Xiaomi oficjalnie ogłosiło duże wydarzenie z okazji 15. rocznicy. Zaplanowano je na dzień 22 maja na godzinę 19:00 (13:00 naszego czasu). To będzie dzień premier!.
XRING 01
Inauguracja ta transmitowana ma być za pośrednictwem wielu oficjalnych kanałów. Podczas niej Xiaomi zaprezentuje swoją autorską samodzielnie opracowaną platformę mobilną o nazwie XRING 01. Procesor ten zadebiutuje w najnowszym smartfonie Xiaomi 15S Pro, czyli flagowcu nastawionym na wydajność.

Z wcześniejszych plotek wynika, że posiadać on będzie jeden wysokowydajny rdzeń Cortex-X925 taktowany zegarem 3,2 GHz, wspierany przez trzy rdzenie Cortex-A725 o taktowaniu 2,6 GHz oraz cztery rdzenie Cortex-A520 z częstotliwością taktowania 2,0 GHz. Na papierze brzmi to podobnie do tego, co widzieliśmy w tegorocznych układach MediaTek z wyższej półki. Za grafikę natomiast odpowiadać ma procesor graficzny Imagination Technologies IMG DXT72 o taktowaniu 1,3 GHz. Podobno ma on przewyższyć wydajność procesora Adreno 740, który znajdziemy w Snapdragon 8 Gen 2 marki Qualcomm.

XRING O1 prawdopodobnie nie będzie więc konkurował z najnowszymi układami Snapdragon 8 Elite ani Dimensity 9400, ale mimo to plasuje się on gdzieś w pobliżu poziomu flagowych układów. Produkcja własnego procesora na pewno ma na celu zmniejszenie zależności Xiaomi od zewnętrznych dostawców i stworzenie bardziej zintegrowanego i zoptymalizowanego ekosystemu dla swoich urządzeń.
Xiaomi Pad 7 Ultra
Tego dnia zobaczymy również Xiaomi Pad 7 Ultra. Jest to 14-calowy tablet klasy premium z szybkim ładowaniem przewodowym o mocy 120 W. Jego wyświetlacz szczyci się rozdzielczością 3,2K wykonanym w technologii LTPO i zaawansowanymi funkcjami multi-okien skierowanymi do profesjonalistów.

Xiaomi YU7
Co więcej, Xiaomi wprowadzi do swojego portfolio pojazdów elektrycznych kolejny samochód. Tym razem będzie to Xiaomi YU7, pierwszy SUV tej firmy. Nie jest on tylko kopią SU7, ale wprowadza kilka innowacji w postaci nowych pomysłów. Jednym z nich jest nowy układ deski rozdzielczej na całej szerokości aż pod przednią szybą, gdzie od lewej do prawej możemy zobaczyć informację o stanie naładowania baterii, biegu, prędkości, nawigacji oraz muzyce. Kolejną rzucającą się w oczy nowością jest oświetlenie wnętrza w postaci pasków RGB na otworach wentylacyjnych klimatyzacji.

Pojazd ten cechują eleganckie reflektory, opływowy przedni zderzak jak i aerodynamiczny profil. Półukryte klamki drzwi, bezramkowe lusterka i tylny spoiler typu ducktail z charakterystycznymi tylnymi światłami dodatkowo podkreślają jego nowoczesną estetykę. Mierzy on 4999 mm długości, 1996 mm szerokości i 1608 mm wysokości, a jego rozstaw osi wynosi 3000 mm. Wisienką na torcie jest zamontowany na dachu czujnik LiDAR sugerujący zaawansowane możliwości autonomicznej jazdy. Jednak wersje bez LiDAR nadal będą wyposażone w technologię autonomicznej jazdy.

YU7 dostępny będzie w konfiguracjach z jednym oraz dwoma silnikami. Najdroższa wersja z dwoma silnikami i napędem na wszystkie koła zapewnia łączną moc 508 kW (691 koni mechanicznych), co umożliwia osiągnięcie maksymalnej prędkości 253 km/h. Niższa wersja z dwoma silnikami oferuje 365 kW, podczas gdy wersja z jednym silnikiem i napędem na tylne koła generuje 235 kW i osiąga prędkość maksymalną 240 km/h.
Opcje baterii obejmują pakiet NMC 96,3 kWh o zasięgu 770 km, 760 km i 675 km oraz większy pakiet NMC 101,7 kWh oferujący zasięg 670 km, 750 km i 760 km. Podobno dostępna jest również bateria LFP dla wariantu z jednym silnikiem. Oczekuje się, że cena wywoławcza crossovera Xiaomi YU7 wyniesie około od 300 000 do 400 000 juanów, czyli od 158 810 zł do 211 742 zł przy obecnym kursie wymiany walut.
Xiaomi 15s Pro
Głównym punktem premiery jest niewątpliwie układ XRING 01 oraz Xiaomi 15S Pro, pierwszy telefon działający pod jego kontrolą. Według Xiaomi układ ten reprezentuje odnowione ambicje firmy na rynku układów mobilnych. Na podstawie chińskich przecieków dotyczących specyfikacji Xiaomi 15S Pro będzie kontynuował nacisk marki na znakomitą jakość fotografii mobilnej dzięki potrójnemu aparatowi o rozdzielczości 50 MP każdy:
- Główny aparat szerokokątny 50 MP z obiektywem f/1.4 zapewniającym lepsze możliwości pracy przy słabym oświetleniu.
- Teleobiektyw 50 MP z 5-krotnym zoomem optycznym do wykonywania zdjęć z dużej odległości w doskonałej jakości.
- Ultraszerokokątny aparat 50 MP z obiektywem f/2.2 do szerokich zdjęć krajobrazowych i grupowych.

Ponadto otrzymać ma on technologię ultraszerokopasmową (UWB). Funkcję, która ostatnim razem trafiła do Xiaomi MIX 4 i od tego czasu nie była wykorzystywana w smartfonach Xiaomi. Technologia ta, umożliwia odczyt precyzyjnej pozycji na mapie z dokładnością nawet do 0,5 m oraz wykorzystana może być do lepszej łączności między urządzeniami. Moment powrotu UWB nie jest przypadkowy, gdyż odgrywa ona dużą rolę w transformacji. Większość nowoczesnych samochodów już ją obsługuje w celu zapewnienia funkcjonalności klucza cyfrowego oraz bezpiecznych systemów wejścia.
Dodając tę funkcję do swoich telefonów, Xiaomi nie tylko poprawia łączność, ale kładzie także nacisk na bezproblemową integrację między swoimi urządzeniami mobilnymi a przyszłymi pojazdami. Mowa tu o automatycznym odblokowywaniu podczas zbliżania się do samochodu, spersonalizowanych ustawieniach kierowcy i inteligentniejszych elementach sterujących w samochodzie. Co więcej, nadchodzące urządzenie ma oferować także szybkie ładowanie o mocy 90 W, a ogniwo jego baterii ma otrzymać pojemność 6000 mAh.
Źródło: gizmochina