Skocz do zawartości

MIUI 22.6.22


Kacper Skrzypek

Rekomendowane odpowiedzi

22623.png

  • Przywrócone ROM-y w wersji pod recovery dla niektórych urządzeń – komunikat poniżej
  • Poprawki bezpieczeństwa z lipca 2022 r.
  • Odblokowaliśmy nowe funkcje dot. pływających okien, które Xiaomi zablokowało dla tabletów i Mixa Fold (możliwość otwarcia więcej niż jednego okna na raz, a także minimalizacja okna po jego przeciągnięciu na krawędź ekranu)
  • Standardowe dymki Androida, np. w Messengerze, nie działają w tej wersji poprawnie; mamy nadzieję, że będą działać za tydzień
  • ROM-y dla niektórych telefonów będą później (brak linków do wersji chińskich)
  • Od 18 lipca 2022 roku nie będziemy już wydawali wersji rozwojowych MIUI dla następujących urządzeń: Mi CC9 Pro/Mi Note 10/Pro, Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Lite Zoom, Redmi K30, Redmi K30 5G, Redmi K30i 5G, Redmi K30 Pro/POCO F2 Pro. Xiaomi kończy dla nich wsparcie wersji beta
  • Pełna lista zmian: polska, angielska

Przywracanie ROM-ów pod TWRP

Począwszy od wersji MIUI 22.6.22 przywracamy paczki w wersji pod TWRP dla niektórych urządzeń. Otrzymały one bowiem odpowiednie aktualizacje, które dodały obsługę deszyfrowania danych w Androidzie 12. Zbiór TWRP od skkk, które działają z Androidem 12, znajduje się pod tym adresem.

Procedura wgrywania tej aktualizacji różni się w zależności od urządzenia, które posiadamy (a konkretniej - jego układu partycji).

Dla urządzeń nieposiadających układu partycji A/B, na przykład Mi 10, konieczne jest:

  • wgranie nowego, działającego recovery w trybie fastboot (komenda fastboot flash recovery nazwa_recovery.img),
  • następnie uruchomienie urządzenia w trybie recovery za pomocą komendy fastboot reboot-recovery
  • wgranie nowej wersji ROM-u z nowego recovery. TWRP nie zostanie podmienione automatycznie podczas aktualizacji – trzeba je wgrać ręcznie tak jak powyżej, deszyfrowanie na starszych wersjach TWRP najpewniej nie będzie działać. Po zainstalowaniu nowego TWRP kolejne aktualizacje będzie już można wykonywać bez powtarzania ww. czynności, prosto przez TWRP.

Dla urządzeń posiadających układ partycji A/B, czyli niemal wszystkich telefonów począwszy od premiery Mi 11, konieczne jest jedynie:

  • uruchomienie nowego recovery z poziomu trybu Fastboot (komenda fastboot boot nazwa_nowego_recovery.img),
  • a następnie wgranie nowej wersji ROM-u z nowego recovery. W tym przypadku TWRP będzie automatycznie wbudowane w system podczas wgrywania ROM-u i kolejne aktualizacje będzie można już instalować bezproblemowo, z nowym TWRP, bez powtarzania omawianych czynności.

Dla urządzeń, które nie otrzymały jeszcze nowego, działającego wydania TWRP, aktualizacje nadal będą wydawane jako paczki pod tryb Fastboot i w tym trybie muszą być wgrywane — szczegóły w naszym artykule.

Częsty problem po pierwszej instalacji ROM-u

Jeśli po instalacji naszego oprogramowania telefon wyświetla informację o tym, iż aplikacja Uprawnienia przestała działać bądź samoczynnie się restartuje, należy wyczyścić dane tej aplikacji w Ustawieniach (Ustawienia > Aplikacje > Zainstalowane > 3 kropki > Pokaż wszystkie aplikacje > wtedy wyszukać Uprawnienia > Wyczyść dane). Po wyczyszczeniu danych aplikacji problem ustąpi.

Jak zainstalować MIUIPolska/xiaomi.eu po raz pierwszy?

Pełna instrukcja znajduje się na naszym forum.

Jak wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe)?

W przypadku niepowodzenia w aktualizacji warto wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe) z recovery, aby telefon mógł się uruchomić. W tym celu należy powrócić do TWRP (klawisze Głośność+ i Power) i w sekcji Wipe przesunąć suwak factory reset (tylko i WYŁĄCZNIE to). Czyszczenie innych partycji systemowych w (Advanced wipe) jest niepolecane i niepotrzebne.

W przypadku, gdy posiadamy stockowe recovery od Xiaomi, uruchamiamy je za pomocą tej samej kombinacji klawiszy i wybieramy drugą opcję (Wipe Data), a następnie ją zatwierdzamy. Potem opcją nr 1 uruchamiamy telefon ponownie.

