Jump to content

Xiaomi 14 Ultra z TradingSh a aktualizacje xiaomi.eu

Recommended Posts

Mam od miesiąca telefon z TS, wersja romu:  HyperOS by xiaomi.eu, 1.0.8.0.UNACNXM stabilna.

Gubię się już, w jaki sposób pobrać najnowszy rom z poprawionymi błędami. Np. liczę na poprawienie focusa w trybie macro albo tryb zdjęć dynamicznych jak w Pura 70 UItra.

No więc szukam w necie, trafiłem na stronę https://miuirom.org/phones/xiaomi-14-ultra

i co dalej ? Czy mnie dotyczy wersja:

China HyperOS 1.0.12.0.UNACNXM

Fastboot ROM

Version
1.0.12.0.UNACNXM
OS
HyperOS 1
Android
Android 14
Release date
2024-05-31
Flash file size
9.34 GB
Official Link
Download (.tgz)
Changelog
Expand list

Nie wiem czy mam możliwość pobrania OTA, bo to chyba się robi automatycznie (mam apkę AKTUALIZACJE).
Doradźcie proszę.

Ściągasz ROM albo stąd:

image.png

albo stąd: https://miuipolska.pl/forum/forum/937-modyfikacje-systemowe/

Ponieważ na Xiaomi 14 Ultra nie ma TWRP w tej chwili, OTA nie zadziała (nie będzie w stanie zainstalować pliku po prostu z telefonu). Paczkę musisz ściągnąć na komputer i rozpakować, telefon podłączyć w trybie Fastboot (vol- i power) do komputera, a następnie wybrać odpowiedni skrypt (są dwa - jeden do pierwszej instalacji ROM-u, drugi do aktualizacji - w twoim przypadku raczej ten drugi).

Aktualizacja: TWRP jest. Ale to niewiele zmienia, bo nie jest w stanie odszyfrować danych z pamięci wewnętrznej - nie zainstaluje pliku.

Posted (edited)

Kurcze, jaki to skomplikowane. Czyli nie pobierać tego romu China HyperOS 1.0.12.0.UNACNXM ze strony którą podałem, tylko:

z tego forum: https://miuipolska.pl/forum/topic/63577-xiaomi-14-ultra-hyperos-by-xiaomieu-os10110unacnxm-android-14/ ?

(wersja 1.0.11...)

albo może stąd jak podałeś wersję stabilną:https://miuipolska.pl/pobierz-miui-stabilne/aurora/ ?

", a następnie wybrać odpowiedni skrypt (są dwa - jeden do pierwszej instalacji ROM-u, drugi do aktualizacji - w twoim przypadku raczej ten drugi). " - tzn w tej paczce beda jakies skrypty? Czy w ogole ta cala operacja moze zakonczyc sie katastrofa? Czy moge utracić dane bo nie chciałbym... a widze ze duzo w aparacie poprawili.

ps. jeszcze apropo "płatności Portfelem Google " - jak place blikiem w apkach bankowych (nfc blik) to mnie ten problem nie dotyczy rozumiem?

Edited by Rotor FPV

to może po kolei ... jeśli chcesz mieć oryginalny chiński rom z opcją wyboru języka tylko po angielsku - ściągaj wersję chińska i wrzucaj ... robisz to w trybie fastboot z odblokowanym bootloaderem i za pomocą programiku miflash ... tylko pamiętaj że ten rom nie jest dostosowany do pracy przy odblokowanym bootloaderze ... działać będzie ale pojawia się różne problemy z apkami ... tych problemów nie ma za to na Xiaomi eu - to też chiński rom ale raz że w pełni spolszczony dwa zmodyfikowany prze ekipę Xiaomi eu o dodatkową funkcjonalność a trzy - działa bez problemu na odblokowanym telefonie (tzn. prawie bez problemu bo zdarzają się wyjątkowe sytuacje że są kłopoty ...) te linki które podałeś - jeden jest do wersji stable wcześniejszej drugi późniejszej ... zawsze bierz nowsza - patrz po numeracji i dacie dodania ... aktualna wersje masz zawsze w pobierz miui stabilne (na 14 ultra nie ma innych wersji - a w szczególności dev beta) ... jak ściągniesz plik ZIP i go rozpakujesz to tam będą widoczne od razu dwa pliki dla Windowsa - jeden first install a drugi update - jak chcesz mieć czysta instalkę i usunięcie wszystkich danych z pamięci jedziesz first ... a jak chcesz zaktualizować system - no to wiadomo - update ... telefon musisz mieć podłączony do kompa i uruchomiony w trybie fastboot - wtedy jak wybierzesz skrypt wszystko idzie samo ... na koniec telefon automatycznie się zrestartuje ... fix nie powinien na to rzutować co piszesz ... ale i tak warto go wrzucić ... działa sobie w tle i dużo zasobów nie zajmuje (żeby nie powiedzieć że w zasadzie nic ...) 

