Hasła od lat stanowią podstawową formę zabezpieczania kont oraz urządzeń. W zawiązku z tym Google zmierza do lepszego sposobu logowania, który nazywa się kluczem dostępu, którego już wkrótce będzie można używać na urządzeniach z systemem Android oraz innych urządzeniach z przeglądarką Chrome.
Klucze dostępu
W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu tworzenia hasła przez użytkownika tym razem hasło generowane jest automatycznie i jednorazowo. Oznacza to, iż nie ma możliwości, aby to samo hasło zostało wygenerowane, raz jeszcze. Oto jak wygląda tworzenie nowego hasła. Wystarczy potwierdzić, chęć utworzenia nowego hasła dla określonej witryny oraz konkretnego konta, a następnie użyć dowolnej metody odblokowania telefonu np. czytnika linii papilarnych czy też kodu PIN.
Po utworzeniu hasła zostanie ono zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach, za pomocą Menedżera haseł Google. Używanie wygenerowanego hasła wygląda tak samo, jak używanie zapisanego hasła. Wystarczy potwierdzić konto, które ma być użyte, a następnie uwierzytelnić się za pomocą np. czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy Ciekawostką jest to, że można używać telefonu do logowania się na pobliskich urządzeniach. Jeśli dany komputer nie posiada czytnika linii papilarnych, można użyć tego w telefonie.
Podobnie działająca funkcja została już zaimplementowana, i wykorzystywana jest np. w systemie iOS w przeglądarce Safari. Jeśli użytkownik odwiedzi witrynę korzystającą z haseł, wyświetli się kod QR, można wtedy zeskanować go telefonem z Androidem i to wszystko.
Klucze dostępu są obecnie dostępne tylko w kanale beta Usług Google Play i Chrome Canary. Po pomyślnym ukończeniu testów będzie można korzystać z tej funkcjonalności na dowolnej platformie, np. za pomocą iPhone’a do logowania się na stronie w Chrome w systemie Windows. Do tej pory rozmawialiśmy o stronach internetowych, ale klucze dostępu pojawią się również w aplikacjach na Androida. To kolejny cel na 2022 rok dla zespołu Google pracującego nad tą funkcją. Podobnie jak hasła, klucze dostępu utworzone na stronie internetowej będą działać w powiązanej aplikacji i na odwrót.
Źródło: GSMArena