Root

Root z Magisk 25.1 do instalacji z TWRP (plik apk jest jednocześnie instalatorem — w celu instalacji w TWRP należy zmienić rozszerzenie z apk na zip. Najnowsze wersje TWRP wspierają instalację Magiska bez zmiany nazwy). Po instalacji, jeśli występują lagi, wykonać dodatkowy restart telefonu.

Magisk w wersji 24 i wyżej nie wspiera już narzędzia MagiskHide, co może powodować problemy z poprawnym przechodzeniem testu SafetyNet (związanego m.in. z płatnościami Google Pay) przy korzystaniu z roota. Należy wtedy skorzystać ze starszej wersji 23 lub włączyć opcję Zygisk w ustawieniach aplikacji Magisk i wgrać moduł SafetyNet Fix w wersji pod Zygiska.

Polecane aplikacje MIUI

Jak zgłosić błąd systemu?

Prosimy o zgłaszanie błędów systemowych w oprogramowaniu xiaomi.eu/miuipolska według tego poradnika.

Jednocześnie informujemy, że jesteśmy małą, kilkuosobową grupą, która tworzy tę modyfikację MIUI jako hobby, w wolnym czasie. Nie mamy żadnego powiązania z pracownikami Xiaomi, zatem nie jesteśmy w stanie w żaden sposób wpłynąć na pracę oprogramowania MIUI Global i na poprawę problemów w tymże oprogramowaniu występujących. W związku z tym prosimy o niezgłaszanie nam bugów związanych z Globalem, gdyż w 90% przypadków nie będziemy w stanie Wam pomóc.

Jeśli chcecie pomóc nam w ciągłym rozwoju i utrzymaniu MIUIPolska, możecie nas wesprzeć, klikając w przycisk poniżej.

Motyw: tutaj.

Edytowane przez Kacper Skrzypek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze się nie podjąłem tego zadania bo trochę nie ogarnąłem tego jak to zrobić .... z tego co czytam to zakładam że trzeba mieć na kompie plik wykonywalny fastboot (może z tych sterowników ADB?) - i odpalić go tą komendą z podaniem pliku IMG - to zakładam że to musi być plik z twrp którym potem będziemy wrzucali updaty? w necie się dogrzebałem do czegoś takiego 3.6.1_11-0-venus.img to mam nadzieję że to dobre jest ....

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Master napisał:

trzeba mieć na kompie plik wykonywalny fastboot (może z tych sterowników ADB?)

Tak.

29 minut temu, Master napisał:

i odpalić go tą komendą z podaniem pliku IMG - to zakładam że to musi być plik z twrp którym potem będziemy wrzucali updaty?

Tak.

29 minut temu, Master napisał:

w necie się dogrzebałem do czegoś takiego

Przeczytaj raz jeszcze posta, tam jest odnośnik do zbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Kacper Skrzypek napisał:

Tak.

Tak.

Przeczytaj raz jeszcze posta, tam jest odnośnik do zbioru.

tak - znalazłem ten img - czytałem to na szybkiego "w biegu" teraz na spokojnie sobie na kompie odpaliłem .... obadam zaraz co i jak ... zobaczymy czy się uda ....

na razie porażka ... coś pewnie robię źle -> po kolei - odpalam fona w trybie fastboot (oczywiscie debugowanie usb ON), podłączam do kompa, do katalogu adb wrzuciłem ten plik z twrp - odpalam fastboota z ta komenda czyli fastboot boot twrp.img (zmienilem sobie nazwe) wyskakuje drugie okienko pisze sending boot.img potem to znika i telefon nadal jest w trybie fastboot - nic sie nie dzieje, zrobię restart to wraca z powrotem do systemu, w systemie jak dam aktualizuj to on pisze ze zrobi start w trybie recovery ale odpala ten chyba oryginalny xiaomi w wersji 5.0, czyli zakładam, że ten IMG sie nie wgrał chyba? tez start start fona z volume up + power uruchamia tryb recovery ale ten oryginalny Xiaomi a nie ten nowy ....

ps. a może trza wrzucić te pliki fastboot i ten IMG do tego katalogu z romem? i wtedy odpalić tą komendę fastboot boot twrp.img? tam jakiś obraz boot już jest z tego co widzę ....

ps2. tak jeszcze z tego co obadałem to może lepiej po prostu wgrać sobie normalnie to twrp przez komendę fastboot flash recovery? a potem odpalić sobie tego twrp (volume up+power) i tam normalnie wrzucić plik z romem (o ile pamiętam to tak jak kiedyś się robiło jeszcze na poprzednim andku ....)

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Master napisał:

i telefon nadal jest w trybie fastboot - nic sie nie dzieje

No to z jakiegoś powodu nie chce odpalić TWRP. Na pewno wgrywasz właściwe?

