Czy warto czekać na Androida 5 na urządzenia Xiaomi?

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Czy warto czekać na Androida 5 na urządzenia Xiaomi?

Jeśli myślałeś lub myślisz o kupnie smartfonów Xiaomi to prawdopodobnie zastanawiałeś się, dlaczego Xiaomi nie zaktualizowało swoich urządzeń i mają one dalej nieaktualnego Androida 4.4? Inni producenci mogą pochwalić się już nawet wersją 5.1 na flagowych urządzeniach, a taki Mi4 dalej ma tylko 4.4. Co z aktualizacjami w przyszłości?

Odpowiedź jest dosyć łatwa. MIUI 6 jest „nakładką” głęboko ingerującą w czystego Androida. Pomimo starszej wersji Androida, Xiaomi dodaje wiele funkcji „tylnymi drzwiami” poprzez cotygodniowe aktualizacje, którymi nie może pochwalić się żaden inny producent. Znajdują się w nich również rozwiązania z wyższych wersji, więc możemy cieszyć się w krótkim czasie nowymi możliwościami. Dodatkowo jesteśmy dzięki temu zabezpieczeni przed potencjalnymi błędami nowych wersji Androida, jak na przykład wyciekiem RAM-u w Androidzie 5.0.

 

1. Powiadomienia na ekranie blokady
Android 5.0 Lollipop został zaprezentowany w czerwcu 2014 roku. Wprowadzał on powiadomienia na ekranie blokady. W MIUI 6 zostały one zaimplementowane już w pierwszym ROM-ie beta w sierpniu tego samego roku. Pomysł zaczerpnięty został z systemu iOS, który również implementuje mnóstwo pomysłów Google, choćby zmianę klawiatury.
Funkcja ta pozwala przeczytać początek powiadomienia bezpośrednio z ekranu blokady od razu po kliknięciu klawisza Power. Dodatkowo, w MIUI 6 każde powiadomienie wybudza ekran, o ile nie mamy ustawionej blokady za pomocą wzoru lub hasła.
Lockscreen Notification blurred
Również w Androidzie 5 jak i MIUI 6 możesz rozwinąć pasek powiadomień bezpośrednio z ekranu blokady.
Lockscreen notifications_0

 

2. Wyskakujące powiadomienia
Gdy grałeś lub korzystałeś z pełnoekranowych aplikacji zapewne zdarzało Ci się, że ktoś zadzwonił i przerwał Ci ważną czynność, a nawet po odrzuceniu połączenia i powrocie do aplikacji ta czasami uruchamiała się od nowa.
Wyskakujące powiadomienie pozwala zdecydować, co chcemy zrobić podczas korzystania aplikacji. Polega ono na tym, że podczas korzystania z aplikacji pełnoekranowej z paska statusu wysuwa się małe powiadomienie, które nie przerywa pracy aplikacji. Możesz wybrać jedną z dostępnych opcji lub je zignorować. Oba rozwiązania znajdują się i w Androidzie 5, i w MIUI 6.
Active Notifications
Dodatkowo, MIUI 6 zaczerpnęło z iOS powiadomienia, w których możemy wykonywać różne akcje, na przykład po otrzymaniu SMS, możemy odpowiedzieć na niego bezpośrednio z powiadomienia, bez konieczności wychodzenia z obecnej aplikacji do aplikacji SMS. Wprawdzie mogą je wykorzystywać tylko aplikacje systemowe, ale jest to dopiero wczesna wersja.

 

3. Przełączniki na pasku powiadomień
Wielu producentów wykorzystywało je już od Androida 2.3, ale Google dopiero w Androidzie 5 zdecydowało się dodać je do ich systemu. Bez wątpienia są one niezwykle użyteczne.
Również w MIUI 6 są one obecne, dając nie tylko poszczególne przełączniki, ale także rozmaite informacje, takie jak obecne wykorzystanie pakietu danych, kontrola odtwarzacza muzyki itp.
Quick Settings

 

4. Tryb poufny
Tryb poufny jest ciekawą opcją Androida 5, która pozwala Ci pożyczyć komuś na chwilę swój telefon bez obaw, że będzie mieć dostęp do naszych prywatnych zdjęć, nagrań itd. Mimo tego, że MIUI 6 nie ma możliwości utworzenia kilku kont użytkowników, ma również tryb poufny. Chroni on nasze wiadomości, notatki, połączenia przychodzące itd. przed osobami trzecimi. Aplikacje te nie pokażą swej zawartości. Dodatkowo, w MIUI 6 możemy zabezpieczyć dostęp do aplikacji hasłem.
Guest Mode

