Android 11 wciąż najpopularniejszy. Statystyki dystrybucji za sierpień

Kacper Skrzypek
0 komentarz(y)

Android od zawsze cierpi na problem mocnego “poszatkowania”, jeśli chodzi o dystrybucję jego najnowszych wersji na mnogość urządzeń wydawanych przez wiele różnych firm. Dobitnie pokazują to najnowsze statystyki Google’a.

Według statystyk serwisu 9to5Google tworzonych na podstawie oficjalnych danych, podawanych przez korporację w ramach wykorzystywanego przez twórców aplikacji narzędzia Android Studio i obejmujących 99,8% sprzętu z Androidem, Android 12 znajduje się obecnie na 13,3% wszystkich analizowanych urządzeń (4. miejsce). Przed “dwunastką” znajdują się Android 9, wydany w 2018 roku (14,5%), Android 10 (22,3%) i Android 11, który utrzymuje tytuł najbardziej rozpowszechnionej wersji systemu od Google’a z 27-procentowym udziałem w rynku. Ponad jedna trzecia aktywnych urządzeń (37,2%) działa na wersjach, które nie otrzymują już poprawek zabezpieczeń (Android 9 Pie i niżej).

Android 12L?

Nie wiadomo przy tym, jaki procent użytkowników korzysta z nowszej rewizji “dwunastki”, Androida 12L (wersji skupionej przede wszystkim na optymalizacji pod tablety i składane urządzenia), bo danych na ten temat nie ma w najnowszych statystykach Google’a. Być może znajdują się one w ramach brakujących 0,2%. Tajemnicą pozostaje też to, na jakiej metodologii opiera się Google przy podawaniu tychże danych. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach można stwierdzić, iż najpewniej zbiera ono dane dot. urządzeń uruchamiających sklep Google Play w ciągu tygodnia przed publikacją statystyk w Android Studio i na tym czynniku opierają się publikowane w aplikacji informacje.

Tak czy siak, problem fragmentacji wersji Androida wciąż istnieje i raczej trudno będzie go rozwiązać w najbliższych latach…

źródło: 9to5google (link w artykule)

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner