Jump to content

Czyżby koniec zakupów u chińczyka i nie tylko??


Recommended Posts

Przede wszystkim chiński sprzedawca w chińskim sklepie podlega chińskiego prawu. Czy ewentualny vat za przesyłkę pokrywa chiński sprzedawca? Jasne, że nie. Więc albo artykuł z d...wzięty albo ktoś ma niepokolei w głowie.

Wysłane z Mi4 lte

Link to post
Share on other sites

 

Cytat

Art. 11. 1. W przypadku towaru dostarczanego za pośrednictwem przewoźnika od sprzedawcy detalicznego z siedzibą poza terytorium RP, do nabywcy będącego konsumentem, przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego oświadczenia o uiszczeniu podatku, o podleganiu zwolnieniu z podatku albo oświadczenia, że przesłanie przesyłki nie jest związane z dokonaniem sprzedaży detalicznej przesyłanych przedmiotów.

2. Przewoźnik, który nie spełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany, jako płatnik podatku, pobrać podatek od wysyłającego, naliczony od zadeklarowanej wartości przesyłki, a w przypadku niezadeklarowania wartości przesyłki - w ryczałtowej wysokości 40zł od takiej przesyłki.

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/2/12281601/12334997/12334998/dokument206964.pdf

Od Chińczyka nikt nic nie ściągnie, zwalmy więc problem na Pocztę.  :D

Edited by ahr
Link to post
Share on other sites

I co i poczta bedzie placic? Nie da rady, nie da sie tego uregulowac.

Druga sprawa art mowi ze mozna napisac oswiadczenie ze nie kupilem tego tylko dostalem. Kto to sprawdzi, chinczyka przesluchaja. Watpie ze ten podatek w takiej formie przejdzie.

Z listonosza chca urzednika zrobic.

Link to post
Share on other sites

Chińczykowi nic nie zrobią, po prostu wyjdzie na to, że paczki wszystkie będą trafiać na cło/vat i będziemy na nie czekać nawet po kilka tyg. od momentu trafienia do Polski :D. Przy Art.11.1 chodzi pewnie tylko o sklepy w UE (taki XFS... Ciekawe jak oni to ogarną :D, bo jednak sprzedaż jest prowadzona z Czech, a nie z Chin, chyba, że mają jeszcze jakieś "drzwi ewakuacyjne"). Co do pkt2, może Poczta zacznie podpisywać umowy z przewoźnikami zza granicy o uiszczanie dodatkowej opłaty przy wysyłce do Polski... Wszystko można wprowadzić o ile znajdzie się odpowiednią drogę do tego.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Sądzę że to nie przejdzie Poczta Polska musiałaby się dogadać ze sklepami jak Aliexpress, Banggood czy Gearbest by im przekazywali informację na temat kto co i za ile kupił. Nie wierzę, że bedą łupić na VAT według wartości na etykiecie adresowej. 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...