Jump to content

Szyfrowanie danych i telefonu Xiaomi Note 2 - Przestroga!


mkraus
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jestem tutaj na forum nową osobą, ale z Miui i Xiaomi miałem i mam już do czynienia od jakiegoś czasu (mimo wszystko proszę o wyrozumiałość jako nowicjusza).

Nie jestem pewien czy tutaj na forum taki temat się już przewinął, a bynajmniej nie wpadł mi w oko. Chciałbym ostrzec i podzielić się moim doświadczeniem odnośnie szyfrowania telefonu Xiaomi Note 2 Prime. Naszła mnie ochota wczoraj w nocy, żeby zaszyfrować dane, telefon - tak na "wszelki wypadek zguby, straty". Na szczęście z doświadczenia wiem jak ważny jest backup danych, więc go zrobiłem (!), dosłownie kilka godzin przed całym zabiegiem. Na szczęście też telefon użytkuje dopiero od kilku tygodni, więc nie nagromadziłem ogromnych ilości danych. Tak czy siak, podjąłem się zaszyfrowania danych z ustawień miui, wszystko przebiegło prawidłowo, zatwierdziłem warunki, podałem PIN itp, telefon się wyłączył, uruchomił ponownie i pojawił mi się komunikat, że trwa szyfrowanie, żebym czekał cierpliwie kilka-kilkanaście minut. Wszystko przebiegło prawidłowo, myślę że około 15 minut to trwało. Schody zaczęły się po zabiegu i ponownym uruchomieniu telefonu, dosyć długo trwało uruchamianie, pojawił się moim oczom komunikat o podanie wcześniej ustawionego PINu, pierwszy zgrzyt jaki napotkałem to był fakt, że klawiatura nie odpowiadała na dotyk i nie mogłem wpisać pinu. Wyłączyłem ekran, włączyłem kilka razu, przyciski głosności żeby sprawdzić czy telefon w ogóle reaguje. Jakimś cudem klawiatura zaskoczyła i wpisałem PIN. Chwilę to trwało i moim oczom pojawił się system MIUI i wszystko tak jak było - czyli jakby w porządku. Chwile zacząłem to testować jak to działa, wszystkie dane są, podpinam kabel do telefonu i laptopa - widać zewnętrzną pamięć z XIaomi na laptopie, zablokowałem ekran, z laptopa znikął dostęp do Xiaomi, odblokowałem + PIN i działa i tak kilka razy, wszystko w porządku. Dla pewności postanowiłem wyłączyć telefon i włączyć i zobaczyć czy wszystko na pewno gra. Pojawił się kolejny problem, przy ponownym uruchamianiu telefonu, zawieszał się na logo MIUI 7 nie dotarł nawet do wpisania PINu. Poszukałem trochę po forach, znalazłem że wyciągnięcie baterii i karty sim na kilka chwil i włożenie ich ponownie powinno pomóc - tak też zrobiłem. Faktycznie pomogło, telefon się włączył pojawił się komunikat o podanie PINu, bez problemowo wpisałem, wszystko cacy się dograło w normalnym tempie i później działało w porządku (kilka razy reboot telefonu i było płynnie bez problemów). 

Kolejnym napotkanym problemem okazało się, że ROOT przestał działać tak jak powinien, niby jest ale go nie ma, niby do przeżycia, jak ktoś potrzebuje mieć zaszyfrowane dane ale nie koniecznie roota to można to przeżyć, w moim przypadku potrzebny ROOT i tu zaczęły się kolejne schody.Straciłem możliwość wymiany danych między komputerem a Xiaomi, telefon się po prostu ładował i nic ponad to, więc chciałem podmieć pliczek w data\property, żeby to naprawić, a tam pusto w folderze brak możliwości odczytu zapisu (brak roota - sprawdziłem innymi programami i w terminalu). Wziąłem się za próbę wgrania ROOTa a tu z systemu się nie dało więc próba z TWRP i oczywiście nie widać zaszyfrowanej partycji, ani naszych danych (!) rzecz oczywista. Na moje szczęście miałem akurat dodatkowa niezaszyfrowaną kartę pamięci, więc sobie powrzucałem pliczki miui, roota itp. TWRP widzi kartę pamięci, no to próbuję zainstalować pliki zip i cóż nie mogę, nie można zamontować partycji i nici z zainstalowania czegokolwiek. Uruchomiłem jeszcze raz system Miui, pozgrywałem dane z pamięci urządzenia na kartę pamięci, tak na wszelki wypadek, wraz z backupem lokalnym miui itp. Spróbowałem na początek przywrócić ustawienia fabryczne, bez skutecznie, brak dostępu do partycji systemowej i data z recovery, więc przywrócenie utawień fabrycznych nie działa z MIUI. Kolejna próba z TWRP, wipe - przywrócenie ustawień fabrycznych, nie działa, bo nie ma dostępu do partycji systemowej i data. No cóż pozostał mi tylko pełny wipe, format, co też zrobiłem i wgranie ROMu z dodatkowej karty pamięci. Wszystko odżyło, ROOT i brak szyfrowania oraz brak danych które były na naszym telefonie, ale na szczęście dane odzyskałem z karty pamięci i z backupu.

