Bezprzewodowy transfer plików – Xiaomi, OPPO i Vivo

Bezprzewodowy transfer plików – Xiaomi, OPPO i Vivo

Trzech potentatów rynku mobilnego, firmy Vivo, OPPO i Xiaomi, ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad projektem, który ma zaowocować nowym, innowacyjnym systemem bezprzewodowego transferu plików.

Projekt dotyczący technologii bezprzewodowego transferu plików, opatrzony nazwą “Peer-to-Peer Transmission Alliance”, z założenia ma być systemem niezależnym od marki czy producenta. Ma umożliwiać bezprzewodowe przekazywanie danych za pomocą jednego kliknięcia w urządzeniu.

Vivo, OPPO i Xiaomi, bo na tę chwilę tylko ci producenci zadeklarowali chęć ujednolicenia systemu, umożliwią bezprzewodowy przesył danych pomiędzy produkowanymi przez siebie urządzeniami. To ciekawy pomysł, dzięki któremu, przynajmniej w odniesieniu do produktów tych trzech firm, zniknie problem kompatybilności w przekazywaniu danych. Co więcej, dzięki projektowi “Peer-to-Peer Transmission Alliance”, do przesyłania danych z urządzenia mobilnego nie będzie wymagane oprogramowanie firm trzecich. Odbywać się to będzie wprost z systemu i obejmować będzie szeroki zakres danych: obrazy, wideo, muzykę, dokumenty i nie tylko. Mało tego, w projekcie mówi się również (docelowo) o wdrożeniu do wykorzystania technologii 5G, co zwiększy drastycznie prędkości przesyłu tychże danych i odległości, na jakie mogą zostać przekazane.

Czytaj też:  Globalna premiera Xiaomi Mi 11 za nami. Znamy cenę europejską oraz datę premiery w Polsce.

“Vivo, OPPO i Xiaomi posiadają duże grona użytkowników, zaś współpraca powiększy ich liczbę w odniesieniu globalnym. Dla vivo, współpraca spowoduje zintensyfikowanie dążenia do dostarczenia naszym użytkownikom szybkiej, bezpiecznej i pierwszej w tym segmencie możliwości bezprzewodowego dzielenia się danymi z innymi osobami. Będziemy kontynuować tę współpracę ze względu na naszych użytkowników na całym świecie.” powiedział Spark Ni, Senior Vice President Vivo.

Bezprzewodowy transfer plików, będący przedmiotem współpracy gigantów, co do zasady nie wymaga konieczności dostępu do sieci Internet. Wykorzystuje połączenie Bluetooth dla szybkiego parowania urządzeń, a następnie Wi-Fi P2P (Peer to Peer) do przeprowadzenia samego transferu plików. Ta ostatnia, oprócz stabilności i prędkości, charakteryzować się będzie niskim zużyciem energii. Technologia ma zapewnić prędkości przesyłu na poziomie (średnio) 20 MB/s. Co ciekawe, WiiFi P2P nie będzie miała wpływu na tradycyjne połączenia Wi-Fi. Oznacza to, że w trakcie przesyłu danych, użytkownik będzie mógł korzystać z dostępu do sieci i wykonywać bez przeszkód dotychczasowe czynności.

Czytaj też:  RedmiBook Pro zaprezentowany na oficjalnym spocie zapraszającym na jego premierę.

Z czysto technicznego punktu widzenia, użytkownik będzie musiał włączyć moduły Wi-Fi i Bluetooth, a następnie wybrać pliki do przesłania. Te zostaną przesłane, jeśli odbiorca będzie miał aktywne obydwie funkcjonalności. U niego właśnie pojawi się notyfikacja, po potwierdzeniu zaś rozpocznie się transfer.

Spytacie: “kiedy?”. Już niedługo. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia od Xiaomi i OPPO, natomiast Vivo zapowiedziało wprowadzenie nowej funkcjonalności wraz z pojawieniem się urządzeń firmy, począwszy od lutego br.

Źródło: prnswire


Z Xiaomi i MIUI od września 2013 roku. Pasjonat wszelkie rodzaju urządzeń elektroniki użytkowej, sztuk walki, muzyki chóralnej i poprawnej polszczyzny. Kilkanaście lat poświęcił pracy redaktorskiej i recenzenckiej na portalach FrazPC.pl oraz Tablety.pl.