Koniec bety MIUI takiej, jaką znamy. Zmiany w aktualizacjach

Koniec bety MIUI takiej, jaką znamy. Zmiany w aktualizacjach

Po dwunastu latach publikowania aktualizacji wersji tygodniowych MIUI zespół Xiaomi poinformował dzisiaj, iż począwszy od aktualizacji do Androida 13 wersje te przestaną być publikowane. Oznacza to, że wersje beta takie jak 22.4.27 przestaną po pewnym czasie w ogóle istnieć. Nie jest to jednak koniec bet MIUI w ogóle.

Do tej pory aktualizacje MIUI można było podzielić na trzy kategorie:

  • wersje stabilne, znane chyba wszystkim użytkownikom, np. V13.0.1.0.SKBCNXM,
  • publiczne wersje beta (od Androida 12 wydawane w zmienionej formie), np. V13.0.3.1.27.DEV,
  • wersje zamknięte, publikowane 4 razy w tygodniu – wersja czwartkowa była przedstawiana publicznie (do Androida 11; w Androidzie 12 zastąpiona przez publiczne wersje beta, których jednak jako Xiaomi.eu nie wydawaliśmy), np. 22.4.27.
Czytaj też:  Xiaomi 12 Lite na zdjęciach. Niewiele różnic względem poprzednika

Od Androida 13 trzeci wariant aktualizacji nie będzie już w ogóle wydawany. Zamiast tego co tydzień pojawiać się będą publiczne aktualizacje wersji beta, które prawdopodobnie (w komunikacie nie zostało to jednoznacznie sprecyzowane) będą oparte w dużej mierze na wersjach stabilnych, tak jak to jest obecnie w wersjach dla Androida 12 (niepublikowanych u nas).

Przechodzenie między dotychczasową wersją zamkniętą a nową wersją beta na Androidzie 13 ma się odbywać bez czyszczenia danych. Z czasem ma się nawet pojawić możliwość przechodzenia między wersją “oficjalną” (tak ujęto to w komunikacie; swoją drogą ciekawe, że nie jest już używane słowo “stabilna”) a wersją “deweloperską” bez utraty naszych plików.

Cóż, wygląda więc na to, że kończy się pewna era. Wersje dzienne, publikowane od 12 lat, dawały nieco bliższy obraz tego, co Xiaomi naprawiło (ale też i tego, co w międzyczasie zepsuło) bez konieczności oczekiwania na wersję stabilną (która mogła poprawkę danego problemu uwzględnić albo i nie). Czy nowe publiczne wersje beta zmienią coś pod kątem poprawy doświadczeń związanych z użytkowaniem telefonów Xiaomi? Nie wiem. Prawdopodobnie będą one bardziej związane z wersjami stabilnymi niż wcześniej, ale czy to będzie jednocześnie oznaczać, że i bugi w tychże wydaniach będą się pojawiać rzadziej? Czas pokaże, choć pod tym względem jestem bardzo sceptyczny.

O tym, co i jak zmieni się w przypadku kompilacji Xiaomi.eu, będziemy informować Was wtedy, gdy te zmiany zaczną wchodzić w życie.

Czytaj też:  MIUI 22.5.11

Źródło: Xiaomi Community

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz. Mail: [email protected]