Piszę tutaj, tak dla przestrogii, żeby się zastanowić 2-3 razy zanim zaszyfrujemy Naszego Nota 2 ;-) zaszyfrować łatwo, ale odszyfrować się nie da, pozostaje tylko pełny wipe i format, wydaję mi się, że skoro nie mogłem nawet zrobić resetu do fabrycznych, ani wgrać roota to nawet update'u z miuipolska nie będzie się dało zrobić. Może to ja coś zrobiłem niedokładnie, albo coś poszło nie tak jak powinno. W każdym razie róbcie to rozsądnie i kopia zapasowa obowiązkowo.

Szyfrowanie było robione na Redmi Note 2 Prime, Miui v 6.1.28 Polska, ale na angielskim języku.

Pozdrawiam

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Przed znalezieniem tego posta też mi coś strzeliło do łba [bo przed dłuższym urlopem] żeby zakodować sobie telefon. Któż to wie co się stanie na urlopie, jesteśmy mniej, albo wcale nie skupieni/pijani/etc.

KURRRRRRRRRRrrrrrr(w)a ludzie kodowanie już trwa dobre 6 godzin, a ja za chwilę mam wyjazd :-o

Może by tak dać dodatkowe ostrzeżenie, że na tą operację, przy upchanym telefonie potrzebujemy np. kilka dni !!!

Nie wiem na ile to mogłoby pomóc, ale tuż przed przystąpieniem do całej procedury włĄczyłem tryb wydajny, czyli 4x2,5Ghz, bo nie spodziewałem się, że system się wyłączy, a cała procedura przebiega pod "DOS'em" >>>> czyli po restarcie, a PRZED załadowaniem się MIUI.

 

ps.

PROPONUJĘ PODPIĄĆ NA GŁÓWNEJ - dla przyszłych pokoleń! i zmniejszenia ilości przekleństw userów pod adresem MIUI :-(

------------------------------

Mi4 64Gb

Edited by PermBan
Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich, dotarłem tutaj bo też mam obawy związane z szyfrowaniem. Z powodu użytkowania poczty służbowej muszę szyfrować telefon. W dwóch poprzednich Samsungach i Nokii Lumii problemu nie było. Tutaj (redmi 3 pro) telefon włączył na chwilę ekran z androidem a potem ekran startowy MI. I tak już ponad 12 godzin. W poprzednich telefonach trwało to do 2 godzin. Póki co nie przebywam bo wiem, że może się skończyć serwisem, a telefon mam od wczoraj. Trochę aplikacji wgrałem, trochę zdjęć też (część wyszła nota bene z błędem i się nie otwierala). Z kartą jest 40Gb, ale w większości puste. Co więc tak długo trwa???

 

Pozdrawiam

Maciej

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Chcialem sie dopytac o szyfrowanie. Czy w przypadku zaszyfrowania telefonu:

1. w przypadku aktualizacji trzeba odszyfrowac telefon, przeprowadzic aktualizacje i ponownie zaszafrowac czy moze  jednak aktualizacje przeprowadza sie poprzez TWRP na zaszyforwanym systemie ?
2. czy na zaszyfrowanych partycjach moza przeprowadzic backup, a pozniej sobie go w razie potrzeby przywrocic ?

Pozdrawiam
 

Link to comment
Share on other sites

  • mrosi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...