 

5. Powiązane urządzenia Bluetooth
Funkcja wprowadzona przez Motorolę w 2013 roku, która jest również dostępna w Androidzie 5 i MIUI 6. Dzięki niej możesz dodać posiadane urządzenia takie jak smartwatch czy MiBand i odblokowywać nimi ekran bez konieczności wpisywania haseł, jedynie poprzez zbliżenie ich do smartfona. Pozwala ona przyspieszyć proces odblokowywania przez właściciela.
BT Trusted Devices

 

6. Plany zasilania
Android 5 ma proste oszczędzanie baterii, które poniżej określonego przez nas poziomu naładowania baterii wyłącza animacje, synchronizację i obniża taktowanie procesora.
W MIUI 6 są dostępne 3 predefiniowane zaawansowane plany zasilania. Możemy również dodawać własne plany. Można wybrać również czas, w którym automatycznie plan będzie wyłączy lub włączy poszczególne funkcje naszego smartfona, jak również okres, w którym będzie wyłączony.
Battery Saver
Podsumowując, Android 5 w porównaniu do MIUI 6 nie jest rewolucją. Użytkownicy drugiego nie muszą oczekiwać miesiącami na kolejne wersje, ponieważ nowe funkcje wprowadzane są z tygodnia na tydzień. Nie ma więc powodu, by niecierpliwie oczekiwać zaktualizowania bazy MIUI 6 do Androida 5, ponieważ nie zobaczymy większych różnic w stosunku do zastosowanego obecnie Androida 4.4.

Przekład Numb | Źródło

Grafik, programista, zafascynowany interfejsem MIUI.
[AuthorRecommendedPosts]
 • Atom

  Dokładnie, tylko zmiana numerka

  • AndropaX

   A art to też tylko zmiana nazwy?

  • Adam Ak2K

   a odporność na nowe androidowe wirusy typu starefigt???

 • AndropaX

  A to pokazane na pierwszym screenie nie jest przypadkiem tylko nakładką wyświetlaną przez aplikację Facebooka? Co do przełączników to nie pamiętam jak to dokładnie było w starszych czystych wersjach, ale na pewno w 4.2 został wprowadzony dwudzielny pasek z powiadomieniami i przełącznikami tak jak w miui.

  • Ari9310

   Nie, tu jest pokazana funkcja systemu nie fb.
   Jeśli idziesz w stronę „miui 6 ma funkcjonalność starego androida 4.2 pff” to zauważ że już w miui v3 które było na androidzie 2.3.7 (a nawet starszym) były te przełączniki ;) http://miuipolska.pl/galeria-miui-2-3-7/

   • AndropaX

    Wiem że takie przełączniki od dłuższego czasu były w miui, bo już używałem v4 na gb, ale to że wprowadzili je w czystym lolliopopie jest nieprawdą…

 • Matt

  Niestety ART wyraźnie przyspiesza mi3. Widać to wyrazie jak się zainstaluje CM na przykład. Dlatego tak – warto czekać na lollipopa.

  • Numb

   Czy to na pewno ART czy CM?

  • Nieprawda. To nie ART tylko CM. Nie ukrywajmy, że MIUI wymaga dużo pamięci ram. MI3 jest na styk ze swoimi 2GB. CM to czysty interfejs bez wodotrysków i animacji. Porównaj sobie jak wygląda MIUI a jak CM. No właśnie…

   Mam np. MI2 z 5.0 (ART natywny) i zaraz Mi Note PRO (ART natywny) i nie ma różnicy.
   To jak chodzi telefon nie zależy od jakiegoś tam art tylko od nakładki, jak jest zoptymalizowana, jakie są w telefonie parametry mpdecision (procesu odpowiadającego za wydajność).
   Poza tym MIUI korzysta normalnie z trybu Normalnego zasilania. Przełącz na Wydajny to zobaczysz jak płynny jest interfejs. W takim MI4 i MINote można chodzić cały dzień na wydajnym.

