Skocz do zawartości

Słowniczek dla początkujących


Numb

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem mały słownik w odpowiedzi na często zadawane pytania.

Acid
Jeden z założycieli MIUI Polska. To dzięki niemu mamy cotygodniowe ROM-y xiaomi.eu, szybkie poprawki i pomoc na forum, stronie i facebooku. Prowadzi również serwis we Wrocławiu. Nie lubi głupich pytań i osób, które nie czytały instrukcji, a mają miliony pytań, na które odpowiedź jest właśnie tam. Często wypowiada się sarkastycznie, ale to nasz cały Acid, którego chyba wszyscy kochamy ;) Jeśli chcesz podziękować i wesprzeć MIUI Polska to możesz wykonać dotację za pomocą PayPal: http://miuipolska.pl/dotacja/

Instrukcja
Słynna instrukcja instalacji. Powinien się z nią zapoznać KAŻDY. Link: http://miuipolska.pl/instalacja-xiaomi/

Partycje:

  • /system – Zawiera pliki systemowe, które zainstalowaliśmy używając archiwum zip z ROM-em. Dostęp do niej mamy tylko po uzyskaniu uprawnień root. Modyfikując ją możemy doprowadzić do bootloopa (zawieszenie się telefonu podczas uruchamiania) lub innych problemów. Wszelkie zmiany na niej znikają po zainstalowaniu kolejnego archiwum zip z ROM-em.
  • /recovery – Służy do tworzenia kopii i odzyskiwania z niej systemu oraz instalacji różnych paczek zip, na przykład ROM-ów. W urządzeniach Xiaomi mamy fabrycznie MiRecovery, które pozwala tylko na wipe i wgrywanie tylko odpowiednio podpisanych paczek zip. Obecnie dla ROM-ów xiaomi.eu wymagamy TWRP, które posiada o wiele więcej funkcji.
  • /data – Zawiera dane aplikacji systemowych, wszelkie ustawienia, doinstalowane przez użytkownika aplikacje i ich dane. W urządzeniach z fabrycznym Androidem 4.3+ zazwyczaj wirtualnie zintegrowana z wewnętrznym nośnikiem danych.
  • /cache – Zawiera pamięć podręczną aplikacji. Po wyczyszczeniu nie ma skutków ubocznych. Smartfon może odrobinę przyspieszyć na kilka dni.

Wgrywanie innego recovery
Wgrać możemy tylko recovery przeznaczone dla naszego telefonu. Najłatwiej szukać recovery po nazwie kodowej. Wgranie recovery od innego telefonu może uszkodzić inne partycje! 

Zmianę recovery na TWRP lub powrót do recovery fabrycznego możemy przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Najłatwiejszym z nich jest wgranie pliku .zip w dotychczasowym recovery (w fabrycznym tylko gdy jest podpisany i przez aplikację Aktualizacje).
  • Kolejnym jest wgrywanie pliku recovery.img, który możemy znaleźć w tej samej paczce zip, poprzez fastboot.
  • Można również użyć aplikacji Flashify (potrzebny root)
  • W urządzeniach MTK można również zastosować aplikację Mobileuncle (potrzebny root, nie zawsze działa).

Jak dostać się do recovery?
We wszystkich urządzeniach Xiaomi poza Redmi 1 i Redmi Note 3G stosujemy kombinację Power i Vol+ przy wyłączonym telefonie.
W urządzeniach Redmi 1 i Redmi Note 3G stosujemy kombinację Power i Vol-, a następnie Vol- przesuwamy strzałkę na Recovery Mode i zatwierdzamy klaiwszem Vol+.

wipe – czyszczenie w recovery pewnych partycji przez użytkownika, w celu przywrócenia telefonu do stanu fabrycznego itp.