Edited by Master
  • Like 1

Nie, nie pobierasz China. Pobierasz albo z tego, albo z tego, to to samo (tyle że jest już nowsza wersja, wątek jest w tym samym dziale, tylko nieco niżej).

W paczce są takie skrypty:

image-5.png?swcfpc=1

Dla każdego systemu są po 2. Jeden jest "czystą" instalacją (kasują się dane), drugi to aktualizacja (w przypadku, gdy już masz Xiaomi.eu, a masz - więc możesz go użyć, dane się nie kasują).

Jak w każdej aktualizacji, może się zdarzyć jakiś chochlik, ale zazwyczaj wszystko przechodzi poprawnie ;) Na początku wydaje się to skomplikowane, ale potem wszystko idzie już z górki.

1. Ściągasz ROM.
  2. Rozpakowujesz go na kompie.
  3. Telefon w trybie Fastboot, podpinasz do kompa.
  4. Uruchamiasz skrypt.
  5. Jeśli skrypt nie widzi telefonu, to prawdopodobnie nie ma sterowników od Fastboota - trzeba je zainstalować; dokładna instrukcja jest tu - https://miuipolska.pl/faq/, Instalacja MIUIPolska > Jak zainstalować ADB/Fastboot > na dole info co zrobić, gdy nie widzi telefonu,
  6. Tyle, telefon uruchomi się potem automatycznie.
13 minut temu, Rotor FPV napisał(a):

ps. jeszcze apropo "płatności Portfelem Google " - jak place blikiem w apkach bankowych (nfc blik) to mnie ten problem nie dotyczy rozumiem?

Nie dotyczy, przynajmniej póki bank nie kombinuje :)

• Like 1

jak sam widzisz nic trudnego ... w sumie jedyny problem to wrzucenie tych sterowników ADB ... żeby to sprawdzić podłącz telefon w trybie fastboot i otwórz sobie manager urządzeń - jeśli na liście urządzeń będzie jakiś znak zapytania i nazwa np android device czy unknown albo coś w tym stylu to musisz wrzucić te sterki ... możliwe że ręcznie - nie pamiętam czy jest do nich aktualizator ... można otworzyć to urządzenie dać aktualizuj i zrobić przez wskazanie z dysku - wskazujesz wtedy plik ini w katalogu ze sterami z neta i tam może być kilka do wyboru - nas interesuje nazwa android bootloader interface - i jak tak pokaże Ci w menadżerze to możesz już puścić właściwy skrypt - albo first install albo update - co tam Ci akurat potrzebne ... przy first install będziesz musiał potwierdzić jeszcze że chcesz usunąć wszystkie dane z fona - update idzie od razu ...

sterki jakby co są np tutaj ...

https://gsmusbdriver.com/xiaomi-14-ultra

a i pamiętaj że w trybie fastboot telefon nie będzie widziany jako dysk ... tak więc tym się nie martw 🙃 jak podłączysz go normalnie w trybie transmisji danych to zaskoczy inny sterownik i normalnie go pokaże z dostępem do danych ...

Edited by Master
  • Thanks 1

Posted (edited)

ADB mam raczej zainstalowane bo robilem to w listopadzie jak wgrywalem inny rom do tabletu Lenovo. A laptopa mam ciągle tego samego.

Problem mam tylko z tym pkt 3 - uruchom tryb fastboot , jak naciskam przycisk zmniejszenia glosnosci i power to po prostu telefon mi sie zwyczajnie resetuje. 

mam wlaczony tryb programisty, jest tam tez opcja odblokowania bootloadera - rusza to czy zostawic jak jest?

