Amazfit SmartWatch – recenzja

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Amazfit SmartWatch – recenzja

Amazfit Watch – smartwatch od Xiaomi. To zdanie było odmieniane przez wszystkie przypadki. Xiaomi jako jeden z niewielu producentów nie posiadał w portfolio swojego inteligentnego zegarka. Sytuacja się zmieniła wraz z prezentacją smartwatcha Amazfit.

Zanim zacznę omawiać zegarek i jego funkcje, muszę się do czegoś przyznać. Złamałem podstawową zasadę recenzenta, jaką jest testowanie sprzętu ze stockowym ROMem. Na usprawiedliwienie powiem, że zegarek dostałem ze sklepu gearbest.com (a konkretnie od Xiaoqing Zheng), zatem oprogramowanie było w języku chińskim. Na rynku jest także amerykańska wersja z językiem angielskim w standardzie. Różnica jest taka, że wersja chińska ma aktualizacje co tydzień w piątek (jak telefony z MIUI), a wersja amerykańska aktualizacje ma… rzadziej. Nawet nie co miesiąc. Różnica jest też taka, że wersję amerykańską można zsynchronizować z serwisem Strava, a chińskiej nie (choć są poradniki, że jednak można).

W momencie, gdy zaczynałem testować zegarek, zmiana języka z chińskiego na angielski powodowała, że po angielsku było jakieś 60%-70%. Xiaoqing (przedstawicielka sklepu gerabest.com) miała poważne wątpliwości, czy dam radę obsłużyć zegarek po chińsku (nie widziała, że można wgrać polski język). Wyprowadziłem ją z błędu. W chwili obecnej, język polski, to już jakieś 95%. Po cichu mówi się, że Xiaomi (a właściwie Huami) udostępni opcje wyboru języka w standardzie (ale nie ma co liczyć na polski).

Wgranie custom ROMu (tzw. Pacefied) umożliwia korzystanie z zegarka po polsku (jakieś 95% – tłumaczenie wykonał user Kaudii z xda). Choć od prezentacji zegarka minęło już kilka miesięcy, to rozwój oprogramowania i wsparcie zaczęło się rozwijać na dobre od tego roku. Ale jak się zaczęło – tempo jest na tyle szybkie, że może w momencie publikacji część recenzji o synchronizacji i funkcjach może być nieaktualna (bo pojawią się nowe możliwości).

 

Paczka dotarła. Opakowanie ma przezroczyste zamknięcie, dzięki czemu zegarek jest ładnie wyeksponowany. Na pudełku znajdują się podstawowe informacje o urządzeniu. Z racji pochodzenia, więcej napisów jest po chińsku, ale to oczywiste.

Zestaw składa się z zegarka, stacji dokującej i kabla microUSB. Amazfit nie jest ładowany bezprzewodowo, jak chociażby Moto 360.

Zegarek prezentuje się ładnie. Na szczęście Xiaomi zastosowało okrągłą kopertę. Okrągłe tarcze bardziej mi się podobają, choć mają swoje wady. Minusem jest grubość – nie zawsze zegarek chowa się pod rękawem koszuli. Pasek jest w mocnym, pomarańczowym kolorze, rzuca się w oczy. Szerokość paska to uniwersalne 22 mm, dzięki czemu można zmienić na każdy dowolny (ale nie zawsze znajdzie to zastosowanie, o czym za chwilę).

Ogólnie nie jest to zegarek do garnituru (przynajmniej nie z pomarańczową opaską). Już nazwa Amazfit (zwłaszcza końcówka „fit”) zdradza, do jakiej kategorii osób kierowany jest zegarek. Standardowe funkcje także są jednoznacznie nakierowane na uprawianie sportu.

Koperta składa się z dwóch części: dolna to poliwęglan, góra to błyszcząca ceramika. Wygląda ładnie. Ekran chronionym jest szkłem Gorilla, podczas 3-tygodniowych testów nie złapał żadnej rysy. Od spodu znajdziemy optyczny czujnik tętna oraz styki do ładowania i synchronizacji.

