Google AI Assistant Gemini, wcześniej znany jako Bard, rozszerzył swoją dostępność na różne regiony. Od teraz obejmuje on Europę, region Azji i Pacyfiku, Amerykę Łacińską, Afrykę i Kanadę.
W momencie premiery Gemini był dostępny tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Jednak jego dostępność rozprzestrzenia się obecnie na inne regiony. Wprowadzenie Gemini, rodziny dużych modeli językowych firmy Google to znaczące posunięcie, a firma zamierza zintegrować ją z prawie wszystkimi swoimi produktami, od Androida po aplikację Google na iOS, Gmail, Dokumenty i nie tylko. Ekspansja Gemini jest częścią wysiłków Google mających na celu udostępnienie asystenta AI szerszemu gronu odbiorców, przy czym w przyszłości planuje się obsługę wielu języków i regionów.
Asystent Google AI Gemini
Google już wcześniej obiecało, że od poniedziałku Gemini dostępne będzie w większej liczbie regionów. Firma nie podała jednak szczegółowej listy krajów. Według doniesień wielu niemieckich użytkowników oraz redaktora Associated Press w Niemczech odkryli w sobotę, iż ich smartfony Pixel 8 Pro i Pixel 7 Pro mogą teraz aktywować aplikację Gemini i korzystać z niej. Według portalu Android Police model Pixel 6a w Indiach także może bezproblemowo uzyskać dostęp do aplikacji Gemini. Ale wcześniej użytkownicy musieli pobierać i instalować aplikację ze sklepu z aplikacjami innej firmy.
W miniony czwartek Jack Krawczyk, lider produktu Bard/Gemini w Google, ujawnił listę regionów, które otrzymają wsparcie, będzie to region Azji i Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej, Ameryki Północnej i Afryki. Ograniczenia oparte na geolokalizacji dotyczą tylko aplikacji, natomiast internetowa wersja Bard/Gemini jest już dostępna dla użytkowników, na całym świecie. W dniu 8 lutego, Google ogłosiło zmianę nazwy chatbota Bard AI na Gemini oraz uruchomienie dedykowanej aplikacji Gemini na urządzenia z systemem Android. Google poinformowało także o największej wersji dużego modelu językowego Google o nazwie Gemini Ultra 1.0.
Dostęp
Użytkownicy Androida mogą uzyskać dostęp do aplikacji Gemini w internecie pod adresem gemini.google.com lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Ponadto istnieje możliwość ustawienia w smartfonie aplikacji Gemini jako domyślnego asystenta, zastępując tym Asystenta Google. Gemini jest dostępne na telefony z systemem Android i wymaga co najmniej 4 GB pamięci RAM oraz minimum systemu Android 12. Jeśli domyślnym asystentem jest aplikacja Gemini, użytkownicy Androida mogą aktywować ją, naciskając i przytrzymując przycisk zasilania, przesuwając palcem po przekątnej od dolnych rogów ekranu lub mówiąc „Hej Google”. Aplikacja umożliwia interakcję z Gemini za pomocą głosu, obrazu i tekstu oraz płynnie integruje się z różnymi usługami Google.
Dla użytkowników Apple iPhone firma Google nie uruchomiła dedykowanej aplikacji Gemini na iOS, ale zintegrowała tę funkcję z aplikacją Google. Oznacza to, że korzystający z systemu iOS mogą pobrać aplikację Google, aby uzyskać dostęp do Gemini.
Zaawansowane funkcje i subskrypcje
Google wprowadziło również zaawansowaną wersję Gemini o nazwie Gemini Advanced, która jest dostępna w ramach planu premium Google OneAI za 20 USD, czyli około 82 zł miesięcznie. Ten zaawansowany model, oparty na technologii sztucznej inteligencji o nazwie Ultra 1.0, oferuje dodatkowe funkcje, takie jak udzielanie korepetycji uczniom, udzielanie wskazówek dotyczących programowania komputerów i generowanie treści na podstawie preferencje użytkownika. Subskrypcja Gemini Advanced obejmuje 2 terabajty przestrzeni dyskowej i jest oferowana z bezpłatnym dwumiesięcznym okresem próbnym, aby zachęcić użytkowników do wypróbowania jej.
Podsumowując, asystent AI Gemini firmy Google, dzięki zwiększonej dostępności w różnych regionach, stanowi znaczący postęp w integracji sztucznej inteligencji z produktami i usługami codziennego użytku. Wysiłki firmy mające na celu udostępnienie jej w wielu językach i regionach, wraz z wprowadzeniem zaawansowanych funkcji, odzwierciedlają zaangażowanie w zapewnianie bardziej spersonalizowanych i wyrafinowanych doświadczeń związanych ze sztuczną inteligencją dla użytkowników na całym świecie.
Źródło: gizchina