Czy Xiaomi w końcu wprowadzi standard USB 3 do swoich telefonów?

Adam Błażejewski
3 komentarze

Protokół USB stosowany w smartfonach Xiaomi od dawna nie uległ zmianie i do dziś producent stosuje standard w wersji 2.0. Nawet najnowsze flagowe modele, takie jak seria Xiaomi 13 czy też Redmi K60 Pro wykorzystują trochę już przestarzałą technologię.

Standard USB 3.X w urządzeniach Xiaomi

Znany chiński bloger Digital Chat Station opublikował wczoraj rano na portalu Weibo post, w którym twierdzi, iż tegoroczne nowe telefony oraz tablety pięciu czołowych chińskich producentów będą wyposażone w standard USB 3.x. Oznaczałoby to duże ulepszenie względem archaicznego USB 2.0. Bloger ten nie napisał wprost czy chodzi o Xiaomi. Pamiętajmy jednak, iż marka ta jest jedynym producentem telefonów komórkowych z topowej chińskiej “piątki”, która nadal wykorzystuje w swoich urządzeniach interfejs USB 2.0. Sugestia wydaje się więc raczej oczywista.

Teoretyczna maksymalna szybkość transferu danych za pomocą interfejsu USB 2.0 wynosi 480 Mb/s, a prędkość USB 3.0 to 5,0 Gb/s (po konwersji do najczęściej używanych jednostek 60 MB/s i 625 MB/s). USB 3.0 wykorzystuje kodowanie 8b/10b: tylko 8 bitów każdego 10-bitowego kodowania to rzeczywista transmisja danych, więc teoretyczna prędkość wynosząca 625 MB/s po pomnożeniu przez 0,8 daje nam 500 MB/s.

Spekuluje się, że głównym powodem stosowania przez Xiaomi standardu USB 2.0 jest niewielka liczba użytkowników, którzy muszą przesyłać tak duże pliki i korzystaliby w pełni z możliwości oferowanych przez nowy standard. Jednak dla tych, którzy korzystają na przykład z funkcji OTG wzrost prędkości wynikający z technologii USB 3.0 będzie bardzo zauważalny. Dobrze byłoby, aby przepowiednie dotyczące zmiany portu w końcu się spełniły — czy tak będzie, okaże się zapewne za jakiś czas (być może przy premierze Xiaomi 13 Ultra).

Źródło: XiaomiToday

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner