Do You Speak Mi?

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Do You Speak Mi?

Niedawno znajomy zapytał o markę telefonu. Godną uwagi. Wartą polecenia. Odpowiedzi możecie się domyślić. Ale jednocześnie zachęciłem do przeczytania opinii na forum. Chciałem, aby pod uwagę wziął wasze krytyczne komentarze. Oddzwonił następnego dnia. Na początku poczułem dumę, a po odłożeniu słuchawki w głowie zakiełkowała myśl, która okaże się albo karkołomna albo prosta w realizacji.

Podczas rozmowy poczułem dumę, bo znajomy, choć interesuje się technologiami, przyznał, że niewiele zrozumiał z zapisanych rozmów. Wyjaśnił, że używany przez nas język jest momentami bardzo hermetyczny. Odnosi się do konkretnej technologii, rozwiązań. Ale dzięki temu scala i wyróżnia społeczność MIUI Polska. Uśmiechnąłem się. Już chciałem wypinać klatkę do przodu, gdy nagle zakiełkowała wspomniana myśl.

W Polsce Xiaomi zyskuje na popularności. Marka, owszem, nie jest jeszcze powszechnie znana, ale ten stan się zmienia. Coraz więcej osób, które na co dzień nie interesują się technologiami, szuka informacji o telefonach z logo Mi. Ważnym źródłem są wasze opinie. Cenne, trafne, choć okazuje się, że nie dla wszystkich zrozumiałe. Dlatego – z myślą o niewtajemniczonych – chcieliśmy przygotować prosty słownik.

Po przejrzeniu wpisów zebraliśmy zwroty, którymi często zamieszczanie w komentarzach lub na forum. Do każdego zwrotu chcielibyśmy przyporządkować tłumaczenie zrozumiałe dla osoby spoza MIUI Polska. Po przeczytaniu poniższych zwrotów przekonacie się, że jedne tłumaczenia będą proste, banalne, a innym razem – trudne, wręcz frustrujące. Wtedy – zamiast tłumaczyć – zaproponujcie wyjaśnienia „na okrągło”. Być może warto dać i jedno i drugie.

Propozycje wraz z cyfrą lub liczbą przyporządkowaną do wybranego zwrotu zamieszczajcie w komentarzach poniżej wpisu. Jeśli chcielibyście zaproponować zwrot, którego nie uwzględniliśmy, a który warto przetłumaczyć – śmiało, dodawajcie!

Zwroty:

 1. Muszę odblokować bootloader.
 2. Jaki masz ROM na smartfonie?
 3. Powinieneś zmifleszować telefon.
 4. Potrzebny mi wipe.
 5. Trzeba dokonać instalacji nowego TWRP przez fastboot flash recovery twrp.img
 6. Zrób sobie recovery, jeśli nie chcesz czekać na powiadomienie o MIUI 8.2.
 7. Wydaj komendę adb reboot edl.
 8. Przeinstaluj sobie stery.
 9. Nie chcę ryzykować bricka przy instalacji twrp.
 10. Wolę Global Stable ROM.
 11. Jazda z Dev ROM jest lepsza.
 12. Chcę sparować Mi BOX z telewizorem.
 13. Po sparowaniu przystawki Mi BOX nie musisz się obawiać lagowania telewizora.
 14. Dali Mi [Note 2 – red.] na pokład Snapdragon 821 o taktowaniu 2.35GHZ.
 15. Kamera przednia ma 8 MPX, a tylna 22.5 MPX
 16. Body telefonu oferuje nam fizyczny przycisk home z czujnikiem linii papilarnych.
 17. Gniazdo USB-C wspiera Quick Charge w standardzie 3.0.
 18. Kamera nagrywa w 4K z płynnością 30 klatek na sekundę.
 19. To jest killer wszystkich flagshipów.
 20. Panel IPS LCD z matrycą RGB o przekątnej 5,5” oferuje rozdzielczość 1080×1920
 21. Czerń wynosi 0,38 cd/m2, a biel 440 cd/m2. To daje  kontrast na poziomie ponad 1150:1. Przy standardowym ustawieniu przestrzeni barw parametr deltaE wynosi z kolei 2,8 – 6,1
 22. W RN4 poziom jasności może zejść do 1 cd/m2.
 23. Procesor zrobiono w 14 nm FINFET
 24. Przy odpaleniu strony w JavaScript, ruszają dwa rdzenie Cortex-A72
 25. Działanie może wymagać roota.
 26. Dzięki Second Space w MIUI możesz mieć dwa w jednym

 

[AuthorRecommendedPosts]
 • Damian Merchel

  może będę marudny ale większość tych zwrotów jest albo ściśle techniczna i nie tyczy się wyłącznie miui

  • Konrad Uroda-Darłak

   Albo ściśle techniczna, albo…? :P Czegoś brakuje w Twojej wypowiedzi :D

 • Ryba

  Moim zdaniem nie da się wszystkiego przetłumaczyć bez zrobienia w pierwszej kolejności słownika pojęć i skrótów. Jak już taki słownik będzie to tłumaczenie większości zwrotów okaże się nie potrzebne.

