Skocz do zawartości

Mi 11 Lite 5G - MIUI 13 Polska / Xiaomi.eu stabilne - 13.0.7.0.SKICNXM - Android 12


Rekomendowane odpowiedzi

Wątek poświęcony ostatniej (najświeższej) aktualizacji stabilnego MIUI Polska / Xiaomi.eu dla telefonu Mi 11 Lite 5G (nazwa kodowa: renoir).

Link do pobierania ROMu:

https://sourceforge.net/projects/xiaomi-eu-multilang-miui-roms/files/xiaomi.eu/MIUI-STABLE-RELEASES/MIUIv13/xiaomi.eu_multi_MI11Lite5G_V13.0.7.0.SKICNXM_v13-12-fastboot.zip/download

ROM dostępny jest wyłącznie w wersji fastboot, w związku z brakiem (póki co) w pełni działającego TWRP dla tego modelu pod Androida 12.

Instalacja tej odmiany ROMu wygląda następująco:

1. Pobieramy ROM na dysk twardy komputera.

2. P-klik na plik ROM -> Właściwości. W zakładce "Ogólne" pliku odhaczamy opcję "odblokuj" ("Unlock"):

Bez tytułu.png

Ma to zapobiec uruchomieniu blokowania rozpakowania pliku ROM przez zabezpieczenia systemu Windows 10.

3. Z pomocą programu typu WinRAR czy 7-Zip rozpakowujemy plik do folderu. Powinniśmy otrzymać taki zestaw plików:

001.png

3. Uruchamiamy telefon w trybie fastboot (tak, jak do instalacji TWRP, do logo MiBunny grzebiącego w pleckach robocika) ;) ).

4. W zależności od systemu w komputerze (Linux, Mac OS, Windows) wybieramy stosowny plik z listy. Zakładamy zatem, że mamy komputer z systemem Windows.

  a) Jeśli chcemy zainstalować ROM "na czysto", z całkowitym wyczyszczeniem telefonu, uruchamiamy wersję windows_fastboot_first_install_with_data_format.bat

  b) Jeśli chcemy jedynie zaktualizować system, zainstalować ROM na istniejącą już, starszą wersję MIUI Polska / Xiaomi.eu, uruchamiamy wersję windows_fastboot_update_rom.bat

5. Analogicznie postępujemy w przypadku komputerów z systemami Linux i Mac OS.

6. Czekamy do zakończenia procedury, czyli do samoczynnego restartu telefonu.

7. Po uruchomieniu telefonu odłączamy go od komputera. W zależności od wyboru opcji a) lub b) (odpowiednio) konfigurujemy telefon lub po prostu go używamy.

Proszę o merytoryczną dyskusję, związaną ściśle z tematem wątku.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już instalował? w poprzedniej wersji "stable13" nie było opcji dostosowania ciemnego motywu dla poszczególnych aplikacji + brakowało rozszerzonego układu przełączników w "Styl Centrum funkcji", czy ktoś może potwierdzić że te opcje są?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kacper Skrzypek napisał:

Rozszerzony układ przełączników powinien być i działać. Ciemny motyw jest zarządzany teraz online przez Xiaomi, więc tylko od nich zależy, kiedy i czy zostaną dodane aplikacje w tym menu.

Co do motywu ok, a rozszerzony układ jest czy powinien być:) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem ten ROM na A11 MIUI 12.5.7 w wersji Global, niestety po instalacji zablokował się bootloader.

Czy to jest w ogóle możliwe ?

Telefon na tym ROMie działa bardzo dobrze, niemniej zablokowanie bootloadera, to dosyć bolesna strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak u mnie ma to miejsce, zatem opiszę jak to wygląda.

Otóż, po implementacji Waszego ROMu EU na telefon z odblokowanym bootloaderem, telefon jak zwykle przeszedł w tryb Recovery i wymagał czyszczenia, po czym wstał już bez otwartej kłódki nad logo Xiaomi, a w opcjach programisty pozycja "Zdjęcie blokady OEM" jest aktywna.

Wszystkie więc symptomy wskazują na to, że bootloader został skutecznie zablokowany, co mnie jak się zapewne domyślacie nie bardzo cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Licht napisał:

masz aktywną pozycję: "Zdjęcie blokady OEM" w opcjach programisty ?

To nie ma nic do rzeczy. W Xiaomi nie ma blokady OEM, tylko Xiaomi. To czy ta pozycja jest aktywna, włączona, wyłączona w telefonach z blokadą producenta nic nie zmienia. Stan odblokowania można sprawdzić komendą fastboot getvar all.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, FromWP napisał:

To nie ma nic do rzeczy. ...

Sorry, że jednak będę obstawał przy tym, że stan tej opcji nie jest bez znaczenia, jako że przy odblokowanym bootloaderze miałem tę opcję nieaktywną, zatem jednak o czymś to świadczy.

A zmieniałem po odblokowaniu bootloadera ROMy dwa razy z EU na Global i obecnie z Global na EU, dopiero jednak teraz zetknąłem się z taką niespodziewajką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opcja na odblokowanym bootloaderze, który musisz mieć, bo inaczej nie działałby Ci na xiaomi.eu telefon, nie ma znaczenia. Ja mam tę opcję wyłączoną, a bootloader odblokowany od dawna.

Tak jak wyżej - sprawdź komendami w fastboocie (fastboot getvar all / fastboot oem device-info)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kacper Skrzypek napisał:

...

Tak jak wyżej - sprawdź komendami w fastboocie (fastboot getvar all / fastboot oem device-info)

Słusznie, sprawdziłem fastboot i rzeczywiście wszędzie "true", niemniej nadal zagadkowe jest zniknięcie grafiki otwartej kłódki przy bootowaniu i aktywna wspomniana pozycja w menu Opcje programisty.

