Skocz do zawartości

[OFFICIAL] CyanogenMod 13.0 - Mi3 [cancro]


fredek

Rekomendowane odpowiedzi

logo-cid.png

INSTALACJA CUSTOM ROMÓW ZAWSZE WIĄŻE SIĘ Z RYZYKIEM, DLATEGO ZABIERAJĄC SIĘ ZA TO POWINIENEŚ DOBRZE WIEDZIEĆ CO I Z CZYM. DLATEGO TEŻ NIKT NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SKUTKI UBOCZNE TWOICH POCZYNAŃ NA ORGANIZMIE TELEFONU.

Temat oryginalny: [OFFICIAL] CyanogenMod 13.0 - Mi3 [cancro]

DOWNLOADS

Instalacja:

Do instalacji zalecane jest: oficjalne TWRP for cancro

Przed rozpoczęciem procedury instalacji upewnij się że masz naładowany telefon minimum na 70%.

Pierwsza instalacja:

  • Skopiuj do telefonu pliki z ROM-em i GAPPS-ami.
  • Zanim przystąpimy do wgrania TWRP trzeba być na system1, który wybieramy na MiRecovery jako aktywny system.
  • Wgraj do telefonu TWRP za pomocą trybu fastboot zgodnie z poradnikiem: Installing recovery using fastboot
  • Zrób kopie aktualnego systemu i danych. Może się przydać jak CM się nie spodoba lub coś pójdzie źle ;-)
  • fredek_CM13_0-1.jpg
  • TWRP obsługuje tryby MTP, OTG i ADB. Możesz tą kopie i inne ważne dane przekopiować na komputer PC lub pendrive.
  • W TWRP wykonaj wipe:  system, data, cache, dalvik cache.
  • fredek_CM13_0-2.jpg
  • Zainstaluj ROM i GAPPS'y.
  • Reboot - pierwsze uruchomienie trwa dosyć długo, ~ 10 minut.

Aktualizacja CM13.0:

  • Upewnij się, że masz telefon naładowany na minimum 70%
  • za pomocą OTA: Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Aktualizacje CyanogenMod
  • lub TWRP jak wgrywasz inne gapps-y, mody, kernele, xposed, itd...

Parę screenów:

fredek_CM13_0-3.jpgfredek_CM13_0-4.jpgfredek_CM13_0-5.jpgfredek_CM13_0-6.jpg

Edytowane przez fredek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi szybkie ładowanie działa tylko, jak zrobię restart telefonu z podłączoną ładowarką. Jak podłączę ładowarkę bez restartu to ładuje telefon ale wolno, z portu usb idzie wtedy max 500 mA.

Podobnie sytuacja wygląda na custom kernelu, który sobie testuję, konkretnie DT2W + GPU OC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne, miui przywraca swoje recovery. Po instalacji twrp powinieneś się w nim uruchomić wtedy ta funkcja zostanie wyłączona, możesz to zrobić na 3 sposoby:

1. Power i VOL+ jak wykonałeś już fastboot flash recovery recovery.img

2. napisać: fastboot reboot i trzymać wciśnięty VOL+

3. napisać fastboot boot recovery.img (to ostatnie nie zawsze działa)

I nie zrobiłeś jak w tutorialu bo pominąłeś pkt. 8 ;-)

Edytowane przez fredek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krzysztof798 napisał:

Może to naiwne pytanie, ale można coś zyskać względem obecnej wersji miui, instalując ten cyanogen?

 

Jak jesteś z miui7 zadowolony i nie masz z nim żadnych problemów to na nim pozostań. Ja osobiście lubię sobie czasami coś zmienić, poeksperymentować, czasami są z tego powodu problemy... ale to kwestia indywidualnego podejścia... trudny temat. Jak dla mnie miui7 jest dobre ale CM12.1 był w kilku przypadkach lepszym rozwiązaniem. CM13 jest w fazie testowej, sporo poprawek wprowadzają bym się jeszcze trochę wstrzymał z oceną tego systemu i porównaniami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ja tak robię, po instalacji wchodzę w twarp, akceptuje modyfikacje partycji, full wipe, instaluje cyanogenmod, reboot to system i ładuje się miui. Wchodzę jeszcze raz w recovery(teraz jest już mirecovery) i klikam reboot too system1 i mam cyanogenmod ale nie mam twrp.

