Witajcie,
Kolejny post z cyklu “Jak rozpoznać podróbkę Xiaomi”. Tym razem analizujemy podrobiony telefon MI4.
Historia
Podrobione telefony stają się co raz lepsze. O ile kiedyś fałszywego Redmi 1 (Red Rice) można było rozpoznać po wyglądzie zewnętrznym, wadze czy informacjach pod baterią, to dziś topowe urządzenia Xiaomi podrabiane są znacznie lepiej i często niedoświadczony nabywca nowego telefonu nie jest w stanie sam stwierdzić oryginalności urządzenia.
Standardem staje się już oszukiwanie programów diagnostycznych, które prezentują użytkownikowi wiarygodne z pozoru specyfikacje, zgodne z tymi ze stron Xiaomi lub MIUIPolska. Często jednak szczegóły ujawniają, że coś jest nie tak.
Poniżej zaprezentuję bezpośrednie porównanie oryginalnego Xiaomi MI4 z najlepszymi do tej pory podróbkami.
Niestety nie dostałem jeszcze do testów podróbek MI4, także posiłkuję się relacją z czeskiego forum i obrazkami z jednego z tematów na naszym forum. Zwykle posiadacze podróbek po napisaniu postów na forum po prostu znikają.
Pudełko
Pudełko w jakie pakowane są podrobione telefony nie różni się praktycznie niczym od oryginału. Ten sam materiał, ta sama wytrzymałość. Jednak w zależności od producenta trafiają się lepsze lub gorsze etykiety ze specyfikacją. Oczywiście wiemy to już po fakcie gdy telefon został kupiony i rozpakowany, ale poniższe zdjęcia przydadzą się do szybkiej oceny.
Analizując etykiety można łatwo wychwycić pewną nieścisłość. Otóż kupiliśmy model 64GB ale naklejka z numerami IMEI/SN informuje nas o wariancie z 16GB pamięci. Na takie coś nie pozwoliłby sobie porządny sklep z telefonami. Ponadto oryginalny MI4 przedstawia się na etykiecie jako numer 2014215 WCDMA, a nie jako chińskie znaczki ze wstawionym między nimi 3G.
Ciekawe różnice widzimy za to pod klapką baterii.
Podróbka ma… slot na karty SD, aczkolwiek jest to niewidoczne w systemie.
Jak wiadomo telefony z serii MI (poza MI1) nigdy nie miały kart SD. Ponadto wyraźnie widać brak jakichkolwiek szczegółów i opisów na baterii w porównaniu z prawdziwym MI4. Warto zaznaczyć, że z zewnątrz telefony nie różnią się kształtem czy materiałem ramki. Dopiero widok spod klapki ujawnia pewne uproszczenia w budowie podróbek. Jak widać np. szkiełko diody LED jest w oryginalnym MI4 w klapce.
Parametry systemu
Na podróbkach zainstalowany jest MIUI v5 w wersji stabilnej 21. Przynajmniej jest tak na chwilę pisania tego postu. Jest mało prawdopodobne by na podróbkach pojawił się MIUI 6. Jeśli już to będzie to imitacja. MIUI w podróbkach jest dosyć funkcjonalny, większość rzeczy działa podobnie jak w oryginalnych telefonach. Czasem nie działają karty SIM (np. polskich operatorów) lub aplikacje się wywalają jak np. aplikacja Updater, która nawet jeśli pojawi się w systemie to nie będzie w stanie zaktualizować systemu.
Recovery
Popatrzmy na recovery, które jest bardzo ważnym elementem telefonów MI.
Przypomnę po raz kolejny, że fabryczne telefony z serii MI i Redmi na Qualcommie mają tylko i wyłącznie MiRecovery tak jak na obrazku poniżej (z prawej). Instalacja innych recovery np. TWRP jest możliwa ale jest to zależne tylko od użytkownika. Telefon prosto z pudełka i ze sklepu powinien mieć tylko MiRecovery.
Jeśli uruchomiliśmy telefon kombinacją przycisków Power + VolDown i widzimy obrazek z lewej to mamy podróbkę.
USB/Pamięć
Fałszywy telefon często błędnie wyświetla rozkład pamięci. Na tym przykładzie widzimy brak dostępnej pamięci na aplikacje. Przynajmniej takie jest wskazanie. Ponadto system działa ponoć na Androidzie 4.4.2 jednak taki podział pamięci jest błędy. Android 4.4 na MI4 ma pamięć emulowaną i dla aplikacji użytkownika dostępna jest cała pojemność pamięci telefonu.
W podróbce użytkownik zostanie także poinformowany o obecności 3GB pamięci RAM co jest nieprawdą, gdyż taką informację łatwo zmanipulować w systemie. Dopiero instalacja programów diagnostycznych wyjawi prawdę.
CPU
Ciekawie wygląda kwestia jak łatwo zmanipulować popularne przecież aplikacje do diagnostyki np. CPU-Z. Tak naprawdę podrobiony telefon nie posiada praktycznie żadnych z prezentowanych przez program podzespołów. Oczywiście o podróbce świadczy już samo logo producenta CPU – Mediatek.
Z takich ciekawostek mogę dodać, że procesory Qualcomma “schodzą” nawet do 300MHz, a nie jak wskazuje podróbka prawie 600MHz. Kolejną cechą charakterystyczną w podróbkach jest governor czyli zarządca procesora, który w układach Mediateka domyślnym jest Hotplug. Nie spotkamy tego governora w kernelach dla procesorów Qualcomm. Co ciekawe chińczyk wpisujący dane podróbki z palca najwidoczniej pomylił się przy podawaniu rozdzielczości i zamiast 4,95 (lub podobnie) wyszło mu 4,59 – czyli trochę mało jak na MI4.
Wyświetlacz
Test Antutu Benchmark.
O ile testy CPU-Z pokazywały obecność rozdzielczości 1080p to popularny Antutu wskazuje na jedynie 720p co jest powszechne w podróbkach.
Podsumowanie
Z powodu braku w rękach podrobionego MI4 niestety nie mogłem bliżej zapoznać się z aparatem czy samym systemem, jednakże mam nadzieję, że pokazałem wystarczająco dużo różnic, które pomogą przyszłym użytkownikom MI4 w ocenie oryginalności nabytego telefonu.
Jak zawsze przestrzegam przed kupowaniem telefonów od sprzedawców na Aliexpress, a szczególnie jeśli cena jest wyjątkowo niska. Osobiście nigdy bym nie kupił flagowego MI4 na Aliexpress lub sklepach zupełnie mi nieznanych.
Futerały do telefonów czy taniego Redmi tak ale nigdy sprzętu za 400 USD.
Dlatego warto przed zakupem przejrzeć nasze forum i dział z opiniami o sklepach.
Obecnie telefony Xiaomi możemy kupić od sprzedawców w Polsce lub za granicą np. w ibuygou.com.
Oryginalny temat na czeskim forum.