MIUI 10 by MIUI Polska/EU. Co nowego…?

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
MIUI 10 by MIUI Polska/EU. Co nowego…?

Nie dalej jak tydzień temu, Xiaomi oficjalnie zaprezentowało, poza kilkoma nowymi urządzeniami, nową, czy odświeżoną odsłonę swojego systemu – MIUI 10.

Dzisiaj mamy przyjemność podzielić się z Wami, drodzy Czytelnicy, pierwszymi wrażeniami z użytkowania nowego systemu. To, co zmieniono, co uległo poprawie (lub nie), pokażemy w zestawieniu z MIUI 9.

MIUI 10, oznaczone numerkiem 8.6.4, to bardzo wczesna wersja polskiej wersji systemu. Nie mniej nie ma informacji, aby jakakolwiek aplikacja miała problem z działaniem: czy to wbudowana, czy to zewnętrzna. Prezentację przedstawimy z pomocą telefonu Mi MIX 2 (lewa strona – MIUI 9, prawa strona – MIUI 10).

Pulpit, pasek powiadomień, powiadomienia, ostatnie aplikacje

Zmiany jako takie nie dotknęły pulpitu, ikon i ogółu interfejsu. Właściwie zmiany są, jednak tylko kosmetyczne: zmieniony kształt symbolu baterii czy powiększona czcionka w pasku powiadomień. Dla niektórych użytkowników istotnym może być fakt, że teraz, prawdopodobnie wskutek zwiększenia czcionki, nie można ustawić widoczności nazw operatorów w pasku powiadomień.

Zmiany pojawiają się już w menu ostatnio otwieranych aplikacji. Przeniesione informacje o zajętości pamięci RAM, lista aplikacji rozmieszczona równolegle, w dwóch rzędach, wertykalnie, a nie jak to było dotychczas – horyzontalnie. Usuwanie aplikacji z listy (zamykanie) odbywa się teraz poprzez tapnięcie, przytrzymanie i przesunięcie jej w prawo lub w lewo, poza ekran. Trzeba przyznać, że wygląda to świeżo i ciekawie.

Zmianom poddano również paski głośności. Zamiast dotychczasowego, poziomego układu suwaków liniowych, pojawiły się pionowe, szerokie. Dodano również przycisk przełączania telefonu w tryb cichy, bez konieczności zsuwania paska powiadomień.

Pasek ikon i powiadomień zyskał teraz nowy wygląd. Oczywiście jest on zbliżony do tego, pochodzącego z „surowego” Androida P. Sprawia wrażenie nieprzyczepionego do górnej krawędzi, a to w dużej mierze dzięki efektowi blur (półprzezroczystości), który – takie wrażenie – powrócił z MIUI w wersji 6 czy 7. Dodatkowo, informacje z paska powiadomień zsuwają się wraz z paskiem (oznaczenia zasięgu sieci, zegar,bateria, etc.). Powiększono w tym ujęciu zegar. Jest teraz bardziej czytelny.

Pasek ikon otrzymał dodatkową, wyszarzoną szufladę, dostępną po naciśnięciu przycisku „Edytuj”. Pozwala ona na ustawianie kolejności przełączników z pozycji paska powiadomień. Praktyczne.

Aplikacje systemowe

Przyjrzyjmy się teraz aplikacjom i menu systemowym w nowej odsłonie MIUI.

Zmieniono graficznie aplikację zegara. W trybie budzika nie ma okrągłego zegarka z sekundnikiem. W trybie czasu międzynarodowego, również zamiast tarczy, pojawiła się z kolei mapka globu, z graficznym odzwierciedleniem dodanych stref (miejsc) czasowych.

W dialerze, zmiany są również kosmetyczne, choć dzięki nim lista połączeń jest bardziej zwarta i czytelna. To dzięki zmniejszeniu odstępów oraz usunięciu jednej z linii przy każdym połączeniu na liście.

Jednocześnie ekran połączeń przychodzących otrzymał białe tło, o ile nie zostało do kontaktu przypisane zdjęcie. To ostatnie jest przeskalowane, co prawdopodobnie wynika z wczesnej wersji systemu i zostanie naprawione.

Aplikacja SMS zyskała teraz bardziej zwarty wygląd wątków, z chmurkami wyraźnie bardziej przylegającymi do siebie. Jednocześnie zniknął przycisk przenoszący nas do karty kontaktu. Ma to sens, bo jedyną logiczną do wykonania z tego poziomu jest albo odpisanie wprost w linii czatu, bądź wykonanie połączenia. Do tego ostatniego wystarczy w zupełności przycisk przenoszący nas do dialera.