EDIT:

Problem rozwiązany - zanim przystąpimy do flashowania recovery trzeba być na system1, który wybieramy na MiRecovery.

Edytowane przez Kamil10p
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Czy te screeny są bezpośrednio po wgraniu z MI3 ?

Widzę, że jest nowszy baseband (4.0)w tym systemie niż w miui.

Da się to normalnie użytkować na codzień ?

Jak z jakością rozmów ? Działa nagrywanie ?

Właśnie wgrałem (z nadzieją na nowy baseband) nowe stabilne 7.1 miui i już powoli mam go dość. Jakość rozmów w plusie, tragedia...czasem w ogóle nie idzie się dogadać z ludźmi...na innych telefonach te same karty, wsio ok.

Edytowane przez lg4xhd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lg4xhd napisał:

Czy te screeny są bezpośrednio po wgraniu z MI3 ?

Po wgraniu kilku apek i zmianie tapetki.

39 minut temu, lg4xhd napisał:

Widzę, że jest nowszy baseband (4.0)w tym systemie niż w miui.

Żaden CM nie zmienia sam baseband (przynajmniej na telefonach xiaomi, zdaje się że na jakimś nexusie to robią), nowsza wersja modemów czyli MPSS.DI.4.0 jest z wcześniejszych moich testów miui7 MM. Różnicy między baseband 3.0 a 4.0 jakiejś specjalnej nie widzę, CM działa poprawnie na obu.

39 minut temu, lg4xhd napisał:

Da się to normalnie użytkować na codzień ?

Tak, normalnie użytkuję ponad tydzień, dokładnie 0 szt. FC, bateria też rewelacyjnie trzyma.

40 minut temu, lg4xhd napisał:

Jak z jakością rozmów ? Działa nagrywanie ?

Jakoś rozmów idealnie, nagrywanie cyfrowe przez VOICE_CALL jeszcze nie działa.

Nie działa też na CM13.0 ładowanie QC2.0 (czyli przełączanie na 9V), a tzw fast charge (5V z ładowarki i ~1,2 A w akumulator) działa po restarcie telefonu.

Zarówno VOICE_CALL jak i QC2.0 na CM12.1 działało, na CM13.0 jeszcze nie dodane, czeka w kolejce.

Z błędów do poprawy jest też adres mac dla BT (samo bt oczywiście działa), fix już czeka na zatwierdzenie przez dev-a.

Więcej błędów nie znalazłem po kilkunastu dniach testów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi fredek, bo widzę, że korzystałeś z cm 12.1 oficjalnego. Tam wszystko chodziło jak należy? Bo kupiłem drugi mi3 i szukam stabilnego i działającego systemu na dłużej. Chciałbym też porównać jak to z miui wypada. Wiem, że jest temat o 12.1, ale chodzi mi o krótkie podsumowanie i wypunktowanie braków, a tam dyskusja się trochę rozciągnęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fredek napisał:

Żaden CM nie zmienia sam baseband (przynajmniej na telefonach xiaomi, zdaje się że na jakimś nexusie to robią), nowsza wersja modemów czyli MPSS.DI.4.0 jest z wcześniejszych moich testów miui7 MM. Różnicy między baseband 3.0 a 4.0 jakiejś specjalnej nie widzę, CM działa poprawnie na obu.

Zarówno VOICE_CALL jak i QC2.0 na CM12.1 działało, na CM13.0 jeszcze nie dodane, czeka w kolejce.

 

Czyli w zależności od wgranego obecnie miui, jego baseband pozostaje.
Testowałeś wersję alpha miui7 mm ? Czy ta wersja powiększa partycje już tak na dobre ?

Chciałbym najpierw wgrać MIUI, które zmodyfikuje partycje tak jakby "fabrycznie", aby miflash nie miał z tym zaś problemów a następnie dopiero wgrać CMa. Tak, żeby w razie czego, spokojnie wrócić do MIUI (wiadomo tego najnowszego) za pomocą miflasha.
Czy te nowe MIUI modyfikuje partycje identycznie tak samo jak dostępne solucje/skrypty na forum miui czy jakoś inaczej ?

