Changelog: MIUI 2.4.20 – podgląd zmian – bez Gapps

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Changelog: MIUI 2.4.20 – podgląd zmian – bez Gapps

Od wydania MIUI 2.4.20 nastąpią ważne zmiany. MIUI nie będzie już zamieszczać w romach aplikacji Google (gapps).


Jak donosi post na forum miui.com (tylko dla zarejestrowanych) od wersji MIUI 2.4.20 zostaną usunięte aplikacja Google z romów. Dotyczy to aplikacji: GMail, GTalk, Google Play, Mapy Google, VoiceSearch. Zmiana natomiast nie będzie miała wpływu na usługi Google np. synchronizacja kontaktów, przeglądarki czy kalendarza.

MIUI podało 4 powody tej decyzji:

 • głosowanie z którego wynika, że użytkownicy w Chinach nie korzystają specjalnie z aplikacji Google. W sumie to zrozumiałe, bo wszystko mają skopiowane – nawet mają swój market (Supermarket.apk).
 • zabiera miejsce w pamięci telefonu
 • sprawia, że romy są mniejsze o 15MB
 • podążanie za międzynarodowym trendem, który zapoczątkował CyanogenMod (też nie dodają gapps)

Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł, ale to Chiny tu decydują ;). Sam co prawda nie używam GMaila (lepiej działa Email.apk). Natomiast obowiązkowym jest posiadanie GooglePlay ;). U mnie dochodzi jeszcze Talk.

Dlatego myślę, że do spolszczeń (raczej tych do MIUI v4) będzie dodawany przeze mnie tylko Google Play (najnowszy). Natomiast reszta będzie po prostu do flashowania jako paczka aplikacji Google.

Takie rozwiązanie ma dodatkowy plus:

 • można sobie samemu przygotować paczkę do instalacji zaraz po flashowaniu romu z tylko potrzebnymi aplikacjami. Tak samo jak robimy z paczką modyfikacji do spolszczeń.
 • Paczka aplikacji Google (gapps) nie jest często aktualizowana! Toteż nie trzeba będzie jej pobierać za każdym razem. Link będzie gdzieś na stałe u nas a normalnie jest to wszystko dostępne tutaj (ostatnia aktualizacja 17/03/12).

  A teraz przy tej okazji, podgląd zmian w 2.4.20 (moje tłumaczenie angielskiego tłumaczenia Google Translate z chińskiego ;):

 • Optymalizacji wydajności i bezpieczeństwa przy przywracaniu aplikacji przez Kopia MIUI)
 • Optymalizacja szybkości działania Telefonu. Szybsze otwieranie Dialera i wyszukiwanie kontaktów, płynniejsze przewijanie listy kontaktów
 • Nowy SMS (nowa aplikacja SMS?)
 • Optymalizacja odtwarzania muzyki w tle przez aplikację Muzyka
 • Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.
  [AuthorRecommendedPosts]
  • Cad Mortess

   Ważne żeby był Vending.apk – resztę tj. GMail, GTalk, Mapy Google, VoiceSearch – można pobrać z niego, więc nie widzę potrzeby robienia nawet dodatkowych paczek. A raz zainstalowane – instalują się w pamięci użytkownika (a nie w /system/app) więc po aktualizacji są wciąż dostępne.

   A co do „podążanie za międzynarodowym trendem, który zapoczątkował CyanogenMod (też nie dodają gapps)”. Ciężko nazwać „trendem” wymóg pod groźbą sądu, bo o ile dobrze pamiętam CM musiał usunąć gappsy ze względu na roszczenia od Google.

   • 1. Tak ale mam tu na myśli użytkowników instalujacych rom po raz pierwszy. Nie wszyscy wiedzą że system android może być bez gmaila i że można go mieć z marketu. Ale fakt, jest to mimo wszystko do ściągnięcia.
    2. Faktycznie. Było kiedyś coś z Google i ich gapps w CM. Teraz sobie przypominam.

    Disqus napisał(a):

  • azslash

   Wiemy już, kiedy pojawi się ta wersja na SGS2?

   • Dwudziestego kwietnia roku 2012.

