Czy warto czekać na Androida 5 na urządzenia Xiaomi?

Kamil Z
41 komentarzy

Jeśli myślałeś lub myślisz o kupnie smartfonów Xiaomi to prawdopodobnie zastanawiałeś się, dlaczego Xiaomi nie zaktualizowało swoich urządzeń i mają one dalej nieaktualnego Androida 4.4? Inni producenci mogą pochwalić się już nawet wersją 5.1 na flagowych urządzeniach, a taki Mi4 dalej ma tylko 4.4. Co z aktualizacjami w przyszłości?

Odpowiedź jest dosyć łatwa. MIUI 6 jest “nakładką” głęboko ingerującą w czystego Androida. Pomimo starszej wersji Androida, Xiaomi dodaje wiele funkcji “tylnymi drzwiami” poprzez cotygodniowe aktualizacje, którymi nie może pochwalić się żaden inny producent. Znajdują się w nich również rozwiązania z wyższych wersji, więc możemy cieszyć się w krótkim czasie nowymi możliwościami. Dodatkowo jesteśmy dzięki temu zabezpieczeni przed potencjalnymi błędami nowych wersji Androida, jak na przykład wyciekiem RAM-u w Androidzie 5.0.

 

1. Powiadomienia na ekranie blokady
Android 5.0 Lollipop został zaprezentowany w czerwcu 2014 roku. Wprowadzał on powiadomienia na ekranie blokady. W MIUI 6 zostały one zaimplementowane już w pierwszym ROM-ie beta w sierpniu tego samego roku. Pomysł zaczerpnięty został z systemu iOS, który również implementuje mnóstwo pomysłów Google, choćby zmianę klawiatury.
Funkcja ta pozwala przeczytać początek powiadomienia bezpośrednio z ekranu blokady od razu po kliknięciu klawisza Power. Dodatkowo, w MIUI 6 każde powiadomienie wybudza ekran, o ile nie mamy ustawionej blokady za pomocą wzoru lub hasła.
Lockscreen Notification blurred
Również w Androidzie 5 jak i MIUI 6 możesz rozwinąć pasek powiadomień bezpośrednio z ekranu blokady.
Lockscreen notifications_0

 

2. Wyskakujące powiadomienia
Gdy grałeś lub korzystałeś z pełnoekranowych aplikacji zapewne zdarzało Ci się, że ktoś zadzwonił i przerwał Ci ważną czynność, a nawet po odrzuceniu połączenia i powrocie do aplikacji ta czasami uruchamiała się od nowa.
Wyskakujące powiadomienie pozwala zdecydować, co chcemy zrobić podczas korzystania aplikacji. Polega ono na tym, że podczas korzystania z aplikacji pełnoekranowej z paska statusu wysuwa się małe powiadomienie, które nie przerywa pracy aplikacji. Możesz wybrać jedną z dostępnych opcji lub je zignorować. Oba rozwiązania znajdują się i w Androidzie 5, i w MIUI 6.
Active Notifications
Dodatkowo, MIUI 6 zaczerpnęło z iOS powiadomienia, w których możemy wykonywać różne akcje, na przykład po otrzymaniu SMS, możemy odpowiedzieć na niego bezpośrednio z powiadomienia, bez konieczności wychodzenia z obecnej aplikacji do aplikacji SMS. Wprawdzie mogą je wykorzystywać tylko aplikacje systemowe, ale jest to dopiero wczesna wersja.

 

3. Przełączniki na pasku powiadomień
Wielu producentów wykorzystywało je już od Androida 2.3, ale Google dopiero w Androidzie 5 zdecydowało się dodać je do ich systemu. Bez wątpienia są one niezwykle użyteczne.
Również w MIUI 6 są one obecne, dając nie tylko poszczególne przełączniki, ale także rozmaite informacje, takie jak obecne wykorzystanie pakietu danych, kontrola odtwarzacza muzyki itp.
Quick Settings

 

4. Tryb poufny
Tryb poufny jest ciekawą opcją Androida 5, która pozwala Ci pożyczyć komuś na chwilę swój telefon bez obaw, że będzie mieć dostęp do naszych prywatnych zdjęć, nagrań itd. Mimo tego, że MIUI 6 nie ma możliwości utworzenia kilku kont użytkowników, ma również tryb poufny. Chroni on nasze wiadomości, notatki, połączenia przychodzące itd. przed osobami trzecimi. Aplikacje te nie pokażą swej zawartości. Dodatkowo, w MIUI 6 możemy zabezpieczyć dostęp do aplikacji hasłem.
Guest Mode

 

5. Powiązane urządzenia Bluetooth
Funkcja wprowadzona przez Motorolę w 2013 roku, która jest również dostępna w Androidzie 5 i MIUI 6. Dzięki niej możesz dodać posiadane urządzenia takie jak smartwatch czy MiBand i odblokowywać nimi ekran bez konieczności wpisywania haseł, jedynie poprzez zbliżenie ich do smartfona. Pozwala ona przyspieszyć proces odblokowywania przez właściciela.
BT Trusted Devices

 

6. Plany zasilania
Android 5 ma proste oszczędzanie baterii, które poniżej określonego przez nas poziomu naładowania baterii wyłącza animacje, synchronizację i obniża taktowanie procesora.
W MIUI 6 są dostępne 3 predefiniowane zaawansowane plany zasilania. Możemy również dodawać własne plany. Można wybrać również czas, w którym automatycznie plan będzie wyłączy lub włączy poszczególne funkcje naszego smartfona, jak również okres, w którym będzie wyłączony.
Battery Saver
Podsumowując, Android 5 w porównaniu do MIUI 6 nie jest rewolucją. Użytkownicy drugiego nie muszą oczekiwać miesiącami na kolejne wersje, ponieważ nowe funkcje wprowadzane są z tygodnia na tydzień. Nie ma więc powodu, by niecierpliwie oczekiwać zaktualizowania bazy MIUI 6 do Androida 5, ponieważ nie zobaczymy większych różnic w stosunku do zastosowanego obecnie Androida 4.4.

Przekład Numb | Źródło

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

41 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner