Find My Device firmy Google, odpowiednik usługi firmy Apple w systemie Android, została wczoraj udostępniona na urządzenia z systemem Android.
W pierwszej kolejności usługa ta została udostępniona użytkownikom Stanów Zjednoczonych i Kanady, a w przyszłości będzie dostępna w większej ilości krajów. Find My Device to sieć obejmująca ponad miliard urządzeń z Androidem, która pomoże Ci znaleźć zagubione lub skradzione urządzenia z systemem Android. Zgodne urządzenia można zlokalizować, dzwoniąc na nie lub wyświetlając ich lokalizację na mapie w aplikacji Znajdź moje urządzenie.
Find My Device by Google
Od maja będzie można także lokalizować przedmioty codziennego użytku, umieszczając na nich lokalizator Bluetooth zgodny z siecią Znajdź moje urządzenie. Firmy takie jak Chipolo i Pebblebee jako pierwsze umieściły w swojej ofercie akcesoria przeznaczone do działania z tą usługą. Natomiast jeszcze w tym roku inne marki również wprowadzą do sprzedaży podobny asortyment kompatybilny z FMDN, które są również kompatybilne z funkcją niechcianego śledzenia, dostępną teraz na Androidzie i wkrótce na systemie iOS. Oznacza to, iż nowa funkcja pomaga chronić Cię przed niechcianym śledzeniem za pomocą Bluetooth.
Funkcja ta ma kilka przydatnych funkcji ułatwiających odnalezienie zagubionego przedmiotu. Jeśli znajdziesz się w pobliżu zagubionego urządzenia, w aplikacji pojawi się przycisk „znajdź w pobliżu”, który pomoże Ci określić jego lokalizację. Jeśli posiadasz w domu urządzenia Google Nest, FMD może również pokazać odległość zagubionego urządzenia, dzięki czemu będą łatwymi punktami odniesienia. Wreszcie możesz udostępniać akcesoria znajomym i rodzinie, aby mogli oni pomóc Ci je śledzić.
Nowa funkcja działa na urządzeniach z systemem Android 9 lub nowszym. Domyślnie włączone jest zagregowane raportowanie lokalizacji (z siecią tylko w obszarach o dużym natężeniu ruchu), ale można też zdecydować się na udostępnianie niezagregowanych lokalizacji (z siecią na wszystkich obszarach) lub całkowicie wyłączyć sieć (bez sieci lub wyłączony). Ponadto wybrane słuchawki firm JBL, Sony i innych marek audio wkrótce otrzymają aktualizacje oprogramowania, które umożliwią im dołączenie do FMDN.
Posiadacze smartfonów Pixela 8 lub Pixela 8 Pro będą w stanie zlokalizować swój telefon, nawet jeśli będzie on wyłączony lub bateria zostanie rozładowana. Jest to możliwe, gdyż telefony te są wyposażone w specjalistyczny sprzęt obsługujący funkcję wyszukiwania. Według Google Pixel 8 ma rezerwę mocy w urządzeniu, która jest przekazywana do modułu Bluetooth przez kilka godzin, nawet po wyczerpaniu się baterii.
Z informacji Google wynika, że funkcja wyszukiwanie po wyłączeniu jest już dostępna i że nie trzeba podejmować żadnych dalszych działań, aby włączyć ją na telefonie Pixel 8 lub Pixel 8 Pro, np. aktualizować telefon do Androida 15. Wcześniej sądzono, że systemowe interfejsy API w przypadku funkcji Powered Off Finding będzie ograniczona do Androida 15, ale wygląda na to, że tak nie będzie.
Google twierdzi, że sieć Find My Device jest zbudowana z „wielowarstwowych zabezpieczeń” i oferuje liczne opcje kontroli prywatności. Dane o lokalizacji są kompleksowo szyfrowane za pomocą klucza, do którego dostęp ma tylko właściciel tagu Bluetooth i każda osoba, której właściciel udostępnił tag. Lokalizacje są dodawane do FMDN w sposób uniemożliwiający Google identyfikację właścicieli pobliskich urządzeń z Androidem, którzy przekazali te dane. Właściciele tagów również nie otrzymują żadnych informacji na temat tych urządzeń.
Kolejną funkcją bezpieczeństwa jest zbiorcze raportowanie lokalizacji urządzenia. Domyślnie FMDN wymaga, aby wiele pobliskich urządzeń z Androidem wykryło tag przed zgłoszeniem jego lokalizacji właścicielowi tagu. Zapewnia to dodatkową ochronę przed śledzeniem urządzenia w domu lub lokalizacji prywatnej. Ponadto, jeśli zapisałeś swój adres domowy na swoim koncie Google, Twoje urządzenie z Androidem nie będzie przesyłać raportów o lokalizacji pochodzących z crowdsourcingu do FMDN, gdy będzie blisko Twojego domu.
Funkcja znajdź moje urządzenie, ogranicza także liczbę przypadków, w których pobliskie urządzenie z systemem Android może przesłać raport lokalizacji dla określonego tagu. Ogranicza to również częstotliwość, z jaką właściciel lokalizatora może żądać zaktualizowanej lokalizacji. Jak wspomniano wcześniej, tagi stworzone dla FMDN są kompatybilne z funkcją niechcianych alertów modułu śledzącego. Dzięki tym wszystkim funkcjom i zabezpieczeniom trudno będzie nieuprawnionym użytkownikom nadużywać usługi FMDN w celu śledzenia kogoś bez jego wiedzy.
Źródło: telegram