Skocz do zawartości

Bateria → Oszczędzanie w aplikacjach. Jak to działa?


latet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

MIUI używam od lat, ale dopiero dziś odkryłem w zakamarkach ustawień to:

 

Ustawienia → Urządzenie → Bateria i wydajność → Kontrola aplikacji:

 

bka.png

 

Domyślnie jest to włączone.

 

Czy wyłączony (default) przełącznik „Włącz gdy niski stan ładowania" oznacza, że normalnie funkcja ta działa cały czas (a nie tylko, gdy jest mało baterii) ?

 

Dalej jest wejście w listę aplikacji, na której wszystkie są włączone, czyli - jak rozumiem - domyślnie to "Oszczędzanie w aplikacjach" dotyczy wszystkich aplikacji i jest cały czas aktywne?

 

Jak w ogóle działa ta funkcja? Tak, jest tam mikro-opis, który brzmi:

 

 

"Oszczędzaj baterię przez ograniczenie aplikacjom dostępu do sieci mobilnych, Wi-Fi czy lokalizacji GPS".

 

Jak to rozumieć? Co oznacza "ograniczenie"? Nigdy nie zauważyłem, aby jakaś apka miała to odebrane, więc ograniczenie to nie jest bezwzględne, wiadomo.

 

Więc jak to działa, kiedy i w jakim zakresie? Może (gdybam) tylko w czasie stanu uśpienia?

 

A może źle rozumiem fakt, że wyłączony jest przełącznik „Włącz gdy niski stan ładowania"? Może po prostu ta funkcja w ogóle nie działa, gdy jest on wyłączony? Jeśli tak, to nie miałoby sensu istnienie przełącznika pierwszego od góry.

 

Dzięki!

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co zauważyłem (używając między innymi aplikacji aTorrent) to funkcja ta nie pozwala zaznaczonym aplikacjom pracować w tle. Ale też nie każdej i nie zawsze. W sumie to sam do końca nie wiem jak ta funkcja działa. Gdy włączona jest kontrola aplikacji to funkcja działa zawsze. Gdy jest zaznaczone "gdy niski stan" to tylko gdy bateria jest rozładowana.

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co zauważyłem (używając między innymi aplikacji aTorrent) to funkcja ta nie pozwala zaznaczonym aplikacjom pracować w tle. Ale też nie każdej i nie zawsze. W sumie to sam do końca nie wiem jak ta funkcja działa.

 

 

No nie wiem.... Z całą pewnością nie każdej i nie zawsze. Np. gdy jadę autem, to mam w tle: Yanosika, Nawigację i np. program do zapisu trasy. Wszystkie są w tle, bo na 1. planie jest np. Gmail (maile czyta pasażer, nie kierowca, bez kazań proszę :) No i wszystkie te wymienione aplikacje w tle bez przeszkód korzystają z transferu danych oraz GPS. Także gdy telefon leży nie ruszany i jest blokada ekranu. Więc jedno wydaje mi się raczej pewne - ta funkcja raczej nie szkodzi i raczej można ją spokojnie zostawić "ON".

 

Natomiast, jeśli jednak jest tak jak mówisz (w jakimś sensie/zakresie) to pamiętajmy, że jest jeszcze - dla każdej apki - inne ustawienie, które tego uprawnienia dotyczy:

 

Panel Sterowania → [ikonka w kształcie kropli] → Szczegóły użycia danych → [kliknięcie na nazwę konkretnej apki] → Włącz dane w tle

 

i teraz bądź tu mądry i zgaduj, które ma priorytet?

 

(swoją drogą trochę absurd, że wchodzi się tam przez "Szczegóły użycia danych" a przez "Ograniczenia aplikacji" się nie da. Powinna tam chyba być trzecia kolumna "Dane w tle".

 

Nie mam nic przeciwko możliwości dochodzenia różnymi ścieżkami do danego ustawienia. Ale denerwuje mnie, gdy isntnieją różne ustawienia (nie ważne, gdzie umieszczone), które sprawiają wrażenie, że odpowiadają za to samo lub prawie to samo. A takich sytuacji jest trochę w MIUI.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi powiadomienia push z UniWar zaczęły działać dopiero jak odhaczyłem UniWar z ograniczeń, więc cos tam jednak ta opcja potrafi zablokować. 

