O MIUI

MIUI (czytane jako „Me You I”) jest oprogramowaniem wydawanym przez chińską firmę Xiaomi. Najważniejszą cechą systemu, jest wsparcie twórców. Aktualizacje wypuszczane są co tydzień – a dokładnie w każdy piątek. Dzięki stałemu rozwojowi, MIUI jest bardzo stabilną platformą, której najważniejszą cechą jest szybkość działania i intuicyjność. Ważną cechą MIUI jest również jednorodność całego systemu, której sam Android doprosił się dopiero w wersji 4.0. Każda aplikacja wydana przez Xiaomi oparta jest na jednym, wspólnym schemacie graficznym. MIUI wydawane jest w Chinach, ale firma Xiaomi prowadzi także anglojęzyczne wsparcie na swoim oficjalnym forum, a także poprzez wydawanie międzynarodowych wersji oprogramowania, ROMów Global, posiadających usługi Google (których nie ma w wersji China). Obecna generacja MIUI 12 dostępna jest wyłącznie w telefonach Xiaomi.

MIUIPolska przy współpracy z xiaomi.eu tworzy polskie ROM-y w pełni dostosowane do europejskich standardów.

mitu

W MIUI nie uświadczycie znanego z Androida „app drawera”, który po wysunięciu umożliwiał dostęp do wszystkich aplikacji zainstalowanych w systemie. W MIUI nawigacja pomiędzy aplikacjami odbywa się bezpośrednio z pulpitów. Nie bójcie się, możliwości konfiguracyjne są ogromne, zwłaszcza że w segregacji pomocne okazują się foldery. Dla dotychczasowego użytkownika Androida może to być początkowo zaskakująca zmiana, ale z doświadczenia wiemy, że wcale nie na gorsze. Od MIUI 11 Xiaomi dodało opcjonalną możliwość zmiany układu pulpitu, a co za tym idzie – można teraz dodać do niego szufladę aplikacji.

W MIUI nie ma tzw. aplikacji – śmieci. Jest dokładnie to, co potrzebne do wygodnego korzystania z systemu, a nikt nie wciska nam programów, z których nigdy korzystać nie będziemy. Nie znaczy to jednak, że MIUI jest ubogie w oprogramowanie – wręcz przeciwnie. Domyślnie w systemie znajdują się aplikacje do tworzenia kopii systemu, zarządzania plikami, połączenia FTP, monitorowania wykorzystania pakietów sieciowych, zapora ogniowa czy nawet kompas. Całość podana w bardzo przystępny, intuicyjny sposób. Aplikacja do wysyłania wiadomości SMS posiada takie funkcje, jak wyskakujące powiadomienie z nową wiadomością i automatyczne wysyłanie SMSa o określonej godzinie, a ekran blokady można modyfikować dowolnie dzięki różnorodnym motywom. Aplikacja do odsłuchiwania muzyki jest uproszczona do granic możliwości, ale mimo tego posiada funkcje konkurujące z zaawansowanymi odpowiednikami z Google Play. Mowa chociażby o opcji pobierania tekstu utworu i jego okładki, equalizerze czy też kilku wariantach segregowania i katalogowania plików.

Istotną cechą MIUI jest szeroki wachlarz możliwości zmieniania domyślnego wyglądu. Służy do tego specjalna aplikacja Motywy, w której możemy dosłownie wszystko – od tapety pulpitu i ekranu blokady zaczynając, a czcionkach i animacji uruchamiania systemu kończąc.

 

 

Podziel się: