Od pierwszego artykułu z serii #CoNowego minęło ładnych parę tygodni, w których paraliż związany z epidemią koronawirusa nie ominął niestety również aktualizacji – zarówno MIUI, jak i aplikacji od Xiaomi. Powoli wszystko wraca jednak do normy, w związku z czym znalazło się trochę rzeczy, które mogę Wam dziś przedstawić. Oto i one!
Android 10 dla Mi Note 10. Kiedy dla Redmi Note 7 Pro?
Aktualizacja MIUI 20.2.10 wprowadziła Androida 10 na model Mi CC9 Pro/Mi Note 10. W pierwszej kolejności aktualizację otrzymali chińscy testerzy uczestniczący w programie beta od Xiaomi (bo jest to oczywiście China ROM). Kiedy tylko wznowione zostaną aktualizacje dla reszty modeli, niezwłocznie wydamy aktualizację xiaomi.eu z Androidem 10 dla tego modelu. Oczekujemy także na TWRP współpracujące z nową wersją Androida.
Niestety, dobrych wieści nie mamy dla osób korzystających z bety na Redmi Note 7 Pro. W wydanym w środę komunikacie zespół MIUI poinformował, że ze względu na ciągle trwające problemy związane z epidemią koronawirusa, a także niestabilności aparatu i innych funkcjonalności, aktualizacja wersji beta do Androida 10 została opóźniona i pojawi się najwcześniej w połowie marca. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i czekać…
Muzyka – drobne poprawki, niewielkie nowości
W nowej aktualizacji aplikacji Mi Muzyka wprowadzono kilka drobnych funkcjonalności, które mogą ułatwić życie osobom słuchającym muzyki z “stockowej” aplikacji od Xiaomi. Jedną z nich jest opcja pokazywania w ramach listy dostępnych utworów offline katalogów nie tylko z plikami .mp3, ale też i .mp4.
Możliwość ukrywania aplikacji z pulpitu
Nowa wersja xiaomi.eu (niestety dalej nie wiadomo, kiedy się pojawi) wniesie możliwość ukrycia przez użytkownika ikon poszczególnych aplikacji z pulpitu bez konieczności korzystania z funkcjonalności Blokady aplikacji, która ma wbudowaną takową funkcję. Dzięki tej opcji będzie można ukryć ikony na przykład aplikacji systemowych, z których akurat nie korzystamy, bo mamy dla nich “swoje” zamienniki. Funkcjonalność istnieje wyłącznie na ROM-ach xiaomi.eu i nie ma jej w wersjach Global ROM od Xiaomi.
Wybór karty po lewej stronie pulpitu – teraz także w ramach launchera w wersji Alpha
Aktualizacja launchera w wersji Alpha wprowadziła opcję dostępną od kilku miesięcy w ROM-ach xiaomi.eu, a mianowicie możliwość wyboru karty, która ma wyświetlać się po przeciągnięciu w prawo na pulpicie. Tłumacze Globala nazwali ten ekran “Ekranem -1”. Wybór jest identyczny jak u nas – można wybrać asystenta MIUI, Google Discover bądź kompletnie usunąć takową kartę. Ponadto nowe wersje launchera poprawiły pewne bugi wychwycone przez chińskich developerów, związane m.in. z znikaniem ikon aplikacji. Oczywiście aktualizacja launchera będzie również zaimplementowana w ramach nowej aktualizacji xiaomi.eu. Na ten moment wywołanie nowych ustawień związanych z wyborem karty nie jest możliwe – a przynajmniej nie w ramach najnowszej wersji Alpha aplikacji (dla przeciętnego użytkownika). Niemniej cieszy, że Xiaomi zdecydowało się dodać takową opcję do swojego launchera.
Nowy wygląd menu lokalnych kopii zapasowych
W ramach aktualizacji MIUI 20.2.10 wydanej dla 3 modeli (Redmi K20, Redmi K30 5G, Mi Note 10) wprowadzono nowy wygląd menu lokalnych kopii zapasowych. Teraz pozwala on na lepsze zapoznanie się z tym, jak działa tworzenie tychże kopii, dzięki dodanej karcie “FAQ” z kilkoma podstawowymi pytaniami i odpowiedziami na temat tej funkcjonalności. Ponadto do menu kopii zapasowych przeniesiono opcje przywracania danych oraz resetu telefonu do ustawień fabrycznych.
Kontrolowanie zachowań aplikacji – wiemy więcej!
Nowa wersja Panelu Sterowania wprowadziła angielskie tłumaczenie funkcji kontrolowania zachowań aplikacji, dzięki czemu możemy zrozumieć istotę działania tejże funkcji bez konieczności sprawdzania (często mylnego) chińskiego tłumaczenia. Zasada pozostaje z grubsza ta sama – Panel sterowania sprawdza aplikacje pod kątem korzystania przez nie z nadanych im uprawnień, autostartu, uruchamiania innych aplikacji czy uzyskiwania wrażliwych danych, takich jak lokalizacja czy kontakty. Możemy wyłączyć powiadamianie o działaniach wykonywanych przez niektóre aplikacje, jeśli uznamy, że im ufamy i mogą one wykonywać swoje działania bez żadnych przeszkód. Nie wiadomo, kiedy ta funkcja pojawi się w ramach wersji beta MIUI. Oto angielskie zrzuty ekranu, wykonane przeze mnie na moim Redmi Note 7.
Nowy zegar w trybie AoD
W nowej wersji trybu AoD wraz z premierą Mi 10, a także w ramach aktualizacji 20.2.11 na Mi Note 10, dodany został nowy zegar, nazwany “Prostym zegarem”. Z pewnością spodoba się on osobom chcącym więcej minimalizmu na swoim ekranie, ze względu na fakt, iż zajmuje stosunkowo mało miejsca.
Czym zaskoczy nas Xiaomi w kolejnych dniach? Zobaczymy. Widać jednak, że mimo trudnej sytuacji w Chinach firma dalej pracuje nad dostarczaniem nam nowych, praktycznych funkcjonalności. Czy przedstawione zmiany i nowości Wam się podobają? Mi osobiście przypadły one do gustu i sądzę, że mogą się przydać niejednej osobie korzystającej z MIUI.
źródła: własne, Telegram