Aktualizacje telefonów według Xiaomi różnią się od wyobrażeń większości polskich użytkowników. Wpis z cyklu: dla starszych przypomnienie, dla młodszych lekcja.
Rodzaje wersji systemu: China
W telefonach Xiaomi jest kilka rodzajów softów dostępnych na dany telefon. Jeśli telefon sprzedawany jest wyłącznie w Chinach, to są to: China Stable i China Developer.
China Stable charakteryzuje się przede wszystkim tym, że posiada tylko dwa języki: angielski i chiński. Co do zasady China Stable jest wydawany (co do zasady) raz na miesiąc i zawiera wszelkie poprawki i ulepszenia pochodzące z China Developer. Z założenia jest wolny od błędów, choć bywa z tym różnie. China Stable jest tłumaczona na polski przez zespół Xiaomi.eu i wydawana mniej więcej raz w miesiącu (w zależności oczywiście od tego, jaką politykę wydawniczą ma Xiaomi), jako… wersje stabilne (a jakże inaczej).
China Developer to wersja rozwojowa. Zawiera najnowsze poprawki i zmiany, ale mogą zdarzyć się błędy. Jest ona aktualizowana od poniedziałku do czwartku w ramach zamkniętych wersji dla beta-testerów wybieranych przez zespół MIUI. To właśnie ta wersja (tłumaczona na polski) trafia na cotygodniowe, piątkowe aktualizacje. Może zawierać błędy (trzeba to kilka razy powtórzyć), nawet uciążliwe. Jej instalacja jest dobrowolna, nieprzymusowa i niekonieczna. Jeśli telefon działa prawidłowo na poprzedniej becie, to instalacja najnowszej wersji jest na wyłączne ryzyko użytkownika, żądnego nowości (często znikomych). Co do zasady, wersja ta jest wydawana publicznie raz na tydzień (w piątek), ale z różnych przyczyn (poważne błędy w działaniu na konkretnym modelu, aktualizacja do wyższej wersji Androida), może zdarzyć się, że inne telefony dostaną aktualizację, a ten jeden, akurat który właśnie posiadamy, aktualizacji nie dostanie bądź dostanie ją później niż normalnie. Czy to powód do dramatu? Oczywiście, że nie. Wbrew niektórym pogłoskom, naprawdę nie ma się czym przejmować. Jak wspomniałem, jeśli telefon działa, nie będzie tragedii jeśli najnowsze UI jakiejś aplikacji dany telefon otrzyma tydzień, czy dwa później.
China Developer posiada specyficzną numerację, która nie jest związana z oznaczeniem MIUI. W chwili obecnej, najnowszym systemem jest MIUI 10. Najnowszy China Dev ma jednak oznaczenie np. 9.2.28. Numer wersji to data wydania: 2019.2.28.
W telefonach Xiaomi (czy to na rynek chiński, czy też na rynek Global), aby zainstalować ROM Xiaomi.eu (dawniej MIUI Polska), należy uprzednio odblokować bootloader, wgrać TWRP i zainstalować wspomniany soft z językiem polskim. Wszystkie tutoriale, poradniki, czy wskazówki są na portalu i forum.
Rodzaje wersji systemu: Global
System oznaczony jako Global posiadają telefony sprzedawane także poza Chinami. Global posiada język polski w standardzie, a aktualizacje odbywają się automatycznie poprzez OTA. Podobnie jak wersje China, również Global dzieli się na Stable i Developer. Zasady dotyczące oznaczenia tych wersji oczywiście także są podobne. Xiaomi.eu w swoich buildach opiera się na wersjach Global w przypadku urządzeń mających tylko ten soft (np. POCOF1, Redmi Note 6 Pro).
W Polsce telefony Xiaomi sprzedawane przez dystrybutorów jak ABC Data czy Ingram oraz popularne sklepy z elektroniką (lista oficjalnych partnerów Xiaomi tutaj) posiadają właśnie tę wersję systemu, co oznacza, że nie trzeba odblokowywać bootloadera, aby mieć język polski.