  Tłumaczenie tych „zwrotów” mija się z celem bo w części są to fragmenty wypowiedzi pozbawione kontekstu, albo odnoszą się terminologii technicznej i tak 21 jest napisana jak najbardziej poprawnie. Ponieważ jest to fragment wyrwany z kontekstu to z niego uzyska klarowną informację, że kontrast wynosi 1150:1.Jeżeli nie zna pozostałych jednostek to albo te informacje nie są mu potrzebne albo jeżeli da się z kontekstu wyczytać czego dotyczą i będzie miała taką ochotę, to uzupełni sobie wiedzę z google. Zresztą kłopoty z czytelnością wynikają często z stosowania niepotrzebnych zapożyczeń z języka angielskiego i tak mogła by wyglądać 19 „Bije na głowę wszystkie flagowe telefony konkurencji” albo „Jest dużo lepszy od innych telefonów z górnej półki.” ale autorowi na tym nie zależało i zdecydował, że jego rozmówca to odszyfruje.
  9. „Nie chcę ryzykować zepsucia telefonu przy instalacji twrp.” moim zdaniem wystarczy. Wytłumaczenie skrótu twrp w tym zdaniu mija się z celem, ale warto podlinkować pod nie jego definicję.
  Pisanie prostą polszczyzną zrozumiałą dla wszystkich w sprawach technicznych jest bardzo trudne.

  • Dominik

   Ryba, na tym własnie polega trudność. Łatwo powiedzieć technicznym językiem. Trudniej w sposób zrozumiały powiedzieć coś osobie, która nie interesuje się technologia. Na końcu wpisu odnosimy się też do kwestii niemożliwości przetłumaczenia danego zwrotu. Wtedy – zamiast tłumaczyć – spróbujmy „na okrągło” wyjaśnić, o co chodzi. I na koniec, spróbuj przetłumaczyć przynajmniej niektóre, te najprostsze ;)

 • Dominik

  Każdy na miuipolska ;)

  • Ryba

   Nie każdy ;P

 • mati.piano

  I tu się trochę z kolegą zgodzę. Ja kiedyś bawiłem się trochę we wgrywanie debranowanych ROM-ów na Sony Ericssony, bo z kilku w przeszłości korzystałem. Potem nie było czasu na takie rzeczy i po kilku latach trafiłem na tą stronę i zdecydowałem się kupić Mi4c. Dzięki temu, że nie wszystko jest jasne, proste i klarowne ostrożnie, powoli uczyłem się „języka” i oprogramowania MIUI. Ostatecznie po kilku godzinach na forum na prawdę da się nauczyć większości zwrotów i wgrać pierwszy raz MIUI Polska i z napięciem obserwować „MI” na ekranie czekając, czy się włączy, czy nie :D. Jak wszystko będzie pięknie, jasno i prosto wytłumaczone, to powstanie wrażenie, że to proste i nie trzeba uważać, a mimo wszystko część działań opisywana na forum potencjalnie może się skończyć uszkodzeniem telefonu, albo przynajmniej koniecznością interwencji kogoś kto „ogarnia temat”. A co do reszty zwrotów nie dotyczących oprogramowania, to tak samo tyczą się one każdego innego telefonu – albo kogoś to interesuje i sobie znajdzie, choćby na wiki, albo nie. Pozdrawiam.

 • Maciej Szkudlarek

  Jak napiszę „odpal edl” to ktoś wpisze tę frazę w Google i znajdzie info jak to zrobić. Jak napiszę „tryb wgrywania softu” to Google mu nic nie powie

 • Kosmy

  Aż mi się ciśnie jedno słowo na usta ale nie chcę być niegrzeczny

 • Adam S.

  19. Ten telefon pokonuje wszystkie flagowce innych firm

 • Adam S.

  17. Nowatorskie gniazdo USB-C wspiera technologię Szybkiego Ładowania (Quick Charge) w najnowszym standardzie 3.0

 • Adam S.

  26. Dzięki funkcji Second Space w systemie od Xiaomi (MIUI), możesz tak jakby posiadać dwa urządzenia w jednym.