Skocz do zawartości

Irytujące technikalia


Steve French

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Jest to zarazem mój pierwszy post jak i temat na tym forum. Sam na co dzień używam innego smartfona(tego spod loga koreańskiej konkurencji) jednak moja mama posiada już od blisko roku model Redmi Note 10(ten zwykły, nie pro). W telefonie irytuje mnie kilka kwestii z którymi nie potrafię sobie poradzić, dlatego postanowiłem zapytać tutaj. 

1. Problem z aplikacją kontakty. Po każdorazowym uruchomieniu urządzenia, w pamięci urządzenia znajduje się 35 śmieciowych kontaktów typu: " audiobooki-włącz , autoMapa-info, czytelnia w Play, psotnik" itd. Po każdym uruchomieniu telefonu wracają mimo iż, przed potwierdzeniem ich usunięcia  telefon informuje o tym że zostaną usunięte trwale. Problem rozwiązałem pośrednio na zasadzie wyeksportowania wartościowych kontaktów na konto google oraz ustawienia wyświetlania kontaktów tylko z konta google. Jednak w przypadku wejscia w kontakty z poziomu dialera tam już nie ma rozróżnienia na wyświetlanie kontaktów z określonego źródła i tak śmieci mieszają się z normalnymi kontaktami, w efekcie czego trzeba te śmieci kasować po każdym restarcie urządzenia. Strasznie mnie to irytuje. W jaki sposób pozbyć się tych śmieciowych kontaktów na stałe?

2. Po każdym uruchomieniu urządzenia pojawia się komunikat: "Aktywuj usługę: Aby aktywować lokalizacja SMS, Twoje urządzenie potrzebuje uprawnień do wysyłąnia aktywacyjnego SMS. Twój operator obciąży Cię opłatą za tą wiadomość." Pod komunikatem znajduje się submit o wartosci weryfikuj. Wciskanie go nic daje, usunięcie komunikatu możliwe jest tylko po wciśnięciu "klawisza" homescreen. Z tego co udało mi się wyczytać, jest to komunikat związany z funkcją namierzania telefonu. Urządzenie chyba chce przypisać kartę SIM do konta xiaomi i do tego wymaga wysłania smsa weryfikującego za granicę,  jednak operator blokuje wysyłanie takich wiadomości. Przetrzepałem listę blokad w Play24 i nie znalazłem opcji odpowiedzialnej za blokowanie wysyłania wiadomosci za granicę, a chciałem to jednorazowo odblokować, żeby sobie tego smsa wysłał. Samo namierzanie działa bez problemu jednak ten komunikat jest bardzo irytujący. Da się go jakoś wyłączyć?

3. Kwestia ekranu zawsze włączonego: Po kupnie bardzo zdziwiło mnie, że funkcję tą można ustawić na maksymalnie 10 sekund. Po przegrzebaniu różnych wątków znalazłem rozwiązanie tego problemu poprzez pewnie znaną Wam opcję dezaktywacji optymalizacji miui. W wersji 12.04 która była na początku nie dało się tego zrobić, jednak po niedawnej aktualizacji do 12.5 już tak i generalnie działa to wedle moich oczekiwań, jednak mam  pytanie odnośnie tej funkcji: Czy da się jakoś ustawić jej działanie zgodnie z harmonogramem godzinowym oraz tak, żeby ekran wyłączał się kiedy telefon jest w kieszeni, lub kiedy jest obrócony wyświetlaczem do spodu, tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń gdzie ta funkcja nosi nazwę AOD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Możliwe, że są one po prostu wymuszane przez operatora. Próbowałeś je usunąć bezpośrednio z karty SIM - o ile to możliwe?

2. Możesz wejść w ustawienia Chmury Xiaomi i tam w Lokalizację? Może wtedy dałoby się wysłać tego SMS-a.

3. Z tego co kojarzę dało się harmonogram ustawić w ustawieniach Ekranu zawsze włączonego. Jeśli nie, podrzuć zrzut ekranu z tych ustawień - zobaczę potem w kodzie, może to też ukryli... Nie da się za to wyłączyć tego, gdy telefon jest w kieszeni/obrócony wyświetlaczem do spodu (wtedy - chyba, bo pewności nie mam - powinien to robić samoczynnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że siedzę na chorobowym to przysiadłem do tematu i co udało mi się ustalić:

ad.1 : Jest wiele wątków w sieci związanych z tym problemem co świadczy o tym, że niestety jest powszechny. Najlepiej wpisać tagi typu "niechciane kontakty SDN" i wyskoczy wiele tematów. W zasadzie ze wszystkich wynika, że nic się z tym nie da zrobić. Ja po długiej walce(nie pierwszy raz zresztą) również odpuściłem. Problem wynika z ułomności googlowskiej aplikacji do kontaktów lub dialera. Szkoda, że miui nie posiada dedykowanych tych aplikacji- wtedy pewno problem by nie występował. Z początku wydawało mi się, że kontakty pewnie siedzą na karcie SIM i redmi nie radzi sobie z ich usunięciem. Po przełożeniu simki do innego telefonu okazało się, że kontakty sim są puste. Próbowałem raczej wszystkiego. Usunięcie wpisów na koncie google z poziomu komputera i ustawienie ich jako kontakty ukryte też nic nie daje. Najlepszą opcją jest wyłączenie synchronizacji kontaktów z urządzenia z kontem google. Wtedy po restarcie w aplikacji kontakty śmieciowe pojawiają się w karcie "urządzenie" i mozna szybko zaznaczyć wszystkie i wywalić je hurtem zamiast przegrzebywać się przez całą książkę i kasować pojedynczo tak, jak ma to miejsce w sytuacji kiedy mamy aktywną synchronizację kontaktów z pamięci urządzenia z kontem google. Dialer lub apka kontakty ma jak na moje jakiś proces który pobiera po restarcie kontakty sdn prawdopodobnie po sieci szkieletowej, bo nawet internet nie jest potrzebny do pobrania tego badziewia. Ten problem jest rzeczą która najbardziej mnie drażni ze wszystkiego w tym urządzeniu. 

ad.2: Udało mi się rozwiązać problem. Trzeba było w ustawieniach aplikacji nadać uprawnienia SMS usłudze aktywacji kart SIM Xiaomi. 

ad.3: u mnie się nie da ustawić niczego poza aktywnością i stylem ekranu zawsze włączonego. Po odwróceniu telefonu do spodu/ w kieszeni funkcja cały czas działa- nie wygasza się ekran. Cóż tani telefon to producent przewidział aod tylko na 10 sekund. Dobrze, że chociaż to udało się obejść i świeci cały czas. Zawsze można wyłączyć to ręcznie na noc. Podrzucam zrzut jak prosiłeś. 

277561725_713521582983589_2425502433956617669_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wpisie widzę że masz wersję  miui12.5 , po aktualizacji do v 13 funkcja ekran zawsze właczony jest w pełni aktywna , po odwróceniu ekran po 10 s wyłącza się jak i tryb zawsze właczony działa bez ograniczeń czasowych.

Pozostałe irytujące cię funkcje nie sprawdzałem ale chyba też jest ok, piszę (chyba) bo nie sprawdzałem może w wolnej chwili zobaczę.

 

 

Screenshot_2022-04-02-12-05-47-140_com.miui.aod.jpg

Screenshot_2022-04-02-12-05-55-992_com.miui.aod.jpg

Edytowane przez rumot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...