Rodzaje wersji systemu: syfMIUI
Telefony marki Xiaomi mogą także posiadać tzw. syfMIUI, czyli modyfikowany soft stylizowany na Global. Są to niemal wszystkie telefony przeznaczone na rynek chiński, które można kupić na aliexpressie czy na allegro (jeśli nie mają wyraźnie oznaczone, że mają Global – ale należy uważać przy sprawdzaniu, niektóre modele softu Global nie mają wcale – jak sprawdzić, poniżej – bądź MIUIPolska).
Telefony te mają z założenia zablokowane bootloadery (bądź odblokowane, ale z wersją Global – w przypadku nowszych telefonów jest to ważne, o czym poniżej) i należy je wpierw odblokować, aby wgrać prawdziwie polskie oprogramowanie. Inaczej nie będzie aktualizacji, a telefon może nie działać prawidłowo. W przypadku tego systemu nie należy także liczyć na pomoc na forum MIUI Polska, bo trudno będzie ustalić przyczynę nieprawidłowego działania.
Według pewnych teorii spiskowych, syfMIUI posiada oprogramowanie mogące szpiegować użytkownika, robić zdjęcia, zbierać dane i przesyłać je na chińskie serwery niewiadomego pochodzenia. Ile w tym prawdy? Nie mi weryfikować, ale lepiej mieć oryginalne oprogramowanie.
A jak odróżnić, czy mamy Global, czy syfMIUI? Na pierwszy rzut oka nie różnią się specjalnie. SyfMIUI nie znajdzie aktualizacji, nie pobierze jej przez OTA. Zasadniczo różne jest także oznaczenie (wpis na forum dotyczy wprawdzie odblokowania bootloadera na Redmi 4A, ale user Bishop zawarł także dwa screeny z różnicami). Global ma czterocyfrową numerację, a syfMIUI pięciocyfrową (ale też nie zawsze).
W nowszych telefonach od Redmi 5 Plus sytuacja komplikuje się ze względu na nową politykę Xiaomi, mającą na celu zniechęcenie osób kupujących chińskie wersje telefonów i zachęcenie ich do kupna produktu w wersji globalnej. Mianowicie: chińskie wersje telefonu (mające chińskie pudełko i najczęściej niemające wsparcia dla pasma B20 LTE) nie działają z zablokowanym bootloaderem i wgraną jednocześnie wersją Global, jeśli chodzi o oprogramowanie. Oznacza to, że żeby mieć w pełni działającego Globala na takim rodzaju urządzenia, trzeba mieć odblokowany bootloader – inaczej jesteśmy skazani na życie z ROMem China lub wgranie MIUIPolska/innej modyfikacji MIUI bądź czystego Androida (jeśli istnieje na dane urządzenie). Jeśli mimo to spróbujemy wgrać Globala i zablokować bootloader (np. w celu poprawnego działania płatności zbliżeniowych Google Pay, które to działają również na xiaomi.eu, choć ostatnio z pewnymi problemami), po wgraniu przywita nas taka oto informacja, a problem ten trzeba będzie już naprawić tylko serwisowo w MiCenter.
Jak sprawdzić, czy na dane urządzenie istnieje soft Global?
Wystarczy spoglądnąć na witrynę pobierania MIUI. Jeśli dane urządzenie jest wymienione na liście, to na pewno posiada oprogramowanie Global (w ostatnim czasie MIUI rozdzieliło witryny pobierania Global i China – w wersji angielskiej są tylko softy Global, w chińskiej tylko China). Nowe urządzenia, jak na przykład Mi 9 czy Redmi Note 7, mogą na witrynach pobierania pojawiać się z opóźnieniem – warto wtedy śledzić ich działy na forum Mi Community (zakładka Product).
Na przykładzie Mi 8 SE możemy w pełni przypuścić, jako że jest to model wyłącznie na rynek chiński, że jako, że nie znajdziemy nigdzie dla niego globalnego softu, ten model takowego softu nie posiada. Jedyny oryginalny ROM dla niego to ROM China, na którego bazie powstają modyfikacje MIUI takie jak nasze Xiaomi.eu.
Xiaomi.eu, czyli dawny MIUIPolska
Zostało to w zasadzie wyjaśnione wcześniej. Xiaomi.eu to wersje China Stable lub China Dev, zawierające liczne poprawki, autorskie fixy, język polski (przede wszystkim), czy chociażby pakiet programów Google (zwane gapps).
