MIUI – system, możliwości, opcje #1

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
MIUI – system, możliwości, opcje #1

Czym jest MIUI? Co daje użytkownikowi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w serii wpisów dotyczących poszczególnych funkcjonalności.

Zanim jednak zaczniemy, należy wspomnieć o jednej z najważniejszych kwestii, o którą toczą się spory: czy MIUI to system, czy nakładka na Androida. Teoretycznie to interfejs stworzony na Androida, z jego dokładnym „przykryciem”, w zasadzie w każdym elemencie systemu. Z drugiej jednak strony, MIUI jest dostarczany w formie pełnych paczek ROM, a to, na jakiej wersji Androida jest oparty, ma drugorzędne znaczenie. Doskonałym przykładem jest tu wersja 7. MIUI  (oparta na Androidzie 4.x), w której pojawiały się funkcjonalności, w samym Androidzie zaprezentowane dopiero od wersji 5.x.

Zaczynamy od odrobiny historii. MIUI to właściwie początki Xiaomi i odwrotnie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że MIUI było pierwszą rzeczą stworzoną przez chińską firmę. Wówczas nikt nie myślał jeszcze o powstawaniu telefonów z króliczkiem w tle. Pierwsza wersja oprogramowania została oficjalnie opublikowana w sierpniu 2010 roku, czyli kilka miesięcy po powstaniu firmy Xiaomi. Przez ostatnich osiem lat system ewaluował, aż do obecnej, 10. odsłony MIUI.

Można dywagować na temat tego, czy projektanci MIUI idą w słusznym kierunku. Wiele osób, zwłaszcza użytkowników marki, zarzuca firmie Xiaomi zbytnie upodabnianie się do giganta z Cupertino. I coś w tym jest… MIUI, choćby w wersji 5. czy 6., miało to „coś”, co sprawiało, że w połączeniu z pojawiającymi się wówczas na rynku telefonami Xiaomi, a przypomnijmy, że te wersje systemu przypadają na okres, kiedy swoje premiery miały telefony Redmi oraz Redmi 1s, czy Mi 2s i Mi 2a, a także Mi 3 i Mi 4, wywoływało efekt „Łał!”. CEO Xiaomi nigdy wprawdzie nie krył faktu podążania ścieżką równoległą do ścieżki szefa Apple, jednak czy tego do końca oczekują miłośnicy marki…?

Pomimo swoich podobieństw do iOS, MIUI wciąż pozostaje jednak MIUI. Choćby z uwagi na to, że nowe  funkcjonalności pojawiały i pojawiają się w systemie jakieś… pół roku przed tym, zanim pojawią się w urządzeniach z logo nadgryzionego jabłuszka, czy w urządzeniach innych producentów. Jakie? Choćby odblokowanie twarzą czy funkcja „tilt shift”.

Tyle słowem wstępu. Kolejny odcinek, wpis, jakkolwiek to nazwiecie, będzie pierwszym z przybliżających poszczególne elementy składowe systemu MIUI, ich opcje, funkcjonalności stockowe i dodane. Zapraszamy do śledzenia! :)

[AuthorRecommendedPosts]
 • Konrad Uroda-Darłak

  Tak trochę o niczym :P

 • Matthew

  W sumie co to ma być? Artykuł podzielony na 100 części? Tego jeszcze nie było hahaha…

  • lol

   No wątpie żeby ktoś tyle czytał XD

 • Ari9310

  No troszku krótko ale generalnie MIUI 5/6 to były systemy… na MI2 śmigały jak rakieta do tego funkcjonalnością o kilka długości prześcigały innych producentów, porównywać można było ewentualnie z jakimś Cyanogenem ale i tam brakowało sporo fajnych funkcji które miało MIUI. Teraz…Teraz to te systemy są w sumie wszystkie takie same, różnią się wyglądem i jakimiś szczegółami. MIUI zasypane jest błędami, dziwnymi bugami i jakimiś brakami których chyba nikt nie ma zamiaru naprawić, z rękawa teraz przykładami nie rzucę ale niech będzie to chociażby agregacja pasm; nie łączy się 1800 z 2600 MHz no i agreguje tylko 2 pasma zamiast 4… problem jest na MIX 2S a podobno był wcześniej na innych modelach. Do teraz też chyba żaden model nie wspiera oficjalnie nagrywania 1080p w 60 fps gdzie hardwareowo od czasów MI 5 powinno to być możliwe. Kiedyś MI 4 potrafił nagrywać filmy HDR nawet w 4K, od tamtego czasu do teraz chyba żaden model nie miał tej opcji…

 • Hyuang Niong

  I bardzo dobrze, że kopiują ios bo sami by się zesrali. A tak to przynajmniej system ładny i intuicyjny.