Skocz do zawartości

Paserstwo w lombardach


kozseb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po przebojach z moim tel.
- temat tutaj: https://miuipolska.pl/forum/topic/58970-widzi-sim-ale-nie-łączy-z-siecią/
zacząłem bardziej przyglądać się ofertą na Allegro i pytałem również o IMEI. Wszystkie zapytane Lombardy bez problemu dawały numery IMEI i za każdym razem gdy wysyłałem zapytanie dostawałem informację, że właścicielem jest jakaś sieć komórkowa, czasami nawet sprzedawca pisał w ogłoszeniu.
Zacząłem się pytać czy biorą odpowiedzialność jak komórka zostanie zablokowana i większość odpisywała, że do roku czasu. Niektórzy odpisywali, że nie.... nie będę tutaj komentował odpowiedzialności sklepu za towar.

Lecz czy takie praktyki to nie jest paserstwo?
Skoro właścicielem telefonu jest sieć to użytkownik sieci, a Lombard nie mieli prawa dokonać transakcji, bo ktoś sprzedał towar którego nie jest właścicielem a drugi go skupił.
Dodatkowo są kwiatki które sprzedają zablokowane telefony:
https://allegro.pl/oferta/telefon-xiaomi-11-lite-5g-ne-opis-12177842088

Co sądzicie o tym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie jest to paserstwo, a sieci nielegalnie blokują telefony. Uważam, że skoro dali paragon za zakup telefonu to w danym przypadku stracili prawo do zarządzania telefonem i jestem przekonany, że gdyby skierować pozew przeciw sieci to musieli by odblokować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie jest to paserstwo, a sieci nielegalnie blokują telefony. Uważam, że skoro dali paragon za zakup telefonu to w danym przypadku stracili prawo do zarządzania telefonem i jestem przekonany, że gdyby skierować pozew przeciw sieci to musieli by odblokować.
Jeśli zapłaciłeś danej sieci za telefon, no to jesteś jego właścicielem i Ci go nie zablokują, ale jak nie wywiązujesz się z umowy i nie zapłaciłeś za telefon no to kto jest właścicielem telefonu?
A właściciel telefonu może zrobić z nim co zechce, może go sobie zablokować albo nawet spuścić w kiblu jak ma fantazję

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i oto chodzi, skoro sieci wydają paragon na telefon tzn. że sprzedali to jakim prawem odgórnie blokują? Według mnie sieć skoro sprzedała powinna skierować sprawę do sądu.

Żeby było jasne, ja nie mam tego problemu, bo kupiłem w lombardzie i lombard zwrócił mi kasę za tel. Chodzi mi o całą sytuację bo uważam, że jest tutaj bezprawie. A gadanie idź na policję czy do prokuratury jest słabe.
@Brawo chyba chodzi o dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na paragonie jest że uiściłeś pełną kwotę za sprzęt no to ok jesteś właścicielem i nie mają prawa sprzętu zablokować, ale jeśli masz umowę że dany sprzęt będzie dopiero Twoją własnością jak zapłacisz wszystkie raty, no to dopóki tego nie zrobisz to oni mogą go zablokować a Ty nie możesz go do kanalizy wrzucic bo jednak to oni są właścicielem sprzętu a nie Ty.


Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Netoper napisał:

Jeśli na paragonie jest że uiściłeś pełną kwotę za sprzęt no to ok jesteś właścicielem i nie mają prawa sprzętu zablokować, ale jeśli masz umowę że dany sprzęt będzie dopiero Twoją własnością jak zapłacisz wszystkie raty, no to dopóki tego nie zrobisz to oni mogą go zablokować a Ty nie możesz go do kanalizy wrzucic bo jednak to oni są właścicielem sprzętu a nie Ty.


Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


 

Po pierwsze nie ja kupiłem od sieci i nie mam tego problemu bo Lombard oddał pieniądze, lecz miałem sytuację. 

Według mnie sieć nie ma prawa blokować, nawet jeśli ktoś nie płacił, nawet jak dali na raty bo dali paragon jako dowód sprzedaży i nie istotna jest kwota. Bez wyroku sądu nie mogą blokować i rościć sobie praw.