Na forum najwięcej emocji wzbudzają piątkowe wydania systemu, bazujące na China Dev. Pamiętajmy jednak o świętej zasadzie:
Aktualizacje tygodniowe MIUI są opcjonalne i nie są bezwzględnie wymagane do prawidłowego działania telefonu. System w wersji rozwojowej może zawierać błędy, które mogą lub nie muszą być poprawione.
Przed każdą aktualizacją warto wykonać kopię systemu w TWRP recovery (/system i /boot).
Terminy pojawienia się aktualizacji dla konkretnych urządzeń nigdy nie będą podawane wg motto Acida: “Będzie kiedy będzie”.
ROMy Xiaomi.eu zwane były dawniej MIUIPolska i w zasadzie nadal ten ROM jest tak nazywany. Dzięki porozumieniu z ABC Data MIUIPolska jest uznawany jako soft oficjalny (mimo odblokowanego bootloadera i wgranego TWRP) – jego wgranie nie powoduje utraty gwarancji na urządzenie w oficjalnej polskiej dystrybucji.
Numerek MIUI, a numerek androida
Przechodząc do sedna sprawy: rzeczą podstawową i najważniejszą jest numer wersji MIUI. Jak wspomniałem, najnowszy dostępny ma numer 10, trwają prace nad MIUI 11.
Xiaomi wprowadza ulepszenia systemu niezależnie od rozwoju androida. Przykładowo: MIUI 3 (oparte na androidzie 2.3.7) posiadało przezroczysty statusbar, który w Androidzie pojawił się dopiero w wersji 4.4 (KitKat).
W chwili obecnej MIUI 10 jest oparte na androidach: 6.0, 7.0 (niewspierane przez nas już ze względu na niedziałające nasze poprawki), 7.1, 8.0, 8.1 i 9.
Jak wygląda praktyka? MIUI 10 jest identyczne dla wszystkich telefonów, niezależnie od numerka Androida, jeśli chodzi o wygląd. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe znane z Androida na Nexusy/Pixele, np. multi-window, to ich implementacja zależy od API, ale też i zdolności programistycznych developerów MIUI. Funkcje te mogą być dodane do starszych wersji Android w MIUI lub nie. Android jest przede wszystkim bazą, ale niekoniecznie wszystkie funkcje typowe dla wydań Androida pojawiają się w MIUI.
Krótko mówiąc: nie ma co się rzucać na nowszy numerek, bo to nic nie zmienia. Często ROMy oparte o nową bazę Androida mają błędy, których wcześniej nie było. Może im brakować pewnych funkcji, ale w zdecydowanej większości nie będą mieć ich więcej, niż inne telefony ze starą wersją systemu.
Ale to nie wszystko. Xiaomi mimo wszystko dąży do podnoszenia wersji Androida (przeważnie na urządzeniach z serii Mi. Seria Redmi jest traktowana nie jako flagowa, a bardziej szeregowa – jeśli dostanie aktualizację do wyższej wersji Androida, to najczęściej tylko raz). Przykładowo: Mi 8 dostał aktualizację do Androida 9. Kilka miesięcy temu aktualizacji do 8.0 doczekały się Mi5S i Mi5S Plus. Redmi Note 5, Redmi Note 6 Pro, Redmi S2 mają dostać Pie do końca tego kwartału. Kluczem do otrzymania wyższego numerka w Androidzie jest jednak procesor, w jaki wyposażone jest urządzenie.
Aktualizacje otrzymują telefony wyposażone w procesory Qualcomm. O zmianie bazy androida mogą zapomnieć posiadacze procesorów MediaTek i to nie tylko przecież na telefonach Xiaomi.
Kupując telefon Xiaomi warto zwrócić uwagę, jaki ma procesor. Qualcomm może być wydajniejszy, mieć większe wsparcie (nawet dostać aktualizację), ale może być też droższy.
To oczywiście wierzchołek góry lodowej, bo oczywiście modyfikacji MIUI, oprócz MIUIPolska, jest więcej, ale w związku z coraz większą popularnością Xiaomi w Polsce, warto temat odświeżyć. W razie wątpliwości do dyspozycji jest forum. Czynne 24h.