Czy zjazd z górki na hulajnodze M365 jest bezpieczny dla tego sprzętu?

Czy zjazd z górki na hulajnodze M365 jest bezpieczny dla tego sprzętu?

Niestety szybkie zjazdy z górki lub podjazdy nie zawsze są całkowicie bezpieczne dla tego typu pojazdu.
O tym przekonało się dwóch użytkowników hulajnogi Mijia M365 Pro, którzy zgłosili się do serwisu MiCenter, z problemem uniemożliwiającym dalszą jazdę. Hulajnogi nie dały się uruchomić, a same prowadzenie ich powodowało opór na kole przednim.

Hamowanie z użyciem KERS

Każda hulajnoga Mijia wyposażona jest w funkcję odzyskiwania energii inaczej zwaną KERS. System ten powoduje doładowanie akumulatorów w przypadku samoczynnego hamowania (energia kinetyczna zamieniana jest na elektryczną), z których potem w odpowiednim momencie można tę energię odzyskać dla ponownego rozruchu silnika. Trójfazowy silnik elektryczny hulajnogi jest w tym przypadku zwykłą prądnicą.
Niestety funkcji kers nie można w prosty sposób wyłączyć bez modyfikacji oprogramowania, można zmniejszyć tylko jego siłę.

Czytaj też:  Seria Xiaomi Civi zadebiutuje w przyszłym tygodniu

Dlaczego kers powoduje awarię?

Nie sam KERS, a prędkość poruszania się hulajnogi z KERS.
Specyfikacja hulajnogi (odczytana z tabliczki znamionowej) dopuszcza prędkość maksymalną ok. 25 km/h.
W ten sposób producent gwarantuje bezpieczne użytkowanie sprzętu i wszystkich jego funkcji bez narażania urządzenia na uszkodzenie.
Prędkość ta znajduje się w bardzo bezpiecznym zakresie pracy silnika, ponieważ nawet po modyfikacji prędkości do ok. 30 km/h urządzenie będzie działać poprawnie, a KERS prawidłowo wyhamuje hulajnogę. Niestety szybki zjazd z góry z prędkością powyżej 40 km/h (raportowana przez użytkownika) i włączonym KERS (średnia siła efektu) spowodował wytworzenie za dużego napięcia na silniku by sterownik urządzenia mógł to wytrzymać doładowując baterię.
Efektem tego było przepalenie kilku ważnych elementów płyty głównej, a silnik będąc podłączonym do sterownika powodował stały opór (hamowanie).

Widoczne przegrzanie elementów płyty i gumowej osłony przewodu silnika

Jak naprawić hulajnogę?

Teoretycznie można by wymienić płytę główną (sterownik) na nowy, jednak do wersji M365 Pro płyta główna nie jest łatwa do kupienia – w przeciwieństwie do starszej M365. Dlatego nie było innego wyjścia jak naprawić płytę diagnozując i wymieniając uszkodzone elementy płyty.
W serwisie MiCenter wymieniono uszkodzone tranzystory mosfet i driver.

Czytaj też:  Tuż przed premierą wyciekły zdjęcia Amazfit GTR 3 i GTR 3e?

Uszkodzenie płyty, a gwarancja?

Niestety na powyższe uszkodzenie płyty głównej nie powinna obowiązywać gwarancja czyli bezpłatna naprawa. Większość serwisów gwarancyjnych tego sprzętu poprawnie zdiagnozuje usterkę. Szczególnie, że prawie w każdym przypadku dochodzi do widocznego gołym okiem spalenia elementów płyty. Specyfika i skutek tego typu usterki praktycznie wyklucza samoczynną wadę fabryczną.

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.