A czy w jakikolwiek inny sposób nagrywanie rozmów działa ? Czy w ogóle ta funkcja na razie leży w cm13?

Tak na marginesie zapytam:
Nie orientujesz się może jak podmienić sam baseband z innej (np. starszej) wersji MIUI ?
Można zmodyfikować plik "bat" ten od miflasha tak, aby wgrał TYLKO sam modem ?

Czy gdybym podmienił w romie fastboot, plik NON-HLOS.bin z innej wersji (raczej starszej v6 lub nawet v5, bo na tych było wszystko ok) MIUI i bata zmodyfikował tylko na:

"fastboot %* getvar product 2>&1 | findstr /r /c:"^product: *MSM8974" || echo Missmatching image and device
fastboot %* getvar product 2>&1 | findstr /r /c:"^product: *MSM8974" || exit /B 1
fastboot %* getvar board_version 2>&1 | findstr /r /c:"^board_version: *4.4" && echo Missmatching board version
fastboot %* getvar board_version 2>&1 | findstr /r /c:"^board_version: *4.4" && exit /B 1
fastboot %* getvar board_version 2>&1 | findstr /r /c:"^board_version: *5.[0-9]" && echo Missmatching board version
fastboot %* getvar board_version 2>&1 | findstr /r /c:"^board_version: *5.[0-9]" && exit /B 1
fastboot %* flash modem+modem1 %~dp0images\NON-HLOS.bin
fastboot %* reboot"

Wgrałoby mi to sam modem ?

Edytowane przez lg4xhd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lg4xhd napisał:

Testowałeś wersję alpha miui7 mm ? Czy ta wersja powiększa partycje już tak na dobre ?

Wgrywałem rom fastboot miui7 z androidem 6.0 ale on nie powiększał partycji, nie jest też publicznie dostępny. CM13 działa zarówno na partycjach stock jak i extended, nic mi nie wiadomo by miał być z tym jakiś problem w najbliższym czasie, miejsca na partycji standardowej jest dosyć.

6 godzin temu, lg4xhd napisał:

A czy w jakikolwiek inny sposób nagrywanie rozmów działa ? Czy w ogóle ta funkcja na razie leży w cm13?

Tak inne źródła działają ale sensowna jakość jest tylko przez VOICE_CALL, także dla uproszczenia przyjmij, że to nie działa.

6 godzin temu, lg4xhd napisał:

Tak na marginesie zapytam:
Nie orientujesz się może jak podmienić sam baseband z innej (np. starszej) wersji MIUI ?

Co do reszty Twoich pytań to proszę załóż sobie jakiś osobny temat i tam przenieś te pytania bo ja nie widzę zupełnie jaki to ma związek z CM13.

11 godzin temu, baku1991 napisał:

A powiedz mi fredek, bo widzę, że korzystałeś z cm 12.1 oficjalnego. Tam wszystko chodziło jak należy? Bo kupiłem drugi mi3 i szukam stabilnego i działającego systemu na dłużej. Chciałbym też porównać jak to z miui wypada. Wiem, że jest temat o 12.1, ale chodzi mi o krótkie podsumowanie i wypunktowanie braków, a tam dyskusja się trochę rozciągnęła.

W sumie wszystko masz opisane w moim poście LINK

Żadnych błędów w CM12.1 nie znalazłem, wszystko działa łącznie z xposed, jedyna wada na dzień dzisiejszy jest taka, że nie ma ostatnich security update (tych na dzień 1.01.2016).

 

 

Edytowane przez fredek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fredek, tu link do mojego pytania o baseband. Juz pytałem o to wszędzie i tu i na forum miui i nikt nie potrafi odpowiedzieć...może Ty byś wiedział bo widzę, że tez lubisz kombinować :)
https://miuipolska.pl/forum/topic/8073-baseband-sterownikifirmware-modemu-miui-mo%C5%BCna-zmienia%C4%87/#comment-115169