Z boku znajduje się przycisk do uaktywniania zegarka, lub jego włączenia/wyłączenia. Jego umiejscowienie jest jednak niewygodne, znajduje się jakby „pod spodem”. Dzięki funkcji „double tap to wake”, rzadko jednak się z niego korzysta.

Z drugiej strony jest zegarka jest mały otwór. Mówi się, że to mikrofon, choć producent nigdzie o tym nie wspomina. Na chwilę obecną jest niewykorzystany. Mógłby mieć zastosowanie do Google Now… ale Amazfit nie ma Google Now. Może kolejne aktualizacje, albo modyfikacje pozwolą na korzystanie z funkcji głosowych.

Pasek jest zrobiony z przyjemnego w dotyku silikonu. Standardowo może być pomarańczowy (z czarnym spodem), lub czarny (z pomarańczowym spodem).

Nie jestem przyzwyczajony do pasków tego typu. Zawsze nosiłem zegarki z bransoletką i uważam je za praktyczniejsze. Musiałem nieco zmienić przyzwyczajenia.

 

Specyfikacja

Specyfikacja jest dość standardowa, jak na świat smartzegarków:

 • waga: 53,7 g
 • ekran okrągły, o rozdzielczości 320×300 pikseli o wielkości 1,34 cala. Dół jest nieco ścięty, jak miało to miejsce w Moto 360.
 • 512 MB RAM i 4 GB ROM (dla użytkownika jakieś 2 GB)
 • procesor dwurdzeniowy 1,2 GHz
 • bateria 200 mAh (choć niektóre źródła podają, że 240 mAh, albo nawet 280 mAh)
 • czujnik tętna
 • GPS
 • wifi
 • bluetooth 4.0
 • certyfikat IP67 (nie sprawdzałem)
 • Android 5.1

Nic więcej i niewiele mniej, niż oferuje droższa konkurencja. Żałować można chyba jedynie braku Android Wear.

 

Aplikacja do obsługi

Na telefon dostępna jest aplikacja, za pomocą której możemy konfigurować zegarek. Są dwie wersje aplikacji: w Google Play, przeznaczona dla amerykańskiej wersji, która nie działa z chińską (a zatem moją) i chińska, z chińskiego marketu. Dla chińskiej wersji Amazfita, aplikacji trzeba szukać w internecie. Ta z Google Play nie będzie chciała się połączyć (poprzez zeskanowanie kodu qr na zegarku), o czym poinformuje stosownym komunikatem.

W aplikacji mamy możliwość zmiany tarczy, zsynchronizowania danych z zegarka oraz zmiany wyświetlanych pozycji w menu Amazfita. Zmienimy także jednostki (np. kilometry i mile). Ogólnie ustawień jest dość ubogo. Na domiar złego, jeśli chcemy zmienić np. cel ilości kroków do przejścia, trzeba łączyć się z MiFitem, bo z nim także można synchronizować niektóre dane z zegarka. W sieci pojawiają się plotki i rendery nowej wersji aplikacji, oznaczonej cyfrą 2.0. W niej ma być już wszystko, łącznie z podglądem przebytej trasy.

Póki co, do wyświetlania trasy służy aplikacja MiDong. Jak już można się domyślić, potrzebna jest wersja z chińskiego marketu. Po zalogowaniu na konto Xioami, elegancko prezentuje przebytą trasę poszczególnych treningów. Żeby nie było za różowo, aplikacja MiDong nie wyświetla naszych osiągnięć. Żeby je zobaczyć, trzeba wchodzić przez aplikację Amazfit.

Skoro jesteśmy już przy wyświetlaniu tras… GPS sprawuje się dobrze. Fixa łapie dość szybko, a na pewno szybciej, niż niektóre Mi5 z naszego forum. A jak już złapie, to trzyma.

Z racji, że byłem chory i nie mogłem za bardzo biegać, odpaliłem GPS i wsiadłem w samochód (że niby jazda na rowerze). Sygnału nie zgubił, zapis jest dość dokładny.

Szkoda jedynie, że nie można zainstalować żadnej mapy na zegarku, to byłoby coś.

