Skocz do zawartości

Kilka pytań odnośnie szyfrowania


GarryMoveOut

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie mam kilka pytań odnośnie szyfrowania urządzenia:

1. Czy szyfrowana jest również karta pamięci? Ponieważ w moim tablecie jest oddzielne szyfrowanie karty a urządzenia.

2. Gdy zaszyfruje urządzenie czy dalej będę mógł aktualizować przez TWRP? Czy będę musiał odszyfrować, z aktualizować i na nowo szyfrować? Czy może szyfrowanie obejmuje tylko partycje data

3. Czy prędkości zapisu i odczytu znacznie z maleją? Czy będzie to odczuwalne np przy nagrywaniu FHD, albo przenoszeniu danych z pamięci do karty?

4. Czy jest coś o czym powinienem wiedzieć zanim to zrobię ?

5. Czy bateria szybciej się rozładowuje? Domyślam się że to od czuje bo więcej pracy będzie miał procesor. Ale jak bardzo. Szyfrowania dokonuje procesor czy jest do tego wydzielony jakiś dodatkowy dedykowany do tego układ

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

Chciałem porównać na paru różnych tel. działanie MIUI EU i MIUI Global. Ale nie ma sensu porównywać szybkości działania i energooszczędności dwóch systemów, jeśli jeden jest szyfrowany, a drugi nie, prawda?

Męczy mnie więc kwestia szyfrowania partycji /data – pod "EU" szyfrowania normalnie nie ma, ale nie wiem, jak to jest z Globalem, który zainstalowałem przez MiFlash (clean_all).

Czy jest to możliwe, że po takiej instalacji partycja /data jest zaszyfrowana jakimś defaultowym hasłem, którego nie trzeba wpisywać? Jaki to by miało sens? Szyfrowanie musi choćby trochę dodatkowo obciążać CPU, a co daje szyfrowanie z defaultowym hasłem, którego nie trzeba wprowadzać? Nic. Nie rozumiem tego.

Podobno obecność lub brak szyfrowania można sprawdzić komendą adb, ale na ile to wiarygodne, to nie wiem.

Wykonałem:

adb shell getprop ro.crypto.state

i pokazało się: encrypted.

Także TWRP (nie instalowane, ale uruchomione przez fastboot boot twrp.img) twierdzi, że jest szyfrowanie, ale rozszyfrowuje go hasłem domyślnym (cokolwiek to oznacza) i spokojnie mogę przeglądać zawartość i dokonywać zmian wewnątrz partycji /data.

Natomiast z poziomu systemu, w ustawieniach Prywatności wygląda to tak, jakby szyfrowania nie było (trzeci screen).

To jak to jest w końcu?

Muszę więc chyba spod TWRP zrobić format data i wtedy wgrać globala z .zip z poziomu TWRP?

Znacie jakiś test (benchmark), który by pokazał różnicę, czyli coś czułego na szybkość operacji na plikach przy jednoczesnym obciążeniu CPU?

Skoro TWRP i tak potrafi brykać po zaszyfrowanej "defaultowym hasłem" partycji /data, to po co trzeba robić format data przed instalacją MIUI EU spod TWRP?

 

android - Adb command to check if the device is encrypted - Stack Overflow - Mozilla Firefox 2017-10-10 215614.jpg

Screenshot_2017-10-11-04-30-10.pngScreenshot_2017-10-10-22-36-03-655_com.android.settings.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2016 o 09:49, GarryMoveOut napisał:

3. Czy prędkości zapisu i odczytu znacznie z maleją? Czy będzie to odczuwalne np przy nagrywaniu FHD, albo przenoszeniu danych z pamięci do karty?

4. Czy jest coś o czym powinienem wiedzieć zanim to zrobię emoji4.png ?

5. Czy bateria szybciej się rozładowuje?

 

Porobiłem trochę testów i mogę odpowiedzieć na niektóre z Twoich pytań.

3. Praktycznie nie. W testach różnica marginalna, w odczuciach - żadna.

4. Szyfrowania jest domyślnie włączone w romach Global z Androidem od 6 (7?) w górę. Czyli działasz na zaszyfrowanej partycji, nawet o tym nie wiedząc. To co w ustawieniach wygląda na włącznik zaszyfrowania, oznacza tylko zmianę hasła zabezpieczającego klucz i trwa 2 sek. Nie wiem, jak i kiedy generowany jest klucz w czasie wgrywania ROM-u przez Fastoboot, ale na miłość boską, chyba nie jest taki sam dla wszystkich? :)

5. Nie, z testów wynika, że nie ma żadnej różnicy.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...