Załączam zdjęcia z rozmowy z lombardem który bez problemu przyjął zwrot, bo nie wiem dlaczego uważacie, że ja nie poleciłem jakiegoś rachunku i mnie zablokowali. - czytanie ze zrozumieniem się kłania

Screenshot_2022-07-29-09-52-30-460_com.microsoft.emmx.beta.jpg

Screenshot_2022-07-29-09-52-55-487_com.microsoft.emmx.beta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim Ty wyroku piszesz, jak można składać pozew przeciwko właścicielowi sprzętu że ten robi ze swoim sprzętem to co mu się podoba.
Jeśli już to złoczyńcą jest osobą która otrzymała sprzęt na raty i nie będąc jego właścicielem dokonała sprzedaży.
A bardziej obrazowo, użyczyłeś koledze telefon a on go sprzedał, Ty jako właściciel blokujesz urządzenie zdalnie i nowy nabywca miałby Cię do sądu podać??? wręcz on by był oskarżony o paserstwo.

Ja czytam ze zrozumieniem i nie tobie zarzucam że nie płaciłeś rat, to Ty nie rozumiesz jak działa prawo w takich przypadkach.
Nabywca telefonu na raty, nie miał prawa go sprzedać do czasu zapłacenia pełnej kwoty bo do tego czasu nie jest właścicielem telefonu.
A lombard laski nie robił, bo gdybyś zgłosił do organów daną sytuację to by mieli przechlapane, i są tego świadomi.



Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gdzie jest napisane, że nabywca na raty nie może sprzedać towaru?
2. W momencie sprzedaży (nie ważne jakiej) wystawia się dokument sprzedaży co jest potwierdzeniem zmiany właściciela.
3. Przykład kolegi jest przykładem nie na temat, bo nie ma on dowodu zakupu. Ale wykorzystując przykład kolegi ma telefon i paragon to jak mu udowodnić, że nie jest właścicielem?
4. To nie jest sprzedaż hipoteczna, czy nie ma dowodu rejestracyjnego by ktoś mógł się zabezpieczyć.


Może dam inny przykład by z pokazać schemat.
Kupujesz na raty lodówkę przez bank. Czy bank interesuje co robisz z lodówką? Czy ma prawo Ci ją odebrać?
Oczywiście, że nie - muszą wnieść sprawę do sądu zaocznego o dług, potem komornik i wtedy odzyskują.

Dowód sprzedaży jest potwierdzeniem zmiany właściciela, więc sieci komórkowe nie powinny wydawać paragonu za zakup tel. tylko umowę o użyczenie sprzętu do czasu spłaty całości.
Kredyt, a towar kredytowany to dwie różne rzeczy - kredyt to usługa. To sieć ma bardzo duży kapitał i mogą sami kredytować to nie zmienia faktu działania kredytów.

Uważam, że sieci robią to bezprawnie jeśli wydają dowód zakupu.

 

 

Czy loombard to paserstwo.
Jeśli przyjąć waszą hipotezę, że dowód zakupu nic nie znaczy - to tak są.
Jeśli przyjąć moją hipotezę, że dowód zakupu (paragon) pokazuje kto jest właścicielem - to nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się przekomarzać i próbować wpierać swoją retorykę (bo tak ci się wydaje, bo jest wygodne dla twojego toku rozumowania) wejdź na stronę operatora i przeczytaj choćby regulamin. Żeby podpisać umowę trzeba zaakceptować jej treść i regulaminy dotyczącej danej usługi, sprzedaży itd.
I wszystko masz tam wyjaśnione że operator sprzedawca może zablokować telefon, godzisz się na to podpisując umowę.
Nie zgadzasz się nie podpisujesz - to nie dostaniesz telefonu, czy abonamentu.
Tu masz zrzut z regulaminu171f1196763824d133e7dc0c576370e2.jpg

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kozseb napisał:

1. Gdzie jest napisane, że nabywca na raty nie może sprzedać towaru?

Ty to poważnie wszystko piszesz? Skoro może to sprzedał lombardowi. 😁 Ale w innym miejscu twierdzisz, że nie może...

 

W dniu 28.07.2022 o 15:07, kozseb napisał:

Skoro właścicielem telefonu jest sieć to użytkownik sieci, a Lombard nie mieli prawa dokonać transakcji, bo ktoś sprzedał towar którego nie jest właścicielem a drugi go skupił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzut drętwo wyszedł, tu masz link do regulaminu (pdf) który musisz zaakceptować kupując sprzęt na raty
I każdy operator ma podobne zapisy
https://cdn2.techmaniak.pl/wp-content/uploads/gsmmaniak/2020/07/Regulamin_sprzedazy_urzadzen_na_raty_w_Orange.pdf

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin nic nie znaczy. Dam przykład z mojej branży.

