Bezprzewodowy transfer plików – Xiaomi, OPPO i Vivo

Bezprzewodowy transfer plików – Xiaomi, OPPO i Vivo

Trzech potentatów rynku mobilnego, firmy Vivo, OPPO i Xiaomi, ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad projektem, który ma zaowocować nowym, innowacyjnym systemem bezprzewodowego transferu plików.

Projekt dotyczący technologii bezprzewodowego transferu plików, opatrzony nazwą “Peer-to-Peer Transmission Alliance”, z założenia ma być systemem niezależnym od marki czy producenta. Ma umożliwiać bezprzewodowe przekazywanie danych za pomocą jednego kliknięcia w urządzeniu.

Vivo, OPPO i Xiaomi, bo na tę chwilę tylko ci producenci zadeklarowali chęć ujednolicenia systemu, umożliwią bezprzewodowy przesył danych pomiędzy produkowanymi przez siebie urządzeniami. To ciekawy pomysł, dzięki któremu, przynajmniej w odniesieniu do produktów tych trzech firm, zniknie problem kompatybilności w przekazywaniu danych. Co więcej, dzięki projektowi “Peer-to-Peer Transmission Alliance”, do przesyłania danych z urządzenia mobilnego nie będzie wymagane oprogramowanie firm trzecich. Odbywać się to będzie wprost z systemu i obejmować będzie szeroki zakres danych: obrazy, wideo, muzykę, dokumenty i nie tylko. Mało tego, w projekcie mówi się również (docelowo) o wdrożeniu do wykorzystania technologii 5G, co zwiększy drastycznie prędkości przesyłu tychże danych i odległości, na jakie mogą zostać przekazane.

“Vivo, OPPO i Xiaomi posiadają duże grona użytkowników, zaś współpraca powiększy ich liczbę w odniesieniu globalnym. Dla vivo, współpraca spowoduje zintensyfikowanie dążenia do dostarczenia naszym użytkownikom szybkiej, bezpiecznej i pierwszej w tym segmencie możliwości bezprzewodowego dzielenia się danymi z innymi osobami. Będziemy kontynuować tę współpracę ze względu na naszych użytkowników na całym świecie.” powiedział Spark Ni, Senior Vice President Vivo.

Czytaj też:  Ciao, Mi, witaj Xiaomi: zmiana w nazewnictwie serii Mi

Bezprzewodowy transfer plików, będący przedmiotem współpracy gigantów, co do zasady nie wymaga konieczności dostępu do sieci Internet. Wykorzystuje połączenie Bluetooth dla szybkiego parowania urządzeń, a następnie Wi-Fi P2P (Peer to Peer) do przeprowadzenia samego transferu plików. Ta ostatnia, oprócz stabilności i prędkości, charakteryzować się będzie niskim zużyciem energii. Technologia ma zapewnić prędkości przesyłu na poziomie (średnio) 20 MB/s. Co ciekawe, WiiFi P2P nie będzie miała wpływu na tradycyjne połączenia Wi-Fi. Oznacza to, że w trakcie przesyłu danych, użytkownik będzie mógł korzystać z dostępu do sieci i wykonywać bez przeszkód dotychczasowe czynności.

Z czysto technicznego punktu widzenia, użytkownik będzie musiał włączyć moduły Wi-Fi i Bluetooth, a następnie wybrać pliki do przesłania. Te zostaną przesłane, jeśli odbiorca będzie miał aktywne obydwie funkcjonalności. U niego właśnie pojawi się notyfikacja, po potwierdzeniu zaś rozpocznie się transfer.

Spytacie: “kiedy?”. Już niedługo. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia od Xiaomi i OPPO, natomiast Vivo zapowiedziało wprowadzenie nowej funkcjonalności wraz z pojawieniem się urządzeń firmy, począwszy od lutego br.

Czytaj też:  Xiaomi Pad 5 PRO — do wszystkiego, czyli do niczego? Nie tym razem!

Źródło: prnswire

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Z Xiaomi i MIUI od września 2013 roku. Pasjonat wszelkie rodzaju urządzeń elektroniki użytkowej, sztuk walki, muzyki chóralnej i poprawnej polszczyzny. Kilkanaście lat poświęcił pracy redaktorskiej i recenzenckiej na portalach FrazPC.pl oraz Tablety.pl.