MIUI ma to do siebie, że aktualizacje aplikacji systemowych w wersji beta/alpha przynoszą czasem więcej nowości niż te same aplikacje w ramach ROM-ów developerskich. W związku z tym postanowiłem uruchomić nowy format artykułów na naszym portalu, w ramach którego będę omawiał w każdy weekend (o ile oczywiście będzie coś do omówienia) zmiany, jakie przynoszą nie tylko wersje rozwojowe MIUI, ale również i wersje beta bądź alpha aplikacji, które jeszcze nie znalazły się w ramach cotygodniowych aktualizacji w naszym ROM-ie. Ruszajmy więc w naszą podróż i sprawdźmy, co nowego przyniósł nam ten tydzień!
Więcej opcji zarządzania Czasem przed ekranem
Nowa aktualizacja Czasu przed ekranem wnosi pewne zmiany w zakresie zarządzania czasem korzystania z urządzenia. Teraz aplikacja wyświetla nam (niestety, na ten moment jedynie w języku chińskim) czas, przez jaki korzystano z urządzenia w minionym tygodniu, a także wyświetla powiadomienia odnośnie pozostałego czasu do wykorzystania na telefonie. Ponadto możemy wybrać, które aplikacje mają nie mieć limitów czasowych w ogóle oraz dokonać wyboru jednego z dwóch trybów dokładności wyświetlania pozostałego czasu – tryb wysokiej dokładności wyświetlać będzie dokładny czas co do minuty, ale przy tym zużywać będzie więcej energii, zaś niskiej – według chińskiego tłumaczenia (ciągle czekamy na angielskie od Xiaomi) – będzie to robić rzadziej, ale zaoszczędzimy dzięki temu baterię.
Nowy Launcher
Nowa wersja Alpha launchera – oprócz nowych animacji (m.in. przy uruchamianiu menu ostatnio otwartych aplikacji) – dodaje także pasek na dole ekranu. Można go porównać do podobnego rozwiązania w ramach AOSP, bo działa praktycznie na tej samej zasadzie – też służy do przełączania się pomiędzy aplikacjami poprzez przeciągnięcie w lewo bądź prawo, co prezentuje film poniżej. Jeśli uważacie, że ten pasek jest zbędny, można go bez problemu wyłączyć w ustawieniach nawigacji systemowej. Ponadto w tej wersji przywrócony do skrótów dostępnych po przytrzymaniu ikony aplikacji został przycisk “Usuń”, który w pewnej aktualizacji launchera został przez programistów Xiaomi usunięty.
Zmiany dotyczące gestów działają obecnie wyłącznie na nowych wersjach beta MIUI i tylko na telefonach z Androidem 10.
Dlaczego w tym momencie tej wersji launchera nie ma w naszym ROM-ie? Przyczyna jest prozaiczna – aplikacja po dodaniu naszych poprawek wysypuje się przy korzystaniu z Google Feed bądź globalnej wersji Asystenta MIUI (tudzież – Panelu informacyjnego), a także czasami przy przeglądaniu Ustawień. W tym momencie oczekujemy na nową wersję launchera, która – być może – rozwiąże ten problem i pozwoli nam dodać te wszystkie nowości do ROM-ów.
Kontroluj zachowania aplikacji
Nowa wersja beta Panelu sterowania dodaje możliwość sprawdzania i kontrolowania tego, co dana aplikacja chce robić w systemie – chodzi konkretnie o takie zachowania, jak np. autostart, uruchamianie aplikacji czy próba skorzystania z jakiegoś uprawnienia (dostęp do aparatu, kontaktów, lokalizacji, pamięci, historii połączeń itd.). Może ona również wysyłać powiadomienia o skorzystaniu przez jakąś aplikację z “wrażliwego” uprawnienia. Funkcja kontroluje zarówno aplikacje systemowe, jak i te, które zainstalujemy. W tym momencie niestety opcja działa wyłącznie po chińsku, ale zapewne w miarę postępu testów w wersji beta niedługo doczekamy się angielskiego tłumaczenia – jeśli ono się pojawi, to w krótkim czasie pojawi się ono także i u nas.
Synchronizacja danych dot. zdrowia
Aplikacja Mi Zdrowie doczekała się nowej wersji, w której Xiaomi dodało opcję synchronizacji danych dotyczących zdrowia – czyli na przykład jakości snu, wagi czy ilości przebytych kroków – ze chmurą. Funkcję można aktywować od razu po wejściu do aplikacji (w tym momencie – po angielsku, a ponieważ my nie tłumaczymy tej aplikacji, pozostanie to angielskie co najmniej do kolejnej wersji aplikacji). W opcji “Data sources” można dodać w tym momencie informacje z naszego telefonu, wprowadzić je ręcznie bądź zsynchronizować dane z urządzeń: Xiaomi Smart Weight Scale 2, Mi Body Composition Scale 2 (waga) oraz Mi Band 4 NFC (kroki). Tylko te urządzenia obecnie są wspierane pod względem synchronizacji przez nową wersję aplikacji – przed dodaniem ich jako źródeł danych najpierw muszą być one sparowane z aplikacją Mi Fit. Na ten moment, przynajmniej według informacji z chińskiego changeloga, inne dane z Mi Banda nie są obecnie wspierane z powodu “niskiej jakości”. Być może będą wspierane w przyszłości, kto wie? Na ten moment dobre i to. Funkcjonalność została zaimplementowana w ramach poprawionej
wersji 20.1.21 z 23 stycznia.
Pogoda – dodaj miasto wprost z wyszukiwarki
Nowa wersja aplikacji Pogoda dodaje małą, drobną zmianę w kwestii dodawania miast – od teraz miasto można dodać wprost z poziomu wyszukiwarki, gdzie wcześniej konieczne było wejście w wyszukiwane miasto i kliknięcie przycisku “Dodaj”. Dzięki temu mamy jedno dotknięcie mniej – drobne, ale pożyteczne! Zmiana jest już zaimplementowana w ROM-ie 20.1.21.
Inne aplikacje
Aplikacja Motywy otrzymała ciemny motyw. Niestety, ze względu na pewne problemy pod względem kompatybilności naszej wersji z nowymi poprawkami, raczej nieprędko zagości on w ROM-ach xiaomi.eu.
Mniejszymi aktualizacjami zostały również obdarowane aplikacje Kalendarza, SMS-ów czy Notatek – w ich przypadku zmiany są jednak czysto kosmetyczne i nie ma specjalnie o czym pisać. Te aplikacje w nowych wersjach znajdują się już w ROM-ie 20.1.21.
Czy taka forma podsumowania tygodnia Wam się podoba? Jeśli macie jakieś uwagi i pytania, piszcie w komentarzach – wyjaśnię wszystko, co tylko trzeba! :)