Rower jest pojazdem i podlega przepisom PRD. Podjazd nie może być przywożony razem z pasażerami w przestrzeni pasażerskiej - a jest przewożony. Dodatkowo przedsiębiorstwo komunikacyjne zmodyfikowało przestrzeń pasażerską. Autobusy po tej modyfikacji nie przeszły homologacji bezpieczeństwa. Więc jak one przechodzą przegląd i są dopuszczane do ruchu?

Zaznaczę, że jest coś takiego jak tabliczka znamionowa w autobusie i tam jest napisane co może być wiezione i w jakiej ilości - rowerów brak.

Więc regulamin przewozowy, że można przewieź rower gówno znaczy.

Jest coś takiego w prawie jak nielegalne klauzule i to jest właśnie to. 

Regulamin nic nie znaczy. Dam przykład z mojej branży.

Rower jest pojazdem i podlega przepisom PRD. Podjazd nie może być przywożony razem z pasażerami w przestrzeni pasażerskiej - a jest przewożony. Dodatkowo przedsiębiorstwo komunikacyjne zmodyfikowało przestrzeń pasażerską. Autobusy po tej modyfikacji nie przeszły homologacji bezpieczeństwa. Więc jak one przechodzą przegląd i są dopuszczane do ruchu?

Zaznaczę, że jest coś takiego jak tabliczka znamionowa w autobusie i tam jest napisane co może być wiezione i w jakiej ilości - rowerów brak.

Więc regulamin przewozowy, że można przewieź rower gówno znaczy.

Jest coś takiego w prawie jak nielegalne klauzule i to jest właśnie to. 

 

Edit: Fajnym przykładem jest nakaz noszenia maseczek. Nakaz był zarządzony w niezgodzie z prawem i obyczajem więc każdy sąd umarzał lub wydawał wyrok uniewinniający. Ci co przyjmowali mandaty zgodzili się i przegrali.

Nie chodzi mi o to co jest etyczne, lecz o prawo.

 

Dowód zakupu zmienia właściciela.

Frankowicze to kolejny przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie i jak zmodyfikowano przestrzeń w autobusach? W moim mieście też wg regulaminu można przewozić rowery. A czym to się różni do wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych z np. trojaczkami? Jedno i drugie leci w razie gwałtownego hamowania. Bo rower jeździ wg PoRD? ;) A wózki inwalidzkie i dziecięce to nie? Pieszy nawet porusza się wg PoRD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesuuu, chłopie ogarnij się, to że ty nie przyjmujesz pewnych rzeczy bo: to ci się tak wydaje, bo ci to nie pasuje i próbujesz na siłę do durnych rzeczy porównywać. Regulamin autobusu porównujesz do umowy, której integralną częścią jest podpisanie że zgadzasz się z jej treścią i załącznikami. Zakazane klauzule? To że właściciel telefonu może dysponować swoją rzeczą nazywasz zakazana klauzulą??? W czym jest ta zakazana klauzula że do póki nie dostanę całości kasy to telefon jest mój?
Czy do ciebie dociera że dopóki nie zapłacisz pełnej kwoty za jakiś przedmiot to nie jesteś jego właścicielem?

Jak koledze sprzedasz telefon np za 3tyś. choćby na trzy raty, bo mu jednej wypłaty nie starczy na zakup, kolejne raty ma płacić co miesiąc. Po trzech miechach dalej nie masz żadnej raty, kolega nie odbiera od ciebie telefonów, nie opisuje na maile to co robisz? Zapewne olewasz sprawę bo, według twojej interpretacji, on jest już właścicielem telefonu mimo że nie uiścił pełnej zapłaty za niego, No to gratuluję takiego rozumowania.
Bo np. ja zawierając umowę z kolegą poinformował bym go że telefon jest zapięty do mojego konta np Xiaomi i jesli mi go nie spłacić to zablokuję telefon, i podam go do sądu.
I tak samo działają sprzedawcy na raty.



Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, brawo napisał:

A gdzie i jak zmodyfikowano przestrzeń w autobusach? W moim mieście też wg regulaminu można przewozić rowery. A czym to się różni do wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych z np. trojaczkami? Jedno i drugie leci w razie gwałtownego hamowania. Bo rower jeździ wg PoRD? ;) A wózki inwalidzkie i dziecięce to nie? Pieszy nawet porusza się wg PoRD.

Poprzez samowolne montowanie pasków na rzepy.

Dodatkowo te paski są przynitowane więc straciły gwarancję producenta. To że wytrzymają napór roweru nie znaczy. Bo gadamy o dokumentacji i prawie.

Dodatkowo w autobusach jest miejsce na jeden wózek, a ile razy widziałeś ich więcej? To jest ryzyko kierowcy gdyby coś się stało to prokurator go zje.

Wózek prawidłowo powinien być przypięty pasami. Jeśli tego nie da się zrobić bo np. wózek jest za duży to w myśl prawa kierowca może wyprosić taką matkę. Ale wyobraź sobie jaki byłby jazgot. Dlatego kierowcy odpuszczają i nie dyskutują i to jest błąd bo w Londynie kierowca by nie odpuścił bo nie brał by na siebie odpowiedzialności. Ale żyjemy w kraju bezprawia.

 

Odnośnie rowerów, wyślij zapytanie do policji z wydziału komunikacji dokładnie takie pytanie.

 

Czy według PRD rower może być przewożony w autobusie komunikacji publicznej?

Proszę o odpowiedź z uzasadnieniem.

 

W Poznaniu mamy pełno dokumentów na to i tylko czekamy, aż coś się wydarzy. Czas leci więc odszkodowanie będzie wyższe za zmuszanie do łamania prawa.

Screenshot_2022-07-31-10-55-45-786_com.google.android.apps.photos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Netoper napisał:

Jesuuu, chłopie ogarnij się, to że ty nie przyjmujesz pewnych rzeczy bo: to ci się tak wydaje, bo ci to nie pasuje i próbujesz na siłę do durnych rzeczy porównywać. Regulamin autobusu porównujesz do umowy, której integralną częścią jest podpisanie że zgadzasz się z jej treścią i załącznikami. Zakazane klauzule? To że właściciel telefonu może dysponować swoją rzeczą nazywasz zakazana klauzulą??? W czym jest ta zakazana klauzula że do póki nie dostanę całości kasy to telefon jest mój?
Czy do ciebie dociera że dopóki nie zapłacisz pełnej kwoty za jakiś przedmiot to nie jesteś jego właścicielem?

Jak koledze sprzedasz telefon np za 3tyś. choćby na trzy raty, bo mu jednej wypłaty nie starczy na zakup, kolejne raty ma płacić co miesiąc. Po trzech miechach dalej nie masz żadnej raty, kolega nie odbiera od ciebie telefonów, nie opisuje na maile to co robisz? Zapewne olewasz sprawę bo, według twojej interpretacji, on jest już właścicielem telefonu mimo że nie uiścił pełnej zapłaty za niego, No to gratuluję takiego rozumowania.
Bo np. ja zawierając umowę z kolegą poinformował bym go że telefon jest zapięty do mojego konta np Xiaomi i jesli mi go nie spłacić to zablokuję telefon, i podam go do sądu.
I tak samo działają sprzedawcy na raty.



Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
 

Ty się ogarnij co cały czas mówię, że w momencie wystawienia paragonu salon przeniósł własność na kogoś innego.

Ty wyjechałeś z regulaminem, więc dałem przykłady, że regulaminy gówno znaczą.

Zakazane klauzule to temat prawny. Chodzi oto, że jak są takie klauzule które są niezgodne z obyczajami czy prawem uważa się za nielegalne i nawet w Polsce były takie afery.

Była strona (kojarzy mi się nazwa świstak) która teoretycznie była za darmo, ale w regulaminie napisali, że za każdy miesiąc trzeba płacić. 

Komornicy się zgłaszała do ludzi o długi za nie płacenie za użytkowanie strony, aż wylądowała sprawa w sądzie. Sąd oznajmił, że strona nie może rościć sobie kosztów użytkowania bo wcześniej wyraźnie nie informowała o tym klientów, że pierwszy miesiąc jest za darmo, a kolejne są płatne.

Jak znajdziecie nazwę to proszę podać.

 

Dobrym przykładem jest też windykacja.

Czy wiecie czym różni się Windykacja od Komornika?

