Wczoraj miała miejsce premiera serii Xiaomi 12 oraz nakładki MIUI 13, o której pisałem w poświęconym temu artykule. Dziś mogę się z Wami podzielić pierwszymi zrzutami ekranu i wrażeniami odnośnie korzystania z nowej wersji nakładki, bowiem korzystam już od rana z kompilacji 21.12.27 od xiaomi.eu, czyli pierwszej wersji “trzynastki”.
Dla nikogo, kto korzystał z MIUI 12 czy 12.5, przejście na MIUI 13 pod względem wizualnym nie przyniesie praktycznie niczego nowego poza nowymi tapetami i czcionką MiSans (obsługującą polskie znaki).
Ponieważ różnice znaleźć w tym wydaniu trudniej niż podobieństwa, wspomnę najpierw o nich. Jest kilka nowych tapet połączonych w kilka kategorii: Concerto, Molten glass, Piaski Gobi i Krystalizacja. Te ostatnie ukazują różne zjawiska fizyczne “pod mikroskopem” i moim zdaniem są bardzo ładne, choć innym też urody odmówić nie można.
Jest również pokazywana na konferencji czcionka MiSans, wspierająca polskie znaki (więc być może pojawi się także w kompilacjach Global). Opinie na jej temat są w naszym zespole mieszane — mi osobiście się podoba, w mojej opinii wygląda lepiej aniżeli Roboto używane przez nas w poprzednich wydaniach. Prawdopodobnie będzie ona używana w naszych wydaniach.
Największe zmiany Xiaomi wiąże przede wszystkim z tabletami Xiaomi Pad, które dotychczas były traktowane nieco “po macoszemu”. MIUI 13 dodaje wiele nowych opcji ekskluzywnych dla tych modeli, pozwalających np. na konfigurację większej ilości skrótów klawiszowych do wywoływania różnych akcji, wyświetlanie docka z aplikacjami w całym systemie itd. Ze zrozumiałych względów nie byłem w stanie tego sprawdzić (nie mam tabletu, a zespół xiaomi.eu nie wykonuje kompilacji na te modele).
W wersji “telefonicznej” większe wsparcie dla tabletów jest dokumentowane przede wszystkim dodaniem funkcji Handoff w aplikacji MIUI+, która rozwija współpracę między telefonami a tabletami połączonymi tym samym kontem Xiaomi. Dzięki temu będzie można np. używać tych samych aplikacji na telefonie i tablecie, edytować na tablecie zdjęcia i dokumenty z telefonu itd.
Do nowych funkcjonalności dodanych w MIUI 13 zaliczyć można także możliwość ukrywania nazw aplikacji znajdujących się pod ikonami. Wadą tego rozwiązania jest to, iż jest ono ograniczone do siatek 4 × 6, 4 × 7 i 5 × 6, co sprawia, że w moim przypadku ikony wyglądają tak, jakbym używał telefonu dla niedowidzących. Zmarnowane jest niestety mnóstwo przestrzeni. Jeszcze nie wiadomo, czy w ramach naszych ROM-ów będzie możliwe dodanie tej funkcji dla większej ilości siatek ikon.
Reklamowaną funkcją dodaną w MIUI 13, choć mogli ją już zobaczyć użytkownicy korzystający z ostatniej wersji beta MIUI 12.5, jest ochrona znakiem wodnym dowolnego zdjęcia znajdującego się w naszej galerii.
To wszystkie różnice wizualne między MIUI 12.5 a MIUI 13. Wszystko inne — od wyglądu panelu powiadomień i Centrum funkcji począwszy, przez wygląd Ustawień i innych aplikacji, na pulpicie skończywszy — jest dokładnie takie samo, jak w MIUI 12.5. Wydajność? W moim odczuciu porównywalna — Android 12, który wraz z MIUI 13 pojawia się na Mi 10T Lite, nie spowodował, póki co, jakichś większych problemów z działaniem samego telefonu.
W naszym ROM-ie brakuje głośno reklamowanych nowych widżetów. Jest to związane z koniecznością aktualizacji Asystenta MIUI, a z tym są obecnie pewne problemy, związane przede wszystkim z tłumaczeniami widżetów, które muszą być przechowywane nie w ROM-ie, a w ramach dostawcy treści online. Być może niebawem uda nam się dodać i tę funkcjonalność do naszych wydań — póki co jednak nie mogę Wam pokazać zdjęć nowych widżetów, gdyż ich nie posiadam.
Oto zrzuty ekranu z innych części MIUI 13.
Kiedy xiaomi.eu?
Ponieważ MIUI 13 nie spowodował większych problemów z kompilacją naszych wydań, a większość różnego typu kłopotów została już rozwiązana, być może “nasze” wydania w wersji rozwojowej zostaną wydane jeszcze w tym tygodniu. Należy jednak mieć na uwadze, że w zależności od różnych czynników termin ten może się jeszcze zmienić. Dla Mi 10T Lite, Redmi K30, Redmi K30 5G, Redmi K30i 5G i Mi 10 Lite Zoom będzie to aktualizacja do Androida 12.
W kontekście chińskiej wersji stabilnej Xiaomi poinformowało, że pierwsze wydania oparte na MIUI 12.5, które zostaną wydane na modele: Mi 11, Mi 11 Pro, Mi 11 Ultra, pojawią się pod koniec stycznia. Wtedy więc powinny się pojawić pierwsze wydania stabilne od xiaomi.eu.
Global?
Dla urządzeń posiadających Global Stable wydania mają zacząć być publikowane w pierwszym kwartale przyszłego roku. W pierwszej fazie aktualizacji należy się spodziewać na urządzeniach: Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11i, Xiaomi 11T/Pro, Mi 11 Lite/5G/NE, Xiaomi Pad 5, Redmi 10, Redmi Note 8 (2021), Redmi Note 10 Pro i Redmi Note 10.
W kontekście innych urządzeń nie posiadamy żadnych informacji na ich temat.
Konkluzja
MIUI 13 to po prostu MIUI 12.5 w odrobinę innych szatach. Nie należy się spodziewać, przynajmniej obecnie, rewolucji wizualnej czy większych, powalających na kolana zmian. To miała być — i wygląda na to, że póki co jest — aktualizacja stricte techniczna, mająca w teorii poprawić nieco działanie urządzeń opartych właśnie na tej nakładce. Zmiany wizualne czy funkcjonalne są tu dodatkiem, i to bardziej skierowanym w inną stronę niż telefony. Czy rzeczywiście stabilność i płynność się polepszyła? Trudno powiedzieć po zaledwie trzech godzinach użytkowania. Pierwsze wrażenia są takie, że być może jest odrobinę lepiej, ale w moim przypadku może działać efekt placebo związany z aktualizacją do Androida 12. Pora więc obserwować sytuację — za jakiś czas postaram się wrócić do tematu i powiedzieć w tej materii coś więcej.