Edytowane przez lg4xhd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest faktem, że aktualnie na CM13 to się zrobił niezły plac budowy a co gorsza błędów zaczęło przybywać zamiast ubywać. Do wersji z 7.01.2016 było ok, nadawało się to do używania na co dzień. Zaczęli kombinować nad zmianą domyślnej apki do obsług kamerki i dodali w 10.01.2016 całkiem fajny snap kamera ale nie działało nagrywanie filmów, poprawiono to w wersji z 11.01.2016 ale popsuto całkiem bluetooth. A wersja z 12.01.2016, której jeszcze nie sprawdzałem, to z tego co czytam na xda nawet się poprawnie nie uruchamia. Mam nadzieję, że szybko to ogarną ;-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem dzisiejsza wersje. Faktycznie wysypałą się podczas uruchomienia. Ale po przytrzymaniu power i restarcie wstała poprawnie.
Zrobiłem fullWipe i już też normalnie się uruchomiła.

czy tez wam nie dziala ręczne przełączanie 2g,3g ?

W Mi3 mam wybrane LTE domyślnie....ciekawe

Czy mac wifi też u was się zmienia ?

Wgrałem tego CMa, ale problem z rwaniem dźwięku w rozmowach pozostał, czyli ewidentnie coś z tym basebandem w wersji 3.0 + plus jest nie tak.

Edytowane przez lg4xhd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lg4xhd napisał:

1. czy tez wam nie dziala ręczne przełączanie 2g,3g ?

2. W Mi3 mam wybrane LTE domyślnie....ciekawe

3. Czy mac wifi też u was się zmienia ?

1. Tak, jak chcesz to możesz sprawdzić, czy działa przełączanie z poziomu profili

2. To chyba jakiś ukłon w stronę Mi4 LTE bo normalnie nie były wspierane albo bug (ale to było już zgłaszane)

3. To akurat normalne, na CM-ach masz inne mac niż na MIUI

2 godziny temu, lg4xhd napisał:

Wgrałem tego CMa, ale problem z rwaniem dźwięku w rozmowach pozostał, czyli ewidentnie coś z tym basebandem w wersji 3.0 + plus jest nie tak.

A tu Cię zaskoczę ale ja nie miałem nigdy żadnego rwania dźwięku ani na MIUI6, MIUI7, CM12.1 ani CM13. Baseband w wersji 4.0 działał tak samo jak wersje 3.0. Nie masz czasem karty Play? Bo w Łodzi często tak było dawniej, że play-owców było słychać jakby gadali z wnętrza kartonowego pudła, teraz jest lepiej, coś poprawili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Play nie. Jak pisałem już, kartę mam w plusie i tylko jak dzwonie w obrębie tej sieci, to jest problem.
Nie wiem czy nadają na jakiś innych pasmach czy coś...na innych telefonach tego problemu nie ma.
Problem pojawia się już , gdy jeden z rozmówców jest na mi3 lub mi4. Gdy obydwoje rozmówców są z MI3 lub MI4, to już w ogóle masakra za każdym połączeniem.
Gdy rozmówcy są z różnych sieci, to nawet pomiędzy mi3 a mi4 itp. jest wszystko ok.
Zarówno na miui jak i tych nowych Cyanogenach dzieje się tak samo. Tylko nadal w obydwu systemach jest ten sam modem, dlatego go właśnie podejrzewam.

Edytowane przez lg4xhd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na chwilę obecną mam wgrane 20160125 i tak:

1. szybkie ładowanie 5V a także QC2.0 na 9V - poprawione, działa

2. bluetooth działa, z MiBand 1S też nie ma już problemów, choć sam adres MAC dla BT nadal nie jest poprawny 00:00:00:00:xx:xx

3. bardzo fajna snap kamerka jest teraz w CM13 - w sumie pierwszy CM który ma stock kamerkę mogącą powalczyć z tą w miui z fixami Acid-a :)

Co zostało do poprawy:

1. OTG - działa tylko przez ES FIle Explorer ale transfery są dosyć wolne przy zapisie ~3MB/sek dla pendrive, który spokojnie wyciąga 15 MB/s

2. Nagrywanie rozmów telefonicznych - nadal brak dostępu do źródła VOICE_CALL, dotyczy to wszystkich telefonów z CM13 nie tylko cancro.