Edited by Rotor FPV

jest na to prostszy sposób ... masz rom Xiaomi eu jak pamiętam ... jak wejdziesz w opcje developerskie to tam jest do włączenia takie coś co się nazywa 3 way reboot ... czy jakiś tak bo z pamięci pisze ... włączenie tego powoduje że jak przytrzymasz przycisk zasilania to pojawia się dodatkowe opcje - jedna z nich jest właśnie fastboot 🙃 sam tak robię jak wrzucam co tydzień nową wersję romu ... bardzo wygodne ... proszę w szczegółach ... mało się pomyliłem 🙃

Screenshot_2024-06-18-23-08-59-652_com.android.settings-edit.jpg

a jeszcze taka uwaga co do tego skryptu update - jeśli będziesz wrzucać nowsza wersję stable na wcześniejszą - no problem ... ale nie używaj tego jeśli z jakiegoś powodu chciałbyś zrobić downgrade do wcześniejszej wersji ... tu zostaję jedynie first install z utrata wszystkich danych ... to tak daje znać na wszelki wypadek ... możliwe że Ci to info się nie przyda ale dobrze o tym pamiętać ... downgrade można zrobić tylko na betach i to tez w ograniczonym zakresie no ale bety Ciebie nie dotyczą bo ich nie ma na ten model 🙃

Edited by Master

to customowe twrp jest tez fajne bo można robić aktualizacje z poziomu telefonu bez trybu fastboot i konieczności podłączania do kompa ... zastępuje te oryginalne recovery Xiaomi ... tyle że na 14tki ta wersja która jest obecnie do tego się nie nada ... bo nie będziesz mieć dostępu do pamięci wewnętrznej ... ale docelowo jak wyjdzie to możesz sobie wrzucić ... też tak zrobię ... bety są co tydzień ... co prawda jeszcze tylko przez dwa miesiące ale i tak częściej wychodzą niż stable więc to po prostu wygodne ... a u Ciebie stable będą wychodzić pewnie co miesiąc czy dwa ... więc w sumie aż tak Ci się to nie przyda ... 🙃 sprawdzaj co jakiś czas forum i niedługo wrzucisz sobie 1.0.13 🙃

Edited by Master

Posted (edited)

Tak, bede sprawdzać tutaj. Chociaż szukałem zmian pomiędzy 1.0.8 a 1.0.12 i widzę tylko zmiany w 1.0.12 - a te pomiędzy gdzie znajdę?

No i myslalem ze cos poprawili w aparatach oprocz zoom x 5 - np. tryb "szybkie zdjęcie" - o co w nim chodzi? Bo ciagle nie ma tu opcji jak z Pura 70 Ultra, gdzie zatrzymuje kadr "dosłownie", bez efektu rozmazania.

Edited by Rotor FPV

10 minut temu, Rotor FPV napisał(a):

Tak, bede sprawdzać tutaj. Chociaż szukałem zmian pomiędzy 1.0.8 a 1.0.12 i widzę tylko zmiany w 1.0.12 - a te pomiędzy gdzie znajdę?

No i myslalem ze cos poprawili w aparatach oprocz zoom x 5 - np. tryb "szybkie zdjęcie" - o co w nim chodzi? Bo ciagle nie ma tu opcji jak z Pura 70 Ultra, gdzie zatrzymuje kadr "dosłownie", bez efektu rozmazania.

do stable chyba nie ma changelogow ... są do wersji beta ... a przynajmniej nie pamiętam żebym gdzieś widział ... może poszukać na forum Xiaomi eu? trza by zerknąć i obadac temat 🙃 ja od trzech lat korzystam tylko z wersji dev beta i jakoś ten temat mi się pominął 🙃 szybkie zdjęcie to nie wiem czy nie chodzi tu o ten skrót klawiszowy żeby zrobić fotkę na zablokowanym telefonie (chyba dwa razy volume - jak pamiętam ...) to co piszesz to nie wiem czy Xiaomi ma taką funkcjonalność ... a jak nie ma to może doda przy kolejnych updatach albo dopiero to wejdzie w październiku wraz z hyperos 2.0 ... wiem że ultra ma trochę bajerów w porównaniu do starszych 14tek ... kiedyś był tu temat na forum o tym ... no ale i to się zmienia ciągle wraz z updatami ... trzeba po prostu na bieżąco aktualizować system i badać co tam się zmieniło czy doszło 🙃

• Like 1

jeśli interesują Cię changelogi wersji stable to znalazłem coś takiego ...

https://mirom.ezbox.idv.tw/en/phone/aurora/

ogólnie trzeba szukać tych logów dla romow w wersji CN ... te same zmiany będą też oczywiście w Xiaomi eu ... 🙃

no i tam jest opcja history - można przejrzeć jakie były wypusty i ich changelogi ...

https://mirom.ezbox.idv.tw/en/phone/aurora/roms-cn-stable/

Edited by Master
  • Thanks 1

Witam  Jak wspominałem przymierzam się na przesiadkę na Xiaomi 14 i czytam

17 godzin temu, Master napisał(a):

.....tych problemów nie ma za to na Xiaomi eu -  działa bez problemu na odblokowanym telefonie (tzn. prawie bez problemu bo zdarzają się wyjątkowe sytuacje że są kłopoty ...)

Czy te kłopoty są aż tak upierdliwe czy kłopotliwe i trzeba szukać kilka zapytań w google  szukać na forum czekać na odpowiedz itp itd , wgrywać uj wie co i najlepiej szybko  czy też restart telefonu robić za każdym razem  ? Bo szczerze posiadając telefon i w trakcie nagle trzeba kombinować to trochę odstrasza . No i nadchodzi mnie pytanie

Czy lepiej posiadać telefon wersja europa nie azjatycka ? - wersja

1 global rom z e-sim bez odblokowanego bootloadera  i korzystać ? ( tam nie ma błędów kłopotów ?) czekać na aktualizację do HyperOS 2 korzystać z OTA.

2. global rom z e-sim i odblokowany bootloader i wgrany xiaomi.eu ?

Bo rozumiem że na odblokowanym bootloader i wgranym  xiaomi.eu   po wgraniu aktualizacji zawsze trzeba wgrać fix-a czyli modem z wersji Global, aby działał sygnał sieci komórkowej ?

Dziękuje

46 minut temu, Cinek- napisał(a):

Czy te kłopoty są aż tak upierdliwe czy kłopotliwe i trzeba szukać kilka zapytań w google  szukać na forum czekać na odpowiedz itp itd , wgrywać uj wie co i najlepiej szybko  czy też restart telefonu robić za każdym razem  ? Bo szczerze posiadając telefon i w trakcie nagle trzeba kombinować to trochę odstrasza . No i nadchodzi mnie pytanie

Czy lepiej posiadać telefon wersja europa nie azjatycka ? - wersja

1 global rom z e-sim bez odblokowanego bootloadera  i korzystać ? ( tam nie ma błędów kłopotów ?) czekać na aktualizację do HyperOS 2 korzystać z OTA.

2. global rom z e-sim i odblokowany bootloader i wgrany xiaomi.eu ?

Bo rozumiem że na odblokowanym bootloader i wgranym  xiaomi.eu   po wgraniu aktualizacji zawsze trzeba wgrać fix-a czyli modem z wersji Global, aby działał sygnał sieci komórkowej ?

Dziękuje

no to może po kolei bo dużo tego 🙃

po pierwsze primo - te kłopoty mogą się pojawić dla konkretnych apek ... choć to sporadycznie się zdarza ... ostatnio ktoś pisał np że apka Citi banku po aktualizacji zaczęła wywalać komunikat o braku bezpieczeństwa ... takie sytuacje mogą być choć ja osobiście z tych co korzystam to żadnych problemów ... iPKO działa luks mobywatel tez ... apka tmobila z płatnościami też - serwisy aukcyjne też płatności przechodzą ... ogólnie zero problemów ... poza Gmailem (z którego i tak nie korzystam) nie mam też żadnych problemów z powiadomieniami z apek czy komunikatorów ... Xiaomi eu to system który działa na odblokowanym bootloaderze i nikt tu nie da gwarancji że jakaś apka się nie przebije przez jego zabezpieczenia wykrycia tego - co by nie mówić - niecnego procederu 🙃

po drugie primo - jak chcesz się przed tym zabezpieczyć to właśnie global z zamkniętym bootloaderem ... nie będzie takich potencjalnych problemow jak opisałem ... a jakie są inne na globalu to nie wiem 🙃 ja od 3 lat na Xiaomi eu a globala nie miałem i nie chce mieć ... tu ekipa Xiaomi eu momentalnie reaguje na wszelkie zgłoszenia a nawet często są reuploady romów praktycznie z dnia na dzień - czego nie będziesz mieć na pewno przy globalu ...