   • Arek P

    Na szczęście mi4 nie potrzebuje trybu wydajnego by chodził płynnie ;)

    • Adwokat Nazira

     http://surething.pl/wywiad-z-nazirem/
     Twój Xiaomi to shit i możesz śnić o Lolliop5.1
     Nazir woli Nexus5 niż ten twój bubel dla golasów polaczków których nie stać na markowy smartfon to masz podróbkę Apple

   • Igoor1983

    Niestety myślę że miui ma problemy z wyciekajacym ramem zarówno w wersji v5 jak i v6. Większość telefonów xiaomi ma 2gb ramu wiec tego prawie nie widać (choć muszę przyznać że nawet 2gb ramu udało mi się zamuła, gdzie przy normalnym andku zamuła 2gb jest prawie njemozliwa) ale na tych co mają 1gb wychodzi szydlo z worka, po instalacji cm11 na xiaomi 1s ilość wolnego ramu jest praktycznie taka sama jak na miui a chodzi 5razy szybciej. Nawet jak ram spada do około 100mb to cm11 se tak coś pożądana ze użytków i tego nie odczuwa. Na 1s jak ram spada do 100mb to telefon chodzi tak ze praktycznie nie da rady z niego korzystać. Po drugie na miui uruchamiam z mala aplikacje i potrafi zebrać 100mb ramu gdzie na cm 11 zabiera 50. Tak więc muszę powiedzieć że zarządzanie ram w miui leży i kwiczy i albo chinczyki o tym nie wiedzą albo nie potrafią tego naprawić. Tera większość telefonów ma 2gb ram wiec problem odchodzi na dalszy plan…. Ale mówienie ze lolipop źle dzieli ram jest niesprawiedliwe bo miui również sobie z tym nie radzi. Poza tym jednym problemem miui jest znakomite

 • checkmate

  Sam byłem zwolennikiem wprowadzenia jak najszybciej dla MIUI nowej bazy jaką byłby Androida 5.0 z racji kilku nowych rozwiązań np. Project Volta, niestety okazał się lipą i taką kiełbasą wyborczą – było o nim głośno tylko na samym początku (jeszcze jak Android L był betą dla Nexusa 5) i tyle, szału nie zrobił.

  Tak samo ludzie z Nexusem 5 skarżą/skarżyli się, że Nexus 5 działa gorzej na Lollipopie i lepiej im telefon działał na 4.4.4 KitKat.

  Byłem zły, że Xiaomi tak długo zabierał się łaskawie za upgrade do nowej wersji Androida (choć teraz przyznam, że to nawet i lepiej, upiekło im się bo nowy Android nie jest najlepszy i nie jest lekiem na zło – np. wyciek RAM i inne cyrki w zależności od modeli telefonów) ALE gdyby 5.0 byłby bardziej dopracowany – Xiaomi dostałoby po uszach za to ;)

  • Warto zobaczyć ogółem dyskusje na forum. Od dawna nikt nie porusza tematów androida 5.0. Z MIUI dyskutujemy z wersji na wersję (czyli co piątek). I co to oznacza? Że użytkownicy instalują sobie co tydzień nowe wersje i dyskutują nad nowymi funkcjami (i bugami…), dodatkami, wydajnością itp. Czyli to jest istotniejsze niż niewidoczny na co dzień ART czy numerek 5.0.

   Wnioski same się nasuwają.

   • checkmate

    Heh, pamiętasz? http://screenshooter.net/101983509/xigjohp

    Właśnie o tym myślałem pisząc powyższego posta. Od tamtej pory Android L szału nie zrobił.

    Od kiedy nie mam Mi-2 jakoś nie szczególnie czytam dyskusję na forum nt. piątkowych aktualizacji (jedynie co piątek lukam na portal jakie nowości są dodawane), a to z racji tego że Hongmi 1 czy mój obecny Hongmi Note Pro aktualizacje MIUI v5 dostawały sporadycznie – ale wierzę na słowo. Zmiana numerka czy ART nie są aż tak potrzebne, i dobrze, że ludzie to w końcu zrozumieli. MIUI zbyt głęboko siedzi w systemie żeby ficzery z 5.0 zrobiły jakąś różnicę.

    btw. „3. Przełączniki na pasku powiadomień” – w MIUI mamy to od samego początku (czasy pierwszych portów MIUI na np. htc Desire w 2010 roku) a obecnie producenci wraz z Googlem szczycą się tym, że mają to u siebie, no wow, tylko szkoda że nikt nie powie o tym, że to perfidna zrzynka z MIUI ;)

   • abracadabra

    chińskie znaczy dobre? trojanki w prezencie od chińskich służb???