 

 

Wracając do sieci.

Sieć daje paragon jako dowód zakupu, więc w myśl prawa przenieśli własność na kogoś innego.

Dwa gdyby nie dawali paragonu mieli by problem UOKiK dałoby kartę za to że reklamują się, że telefon za 1 zł itp.

Uważam, że sieci żerują na tym, iż Polacy nie chodzą do sądów.

Odnośnie kumpla gdy sprzedajesz mu na raty, to w momencie spłaty pierwszej raty przestajesz być właścicielem i musisz iść do sądu udowadniać, że kolega działał w złej wierze i wyłudził towar bo nie miał zamiaru płacić. Zapytaj policji. Ten sam mechanizm jest z siecią.

Kolejnym przykładem jest sprzedaż nieruchomości.

Idziesz do notariusza podpisujesz akt sprzedaży mieszkania i na nim jest napisane, że będzie przelew.

 

Z różnych przyczyn nie dochodzi do przelewu np. załóżmy, że kupiec nie dojechał do domu i zginął w wypadku, możesz też założyć że nie chce zapłacić.

Czy nadal jesteś właścicielem domu choć nikt nie zapłacił?

Oczywiście, że nie jesteś bo jest podpisany akt sprzedaży. W takim wypadku kierujesz sprawę do sądu, gdzie wygrywasz sprawę od ręki bo druga strona nie dotrzymała umowy sprzedaży i sąd unieważnia umowę. Ale bez sądu akt ma moc prawną.

Zapytaj np. w kancelarii notarialnej.

Kolejny przykład firma sprzedaje towar na tzw. termin odroczony. Czy US wymaga podatek od takiej umowy mimo, że jeszcze nie ma kasy. Tak bo była sprzedaż i nikogo nie interesuje, że mają umowy o kredytowanie towaru. Tak samo jak dana firma z jakiegoś powodu nie płaci zaległych faktur to też trzeba sprawę kierować do sądu i komornika.

 

Podstawowa zasada trzeba znać swoje prawa. Ja nie mam umów z sieciami bo uważam, że na kartę są lepsze możliwości i nie jestem związany z żadną siecią i mogę skakać pomiędzy sieciami jak mi wygodnie. Ale gdybym był w sytuacji, że Lombard nie chciał by przyjąć zwrotu, lub sieć by mi zablokowała telefon z miejsca bym szedł do sądu bo znam swoje prawa, a korporacje mają w d*pie prawo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden przykład przyszedł mi do głowy który jest bardzo bliski.

Wynajmujesz komuś mieszkanie i on nie płaci rachunków za np. wodę. Czy możesz mu odciąć z tego powodu wodę, prąd i gaz? Możesz wymienić zamki w drzwiach?

Powiem tak. Sieci nie mają prawa blokować telefonów, ale uważam że powinni mieć takie prawo by chronić swój interes, ale też niech nie oszukują ludzi, że telefon jest za 1 zł. Aczkolwiek mamy prawo jakie mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w miarę ogarnięty i nie trzeba być geniuszem wystarczy mieć poziom IQ większy niż rozmiar buta, że przy sprzedaży ratalnej paragon nie jest potwierdzeniem przeniesienia własności, paragon w taki przypadku jest jedynie potwierdzeniem wartości sprzętu. Natomiast stan własności określa umowa którą potwierdza się własnym podpisem że zna się jej warunki.

Sypiesz jakimiś pobocznymi przykładami, naciągasz fakty próbując przeforsować swoją tezę, ale nie odniosłeś się do zagadnienia jak kolega nie płaci ci rat.
Odpowiedz konkretnie i treściwie bez żadnych pobocznych przykładów, kto jest wtedy właścicielem telefonu?
Czy ten co nie dostał całej kwoty mimo że umowa o tym mówiła że do póki kupujący nie spłaci całości to fon nie jest jego, czy wręcz przeciwnie - nie zapłacił za sprzęt i jest prawnym właścicielem sprzętu ?
Bez dywagacji, bramka nr 1 czy bramka nr 2?



Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby otrzymać tak wyczekiwany paragon przy zakupach na raty najpierw musisz podpisać umowę w której jest wszystko wyjaśnione. Nie podpiszesz =nie dostaniesz paragonu, i tym bardziej sprzętu którego dotyczy niepodpisana umowa.

Nie wybrałeś bramki...

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...