Koniec aktualizacji MIUI m.in. dla Redmi Note 8

Kacper Skrzypek
6 komentarzy

Co jakiś czas Xiaomi aktualizuje swoją stronę poświęconą listom urządzeń, na które nie będą już wydawane żadne aktualizacje nakładki MIUI (w tym poprawki zabezpieczeń). Dziś trafiły na nią kolejne urządzenia z 2019 roku.

O jakich telefonach mowa?

Do Redmi Note 8 Pro i Mi Note 10/Pro, które straciły wsparcie kilka miesięcy temu, dołączyły:

  • Redmi Note 8,
  • Redmi Note 8T,
  • Redmi 8A Dual (model dostępny tylko w Indiach),
  • Mi 9 Pro 5G (model dostępny tylko w Chinach),
  • Mi CC9/Mi 9 Lite.

Osoby, które na tych telefonach używały globalnych (bądź chińskich w przypadku Mi 9 Pro 5G) wydań nie powinny liczyć na to, że pojawi się jakaś nowa aktualizacja przynosząca choćby poprawki zabezpieczeń. Nie oznacza to automatycznie, iż z telefonu nie da się korzystać, lecz może być on po prostu mniej bezpieczny.

Jak długo były wspierane te urządzenia?

Postanowiłem sprawdzić, jak długo Xiaomi rzeczywiście wspierało te telefony aktualizacjami. To, że trafiły one na listę urządzeń pozbawionych nowych kompilacji dopiero teraz nie oznacza bowiem, że aż do tej chwili miały one rzeczywiście publikowane regularne aktualizacje (chciałoby się…). Zestawienie oparłem na danych z telegramowego kanału MIUI Updates Tracker, publikującego informacje o najnowszych wydaniach MIUI na dane modele. Dla uproszczenia (ze względu na to, iż Xiaomi wydaje różne wydania regionalne) w każdym przypadku skupiam się na jednej wersji ROM-u.

Co z tych danych wynika?

  • Redmi Note 8 w wersji Global EEA miał aktualizacje od 19 grudnia 2020 roku do 5 grudnia 2022 roku (niecałe dwa lata, 13 aktualizacji, czyli jedna aktualizacja co ok. 55 dni). Tak późne rozpoczęcie publikacji europejskich wydań wynika z faktu, iż ten model został wprowadzony na nasze rynki później niż pierwotnie przeznaczony na Europę Redmi Note 8T; gdyby liczyć okres wsparcia dla wydania MIUI Global (bez regionalizacji), to wyniósłby on około 2,5 roku (od 26 września 2019 do 28 lutego 2022).
  • Redmi Note 8T w wersji Global EEA miał aktualizacje od 21 listopada 2019 roku do 22 czerwca 2022 roku (ok. 2,5 roku, 22 aktualizacje, czyli jedna aktualizacja co ok. 43 dni). Pomimo bardzo podobnej specyfikacji co Redmi Note 8 ten model w ostatnich miesiącach nie cieszył się, delikatnie rzecz ujmując, uwagą firmy (a mogłaby ona przecież publikować aktualizacje tak, jak robiła to w przypadku Redmi Note 8… powodów nie poznamy zapewne nigdy).
  • Redmi 8A Dual w wersji Global (India) miał aktualizacje od 13 marca 2020 roku do 9 lutego 2022 roku (niecałe 2 lata, 12 aktualizacji, czyli jedna aktualizacja co ok. 58 dni). Ten model mógłby otrzymywać aktualizacje nieco dłużej, bo Redmi 8A Pro, wydany wyłącznie w Indonezji i mający tę samą nazwę kodową (a zatem i specyfikację) dostawał nowe kompilacje aż do września zeszłego roku. Widać tu podobne “omijanie” modeli co w przypadku Redmi Note 8T…
  • Mi 9 Pro 5G w wersji China (bo innej nie ma) był wspierany od 26 września 2019 roku do 11 kwietnia 2022 roku (około 2,5 roku, 17 aktualizacji, czyli jedna aktualizacja co ok. 55 dni). Było to podobne “okienko” wsparcia co w przypadku bazowego Mi 9; jako jedyny model z tej serii otrzymał on aktualizację do MIUI 13.
  • Mi CC9/Mi 9 Lite w wersji Global EEA był wspierany od 4 października 2019 roku do 20 sierpnia 2022 roku (prawie 3 lata, 17 aktualizacji, czyli jedna aktualizacja co ok. 62 dni). W tym przypadku trzeba jednak nadmienić, iż ten dłuższy w porównaniu z innymi modelami okres wsparcia wynika przede wszystkim z rocznej “przerwy” między ostatnim wydaniem opartym o Androida 10 a pierwszym (i ostatnim) ROM-em opartym na Androidzie 11. Inaczej byłby on podobny do innych wycofanych modeli…

Jak zatem widać, oficjalne potwierdzenie zakończenia wsparcia tylko podtrzymuje stan obecny na wielu wycofywanych urządzeniach już od dawna.

Jakie urządzenia mogą zostać pozbawione oficjalnego wsparcia już niebawem?

Można się spdziewać, że na listę trafi na przykład seria Redmi 9 czy Redmi Note 9, bo samo Xiaomi oficjalnie przyznaje (na stronie smartfonów zgodnych z programem Android Enterprise Recommended), iż koniec wsparcia dla aktualizacji zabezpieczeń w Redmi Note 9 Pro nastąpi już w maju bieżącego roku, a dla Redmi 9 w czerwcu. Łabędzi śpiew zapewne wkrótce nastąpi też w przypadku serii Mi 10, choć tu trudno określić dokładną datę zakończenia wydawania poprawek. Przypomnę, że Mi 10 oraz Mi 10 Pro, a być może także Mi 10 Ultra, otrzymają jeszcze oficjalnie Androida 13 (nie wiadomo jednak, czy nastąpi to na rynkach innych niż chiński). Kolejnym kandydatem do trafienia na listę jest Redmi K30 Pro/POCO F2 Pro, choć parę dni temu otrzymał on aktualizację do MIUI 14 w Chinach (lecz nie z Androidem 13, a 12).

Miejmy jednak przede wszystkim nadzieję, że takie niezbyt przyjemne wieści będzie trzeba podawać jak najrzadziej…

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner