Skocz do zawartości

Wytępić pionowe video


latet

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe, czy powstanie jakieś rozwiązanie, aby filmy zawsze były w poziomie, nawet jak się telefon trzyma w pionie. Nie mam na myśli chamskiego rozwiązania software'owego typu wycinek "crop" z drastyczną utratą jakości (i obowiązkowym zoomem przy okazji). Raczej coś w rodzaju matrycy w kształcie krzyża ... Albo kamerki zamontowanej w środku urządzenia tak, że się obraca i poziomuje sama (żyroskopy). Marzenia?

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wyobrażam sobie jak by to miało zadziałać. Jakikolwiek przewodowy sposób połączenia odpada, a z bezprzewodowym w tak małym urządzeniu będzie ciężko.

@EDIT
Chwilę pomyślałem i dałoby się to zrobić. Zasilanie puścić dwoma przewodami lub poprzez styki i tarczę pod aparatem. Wsio na kole zębatym obracanym serwem ze śrubą ślimakową. Dane przesyłane by były poprzez przewód światłowodowy. Niestety całość zabrałaby sporo więcej miejsca. Na obecną chwilę to nie przejdzie, ale przy dużym postępie miniaturyzacyjnym może coś takiego ujrzymy w przyszłości.

Edytowane przez ddr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca ma kształt prostokąta, którego dłuższy bok jest ułożony równolegle do dłuższego boku telefonu. Stąd mój pomysł na matrycę w kształcie krzyża (dwa identyczne prostokąty  na siebie nałożone, tak że ich środki się symetrycznie pokrywają). Dodatkową zaletę byłaby możliwość robienia zdjęć pionowych trzymając telefon poziomo ;) Ba, a nawet możliwość zrobienie jednocześnie zdjęcia poziomego i pionowego! ;)

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca ma kształt prostokąta, którego dłuższy bok jest ułożony równolegle do dłuższego boku telefonu. Stąd mój pomysł na matrycę w kształcie krzyża (dwa identyczne prostokąty  na siebie nałożone, tak że ich środki się symetrycznie pokrywają). Dodatkową zaletę byłaby możliwość robienia zdjęć pionowych trzymając telefon poziomo Ba, a nawet możliwość zrobienie jednocześnie zdjęcia poziomego i pionowego!

Krzyż jest zbędny, wystarczy matryca kwadratowa o bokach równych dłuższemu boku matrycy prostokątnej :)

Wysłane z mojego Mi-4c

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to w tym sensie, że kwadratowa równie dobra jak krzyż, to oczywiście sie zgadzam. Chodziło mi o koszty produkcji, że niby krzyżowa tańsza, ale pewnie nie byłaby tańsza, bo więcej krzyżowych dałoby się wyciąć z "tafli" niż kwadratowych (chyba).

Tylko taki czynnik psychologiczny by się włączył, gdyby była kwadratowa, to byłoby ciścnienie na "odblokowanie funkcji zapisu pełną matrycą" (max res) no i pojawiłyby się filmy kwadratowe...

7 godzin temu, ddr napisał:

Nie.

Łatwiej zrobić większą matrycę 1/1 czy 3/4 i programowo ucinać niż tworzyć cuda z krzyżami.

Nie rozumiesz. Nie ważna jak duża ta matryca – nadal dla ludzi byłoby nie do zaakceptowania, że jakość (rozdzielczość, łączna liczba pix) filmu zmienia się w zależności od pozycji trzymania aparatu. No i kwestia wymuszonego zooma – byłby znaczny, przy takim wycinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Addamas napisał:

Łatwiej chyba będzie ludzi nauczyć że do ważnych zdjęć i filmów telefon trzyma się poziomo...

Parę lat temu też miałem nadzieję, że można, ale rzeczywistość pokazuje, że nie. Podejrzewam, że obecnie 3/4 filmów kręconych telefonami jest kręcona pionowo. Zrobiłem ostatnio takie małe prywatne badanie. Zapytałem 30 znajomych (trwało to ze 3 tyg.), czy mają jakieś filmy w tel. nagrane przez siebie. Miało 17 osób. Drugie pytanie brzmiało: czy najnowszy z tych filmów jest w pionie w w poziomie. W pionie było 11 z 17. Wiem, wiem... metodologia pozostawia wiele do życzenia, no ale jednak jest jakimś odzwierciedleniem rzeczywistości.

Zwróćcie choćby uwagę na dość często pokazywane w TV "filmy z miejsca zdarzenie nadesłane przez przypadkowego przechodnia".... Większość w pionie. Choć mnie to mierzi, to jednak rozumiem to – po prostu gdy chcemy mieć 1 rękę wolną, to telefon w 1 ręce o niebo wygodniej trzyma się pionowo.

Dlatego myślę, że jedyna nadzieja, to musi być rozwiązanie sprzętowe, wymuszające nagrywanie w poziomie (bez utraty jakości/rozdzielczości i szerokiego kąta), niezależnie od pozycji trzymania telefonu.

Marzy mi się, że ktoś przeglądając za 100 lat historyczne nagrania, jak zobaczy video w pionie, to od razu będzie wiedział, że to musi być nagranie z pierwszych kilkunastu lat XXI wieku, gdy ludzie jeszcze rozwiązali tego problemu :P

No chyba, że świat potoczy się inaczej i prędzej się przestawimy na ekrany pionowe. To się chyba już dzieje... wiedzę po sobie - niedawno się zorientowałem, że tabletu (Mipad 1) używam niemal wyłącznie w pionie, nie licząc aplikacji, które wymuszają poziom, jak część gier czy przeglądania archiwalnych zdjęć czy filmów, z których większość mam poziomie. Nawet YT oglądam w pionie, bo akurat oglądam zwykle takie rzeczy, że tak naprawdę, to wystarczy słuchać, można nie patrzeć. Monitor do peceta mam obracany o 90°, rzadko korzystam z tego, ale chyba korzystałbym częściej, gdyby obrót zawartości ekranu następował automatycznie po przekręceniu monitora. Zwyczajne lenistwo - nie che mi się znaleźć tej opcji i w nią kliknąć.

Ostatnio jednak skorzystalem. Kolega wpadł się pochwalić zdjęciami i filmami noworodka. Miał je na pendr, więc zgrałem do siebie. Wszystkie z telefonu, prawie 100% była w pionie. Demonstracyjnie obróciłem monitor i tak oglądaliśmy (kolega nie wiedział, że monitory tak mogą - osłupiał :-)) Ale wyglądało to fajnie (22" obrócone pionowo). Inna rzecz, że na zwykłych monitorach (niskie dpi) matryca jest tak zbudowana, tzn. subpiksele mają taki kształt i ułożenie, że w ustawieniu pionowym widać jednak, że coś jest z tym obrazem nie do końca OK. Cięzko to opisac, ale po prostu jakość obrazu (detali) jest nieco gorsza. To jest główny powód, że po kilku dniach prób (parę lat temu) zaniechałem jednak pracy w Wordzie w ustawieniu pionowym, choć fajnie było widzieć i ogarniać większą połać tekstu na raz.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część ludzi którzy kręcą filmy pokazują je jedynie na komórce / tablecie. Fajnie, jednak te oficjalne filmy którymi się dzielimy, umieszczamy w sieci muszą być poziome. Dziw mnie bierze dlaczego wciąż niektórzy wrzucają na YouTube i pokrewne strony wideo pionowe. Fala hejtu nie pozostawia na nich suchej nitki, ale wciąż są takie osoby.

A gdyby tak aplikacja aparatu wymuszała kręcenie poziomych video? Na bazie żyroskopu... Technologia o której mówicie zapewne nigdy nie zaistnieje, więc trzeba coś prostszego.

@latet A jak myślisz teraz, czy po takim teście te osoby wciąż kręcą filmy pionowo, czy też naświetliłeś im problem i jest zmiana? :-) Proponuję powtórkę testu za jakiś czas i czekam na rezultaty ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Addamas napisał:

A gdyby tak aplikacja aparatu wymuszała kręcenie poziomych video? Na bazie żyroskopu... Technologia o której mówicie zapewne nigdy nie zaistnieje, więc trzeba coś prostszego.

I już widzę tę falę postów "Jak zdjąć blokadę kręcenia w pionie z apli Camera" :-)))

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...