Czym jest MIUI? Co daje użytkownikowi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w serii wpisów dotyczących poszczególnych funkcjonalności.
Zanim jednak zaczniemy, należy wspomnieć o jednej z najważniejszych kwestii, o którą toczą się spory: czy MIUI to system, czy nakładka na Androida. Teoretycznie to interfejs stworzony na Androida, z jego dokładnym “przykryciem”, w zasadzie w każdym elemencie systemu. Z drugiej jednak strony, MIUI jest dostarczany w formie pełnych paczek ROM, a to, na jakiej wersji Androida jest oparty, ma drugorzędne znaczenie. Doskonałym przykładem jest tu wersja 7. MIUI (oparta na Androidzie 4.x), w której pojawiały się funkcjonalności, w samym Androidzie zaprezentowane dopiero od wersji 5.x.
Zaczynamy od odrobiny historii. MIUI to właściwie początki Xiaomi i odwrotnie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że MIUI było pierwszą rzeczą stworzoną przez chińską firmę. Wówczas nikt nie myślał jeszcze o powstawaniu telefonów z króliczkiem w tle. Pierwsza wersja oprogramowania została oficjalnie opublikowana w sierpniu 2010 roku, czyli kilka miesięcy po powstaniu firmy Xiaomi. Przez ostatnich osiem lat system ewaluował, aż do obecnej, 10. odsłony MIUI.
Można dywagować na temat tego, czy projektanci MIUI idą w słusznym kierunku. Wiele osób, zwłaszcza użytkowników marki, zarzuca firmie Xiaomi zbytnie upodabnianie się do giganta z Cupertino. I coś w tym jest… MIUI, choćby w wersji 5. czy 6., miało to “coś”, co sprawiało, że w połączeniu z pojawiającymi się wówczas na rynku telefonami Xiaomi, a przypomnijmy, że te wersje systemu przypadają na okres, kiedy swoje premiery miały telefony Redmi oraz Redmi 1s, czy Mi 2s i Mi 2a, a także Mi 3 i Mi 4, wywoływało efekt “Łał!”. CEO Xiaomi nigdy wprawdzie nie krył faktu podążania ścieżką równoległą do ścieżki szefa Apple, jednak czy tego do końca oczekują miłośnicy marki…?
Pomimo swoich podobieństw do iOS, MIUI wciąż pozostaje jednak MIUI. Choćby z uwagi na to, że nowe funkcjonalności pojawiały i pojawiają się w systemie jakieś… pół roku przed tym, zanim pojawią się w urządzeniach z logo nadgryzionego jabłuszka, czy w urządzeniach innych producentów. Jakie? Choćby odblokowanie twarzą czy funkcja “tilt shift”.
Tyle słowem wstępu. Kolejny odcinek, wpis, jakkolwiek to nazwiecie, będzie pierwszym z przybliżających poszczególne elementy składowe systemu MIUI, ich opcje, funkcjonalności stockowe i dodane. Zapraszamy do śledzenia! :)