51 minut temu, Master napisał:

to może lepiej po prostu wgrać sobie normalnie to twrp przez komendę fastboot flash recovery?

Na Mi 11 tego nie zrobisz, bo nie ma partycji recovery. Recovery jest bezpośrednio w partycji boot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kacper Skrzypek napisał:

No to z jakiegoś powodu nie chce odpalić TWRP. Na pewno wgrywasz właściwe?

Na Mi 11 tego nie zrobisz, bo nie ma partycji recovery. Recovery jest bezpośrednio w partycji boot.

udało się - puściłem całą procedurę jeszcze raz i z trybu fastboot przeskoczył od razu do twrp - oczywiście z tymi chińskimi krzaczkami ale to łatwo można zmienić na angielski - wrzuciłem install i poszło .... wydaje się że wszystko jest ok - nie było problem z instalacją i system działa póki co bezproblemowo ....

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Master napisał:

udało się - puściłem całą procedurę jeszcze raz i z trybu fastboot przeskoczył od razu do twrp - oczywiście z tymi chińskimi krzaczkami ale to łatwo można zmienić na angielski - wrzuciłem install i poszło .... wydaje się że wszystko jest ok - nie było problem z instalacją i system działa póki co bezproblemowo ....

Co zrobiłeś, że poszło? U mnie po wpisaniu : fastboot boot twrp.img gaśnie ekran i nic się nie dzieje. Xiaomi 12X

 

Udało się :)

Edytowane przez Tartary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tartary napisał:

Co zrobiłeś, że poszło? U mnie po wpisaniu : fastboot boot twrp.img gaśnie ekran i nic się nie dzieje. Xiaomi 12X

 

Udało się :)

właśnie sam nie wiem co zrobiłem .... podłączyłem po prostu jeszcze raz - tam dałem też odłączenie urządzenia android - tak jak pendrivy się odłącza czy dyski przenośne - no i poszło - u mnie nawet nie gasł ekran tylko był czas napis fastboot - a potem z fastboota automatycznie wrzucił się ten twrp .... fajnie że poszło :) czyli chyba od tej wersji wracamy do updatow jak w poprzednim systemie .... tzn poprzednim andku ....

ps. tak jako ciekawostka - w tej wersji wróciła kondycja baterii - tzn nie sprawdzałem w poprzedniej ale już jest ....

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kacper Skrzypek W temacie poprzedniej aktualizacji pytałem o brak możliwości zablokowania ekranu podczas połączenia, czyli naciskam przycisk zasilania, a ekran włącza się po chwili tak jakbyś odsuwał telefon od ucha podczas rozmowy. Dzisiaj szukałem uprawnień, które mogą być za to odpowiedzialne i po wyczyszczeniu aplikacji "ekran zawsze włączony" i natychmiastowej probie wykonania połączenia ekran nie włącza się sam po zablokowaniu przyciskiem zasilania podczas rozmowy. Jednak po chwili najprawdopodobniej jak aplikacji w tle sama udzieli sobie stosownych uprawnień przycisk zasilania blokuje ekran tak jak poprzednio tylko na chwilę i znowu ekran sam się odblokowuje / podświetla. Dodam, że sytuacja ma miejsce również podczas połączeń przez WhatsApp. Czy jest coś jeszcze co mogę wyczyścić, sprawdzić, ustawić, żeby ekran się nie włączał po zablokowaniu podczas rozmowy?

Xiaomi 12X

Edytowane przez Tartary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tartary napisał:

Czy jest coś jeszcze co mogę wyczyścić, sprawdzić, ustawić, żeby ekran się nie włączał po zablokowaniu podczas rozmowy?

Tego nie wiem. MIUI ma sporo swoich udziwnień, więc w sumie różne rzeczy mogą być za to odpowiedzialne... Możesz spróbować zrobić jakiegoś loga z próby takiego wyłączenia ekranu, ale nie wiadomo, czy coś to wskaże, czy też nie.

AoD (czyli Ekran zawsze włączony) masz włączony czy wyłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kacper Skrzypek napisał:

 

AoD (czyli Ekran zawsze włączony) masz włączony czy wyłączony?

Zawsze wyłączony. Teraz kwestia, czy jest to tylko u mnie, czy u innych również. Zawsze mogę spróbować przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, tylko nie chciałbym tego robić, jeżeli xiaomi wprowadziło, że tak już musi być i nic to nie zmieni. 