  • Adwokat Nazira

   http://surething.pl/wywiad-z-nazirem/
   Pitolenie farmazonów przez trolli i bajkopisarzy od grzebania w smartfonach
   Nazir ma Nexus5 z Lollipop 5.1 i nic mu nie nawala i żadnych problemów nie ma tylko wy gamonie coś uwalacie a potem bzdury na forach pisane

 • Damian7941

  Po prostu 5.0 jest dziurawy, pewnie możemy się spodziewać wersji opartej na 5.1.1 ale na to jeszcze jest czas

 • AmyS

  Doskonały temat! Muszę się przyznać, ale też było za zmianą Androida w MIUI na 5. Po czasie jednak zmieniłem zdaniem, ponieważ czytałem wypowiedzi Acid’a jak tłumaczy, że większość rzeczy w Andku 5 są już w MIUI. Ten temat doskonale podsumowuje tamte informacje. Świetna robota ;)

 • Arek P

  Pozamiatane w kwestii lolipopa ;)

  Swoją drogą wychodzi na to że użytkownicy miui to jakby osobna kasta :P

  • Adwokat Nazira

   http://surething.pl/wywiad-z-nazirem/
   Tak się znasz jak inne trolle i eksperci z dupy wzięci z tymi żałosnymi bublami Xiaomi które udają Apple na dziurawym jak sito syfie KK4.4

 • Kislev

  Widzę, że mój poprzedni wpis nie doszedł ….
  Najważniejszą zmianą w Lolipopie nie są „pływające” powiadomienia czy ściąganie belki powiadomień na kilka sposobów, a architektura 64 bit.MIUI na Lolipopie? Jak najszybciej!

  • Yyy ok to się zgadza ale wiesz, że musisz mieć telefon z 64bit CPU? A obecnie to jest tylko Mi4i i Mi Note PRO z fabrycznym Android 5.0.2.

   • Kislev

    @Acidd:disqus Wiem i mówię to z perspektywy użytkownika MiNote Pro. W całym wątku poruszane są sprawy, w większości, wizualne i „użyteczności”, które na na Androidzie istniały już dużo wcześniej. Co prawda do takich rzeczy należało stosować aplikacje innych producentów/użytkowników jednak dało się takie rzeczy, przy odrobinie chęci, wprowadzić samemu.
    Lubię MIUI i jestem jego wielkim fanem. Pod względem UX nakładka jest rewelacyjnie rozwiązana i pozwala na, w miarę, bezbolesne wejście w system dla nowego użytkownika.
    Jednak porównywanie nakładki systemowej do „czystej” wersji systemu, dla mnie, wydaje się mocno nie fair.
    Kolejna rzecz, o której wspomniałeś, że Lolipop został pomyślany głównie o procesorach 64Bit. Obecnie na rynku będzie zauważalnie więcej teraz układów 6-cio, 8-mio (a niebawem), 10-cio i 12-to rdzeniowych, które do poprawnej pracy wymagają odpowiedniego systemu. Obecnie istniejące układy typu QUAD to już przeżytek.
    Jeszcze raz powtórzę. MIUI na Lolipopie dla wszystkich, „za darmo”, jak najszybciej ;-)

    • insane

     Ciekawe dywagacje..”Obecnie istniejące układy typu QUAD to już przeżytek” – chętnie poczytam skąd te wnioski oraz argumentacje :P. Według mnie jak i wielu innych jednostki czterordzeniowe są aż nadto wydajne by swobodnie pracować na telefonie… Ciekawe co powiesz o jednostkach dwurdzeniowych na innych systemach mobilnych :)?

    • Jak najszybciej ok… ale ten artykuł był dla wszystkich użytkowników Xiaomi, którzy gdzieś coś słyszeli o Androidzie 5.0 i teraz by go widzieli w swoich telefonach (bo to wyższy Android itp…). Ale problem w tym, że 5.0 nie dostaną stare urządzenia. Xiaomi to powiedziało dawno. Mi Note PRO i Mi4i i nowsze ok. Ich to nie dotyczy bo już mają. Natomiast reszta jest na 4.4 i stąd wyjaśnienia czemu nie ma dla nich nowego systemu (skoro Google wydało go w listopadzie 2014).