Rodzaje wipe:

  • wipe cache / dalvik cache – Wymazuje partycję /cache i/lub folder /data/dalvik-cache, czyli pamięć podręczną aplikacji. Brak skutków ubocznych.
  • full wipe / wipe user data – Wymazuje partycje /data i /cache. W związku z tym dostajemy telefon jakby z fabryki, ale z systemem ostatnio zainstalowanym i naszymi danymi na wewn. nośniku danych. Wykonuje się go ZAWSZE po zmianie ROM-u na inny, np. z MIUI na AOSP czy CM (ale nie MIUI Polska na MIUI Polska czy multilang). Zalecany również przy pierwszym przejściu z ROM-u chińskiego na xiaomi.eu/MIUI Polska. Służy często do przywracania urządzenia do działania po bootloopie. Można go wykonać również w systemie poprzez Ustawienia -> Urządzenie -> Kopia i kasowanie danych -> Ustawienia fabryczne. Przed wykonaniem warto wykonać kopię MIUI, żeby zachować aplikacje, kontakty i ustawienia, a po wykonaniu ją przywrócić (więcej poniżej).
  • wipe all data – Tak jak full wipe, ale dodatkowo usuwa wewnętrzny nośnik danych.

Kopia MIUI
Pozwala ona wykonać kopię naszych aplikacji z danymi, kontaktów i ustawień aplikacji systemowych oraz ustawień samego systemu. Przywraca system do poprzedniego stanu. Jest przydatna gdy zamierzamy wykonać full wipe lub zmieniamy urządzenie. Kopia działa między różnymi urządzeniami z tą samą wersją MIUI (np. MIUI 8).

Aby ją wykonać przechodzimy do Ustawienia -> Dodatkowe ustawienia -> Kopia i kasowanie danych -> Kopia zapasowa systemu MIUI. Kopie znajdują się w pamięci wewnętrznej (lub karcie SD) w folderze /MIUI/backup/AllBackup/. Przy przywracaniu należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Jeżeli ROM, na którym wykonywano kopię miał problemy z daną aplikacją/ustawieniem to nie należy przywracać danej aplikacji/ustawienia.
  • Ustawienia systemowe przywracamy tylko na tym samym urządzeniu i tylko gdy wszystko działało w 100%.
  • Przy wipe all data (z pamięcią wewnętrzną) tracimy kopię z urządzenia, więc należy uprzednio ją zgrać.

fastboot/adb
https://miuipolska.pl/adb-dzialaniefunkcjeprzyklady-dla-wszystkich/
Można zastosować również łatwiejszy sposób instalacji: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

Wersje MIUI i numerowanie wydań

  • MIUI 8 – obecna wersja, rozwijana tygodniowo większości urządzeń Xiaomi; pdobnie jak w MIUI 7 dominuje flat design, przy czym styl jest bardziej podobny do czystego Androida 5.0+; znajduje się w niej wiele usprawnień i mnóstwo nowych funkcji w stosunku do MIUI 7
  • MIUI 6/7 – wersje na lata 2014/2016, obecnie niewspierane; ich charakterystyczną cechą jest flat design i wiele nowych drobnostek w stosunku do MIUI V5
  • MIUI V5 – wersja na lata 2013/2014, obecnie niewspierana; dominował w niej skeumorfizm

Numeracja wydań MIUI nie określa wersji MIUI, jedynie datę opublikowania ROM-u. Układ to ostatnia cyfra roku, miesiąc i dzień. I tak wersja np. 6.8.25 to wersja z roku (201)6, miesiąca 8 i dnia 25.

Dodatki MIUI Polska
Jest to paczka zip przeznaczona do instalacji w recovery PO zainstalowaniu aktualizacji. Oferują one klawiaturę Xperia, blokowanie reklam, dodatkowe dzwonki i ikony aplikacji oraz samouczek MIUI.

Różnice między wersją xiaomi.eu a China/Global
Nieoficjalny ROM xiaomi.eu jest utworzony na bazie oficjalnego ROM-u China, pozbawiony bezużytecznych dla nas chińskich programów itp. z dodanymi językami (w tym polskim). ROM nie posiada aktualizacji OTA, należy wykonywać je samodzielnie. Na MIUI Polska zajmujemy się tylko nim.
ROM Global to oficjalny ROM od Xiaomi, również oparty na ROM-ie China, z wieloma językami (w tym polskim), ale z mniejszą funkcjonalnością, kilkoma niepotrzebnymi aplikacjami i często błędami w tłumaczeniu. Posiada aktualizacje OTA.

Edytowane przez Numb
aktualizacja
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zmienić recovery najlepiej na CWM, bo taki zawsze używałem. Zresztą TWRP reż może być.

Czy faktycznie musi być specjalnie przygotowane pod konkretny model telefonu ?

Czy wystarczy wyjąć z np. miuies_CWM_Philz_dior.zip plik .img i wgrać przy pomocy np. flashify ?

