Niestety szybkie zjazdy z górki lub podjazdy nie zawsze są całkowicie bezpieczne dla tego typu pojazdu.
O tym przekonało się dwóch użytkowników hulajnogi Mijia M365 Pro, którzy zgłosili się do serwisu MiCenter, z problemem uniemożliwiającym dalszą jazdę. Hulajnogi nie dały się uruchomić, a same prowadzenie ich powodowało opór na kole przednim.
Hamowanie z użyciem KERS
Każda hulajnoga Mijia wyposażona jest w funkcję odzyskiwania energii inaczej zwaną KERS. System ten powoduje doładowanie akumulatorów w przypadku samoczynnego hamowania (energia kinetyczna zamieniana jest na elektryczną), z których potem w odpowiednim momencie można tę energię odzyskać dla ponownego rozruchu silnika. Trójfazowy silnik elektryczny hulajnogi jest w tym przypadku zwykłą prądnicą.
Niestety funkcji kers nie można w prosty sposób wyłączyć bez modyfikacji oprogramowania, można zmniejszyć tylko jego siłę.
Dlaczego kers powoduje awarię?
Nie sam KERS, a prędkość poruszania się hulajnogi z KERS.
Specyfikacja hulajnogi (odczytana z tabliczki znamionowej) dopuszcza prędkość maksymalną ok. 25 km/h.
W ten sposób producent gwarantuje bezpieczne użytkowanie sprzętu i wszystkich jego funkcji bez narażania urządzenia na uszkodzenie.
Prędkość ta znajduje się w bardzo bezpiecznym zakresie pracy silnika, ponieważ nawet po modyfikacji prędkości do ok. 30 km/h urządzenie będzie działać poprawnie, a KERS prawidłowo wyhamuje hulajnogę. Niestety szybki zjazd z góry z prędkością powyżej 40 km/h (raportowana przez użytkownika) i włączonym KERS (średnia siła efektu) spowodował wytworzenie za dużego napięcia na silniku by sterownik urządzenia mógł to wytrzymać doładowując baterię.
Efektem tego było przepalenie kilku ważnych elementów płyty głównej, a silnik będąc podłączonym do sterownika powodował stały opór (hamowanie).
Jak naprawić hulajnogę?
Teoretycznie można by wymienić płytę główną (sterownik) na nowy, jednak do wersji M365 Pro płyta główna nie jest łatwa do kupienia – w przeciwieństwie do starszej M365. Dlatego nie było innego wyjścia jak naprawić płytę diagnozując i wymieniając uszkodzone elementy płyty.
W serwisie MiCenter wymieniono uszkodzone tranzystory mosfet i driver.
Uszkodzenie płyty, a gwarancja?
Niestety na powyższe uszkodzenie płyty głównej nie powinna obowiązywać gwarancja czyli bezpłatna naprawa. Większość serwisów gwarancyjnych tego sprzętu poprawnie zdiagnozuje usterkę. Szczególnie, że prawie w każdym przypadku dochodzi do widocznego gołym okiem spalenia elementów płyty. Specyfika i skutek tego typu usterki praktycznie wyklucza samoczynną wadę fabryczną.