Rozszerzenie pamięci RAM w MIUI – niedługo?

Rozszerzenie pamięci RAM w MIUI – niedługo?

Wczoraj w tłumaczeniu aplikacji ustawień MIUI pojawiły się kwestie dotyczące rozszerzenia ilości pamięci RAM poprzez zajęcie na ten cel odpowiedniej ilości pamięci wewnętrznej telefonu.

Oto wspomniane kwestie:

1
2
3
<string name="external_ram_summary">"Add %1$s %2$s of RAM by occupying storage. Use this feature only when there's enough storage space available on your device."</string>
<string name="external_ram_title">Memory extension</string>
<string name="external_ram_toast">"Can't use memory extension due to insufficient storage space"</string>

Sam pomysł nie jest nowy – podobne rozwiązanie przedstawiło ostatnio Vivo w serii X60. Ma ono pozwolić na utrzymanie w tle wielu uruchomionych w tle aplikacji dzięki identyfikacji tych danych, które są w danym momencie potrzebne najmniej i przenoszeniu ich do wydzielonej przestrzeni w pamięci wewnętrznej. W przypadku Vivo wynosi ona do 3 GB.

Czytaj też:  Seria Xiaomi Civi zadebiutuje w przyszłym tygodniu

Ci, którzy kojarzą trochę Linuxa, wiedzą, że w ramach systemu można utworzyć na dysku tzw. partycję wymiany (swap), która w przypadku przepełnienia pamięci RAM przenosi dane procesy właśnie do tej wydzielonej przestrzeni. O ile takie rozwiązanie jest dobre w przypadku “talerzowych” dysków twardych, o tyle pamięci flash, na których oparte są m.in. nasze telefony czy dyski SSD, mają ograniczoną liczbę zapisów i odczytów danych sektorów pamięci. Takie częste odczyty i zapisy powodują po prostu skrócenie cyklu życia nośników i między innymi z tego powodu Android oficjalnie nie używa pamięci wewnętrznej do takich zastosowań, lecz wykorzystuje do tego celu wydzieloną przestrzeń w pamięci RAM (tzw. z-RAM).

Dlatego właśnie takie rozszerzanie pamięci zaproponowane przez Vivo i projektowane obecnie przez Xiaomi może być obarczone pewnym ryzykiem. Co prawda będziemy mieć więcej przestrzeni w pamięci RAM, lecz istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nasza pamięć wewnętrzna “wysiądzie” wcześniej, niż zakładał to producent (nawet mając na uwadze, że obecne technologie pamięci są bardziej wytrzymałe niż w poprzednich latach).

Ile będzie wynosić taka wydzielona przestrzeń w przypadku Xiaomi, jeszcze nie wiadomo. Kwestie, o których wspominam, nie zostały bowiem jeszcze zaimplementowane w kodzie aplikacji. Prawdopodobnie funkcja będzie dostępna w którymś z nadchodzących urządzeń – nie wiem, czy i kiedy będzie można z niej skorzystać na obecnie dostępnych telefonach.

Czytaj też:  Inteligentny zamek do drzwi Xiaomi Face Recognition X

źródło: własne

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz. Mail: [email protected]