Znalazłem też taki - miuies_TWRP_RedMi_Note_LTE_2.8.4_signed.zip, też nie mam pewności czy będzie dobry.

Albo może masz pewne źródło recovery dla mojego Redmi Note 4G Dual Sim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem tylko jeden http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=119382&mobile=2

Będzie chyba dobry, ale to jest .img, a ja mam problemy ze sterownikami i muszę to zrobić z telefonu.

Mam zamiar to zrobić przy pomocy flashify, ale mam pietra, bo MiPC Siute nie działa i ratunku nie będzie.

Edytowane przez vater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzień Dobry.

 

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich.

 

Właśnie zaczynam przygodę z MIUI na Xiaomi Redmi Note 2 (powinien być u mnie do środy ;-) ), i dosyć intensywnie studiuję to forum od kilku dni i zauważyłem że, rozwój MIUI w Polsce bardzo zależy od Pana @Acid, za co chwała mu za tak duży wkład w jego rozwój w naszym kraju. Nasuwa mi się za to jedno trochę głupie i straszne pytania, a mianowicie co będzie kiedy Pan @Acid nie będzie mógł już dalej rozwijać środowiska MIUI? Czy ma jakichś swoich konkretnych współpracowników którzy będą mogli kontynuować jego pracę?

 

Oczywiście, Panu @Acid życzę jak najlepiej i aby jak najdłużej tworzył Polską wersję MIUI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Acid dziękuję za odpowiedź, chociaż nie jest za bardzo pozytywna. Pozostaje życzyć tylko aby zdrowie i zapał jak najdłużej Panu dopisywały, a w odległej przyszłości znalazł się godny następca ;) .

 

PS.

Dzisiaj dotarł do mnie Redmi Note 2 i od razu zaktualizowałem do MIUIPolska, jestem pod wrażeniem tego systemu/nakładki, czegoś tak pięknego na smartfonie nie widziałem, po prostu arcydzieło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bardzo proszę o dodanie informacji na temat "blokady kłódką". 
Telefon zakupiłem niedawno - dopiero go poznaje, mam kłopoty z powiadomieniami, a w odpowiedziach często przewija się "blokada kłódką" - może dla większości jest to trywialne -ale mam nadzieje że nie zaszkodzi jak pojawi się odpowiedni opis do tego tutaj.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada kłódką - na liście otwartych aplikacji wykonujesz gest przeciągnięcia ikonki w dół. W efekcie ikonka pojawia się z dodanym znaczkiem kłódki. Taka operacja "zabezpiecza" daną apkę przed zamknięciem w wyniku operacji czyszczenia RAM automatycznego bądź ręcznego. Aby zdjąć kłódkę, ciągniesz ikonkę ponownie w dół, kłódka znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, paweln napisał:

Bardzo proszę o dodanie informacji na temat "blokady kłódką". 
Telefon zakupiłem niedawno - dopiero go poznaje, mam kłopoty z powiadomieniami, a w odpowiedziach często przewija się "blokada kłódką" - może dla większości jest to trywialne -ale mam nadzieje że nie zaszkodzi jak pojawi się odpowiedni opis do tego tutaj.

Takie rzeczy bardziej pasują do FAQ MIUI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mam TWRP na XRN2P to w jaki sposób mogę się dostać do niego żeby zainstalować następną aktualizację, czy w aktualizacjach wcisnąć te 3 kropeczki i tam wybrać recovery? Na wcześniejszym telefonie LG G2 miałem zainstalowany program Quickboot.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, artur_star napisał:

Jak już mam TWRP na XRN2P to w jaki sposób mogę się dostać do niego żeby zainstalować następną aktualizację, czy w aktualizacjach wcisnąć te 3 kropeczki i tam wybrać recovery? Na wcześniejszym telefonie LG G2 miałem zainstalowany program Quickboot.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

najłatwiej chyba zainstalować z pliku zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Kupiłem mi4c na allegro jak sprawdzić jaką mam wersję MIUI? Czemu nie moge odinstalować DU Batter Saver i Clean Master?

A to Twój pierwszy telefon ? W informacjach o telefonie rzecz jasna. A co do aplikacji o które pytasz, to masz zasyfiony ROM na telefonie więc oczywiście idziesz na stronę i czytasz poradnik instalacji MIUI PL.

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...