Rynek smartfonów coraz bardziej kieruje się w stronę produkcji urządzeń z obsługą sieci 5G. Za jakiś czas urządzenia LTE przejdą do lamusa, tak jak to jest obecnie w przypadku smartfonów 3G. Xiaomi zostało zaproszone przez 3GPP, czyli 3rd Generation Partnership Project, międzynarodową organizację zajmującą się rozwojem standardów komunikacji mobilnej, do udziału w trzech wieloaspektowych projektach badawczych dotyczących rozwoju sieci 5G.
Pierwszy projekt ma na celu rozwiązanie problemu samoistnego zakłócania się sieci bezprzewodowych wewnątrz urządzeń końcowych. Obecnie w smartfonie współistnieje jednocześnie wiele standardów komunikacji bezprzewodowej, takich jak sieci komórkowe 2/3/4/5G, Wi-Fi, Bluetooth czy GPS, które wymagają zastosowania w tym samym urządzeniu różnych nadajników. Zakłócenia te mogą wpływać np. na jakość połączeń głosowych czy siłę połączenia Wi-Fi. Badania mają ułatwić koordynację między smartfonami i sieciami po to, aby uniknąć wzajemnych zakłóceń fal elektromagnetycznych. Poprawi to korzystanie z różnych standardów sieci bezprzewodowych i pozwoli na implementację większej ich liczby w przyszłości.
Drugi eksperyment ma na celu umożliwienie zastosowania technologii pomiaru względnej odległości i kątów. Ma to szeroki zakres zastosowań, np. w inteligentnych domach czy biurach, inteligentnych miastach, wykrywaniu obiektów, udostępnianiu treści czy też autonomicznej jeździe pojazdów elektrycznych. Xiaomi i jej partnerzy zbadają, jak korzystać z tej technologii na częstotliwościach licencjonowanych, nielicencjonowanych lub ITS (Intelligent Transport Systems). Ma to umożliwić jeszcze lepszy rozwój Internetu Rzeczy (IoT).
Ostatni, trzeci projekt nosi nazwę Satellite Access Phase 2, którego celem jest rozwiązanie problemu związanego z brakiem zasięgu satelitów. Po przerwie w zasięgu, sieci 5G pozwolą na tymczasowe przechowywanie danych z telefonu komórkowego w trybie uplink i downlink oraz zapewnią niskie zużycie energii przez smartfon do czasu jego powrotu do obszaru objętego zasięgiem satelitarnym.
3GPP opracowuje standardy branży komunikacyjnej od ponad 20 lat i wyznacza kierunek badań dla przyszłego rozwoju technologii bezprzewodowych. Członkostwo w tej organizacji ma ponad 200 globalnych producentów sprzętu i operatorów. Z powodzeniem sformułowała ona w przeszłości szeroko przyjęte międzynarodowe standardy komunikacji, w tym 3G, 4G i 5G.