System

Amazfit nie ma android wear. Ta wiadomość była największym (może obok języka chińskiego) rozczarowaniem po prezentacji zegarka. W sumie wszyscy obawiali się jakiegoś zamkniętego systemu, czegoś w stylu systemu na zegarkach Garmina, albo jeszcze czegoś gorszego. Na szczęście Xiaomi postawiło oprogramowanie na androidzie 5.1. Co to daje? Chociażby dostęp do zegarka przez terminal i możliwość przetłumaczenia go na język polski (i inne). W teorii można także instalować aplikacje, jednak nie udało mi się zainstalować Google Play. Ograniczeniem jest pewnie procesor. Na xda można znaleźć dedykowany kalkulator, minutnik i galerię zdjęć. A widziałem, że zapaleńcy odpalali jakieś gry.

Sterowanie odbywa się za pomocą prostych gestów. Wiadomo: prawo, lewo, góra, dół. I tapnięcie celem wyboru. Po kilku godzinach zabawy miałem już sporą wprawę, choć do dziś potrafię odkrywać jakieś dziwnie zaszyte funkcje. Istnieje także możliwość odblokowania launchera z listą zainstalowanych aplikacji. Jest to niezbędne, jeśli chcemy bawić się w instalację aplikacji firm trzecich. Oczywiście instalacja jest poprzez ukochany terminal, ewentualnie narzędzie z xda.

Ekran

Ekran nie gaśnie. Jest cały czas włączony. Nie jest podświetlany, ale stale pokazuje czas. Podświetlenie załącza się poprzez ruch ręki, jaki standardowo wykonuje się podczas sprawdzania godziny. Jest czytelny, ale wydaje mi się, że kolory mogły być żywsze. Teraz są jakby nieco sprane, na pewno nie takie soczyste, jak na renderach. Oczywiście tarcze możemy zmieniać wedle upodobań. Wydaje mi się, że zdecydowanie bardziej pasują jakieś sportowe motywy. Na xda pojawiły się ostatnio narzędzia do tworzenia własnych tarcz (z cyferblatem i wskazówkami).

Wspominałem o wadach okrągłej koperty. Oczywiście chodzi o to, że nie zawsze tekst mieści się na ekranie i dłuższe frazy trzeba przewijać w okolice średniej okręgu tarczy. Na zdjęciach da się zobaczyć, że niektóre słowa są bardzo nienaturalnie (żeby nie powiedzieć źle) przenoszone do nowej linii, ale to też kwestia nieoryginalnego tłumaczenia.

 

Bateria

Jestem bardzo mile zaskoczony. Nasłuchałem się o konieczności ładowania smartwatchy każdego dnia. Pierwszy Apple Watch miał być ładowany nawet dwa razy dziennie. Mając Amazfita można zapomnieć o ładowarce. W moim trybie użytkowania spokojnie wytrzymuje jakieś 5-6 dni. Idealnie od jednego update’u do drugiego. Oczywiście Amazfit jest synchronizowany z telefonem, wibruje przy nadejściu połączeń, odczytuje SMSy i maile, a także raz-dwa razy w tygodniu śledzi trasę przez GPS. Mimo niewielkiej pojemności baterii (200 mAh), sprawuje się ona znakomicie, nawet mimo stale włączonego ekranu. Ładowanie jest bardzo szybkie, ale to nie technologia QuickCharge, a niewielka pojemność.

Xiaomi nie zdecydowało się na ładowanie bezprzewodowe, jak w innych zegarkach. Mamy do tego specjalną podstawkę – stację dokującą.

Wifi i łączność

Amazfit jest wyposażony w wifi. Służy ono przede wszystkim do pobierania aktualizacji. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś będzie przeglądać internet na ekranie 1,34 cala (ale co to dla studentów na egzaminie). Byłoby to o tyle utrudnione, że zegarek nie ma klawiatury. Tekst, choćby klucz wifi, wprowadza się na telefonie. Jak wspomniałem, Amazfit nie obsługuje (jeszcze) komend głosowych.

Oczywiście jest też bluetooth w wersji 4.0. To tą drogą zegarek komunikuje się z telefonem, przesyła dane etc.

Nie uświadczymy natomiast NFC.

 

Funkcje sportowe

Pech chciał, że zegarek trafił do mnie w momencie, gdy byłem nie dość, że przeziębiony, to jeszcze pogoda była tragiczna. Nie było mowy o uprawianiu sportu, nawet spacer nie wchodził w grę. Dopiero ostatnio aura się poprawiła, a i ja mogłem wyjść na dwór (ale nie na tyle, żeby wyczynowo trenować). Na czas ćwiczeń, zegarek musiałem oddać żonie.

W menu Amazfita mamy kilkanaście opcji do monitorowania ćwiczeń. Biegi i jazda na rowerze na zewnątrz (z śledzeniem trasy przez GPS), spacer, rower stacjonarny, orbiterek, biegi górskie… Jest także opcja podsumowania całkowitej aktywności. Są wszystkie przebyte treningi. Jest także timer z funkcją okrążeń.

Teoretycznie zegarka można używać nie tylko do biegów. Ustawiona opcja biegania na bieżni i tak potrafi wykryć aerobik, czy podobne ćwiczenia (inna sprawa, że to niekoniecznie jest dokładne).

W momencie, gdy ćwiczymy, automatycznie włącza się opcja ciągłego pomiaru tętna. Zegarek należy umieścić powyżej nadgarstka i docisnąć opaskę, o czym zegarek poinformuje stosownym komunikatem. To dlatego luźna bransoletka się nie sprawdzi.

Zegarek mierzy także kroki. Pomiar jest dużo dokładniejszy, niż w przypadku MiBanda pierwszej generacji. Różnice sięgają jakichś 200-300 kroków (MiBand pokazuje więcej).

Amazfit monituje także sen i dane z zegarka pokrywają się z tym, co pokazuje MiBand.

Jako że mam pracę w znacznej części siedzącą, zegarek przypomina mi o konieczności oderwania się od komputera i zrobienie sobie minutowej przerwy. Minus jest taki, że przypomina także wtedy, gdy już leżę wieczorem w łóżku.

Podczas ćwiczeń mamy dostęp do muzyki. Tak, tak, Amazfit ma wbudowany odtwarzacz. Do pamięci zegarka możemy przerzucić ulubione utwory i z nimi trenować. Minusem jest to, że słuchać można tylko przez słuchawki BT, bo tylko tak można połączyć zegarek (z drugiej strony trudno wyobrazić sobie, żeby umieszczać tam wejśce jack 3,5 mm). Nie wypowiem się o tej funkcji szczegółowo, bo nie mam (jeszcze) takich słuchawek, a głośnik Blaupunkta nie chciał się połączyć. Jest też opcja chińskiego radia, ale także nie chciała działać. Sam zegarek nie ma wbudowanego głośnika.

Podsumowanie

Jak wrażenia? – zapytacie. Pozytywnie. – odpowiem. Nie jest to urządzenie w stylu „wyjmij i używaj”. Zanim stanie się użyteczny, trzeba nieco się namęczyć w terminalu, poszukać działających aplikacji. I w zasadzie cały czas trzeba się w terminalu bawić. Prawie jak z Nexusem. W zamian za cierpliwość, Amazfit odwdzięczy się ładnym wyglądem, stale rosnącą funkcjonalnością i długim czasem działania.

 

 

Zegarek jest możliwy do zakupu w gerabest.com (linkt typu ref).

Dla czytelników MIUI Polska jest także promocja: używając kodu: miuipolska1, można kupić Amazfit SmartWatch w promocyjnej cenie 118.29$. Promocja jest aktualna do 1 maja 2017. Ilość sztuk ograniczona.

 

[AuthorRecommendedPosts]
 • Sebastian Błaszczyk

  Kiedy bedzie dostepny w Polsce i czy jest to nastepca miband2?

  • don_kamillo

   Nigdy nie będzie dostępny w Polsce. Jest przeznaczony na rynek chiński i (chyba) amerykański, sądząc po kierunku rozwoju i dodaniu języka angielskiego. Jedyna opcja, to zakup chociażby na likowanym gearbeście, albo innych sklepach.
   Raczej traktuj to jako urządzenie równoległe do mibanda, bo to inna bajka. Inna książka. Inny… gatunek literacki ;)

   • Dokładnie tak ;) Tylko rynek chiński i amerykański (ale chyba tylko z Amazona). Następca Mi Band 2 może pojawi się w końcu w tym roku :D

 • Pati Kam

  mam kupilem pol roku temu i jestem zadowolony

 • Pati Kam

  zmieniłem sobie jezyk na angielski

 • Arek

  Mnie interesuje czy jest możliwość odblokowania telefonu?? tak jak to robi MiBand.

  • don_kamillo

   Tak, jest taka opcja.

  • Marcin Religa

   Od Androida 5, praktycznie każde urządzenie łączone przez Bluetooth może być użyte do Smart Lock. Ja u siebie w domu nie muszę wpisywać hasła będąc połączony np. z soundbarem.

   • tony mark

    Jak to zrobić? Bluetooth nie wykrywa nic podczas wyszukiwania urządzenia do smart lock.

    • Marcin Religa

     Urządzenie musi być sparowane

     • tony mark

      Mam smartwatcha Samsunga. Jest sparowany,mam sound bara, również, jednak ta funkcja na telefonach xiaomi nie działa. Mam najnowszą wersję miui i nie wykrywa urządzeń. Czytałem że jest to bug z którym xiaomi nie ma potrzeby się uporać od dawna.

     • Marcin Religa

      Pierwsze słyszę. Mam Redmi Note 3 Pro z romem global dev (Android 6) i działa elegancko.

     • tony mark

      Na forum miui jest opisany ten problem. Działa rzekomo moduł xposed. Ja mam mi5, miui polska i nie wykrywa mi w menu smartlock niczego, mimo że mam w menu bluetooth dodane urządzenia. Widać na globalu działa jak należy.

     • don_kamillo

      A spróbuj dodać zegarek nie przez ustawienia w MIUI, a przez aplikację Amazfit.

     • don_kamillo

      Sprawdziłem u siebie i działa. Tylko to nie jest konkretnie SmartLock. Ustawienia->blokada i hasła->pozostałe ustawienia ekranu blokady->Odblokuj przez bluetooth. Tam wybierasz urządzenie, które będzie odblokowywać. W aplikacji Amazfit też możesz to ustawić.

     • tony mark

      Właśnie sprawdziłem na drugim telefonie mi4s(stable 5.1) i również nie działa. Nie wyszukuje żadnych urządzeń bluetooth,kompletnie nic się nie pojawia w tych opcjach. Reset zegarka zrobiłem i nic. Wipe cache /dalvik w twrp robiłem… Czyli albo moje urządzenia są trafne, albo ja nie potrafię tego zrobić. Dziwna sprawa. Dzięki za chęci.

 • Jak jest z tym kodem? Wkleiłem go w koszyku, a cena dalej 160 USD

  • Hm, jak wybieram wersję chińską jest 124 USD, ale kod i tak nie ma wpływu. Nawet jak wchodzę bezpośrednio, a nie przez podany link

   • don_kamillo

    Sprawdziłem i jest 118. Jak dajesz przycisk „apply” do kodu, to pod spodem masz napis „your subtotal: 118,29$”. Nad pomarańczowym napisem „Checkout”. Masz tam konto?

 • Jezu jakie to brzydkie

 • Karol

  No1. D5+ tańszy i chyba lepszy

 • Robert

  Szalu swoim wygladem nie robi. Ten pomaranczowy pasek to jakas porazka.

 • Krzysztof

  Szkoda, że kod na gerabest nie działa…

  • don_kamillo

   Bo zrobili obniżkę niezależnie od kodu. A kody nie łączą się z tymi obniżkami. Widzę, że lepiej kupić normalnie, bez tego kodu, bo jest wtedy za ~117$.

   • Krzysztof

    Tylko po Chińsku i czerwone ;/
    Ale widzę, że na aliexpresie można znaleźć poniżej $120.

    • don_kamillo

     Tak jak pisałem, język można zmienić, to dość prosta metoda, kilka komend w terminalu. Po polsku jest jakieś 95%. Pasek przestał mi przeszkadzać, ale i tak zamierzam mimo wszystko, dokupić bransoletkę.

