Jak rozpoznać podróbkę MI-2?

Jak rozpoznać podróbkę MI-2?

Xiaomi-MI-2 O tym, że Chiny podrabiają większość modeli smartfonów światowych producentów wiadomo od dawna, ale to że lokalni, chińscy producenci wydają klony chińskich produktów to już coś nie tak często spotykanego. Okazuje się, że telefony Xiaomi MI-2 są bardzo chętnie podrabiane i zalewają chiński rynek, skąd potem trafiają na Zachód – do nas.

Miałem okazję już spotkać się z podróbkami, a właściwie miałem kontakt z osobami, którym trafił się taki telefon. Co ciekawe kwestia podróbek MI-2 jest dosyć poważna, ponieważ telefon Xiaomi posiada podzespoły hi-end i jest względnie tani co sprzyja lokalnym producentom w produkowaniu modeli o zbliżonych parametrach i podobnej cenie.

Podróbki najczęściej możemy kupić na terenie Chin, na lokalnych bazarach czy w z pozoru poważnie wyglądających sklepach. Ponadto takie telefony zalewają eBay i jeden z największych “bazarów” produktów z Chin: Aliexpress.

Niestety często użytkownik przekonuje się o podróbce jak już zakupił telefon i próbuje go aktualizować. Dlatego chciałbym pokazać Wam jak wygląda prawdziwy telefon Xiaomi MI-2 i podać kilka rad, które pomogą Wam ustrzec się przed podróbkami. Przy okazji namówię Was do ewentualnych zakupów MI-2/S u sprawdzonego partnera miuiandroid.com: ibuygou.com.

W tym poście nie posiadam zdjęć podróbek do porównania ale postaram się wyjaśnić na co zwrócić uwagę jeśli już mamy telefon. Ale zaczniemy od tego gdzie nie kupować MI-2.

Kupno Xiaomi MI-2

  • Wystrzegaj się podejrzanych okazji! Nie kupuj telefonów, których cena znacząco odbiega od prawdziwych Xiaomi czyli ok. 1949 RMB (317 USD) za MI-2 16GB lub 1999 RMB (326 USD) za MI-2S 16GB. 200 dolarów? Fake.
  • Nie kupuj na Aliexpress. To jest bazar. Różni użytkownicy sprzedają tam produkty. To jak nasze Allegro tylko tam chińskie podróbki są wszędzie. Owszem, zdarzało się trafić na prawdziwy MI-2 ale po co ryzykować?
  • Nie kupuj w lokalnych sklepach w Chinach (o ile akurat tam przebywasz :)). Xiaomi póki co nie sprzedaje telefonów w sklepach! Sprzedaż MI-2 jest tylko przez stronę Xiaomi.com, gdzie w konkretnym dniu o konkretnej godzinie kupisz telefon. Prawdziwe sklepy internetowe jak ibuygou.com posiadają telefony zakupione hurtowo przez stronę Xiaomi.
  • Jeśli masz możliwość i wątpliwości dowiedz się jaka jest wersja MIUI zainstalowana na telefonie. Nowe MI-2S mają fabryczny MIUI v5 JLB 16.0 lub wyżej. Starsze MI-2 mogą mieć MIUI v4 ok. JLB 10.0 lub wyżej. Jeśli telefon ma JLB 7.0 lub niżej, może to być fake.
Czytaj też:  Premiera Amazfit GTR 3, GTS 3 oraz GTR 3 Pro

A co jak mamy już telefon lub jesteśmy na tym bazarze w Chinach z telefonem w ręku?

Wygląd zewnętrzny

Podróbki MI-2 są bardzo dobre. Materiałami nie odbiegają szczególnie od oryginału. Telefon z daleka wygląda identycznie jak prawdziwy. Dopiero bliskie spojrzenie na detale pozwala rozróżnić fake. Nie ma co porównywać pudełka, ponieważ Xiaomi używa tanich materiałów do produkcji i podrobione telefony posiadają identyczne pudełka jak oryginał.

Logo MI

Xiaomi_Logo
Prawdziwy telefon ma wysokiej jakości napis logo Xiaomi. Podróbki cechują się “pikselozą” literek. Zdarza się, że oryginał ma gwiazdkę przy logo. Choć mój i większość spotykanych oryginałów nie posiada gwiazdki.

Tył

Xiaomi_Back_Logo
Podobny efekt będzie z tyłu. Srebrne logo Xiaomi będzie słabej jakości, często bez napisu “www.xiaomi.com”.
Ale UWAGA: oryginalne, wymienne obudowy nie zawsze mają link Xiaomi! Biały tył jest z linkiem ale np. moja pomarańczowa obudowa jest bez – a jest oryginalna.

Środek

Back_Under_Battery
Widok pod baterią. Oryginalne Xiaomi MI-2 posiada pod baterią czarny “sticker” a także dwa dodatkowe piny na złączu karty SIM. Są to punkty do podłączenia sprzętu do ratunkowego flashowania firmware. Ponadto “oczko” kamery w podróbkach jest znacznie mniejsze niż oryginał – chodzi o sam otwór aparatu. Zdarza się, że nie znajduje się w centrum obiektywu.

Czytaj też:  Xiaomi pracuje nad nowym smartfonem ze Snapdragonem 870

Bok

Buttons
Podrobiony telefon MI-2 posiada przyciski wyraźnie gorszej jakości, nieprecyzyjnie odlany plastik lub przyciski umieszczone nierównomiernie.

Recovery

Najważniejszy punkt!. Jeśli mamy możliwość wejścia do recovery (przytrzymanie przycisków vol-up + power) i naszym oczom ukaże się obrazek prostego, tekstowego recovery (podobnego do stockowych w telefonach) – to mamy fake.
Tylko oryginalne Xiaomi MI-2 posiadają MI-Recovery.

UWAGA:

Mając podrobione Xiaomi MI-2 nie wgramy NIC. Nie uaktualnimy MIUI, które jest zainstalowane w telefonie. Wszelkie próby aktualizacji skończą się informacją o błędzie. Nie ma też możliwości wgrania języka polskiego bo do tego wymagana jest aplikacja Updater lub MI-Recovery.

System

Podrobiony MI-2 może najczęściej posiada system MIUI (stary) i pokazuje w systemie parametry podobne do oryginalnego telefonu co może wprowadzić początkujących użytkowników w błąd.

Tylko oryginalne Xiaomi MI-2 mają na pulpicie aplikacje Updater!. Jeśli nie możemy jej znaleźć to na 100% mamy fake.

Updater

Ponadto warto się przyjrzeć specyfikacji telefonu. Nie ma co wierzyć wpisom w Settings > About phone. Gdyż to łatwo zmanipulować w build.prop. System MIUI w podróbkach ma możliwość zainstalowania Google Play lub pobrania aplikacji z chińskiego Marketu. Zdarza się, że na telefonie jest zainstalowany… Antutu Benchmark.
Zatem przetestujmy telefon i sprawdźmy wynik:

Czytaj też:  Tuż przed premierą wyciekły zdjęcia Amazfit GTR 3 i GTR 3e?
Prawdziwy MI-2 posiada ok 21 000 punktów w benchmarku. Nowsze MI-2S mają ok. 24 000 – 25 000 pkt. Jeśli jest mniej warto jeszcze upewnić się, czy nie jest włączony profil Power Saving. Jeśli jest Normal lub Performance i mamy poniżej 15 000 pkt, to mamy fake.

Zwróćcie uwagę na podawaną rozdzielczość ekranu. Podróbki z jakimi się spotkałem posiadają qHD a nie HD 720p. Dobrym pomysłem jest instalacja programu Hardware Info lub podobnego z marketu.

Gdzie kupić MI-2?

Jeśli jesteście chętni na kupno MI-2 a obecnie już MI-2S to polecam sprawdzony sklep:

iBuyGou

Podaję tak tego linka ponieważ zawiera referral link i jeśli się przez niego zarejestrujecie to wpadnie nam z Waszych zakupów niewielki procent. Sklep jest sprawdzony i na 100% posiadają oryginalne MI-2, MI-2S, MI-2A a w przyszłości MI-3. Mają możliwość wysyłania telefonów jako gift (w tym do Polski), dzięki temu możemy uniknąć płacenia VAT – do czego nie nakłaniam bo takie są przepisy :) Na ibuygou.com często można spotkać tzw. crazy discount czyli obniżone czasowo ceny telefonów, zbliżone do tych, które posiada Xiaomi.com.

Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę w rozpoznaniu podrobionych telefonów MI-2. Aż boję się pomyśleć co będzie z MI-3 jeśli osiągnie sukces taki jak rok temu MI-2.

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.