kropki”, to przełączanie widoku Notatek (dostępne opcje to siatka i lista) oraz Ustawienia zaawansowane. Te ostatnie umożliwiają na modyfikację wielkości czcionki domyślnej dla tworzenia notatek, wybór sposobu sortowania zapisów, a także na zarządzanie notatkami zapisywanymi w Chmurze Xiaomi. Ta ostatnia opcja, jak większość powiązanych z Chmurą Xiaomi, wymaga każdorazowego potwierdzenia kodem otrzymanym w wiadomości SMS z Xiaomi.
Opinie
Narzędzie pozwala na zgłaszanie problemów i sugestii dotyczących systemu MIUI. Pozwala na dodanie elementu dodatkowego, związanego z problemem, np. zrzutu ekranu, a także adresu mailowego kontaktowego użytkownika. Elementem wymaganym przy przesyłaniu zgłoszenia jest określenie, w sekcji “Zaznacz element”, czego dotyczy zgłoszenie – systemu, aplikacji składowej czy podzespołu (sprzętu).
Ciąg dalszy wkrótce…