Sam CM12.1 i 13.0 działają też bez problemów na nowych partycjach, tych które są od MIUI 7 w wersji 6.1.21.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, takie krótkie pytanie, co się stanie, gdy zainstaluję CM przez Aktualizacje lub MiRecovery? Czy może w ogóle nie będzie dało się zainstalować? I jeszcze jedno, czy TWRP obsługuje dwa systemy, jak ma to miejsce na MiRecovery? Chodzi mi o to czy mogę mieć CM i MIUI jednocześnie, i 'przełączać' się między nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, log napisał:

czy TWRP obsługuje dwa systemy

Nie. Zresztą Xiaomi też od tego odeszło w nowych aktualizacjach dla cancro.

5 minut temu, log napisał:

gdy zainstaluję CM przez Aktualizacje lub MiRecovery?

Nie zainstalujesz, nie udziwniaj tylko rób zgodnie z instrukcją w pierwszym poście.

Masz mi4 lte -> to lte to na CM nie będzie działać, będziesz miał tylko 2G i 3G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie w telefonie najnowsze MIUI na andku 6.0.1.

Czy tego CMa jak i inne custom systemy można spokojnie zainstalować na fabrycznie zmienionych partycjach przez MIUI na andku 6.0 ?

Nie pozmienia mi to nic w partycjach ?


Będzie można w razie czego miflashem (wersji 6.0 andka) telefon przywrócić do miui ?

Edytowane przez lg4xhd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lg4xhd napisał:

1. Czy tego CMa jak i inne custom systemy można spokojnie zainstalować na fabrycznie zmienionych partycjach przez MIUI na andku 6.0 ?

2. Nie pozmienia mi to nic w partycjach ?

3. Będzie można w razie czego miflashem (wersji 6.0 andka) telefon przywrócić do miui ?

1. CM - tak, inne rom-y niekoniecznie.

2. Nie, nie zmianie ani partycji ani firmware. Przy starych partycjach trzeba używać jak najmniejszych gapps bez dodatków. Zresztą w MM duże gapps powodują więcej problemów ze względu na nową politykę zabezpieczeń dla aplikacji systemowych. Ja od dawna używam Delta Gapps - Marshmallow Base Gapps package for 6.0.1 bez dodatków i wszystko działa idealnie.

3. Możesz  przywracać MiFlash ale w zupełności wystarczy wczytanie backupu zrobionego w TWRP przed instalacją CM tak jak jest to opisane w instrukcji w pierwszym poście.

14 godzin temu, Zenderable napisał:

Dodatkowo device nie jest już MI4W, tylko MI4, więc z wersją LTE zapewne działa.

To, że możesz zainstalować na Mi4 LTE nie oznacza, że transmisja danych w LTE będzie działać.

22 godziny temu, log napisał:

Na CM 12.1 działa LTE?

Nie wiem, sprawdź i napisz czy działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 13 i 12.1 LTE działa w Orange. Nie działa od razu ale po ustawieniu kilku rzeczy mam stabilne 4g, szybkość sieci adekwatna. 

12,1 ostatni snapshot działa bdb, na razie bez żadnych błędów. 

Na 13 występują losowe wyłączenia/restarty telefonu i niekiedy system się nie ładuje po takowym restarcie. 

Mi4 LTE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@log tu masz ostatnią wersje CM12.1 na moim dysku cm-12.1-20151222-NIGHTLY-cancro.zip ona jest sporo nowsza niż snapshot ale nie jest już dostępna na serwerach CM, ja na niej nie miałem nigdy żadnych problemów, działało wszystko. Jak szukasz czegoś mega stabilnego to zdecydowanie polecam tą wersję :)

Restartów też nigdy nie miałem, zarówno na CM12.1 jak i na CM13. Na CM13 nie działa tylko nagrywanie rozmów telefonicznych i zapis przez otg jest dosyć wolny, za to bateria trzyma zauważalnie lepiej niż na CM12.1. No i na CM13 aparat foto jest dużo lepszy.

Powiedz mi jeszcze skąd na CM13 wiesz, że działa LTE? Pytam z czystej ciekawości bo akurat mój telefon czyli mi3 nie obsługuje lte, podobnie jak moja podstawowa karta w heyah. Możesz pokazać screen z zakładki Stan Karty SIM (zamaż tylko numer telefonu) bo jakoś nie dowierzam w to działające lte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...