Bezprzewodowe ładowanie 50W. Xiaomi wyjaśnia jak

Bezprzewodowe ładowanie 50W. Xiaomi wyjaśnia jak

Nie tak dawno zaprezentowany Xiaomi Mi 10 Ultra będzie pierwszym telefonem wyposażonym w technologię przewodowego ładowania z mocą 120 W. Co więcej, zastosowana w nim technologia umożliwi ładowanie baterii bezprzewodowo z mocą 50 W, co jest wartością, z jaką większość telefonów na rynku nie radzi sobie, nawet przy użyciu “ogonka”.

Przypomnijmy. Mi 10 Ultra został wyposażony w ogniwo o pojemności 4500 mAh. Użycie technologii ładowania bezprzewodowego pozwoli zapełnić je od 0 do 100% w zaledwie 40 minut. Jak to możliwe…?

Xiaomi oficjelnie opublikowało wyjaśnienie dotyczące najnowszej technologii. Clue jest odpowiednia konstrukcja układu baterii i zwojów ładujących, a także zastosowanie odpowiednich przetworników (konwerterów DC-DC, podnoszących i obniżających napięcie elektryczne).

Xiaomi wykorzystało dwa, tradycyjne przetworniki ładujące, jednak ustawiło je w układzie równoległym. Konwersja napięcia nie ma w rzeczywistości skuteczności na poziomie 100%. Typowo, jest to wartość na poziomie 97%. Połączenie dwóch takich układów daje efektywność 97% * 97% = 94%.

To jednak nie wszystko. Dzięki zastosowaniu przez Xiaomi nowej generacji przetworników ładujących udało się uzyskać skuteczność 98.5%. Powiecie – to tylko jeden procent. Zgadza się, w cyfrach wygląda to niepozornie. W przypadku jednak ładowania z mocą 50 W to sporo.

Czytaj też:  Jak naprawić problem z odtwarzaniem nagrywanych rozmów w Xiaomi?

Dość istotnym w wykorzystanej technologii jest fakt użycia przez Xiaomi do połączenia samej baterii z ogniwami ładującymi wysokoprzewodzącego materiału opartego o grafen. Dzięki temu wydatnie zmniejszono oporność oraz straty na drodze element ładujący <-> bateria. Warto zauważyć, że ta ostatnia to de facto dwa ogniwa połączone równolegle, każde o pojemności 2250 mAh.

Inny niż zwykle jest zwój ładujący. Do jego budowy wykorzystano bardzo ściśle ułożony w pięciu warstwach przewód (technologia nazwana przez Xiaomi “Multi-strand winding”), co ma wydatnie wspomagać koncentrację pola magnetycznego i redukcję strat. Z kolei dedykowane czujniki ładowarki komunikują się z układem baterii regulując w czasie rzeczywistym natężenie prądu ładowania dla zoptymalizowania procesu ładowania.

Xiaomi Mi 10 Ultra, czego nie omieszkał zaznaczyć producent, ładuje baterię znacząco szybciej, niż Huawei P40 Pro+, gdzie wykorzystano ładowanie bezprzewodowe 40 W i baterię o mnejszej pojemności – 4200 mAh.

Czytaj też:  Xiaomi zaoferuje cztery lata aktualizacji dla nadchodzącej serii Xiaomi 11T

Źródło: Xiaomi via GSM Arena

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Z Xiaomi i MIUI od września 2013 roku. Pasjonat wszelkie rodzaju urządzeń elektroniki użytkowej, sztuk walki, muzyki chóralnej i poprawnej polszczyzny. Kilkanaście lat poświęcił pracy redaktorskiej i recenzenckiej na portalach FrazPC.pl oraz Tablety.pl.