Edytowane przez Tartary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kacper Skrzypek napisał:
  1. Próbujesz to robić w powershellu, nie pójdzie - wpisz najpierw "cmd"
  2. W przypadku POCO F3 nie wgrywasz TWRP, tylko je uruchamiasz (wg instrukcji dla A/B)

Już nie aktualne udało mi się

Edytowane przez susa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jachu76 napisał:

Witam, posiadam 12x, wgrałem przez TWRP , czy za każdym razem jak będę chciał wejść do recovery to muszę fona łączyć z kompen i wydać komendę fastboot boot twrp.img ?

kolega uprzedził moje pytanie :) to że to już będzie na stałe w sumie wynika z pierwszego wpisu pana Kacpra - ale też chciałem się jeszcze upewnić .... ot się wróciło po prostu do starych śmieci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, susa napisał:

hej, 

Mam u siebie taki problem, nie mogę zainstalować twrp na Poco F3 mam najnowsze twrp i za każdym razem pojawia się taki komunikat. Co mogę z tym zrobić jak poprawićimage.thumb.png.87f69ca4966f90eadb62f9459846e5e9.png

fastboot flash recovery (i tu nazwa paczki z recowery/TWRP z rozsz. .img)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kacper Skrzypek napisał:

MIUI ma sporo swoich udziwnień, więc w sumie różne rzeczy mogą być za to odpowiedzialne... 

Postawiłem system na czysto od nowa i przez jakąś chwilę ekran nie podświetlał się podczas połączenia po wciśnięciu przycisku zasilania, jednak po krótkiej chwili ( pewnie aplikacje nadały sobie jakieś uprawnienia w tle) sytuacja wróciła, czyli nie da się wygasić ekranu podczas połączenia. To chyba jakiś błąd z aplikacją AOD.

Edytowane przez Tartary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kacper Skrzypekna mi 11 TWRP się uruchamia i odszyfrowuje pliki po podaniu pinu, ale nie wiem jakie partycje zamontować do instalacji romu i każda próba kończy się na błędzie. Poniżej screen z TWRP i pełny log.

Edit: dobra, problem rozwiązany, na xiaomi.eu ktoś pisał, żeby jeszcze raz pobrać obraz twrp i teraz faktycznie ruszyło, 22.6.22 wgrane :D

Screenshot_2022-06-26-08-54-22.thumb.png.93fb53f69e664080a82d8f7ac6f60222.png

Edytowane przez abc00
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w aplikacji Galeria

Nie wiem czy błąd występował już wcześniej, bo zaobserwowałem go dopiero teraz przy okazji wyjazdu i zrobieniu kilku zdjęć.

Otóż przy próbie edycji zdjęcia i skorzystaniu z funkcji usuwania (czegokolwiek, czy to usuwania ręcznego, usuwania linii czy ludzi) funkcja ta działa tylko raz. Tj. przy pierwszym zdjęciu mogę skorzystać z tej funkcji i działa ona prawidłowo i bardzo dobrze, ale przy próbie edycji kolejnego zdjęcia dostaję informację, że "Nie można wymazać stąd ludzi". Rozwiązaniem jest "zabicie" aplikacji i po jej ponownych uruchomieniu znowu mogę korzystać z funkcji, ale tak jak wcześniej tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2022 o 10:14, Kacper Skrzypek napisał:

AoD (czyli Ekran zawsze włączony) masz włączony czy wyłączony?

Znalazłem winowajcę błędu z wygaszaniem ekranu podczas rozmowy. Opcja: "pokaż ikonę odcisku palca" jak jest włączona to jest błąd i ekran nie wygasza się przyciskiem podczas rozmowy. Jak jest wyłączona to błędu nie ma i ekran wygasza się przyciskiem normalnie.

Edytowane przez Tartary
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mateo912 napisał:

mam problem z twrp.
TWRP powinno zastąpić fabryczne recovery (xiaomi recovery 5.0)? Zainstalowałem twrp, odpaliło się wyłączyłem aby ściągnać paczke z instalka i już nie mogę do niego wrócić. cały czas pokazuje się stare recovery xiaomi. 

Ty obecnie tylko uruchomiłeś TWRP. Ono nadpisze recovery od Xiaomi, gdy zainstalujesz nowy ROM, ale jeszcze tego nie zrobiłeś, więc dlatego masz stare. Odpal recovery jeszcze raz i zainstaluj paczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty obecnie tylko uruchomiłeś TWRP. Ono nadpisze recovery od Xiaomi, gdy zainstalujesz nowy ROM, ale jeszcze tego nie zrobiłeś, więc dlatego masz stare. Odpal recovery jeszcze raz i zainstaluj paczkę.
Czyli, jesli dobrze rozumie, muszę wgrać twrp komenda i jednocześnie wgrać system?
Wtedy twrp podmieni obecne recovery?

Kiedyś to wszystko było jakieś łatwiejsze
Za czasów LG G3 czy OnePlus 2 twrp itp było na porządku dziennym a teraz człowiek wypadł z obiegu

Wysłane z Mi11 Ultra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...