Rozszerzenie pamięci RAM w MIUI – niedługo?

Rozszerzenie pamięci RAM w MIUI – niedługo?

Wczoraj w tłumaczeniu aplikacji ustawień MIUI pojawiły się kwestie dotyczące rozszerzenia ilości pamięci RAM poprzez zajęcie na ten cel odpowiedniej ilości pamięci wewnętrznej telefonu.

Oto wspomniane kwestie:

1
2
3
<string name="external_ram_summary">"Add %1$s %2$s of RAM by occupying storage. Use this feature only when there's enough storage space available on your device."</string>
<string name="external_ram_title">Memory extension</string>
<string name="external_ram_toast">"Can't use memory extension due to insufficient storage space"</string>

Sam pomysł nie jest nowy – podobne rozwiązanie przedstawiło ostatnio Vivo w serii X60. Ma ono pozwolić na utrzymanie w tle wielu uruchomionych w tle aplikacji dzięki identyfikacji tych danych, które są w danym momencie potrzebne najmniej i przenoszeniu ich do wydzielonej przestrzeni w pamięci wewnętrznej. W przypadku Vivo wynosi ona do 3 GB.

Czytaj też:  POCO zaprasza do udziału w programie beta testerów

Ci, którzy kojarzą trochę Linuxa, wiedzą, że w ramach systemu można utworzyć na dysku tzw. partycję wymiany (swap), która w przypadku przepełnienia pamięci RAM przenosi dane procesy właśnie do tej wydzielonej przestrzeni. O ile takie rozwiązanie jest dobre w przypadku “talerzowych” dysków twardych, o tyle pamięci flash, na których oparte są m.in. nasze telefony czy dyski SSD, mają ograniczoną liczbę zapisów i odczytów danych sektorów pamięci. Takie częste odczyty i zapisy powodują po prostu skrócenie cyklu życia nośników i między innymi z tego powodu Android oficjalnie nie używa pamięci wewnętrznej do takich zastosowań, lecz wykorzystuje do tego celu wydzieloną przestrzeń w pamięci RAM (tzw. z-RAM).

Dlatego właśnie takie rozszerzanie pamięci zaproponowane przez Vivo i projektowane obecnie przez Xiaomi może być obarczone pewnym ryzykiem. Co prawda będziemy mieć więcej przestrzeni w pamięci RAM, lecz istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nasza pamięć wewnętrzna “wysiądzie” wcześniej, niż zakładał to producent (nawet mając na uwadze, że obecne technologie pamięci są bardziej wytrzymałe niż w poprzednich latach).

Czytaj też:  Xiaomi pracuje nad smartfonem z aparatem 200 MP

Ile będzie wynosić taka wydzielona przestrzeń w przypadku Xiaomi, jeszcze nie wiadomo. Kwestie, o których wspominam, nie zostały bowiem jeszcze zaimplementowane w kodzie aplikacji. Prawdopodobnie funkcja będzie dostępna w którymś z nadchodzących urządzeń – nie wiem, czy i kiedy będzie można z niej skorzystać na obecnie dostępnych telefonach.

źródło: własne

Podziel się:

Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: Telegram, forum, e-mail.