po trzecie primo - to co napisałeś jest sprzecznością samo w sobie ... global rom i wgrany Xiaomi eu ... jedno z drugim się wyklucza ... Xiaomi eu obsługuje esima ale to będziesz miał tylko na globalnym telefonie któremu zrobisz unlocka wywalisz globala i wrzucisz Xiaomi eu (oczywiście zostawiając unlocka)

po czwarte primo - nie trzeba tego robić - fixa wgrywany tylko dla przejścia testów integrity Googla żeby zaskoczyły płatności ... fix dla modemu nie jest potrzebny ... ja mam telefon z chińskiej dystrybucji zrobiony unlock wrzucony Xiaomi eu i nie robiłem żadnych kombinacji z modemem ... na telefonie z globalnej dystrybucji też nie będziesz musiał ... u mnie bezproblemowo smiga LTE też LTE+ i 5g w trybie NSA - łapie też EDGE w skrajnych sytuacjach zasięgowych tak więc full opcja (sieć T-Mobile)

jeśli chodzi o 14tki to wersja globalna ma dwie potencjalne zalety dla kupującego - pomijam już nawet lokalna gwarancję - to można traktować jako dodatkową zaletę - głównie chodzi właśnie o obsługę esim czego nie maja chińczyki no i obsługę pasma B20 - zawsze lepiej mieć dodatkowe pasmo niż nie mieć ... dla mnie to nie robi żadnej różnicy patrząc w praktyce jak wszystko działa ... ale w specyficznych sytuacjach może to się przydać ... duże odległości między nadajnikami tereny wiejskie górzyste lesiste itp. esim też mi nie jest jakos koniecznie potrzebny ... jakby był fajnie ... jak nie ma trudno - się obejdzie 🙃

Edited by Master
  • Like 1

Mi np. apka millenium nie chciala dac uwierzytelniania odciskiem palca jak mialem rom 1.0.8.0 bo jakies kwestie bezpieczenstwa, a wczoraj jak wgralem 1.0.12.0 to juz jest ok i generalnie apka citi, mbanku, revolut - czyli tez platnosci nfc, wszystko smiga.

Ja bym tylko prosil aby xiaomi w wersji 14 dodalo:

- szybkie zdjecia, cos jak w Pura 70 Ultra, bo bawienie sie w manualu migawką to nie jest to samo. A ciągle tej opcji brakuje mimo aktualizacji
- w trybie video mozliwosc blokowania samej ekspozycji AE, a nie tylko w parze z AF.

Jeśli chodzi o aplikację Aparat to trzeba bezpośrednio zgłaszać to do Xiaomi, bo tutejsza ekipa od XiaomiEu nie ingeruje w aplikacje systemowe, w większości jedynie oczyszcza je z trackerów żeby na romie Xiaomi Eu było "czyściej" niż na globalu.

Wysłane z mojego 23049PCD8G przy użyciu Tapatalka

26 minut temu, Kacper Skrzypek napisał(a):

Na globalnej wersji jest potrzebny niestety. Po to jest informacja w dziale pobierania.

a to przeoczyłem ... 🙃 dobrze wiedzieć ... w dział pobierania już dawno nie wlazilem 🙃

przy 14 faktycznie jest info w tym temacie ... ale zastanawiam się czemu go nie ma przy stable dla 14 ultra ... w tym modelu to nie jest konieczne? tylko w zwykłej 14 global to robimy?

Edited by Master

2 godziny temu, Rotor FPV napisał(a):

szybkie zdjecia, cos jak w Pura 70 Ultra

Polecam obejrzeć recenzję Xiaomi 14 ultra u Roberta Nawrowskiego na YouTube. On tam bardzo dobrze porównuje tą funkcję i niestety w Xiaomi 14 Ultra jest to inaczej rozwiązane.

W xiaomi masz jeszcze taką opcję w aparacie "śledź obiekty" ale to bardziej się sprawdzi dla dzieci, zwierząt i obiektów w ruchu

28 minut temu, Master napisał(a):

a to przeoczyłem ... 🙃 dobrze wiedzieć ... w dział pobierania już dawno nie wlazilem 🙃

przy 14 faktycznie jest info w tym temacie ... ale zastanawiam się czemu go nie ma przy stable dla 14 ultra ... w tym modelu to nie jest konieczne? tylko w zwykłej 14 global to robimy?

Przy 14 Ultra nie jest to konieczne, prawdopodobnie ze względu na to, że 14 Ultra nie ma eSIM w Globalu, a 14 ma.

35 minut temu, Kacper Skrzypek napisał(a):

Przy 14 Ultra nie jest to konieczne, prawdopodobnie ze względu na to, że 14 Ultra nie ma eSIM w Globalu, a 14 ma.

no i znowu ciekawe info 🙃 tych wariantów już tyle się zrobiło że ciężko to ogarnąć ... czyli mając 14 global musimy ten modem wrzucić do romu Xiaomi eu (niezależnie od tego czy esim nas interesuje czy nie) mając 14 china nie musimy (to samo dotyczy wersji pro) no a 14 ultra i global i china nie mają esim i nie jest to konieczne ... 🙃