  • $24035466

   Mam pytanko, tutaj http://htcfanboys.com/download/xavierjohn22/files/Full_Roms/ są tylko wersje do 2.3.30, a gdzie najnowsza? 2.4.16? W dziale Download, przy HTC Desire jest link „poprzednie wersje”, tam jest 2.4.9, ale jak kliknę Download to tam się zatrzymują przy 2.3.30, jak wspomniałem. Powienienem czekać, czy coś nie tak robię? Nie aktualizuję przez OTA bo mi nie działa, wgrałem MIUI jakiś miesiąc temu, ale przy każdym ściągnięciu OTA i restarcie Recovery wywala jakiś błąd i nie flashuje, może to dlatego że mam złe połączenie WiFi i ściąga uszkodzone pliki, dlatego chcę wgrać nową wersję tak.

   • Wywala błąd bo updater przestawia weryfikację sygnatur. Wystarczy wcisnąć wtedy menu i w install zip przestawić weryfikację. Ale i tak to nie na sensu bo pobierasz ota z chin a tego bym nie radził instalować. Zainstaluj to co jest dostępne. MIUI XJ zatrzymało się na wersji 2.3.30. Wersja 2.4.13 jest dostępna na MIUI.us lub miuiandroid. Ale to i tak to samo. Pozostań na 2.3.30.
    Disqus napisał(a):

    • $24035466

     Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, to znaczy że dla Desire nie powinienem instalować nowszych wersji? Dlaczego nie te oryginalne, z Chin, co z nimi nie tak? Mam 2.3.9, więc zainstaluję te 2.3.30, i już dalej nie powinienem nic robić updateować i wyłączyć aktualizacje w tym aktualizatorze MIUI? I czym się rózni ta wersja XJ od innych (bo rozumiem że istnieją inne). Sorry za tyle pytań, ale dość niedawno zainstalowałem MIUI i jestem ciekaw tych spraw.

     /A, i jeszcze jedno. Zainstalowałem te 2.3.30, ale podczas instalacji spolszczenia pisało że dla wersji „od 2.4.ileśtam”. Nie szkodzi jeśli do 2.3.30 zainstalowałem nowsze spolszczenie? No i „boot screen” czy w 2.3.30 powinien być taki pomarańczowy i migać na biało? Wygląda bardziej jak bug niż jak feature :P (ten spolszczony boot screen)

     • 1. Możesz sobie instalować co chcesz, prócz romu (i ota czyli aktualizacji) z Chin. Rom z chin jest niekompatybilny ze spolszczeniem! Możesz za to używać romu z miuiandroid.com, miui.us lub specjalnej wersji od XavierJohn22 (XJ) z XDA. Link w download właśnie tam prowadzi. Po prostu MIUi dla 2.3 już nie ma na tyle zmian by Xj aktualizował swoją wersję. Dlatego wciąż jest 2.3.30 – ale ona się i tak prawie nie różni od 2.4.13 z miui.us. Proponuję pozostać na 2.3.30 bo jeśli instalowałeś rom w wersji D2EXT to tym bardziej bo jest on najszybszy. MIUiandroid i miui.us mają romy ale ze skryptem A2SD (choć ten też nie jest zły bo pozwala na wykorzystanie 1gb na aplikacje). Wersje u XJ różnią się tylko skryptem przenoszącym dane na SD (albo A2SD albo D2EXT).

      2. Napis przy instalacji nie ma w zasadzie znaczenia. Choć daje znać kiedy zostało uaktualnione spolszczenie. Tu w wersji 2.4.13. Są to same aplikacje więc teoretycznie instalować można to na starszą wersję. Nie wiem niestety jak starszą. Próbuj.

      3. Boot animacja .. ma tak migać ;) Tzn jest tam błąd w grafice i dlatego tak mruga. Jeszcze tego nie poprawiliśmy. Ale.. nie ma problemu by instalować swoją bootanimację.

      • $24035466

       Okay, dzięki za odpowiedź :). Ja mam A2SD, bo D2EXT ścina na mojej karcie pamięci. Wygląda na to że wszystko działa dobrze na tym 2.3.30, razem ze spolszczeniem.

  • jacuplacu

   Ja myślę że mieli problem z licencjami tak jak kiedyś było z CM. MIUI się rozrasta i muszą się trzymać „prawa” aby nie mieć kłopotów.