Hmmm... jednak na tej liście są apki, w których "push" działają bez problemu (np. gmail, whatsup).

Zagadkowa sprawa. Nadaje się do wątku "Tajemnice MIUI" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak to po angielsku brzmi, bo może być akcja jak z Godzinami ciszy nad którymi się niektórzy zastanawiają :-)

 

Wydaje mi się, że to wpływa na częstotliwość pobierania wiadomości push i skanowania sieci, ale jak to się ma w praktyce to niech powie Acid bo chyba tylko on potrafi zrozumieć Chińczyków :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy switch znaczy tyle co nic po prostu pozwala na aktywację drugiego, który ma za zadanie zablokować/ogrniczyć transmisję danych w tle z momencie niskiego stanu baterii.

Hmmm.. No to trochę mało mądrze to ktoś obmyślił i jest to bardzo mylące.

 

Zbędnego przełącznika zlikwidować w wersji PL raczej nie możecie (?) ale może dałoby się tłumaczeniem coś zdziałać, aby mniej mylące to było? Choć jak patrzę na to, to nie mam pomysłu, jakby to mogło brzmieć. Oprócz "Ten switch nic nie robi, ale trzymaj go zawsze ON" przy pierwszym przełączniku :-)  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak to po angielsku brzmi, bo może być akcja jak z Godzinami ciszy nad którymi się niektórzy zastanawiają :smile:

 

A o co tam chodzi, bo nie znam sprawy? (nigdy nie korzystałem z Godzin Ciszy, widzę teraz dopiero co tam jest i fakt, że podobna sytuacja - ale chętnie się dowiem, jesli już została wyjaśniona).

Przecież to nie pierwsze miejsce w systemie gdzie jeden przełącznik odpowiada za kontrolę drugiego.

Tak, ale zwykle w takich sytuacjach wyłączenie tego kontrolującego powoduje "wyszarzenie" / "zablokowanie" tych od niego zależnych, położonych zwykle niżej. I wtedy wszystko jest jasne, logiczne i widać tę zależność.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterii ale to to samo. Masz baterię w niskim stania ładowania czyli ma mało procentów. Zresztą co jest bardziej po polsku:

- niski stan baterii?

- niski stan ładowania?

Jak bateria może mieć stan? Czego? Bateria to bateria ale dopiero ona ma jakiś stan naładowania, który jest niski lub wysoki.

Wysłano z MI Note

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom (stan) baterii - % są małe

Niski poziom (stan) ładowania - za dużo prądu jest zużywane na działanie systemu i aplikacji, więc telefon dłużej się ładuje.

 

Tak to właśnie zrozumiałem.

Dzięki za wyjaśnienie :wink:

Edytowane przez Addamas
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek się zmienił na lingwistyczny, tymczasem nadal nie wiemy, co tak naprawę robi ta funkcja. A może nie tyle nie wiemy co robi, ale kiedy to robi, w jakim zakresie i jak o tym decyduje, czy różne apki w róznym stopiu są temu poddawane.

 

Acid napisał (w wątku o 5.10.8), że w najbliższej wersji wprowadzone będą zmiany/poprawki w działaniu tej funkcji. Może więc, wszystkie nasze obserwacje i gdybacje za parę dni i tak będą g. warte :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterii ale to to samo. Masz baterię w niskim stania ładowania czyli ma mało procentów. Zresztą co jest bardziej po polsku:

- niski stan baterii?

- niski stan ładowania?

Jak bateria może mieć stan? Czego? Bateria to bateria ale dopiero ona ma jakiś stan naładowania, który jest niski lub wysoki.

Wysłano z MI Note

To nie to samo. Niski stan baterii to w slangu "techniczno-komorkowym" niski procent stanu baterii. I jest to bardziej zrozumiałe.

Natomiast niski stan ładowania może być zrozumiany jako np. niskie napięcie czy natężenie prądu, podczas gdy urządzenie jest podłączone do ładowarki.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...