Nie mam też, jak twierdzi @Netoper pozycji "stan odblokowania bootloadera", zatem mus jest sprawdzać komendami fastboot.


Tak czy siak, przepraszam za zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, jak wcięło ten stan odblokowania to pewnie i kłódkę pominięto, więc nie dziwota że może to mylić użytkowników.
No nic, najważniejsze że się doszło że namieszane jest w sofcie/informowaniu, bo jakby faktycznie BLa zamkło jakimś cudem to fon cegła.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do moderatorów.

Czy jest utworzona lista aplikacji, które nie są kompatybilne z chińskimi ROMami i ich pochodnymi, jak ROM EU ?

Niestety Chińczycy mają alergię na produkty firmy Google, zatem jedne aplikacje Googla nie działają na chińskich ROMach wcale, a inne działają, ale nieprawidłowo, jeszcze inne działają dobrze, zatem chciałoby się móc dotrzeć do jakichś wiarygodnych danych na ten temat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ze świeżych spostrzeżeń miałem 2 problemy odnośnie wgrywania softu.

1) błąd nagłówków przy rozpakowywaniu plików - udało się "ręcznie" skopiować pliki co rozwiązało problem. Może wystąpił błąd przy ściąganiu plików.

2) problem z restartem po wgraniu softu o czym było wspomniane w temacie dot. 13.0.4.0.SKICNXM. Telefon przechodzi do Recovery. Trzeba w pierwszej kolejności zrobić Wipe a potem Reboot.

Z innych rzeczy był jakiś problem z zainstalowaniem google chrome ze sklepu. ale nie wiem czy to wina softu czy aplikacji. Instalacja starszej wersji załatwiła sprawę.

Reszta bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd nagłówków można pominąć, tak już jest przy 7-zipie. Nie ma to znaczenia.

5 godzin temu, Licht napisał:

Pytanie do moderatorów.

Czy jest utworzona lista aplikacji, które nie są kompatybilne z chińskimi ROMami i ich pochodnymi, jak ROM EU ?

Niestety Chińczycy mają alergię na produkty firmy Google, zatem jedne aplikacje Googla nie działają na chińskich ROMach wcale, a inne działają, ale nieprawidłowo, jeszcze inne działają dobrze, zatem chciałoby się móc dotrzeć do jakichś wiarygodnych danych na ten temat.

Pod względem technicznym nasz ROM jest identyfikowany jako Global, więc problemu z ich działaniem nie powinno być. Ja, póki co, ich nie uświadczyłem, a używam ROM-u już parę lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kacper Skrzypek napisał:

Pod względem technicznym nasz ROM jest identyfikowany jako Global, więc problemu z ich działaniem nie powinno być. Ja, póki co, ich nie uświadczyłem, a używam ROM-u już parę lat.

A jednak muszą być istotne różnice pomiędzy ROMami EU i Global, skoro po prześciu z wersji Global na wersję EU, przestały mi działać aplikacje Google: Dialer i Kontakty, natomiast na wersji Global nie działa aplikacja Xiaomi Messaging.

Z pewnością tych różnic jest znacznie więcej, niemniej aby je zauważyć, trzeba by używać rotacyjnie obydwu wersji systemu.

Jestem więcej niż pewien, że wersja CN, której hybrydą jest wersja EU, ma istotne części kodu odmienne od wersji Global.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dialer Google działa, tylko trzeba ustawić uprawnienie "ID Telefonu" na "Zawsze zezwalaj", a nie na "Wysyłaj puste odpowiedzi", no i oczywiście ustawić tę aplikację jako domyślną do dzwonienia. Wtedy wyświetla się on jak należy. Podobnie zresztą jak Kontakty, co sprawdziłem dosłownie przed chwilą. Obie rzeczy działają poprawnie.

Aplikacja SMS od Xiaomi na Globalu działa tylko wtedy, gdy jesteś w stanie ją ustawić jako systemową, co w 99% bez roota nie pójdzie (o ile nie jesteś na wersji indonezyjskiej/tajwańskiej, gdzie ta aplikacja jest od startu).

Screenshot_2022-02-16-16-22-28-674_com.google.android.dialer.jpgScreenshot_2022_02_16_16_22_42_962_com_google_android_contacts.jpg

Edytowane przez Kacper Skrzypek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Kacper Skrzypek napisał:

Dialer Google działa, tylko trzeba ustawić uprawnienie "ID Telefonu" na "Zawsze zezwalaj", a nie na "Wysyłaj puste odpowiedzi", no i oczywiście ustawić tę aplikację jako domyślną do dzwonienia. Wtedy wyświetla się on jak należy. Podobnie zresztą jak Kontakty, co sprawdziłem dosłownie przed chwilą. Obie rzeczy działają poprawnie.

...

Sorry, że tak drążę ten temat, ale u mnie aplikacja Kontakty Google w żaden sposób nie chciała współpracować z Dialerem Google i przy próbie wyboru kontaktu z listy, zwracała komunikat, że jest pusty, co oczywiście mijało się z prawdą.

Zależało mi na dialerze od Amerykanów, bo bardzo skutecznie odsiewa spam, a cecha ta jest nie do przecenienia, natomiast w dialerze od Xiaomi można tylko zablokować rozmówców spoza listy kontaktów (nieznanych), a to jednak nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym czasie miui zamyka wszystkie aplikacje z których wychodzę. Nie ma znaczenia wyłączona optymalizacja baterii czy wymuszanie trzymania w pamięci. Restart urządzenia pomaga, ale nie ukrywam jest to irytujące przy telefonie z 6gb ramu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...