     Artykuł niejako wyjaśnia i uspokaja tych wszystkich, którzy bez numerka 5.0 żyć nie mogli – a moga sie nie doczekać nigdy Androida 5.0 – co po przeczytaniu artykułu nie powinno być wielką stratą.

     Redmi 2 mają te 64-bitowe CPU ale w praktyce to niewidoczne.
     Korzyści są na pewno w jakichś tam aplikacjach, przetwarzaniu danych czy adresacji pamięci RAM… której jakby nie patrzeć te urządzenia za wiele nie mają…

     • Addamoo

      Było mówione że MI4 dostanie Lolipopa styczeń-luty tego roku 2015 i jak na razie nie widać Lolipopa w naszych urządzeniach. Dostaliśmy w zamian artykuł „czy warto” :). To wygląda tak jakby ktoś miał powiedzieć.. nie zmieniaj pralki z frani na automat bo i tym i tym wypierzesz..

     • Mam Note z 4.4 i Note PRO z 5.0 i nie ma między nimi dużej różnicy.
      Android 5.0 daje jedynie animacje w niektórych aplikacjach (to wynika z nowszego API) czy inny progress bar. Reszta taka sama (może i nawet bateria gorsza w 5.0). Także jak masz Mi4 ciesz się tym co masz bo nowego Androida nie zauważysz nawet jak go dostaniesz kiedykolwiek.

     • Addamoo

      Acid, lubię Cię i uważam za fachowca w sprawach xiaomi ale bajek mi nie opowiadaj że nie ma różnicy między 4.4 a 5.0 czy nawet 5.1. Wiem że system jest już napisany pod nowsze procki 64 bitowe ale to nie zmienia faktu że są poprostu lepsze i tu nie chodzi tylko o grafikę ale właśnie bateria lepiej trzyma i reszta jest stabilniejsza, ram np nie ucieka od razu po włączeniu. To jest tak jak w pc-tach wmawiali by nie instalować 7-ki bo xp lepiej działa a sam wiesz napewno że tak nie jest. A zresztą ostatnio nasze aktualizacje nie wynoszą poprawy działania naszych dobrych tel więc może zmiana na 5.1 przyniesie coś dobrego…..;-)

     • Słuchaj. Różnica jest taka, że ja wiem z doświadczenia a Ty z bzdur w necie. Czy masz MIUI na 5.0 i 4.4 tak jak ja?

     • abracadabra

      mam i ja !

     • Piszesz o bajkach ale sam masz nikłe pojęcie…
      I co z tych twoich 64 bitach co? Jak masz Mi4 to android może mieć i 256 bitów a i tak tego nie zobaczysz. Nie musisz mi wytykać znajomości Androida bo uwierz mi znam się na tym 100x lepiej od Ciebie.

      Ja pisałem porównanie. Mam oba telefony, oba androidy i wypowiadam się z doświadczenia.

      Mam propozycję: wypowiedz się tu w tym temacie dopiero jak będziesz miał obok siebie dwa telefony z MIUI 6 na dwóch androidach. Wtedy możemy dyskutować.
      Nie będę tłumaczył tego ludziom, którzy Lolipopa lizali przez szybkę.

   • Avalanc

    Przecież Qualcomm Snapdragon 410 8916, który jest w Redmi 2 i Note 4G LTE 2 Gb też jest 64-bit.

  • Numb

   Mam jedno proste pytanie: co dają te 64 bit? Ale ale, nie w benchmarkach tylko w praktycznym użytkowaniu. Ile aplikacji wykorzystuje 64 bit?

 • Adwokat Nazira
 • fanboj_fon

  Ktory z nich lepszy w bo sumie nadal nie wiem po przeczytaniu tego http://www.elektronika-nowosci.pl/2015/06/samsung-galaxy-s6-edge-vs-lg-flex-2.html ??

  • Xiaomi Mi Note Pro

   • abracadabra

    co tak drogo???>>>Mi NOTE PRO…

 • Adam Ak2K

  1.architektura 64 bit 2.uodpornieni na starefighta ;d