To nie żart. To, co odróżniało serię budżetową Redmi od Mi, czyli lokalizacja czytnika linii papilarnych, a w zasadzie technologia jego implementacji, wkrótce nie będzie cechą różniącą te telefony.
Szef Redmi, Lu Weibing, oficjalnie przekazał informację, że firmie udało się zakończyć prace nad implementacją czytnika linii papilarnych w ekranie LCD. To o tyle ciekawe, że jak dotąd, wszystkie telefony z logo Redmi posiadały czytnik ulokowane na pleckach lub (w kilku przypadkach) na boku urządzeń.
Wbrew pozorom, umiejscowienie czytnika w ekranie, z całą siatką czujników i systemem przekazywania go do układów urządzenia nie jest takie proste. Rzecz w tym, że w seriach Redmi dotąd wykorzystywane były ekrany LCD. Te, z uwagi na wykorzystywany w ich budowie moduł podświetlenia, nie dawały możliwości wbudowania czytnika w ekran. Dlatego też dotąd czytniki linii papilarnych stosowano jedynie w urządzeniach wyposażonych w matryce OLED. F
Firma Redmi tymczasem zaprezentowała prototypowy egzemplarz Note 8 Pro z ekranem LCD i czytnikiem w ekranie. Warto jednak zauważyć, że sam czytnik ulokowano przy dolnej krawędzi ekranu, a przekazywanie optycznych i ultrasonicznych sygnałów do układów odpowiedzialnych za odblokowywanie ekranu stało się możliwe dzięki stworzeniu specjalnego rodzaju czytnika, który poprzez dodatkowy kanał transmisji przekazuje dane odczytywane z odcisku.
Nie wdając się w stricte techniczne szczegóły warto zauważyć, że najprawdopodobniej pierwszym modelem wyposażonym w czytnik linii papilarnych w ekranie, w dodatku w ekranie LCD, będzie Redmi K30 Pro.
Poniżej wideo prezentujące działanie czytnika:
Źródło, video i fot.: Android Authority, Fone Arena, 91mobiles