Aplikacje Ustawienia, Przeglądarka Internetowa, Kontakty, Aparat czy Skaner QR pozostały bez większych zmian. Pierwsza z wymienionych otrzymała bardziej wyraziste przełączniki.

Przebudowie uległa aplikacja Pogoda. Nowe animacje, interfejs aplikacji. Póki co w dalszym ciągu występują problemy z prawidłową lokalizacją do ustalania danych pogodowych.

Bez większych, a przynajmniej widocznych zmian pozostawiono aplikacje Panel Sterowania, Muzyka, Menedżer Plików, Dyktafon i Galerię.

Niewielkie, kosmetyczne poprawki, naniesiono w aplikacji Kalendarz. Teraz ma on większe oznaczenia dni, większe przestrzenie pomiędzy nimi, co wpływa na czytelność i wygodę korzystania.

Pozostałe aplikacje również pozostały bez większych czy widocznych zmian: Kalkulator, Kompas, Mi Video, Motywy, Nagrywanie Ekranu czy Notatki.

Podsumowanie

Można jednoznacznie potwierdzić, że w kwestii graficznej, system został zmieniony w niewielkim stopniu. Największe zmiany, w naszym odczuciu, dotknęły pasek powiadomień. Zdecydowanie na plus, choć można dyskutować nad proporcjami samych suwaków głośności do wielkości ekranu. Ponadto, poza kosmetycznymi zmianami czcionek, ich wielkości, czy niewielkim przebudowaniem niektórych aplikacji (Dialer, Zegar, Pogoda), bądź niewielkimi zmianami graficznymi (suwaki/włączniki w ustawieniach, teraz bardziej zbliżone do tych, znanych z iOS), nie należy spodziewać się rewolucji. Należałoby raczej stawiać na powolną ewolucję. Czy w dobrym kierunku? To zależy tylko i wyłącznie od gustów użytkowników. Czy taki wygląd będzie się im podobać, czy też nie.

Ważne jest natomiast to, co znajduje się za zasłonami. Mam tu na myśli sprawność systemu – jego szybkość, responsywność. A ta – wierzcie lub nie – uległa znaczącej poprawie. Nakładka sprawia wrażenie lżejszej, mniej ociężałej i po prostu szybszej niż w MIUI 9.

Warto dodać w tym miejscu, że w MIUI 10 pochodzącym z MIUI Polska/EU, w odróżnieniu do systemu chińskiego, zabrakło asystenta AI, zapowiadanego przez Xiaomi. Nic w tym dziwnego, bo póki co, AI obsługuje jedynie język chiński. Przypuszczalnie, osoby znające to narzecze, stanowią zaledwie promil użytkowników telefonów Xiaomi poza Państwem Środka, stąd też brak tego elementu w polskiej wersji systemu.

Co Wy sądzicie o odświeżonej wersji MIUI? Czy „Dziesiątka” przypadła Wam do gustu? Zapraszamy do opisywania wrażeń w komentarzach do niniejszego wpisu.

Jednocześnie informujemy, że wciąż trwają prace nad przygotowaniem do udostępnienia ROMów MIUI 10 Polska/EU.

[AuthorRecommendedPosts]
 • Maxik

  Już nie mogę się doczekać :D Bardzo podobają mi się nowe ustawienia głośności dźwięków, gdyż aktualne, poziome paski są takie drobne … :)

  • insane

   Dokładnie, a szkoda tylko że nie są bardziej oryginalne… Słabo tak walić kopie Apple.

 • Kacper Buczkowski

  Zabrakło asystenta AI, w sensie że w ogóle nie ma asystenta jak w MIUI 9 czy nie ma tych ficzerów, które wchodzą z MIUI 10?

  • Maxik

   Chodzi o asystenta jak Siri w iPhone’ach czy Cortana z Microsoft’u. Asysten AI w MIUI mówi tylko po Chińsku i dlatego go nie będzie na Xiaomi.eu/Miuipolska.

 • Zenderable

  A co z MIUILab w ustawieniach itd?

  • Prawdopodobnie usuniemy.