 • krółpik

  A autorze zrecenzujesz coś od Garetta. Zwrócił ostatnio moją uwagę model G22, szczególnie mam tu na myśli stosunek jakość/cena. Coś takiego jeszcze tańszego przydałoby się opisać. :)

 • kemp

  Recenzja bardzo rzetelna, ale to zdanie na początku… „Amazfit Watch – smartwatch od Xiaomi. To zdanie było odmieniane przez wszystkie przypadki”.
  Proszę spróbować odmienić to zdanie przez przypadki. Przepraszam za zwrócenie uwagi, ale początek rzuca się w oczy (rozumiem, że ma się rzucać), który kompletnie nie ma sensu.
  Tak czy inaczej, winszuję recenzji.

 • Dawid

  Czy to prawda że została już wydana aktualizacja zawierająca polską wersję językową?

 • NCRO

  Ogólnie zegarek bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Zapis GPS jest dokładny, czas pracy na włączonym GPS wystarczający, powiadomienia z telefonu działają świetnie. Ale jest jeden potężny minus – synchronizacja treningów mocno kuleje, brak podglądu treningów w aplikacji, można je tylko wysłać do Stravy. Ogólnie uważam, że jeśli ktoś szuka zegarka typowo do mierzenia swoich aktywności, to zdecydowanie powinien wybrać Polara, natomiast jeśli ktoś szuka zegarka z powiadomieniami z telefonu, i ewentualnie treningi jako dodatek, to zegarek jest świetny.

 • Ja Ba

  U mnie MiDong nie wykrywa zegarka, możesz podać link do apki która Ci działa?

 • Shaman Voodoo

  JAK WGRAĆ JĘZYK POLSKI?

  • J T

   dajcie instrukcję jak wgrać j.polski – tak prosto krok po kroku

 • Wygląda zachęcająco.

 • Rasko

  Mam go od tygodnia w wersji angielskojęzycznej. Zamówiony na Gearbest. Jak na razie sprawuje się super. Jest już nowsza wersja oprogramowania. W stosunku do tego co pisze autor tego bloga, Amazfit ma w tej chwili dodatkowo pogodę, plan treningowy i alarmy.

  Biegam albo jeżdżę na rowerze codziennie ok 1-2 godzin. W dodatku synchronizuje się z moją ulubioną aplikacją do bieganie (strava). Poprzednio biegałem z telefonem i teraz jak porównuje swoje treningi na owej aplikacji nie widzę jakiś różnic w dystansie czy innych pomiarach. W dodatku w czasie treningu zegarek zapisuje nie tylko dystans, szybkość, tętno ale jeszcze kadencję (czyli ilość kroków na minutę).

  Raz przez kilka godzin miałem włączone ciągle mierzenie pulsu które wg producenta strasznie ‚zżera’ baterię a mimo to ładowałem go dopiero raz (jak go pierwszy raz uruchomiłem miał 80% baterii, lądowałem przedwczoraj do 100% i w tej chwili ma 52%).

  Testowałem muzykę ze słuchawkami na bluetooth i działa perfekcyjnie.

  Wg mnie jest to świetny zegarek, ale tak jak pisałem używam go dopiero tydzień :)

 • Adam

  Zrywa mi połączenia Bluetooth w czasie parowanie.
  Ktoś miał taki problem?

 • Dorota Malicka

  Ogólnie BT działa jako tako do 20 – 30 cm, na większą odległość zrywa połączenie i nici z muzyki czy powiadomień.

 • Krzysztof Adamin

  WItam mam problem, kupiłem dwa zegarki, jeden z nich trzyma dzień, max 2 drugi 5-6 dni, ta sama konfiguracja…. czy ten pierwszy co 2 dni trzymam powinenem zgłosić gdzieś do serwisu? heeelp :D

 • Ostatni Szakal

  Jak wyglada podążanie za wgraną trasą ? Są jakieś powiadomienia jeśli jesteśmy poza obecnie używaną trasą ?

  • Maciej Górnicki

   Tak, są powiadomienia. Można wgrać własny ślad GPS i jeśli bardzo odchodzimy od niego, włącza się brzęczyk i wyświetla komunikat, że schodzimy z trasy.