 • maniman303

  Wszystko wygląda całkiem całkiem póki co, poza listą ostatnio uruchomionych aplikacji. Zwłaszcza na małych telefonach będzie to nieczytelne, oraz taki widok przynajmniej mi bardzo nie pasuje, wolałem już ten z miui 9, ios, flymeos. Oby jeszcze poprawili niedociągnięcia jak w aplikacji kontakty ;)

  • Konrad Uroda-Darłak

   Wspomniana zmiana podyktowana jest nowymi proporcjami ekranu i w sumie ciekawi mnie, czy na klasycznym 16:9 nie będzie czasem starego widoku.

   • maniman303

    Wiem wiem, na ipadach podobny wygląd jest od jakiegoś czasu chyba, fajnie by było gdyby po prostu dali w ustawieniach przełącznik żeby wybrać sobie z jakiego wyglądu chcemy korzystać

   • Piotr

    Zainstalowałem sobie chińskiego deva (jest na xda) i na mi 6 ten widok jest i wygląda dobrze, wcale nie ma za mało miejsca żeby tak prezentować ostatnie aplikacje, i muszę przyznać, że jest to o niebo wygodniejsze niż stary widok

 • Maciekmacku

  Również mi się podoba :) Czekam z niecierpliwością by przetestować, jak się będzie sprawować na S430 :)

 • Pragnę tylko jednej rzeczy, aby mój RN5X dostał skrzydeł.

 • Kingpin

  Wygląda fajnie, teraz pozostaje tylko czekać na aktualizację:P

 • Bitley

  Jak nazywa się ten używany theme? Udostępni ktoś?

 • Bitley

  Zna ktoś użyty theme? Udostępni może nawet?

 • Kondi Siema

  Wkradł się błąd w podsumowaniu ” jego szybkość, resnsywność” chyba powinno być responsywność

  • Maciej Rosiński

   Dzięki. Poprawione. :)

 • Gość

  A czy pogoda potrafi się sama zaktualizować? Bo w miui 8,9 nie aktualizowała się sama.

  • Maciej Rosiński

   Aktualizuje się samoczynnie, nie mniej pozostał problem z właściwą lokalizacją.

 • kr0k0dyl

  @Acidd:disqus warto wrócić z LOS na MIUI na mi5? czekam za swoją mi 8… btw, masz już swoją sztukę? :)

  • MI8? Nie mam. Na razie nie jestem na to chętny. Korzystam z MI6.

 • blaku

  Kiedy można spodziewać się aktualizacji np do mi6 ?

 • Qlfoneq

  Czy można ustawić ilość przełączników na belce 5×3 jak w MIUI 9?
  Czy powiadomienia są rozwijalne (zmienna wysokość)?
  Dzięki za odp. :)

  • Maciej Rosiński

   Nie ma takich ustawień bo i chyba do końca nie ma takiej potrzeby. Pasek rozsuwa się „na dwa razy”: pierwszy – pokazuje się rząd 5 przycisków, drugi – pokazują się trzy rzędy po cztery przyciski.

 • Fairlane

  Jak dla mnie jest gorzej, MIUI ceniłem za spójność designu, a teraz każda aplikacja wygląda jak ukradziona od innego producenta.

  • Maxik

   *czytaj: Apple iOS

 • Gajwer Jepes

  Rozlazłe brzydactwo. Ale już samo logo wskazywało an kierunek, w którym podąży MIUI.

 • Oskar Sarna

  czekam na nasza rodzima wersje miui.eu

 • SimoN

  A redmi 4x dostanie miui 10?

  • Milo_i

   tak

 • Czy autor podał swoje namiary w aplikacji kompas? Aa dobra widze piękny park w Krynicy xd

  • Maciej Rosiński

   Przepiękny. To fakt. Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie, uprzedzając ewentualne pytania, nie mieszkam tu na stałe. To sesja wyjazdowa. ;)

  • Co iks de? Usiądziesz do map wpiszesz sobie te koordynaty i co zrobisz? Wyślesz tam nalot owiec?

 • Karls

  Czy działa już odpowiadanie np. na sms z poziomu powiadomień czy dalej wyrzuca do tego śmiesznego okienka? Drugie pytanie – rozwijanie grupy powiadomień można już zrobić jednym palcem czy nadal gest na dwa?

 • Milo_i

  Ogólnie podoba mi się :) Zmiana głośności oraz pasek powiadomień bardzo na +! Nie mogę się doczekać :D

 • pr00

  Powiadomienia na ikonach zaczną w końcu działać jak powinny a nie znikać po usunięciu z belki ?